ελληνική μουσική
    725 online   ·  210.832 μέλη

    Πρόβλημα στον οισοφάγο από τη φωνή;

    earinos
    15.07.2011, 10:15

    Τραγουδάω εδώ και πολλά χρόνια , κάπου κάπου όμως αισθάνομαι ότι κουράζω το διάφραγμα μετα απο 3 ώρες . Και έπειτα προκαλείται φλέμα στον οισογάγο. Το μέγεθος ενός κουταλιού της σούπας , άχρωμο άοσμο και γλυώδες. Εχω παρατηρήσει ότι αν δεν τραγουδίσω δεν παρουσιάζεται. Αυτό μήπως το έχετε ακούσει ή το έχει  κανένας σας? Η μήπως παίρνω λάθος αναπνοή και κουράζομαι χωρίς να το καταλάβω?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 15-07-2011 11:49 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 05-08-2011 20:13 ]


    BAGRATION
    26.07.2011, 13:15

    Φλέμα στον οισοφάγο πρώτη φορά ακούω. Μηπως εννοείς φλέμα στην τραχεία?


    earinos
    03.01.2012, 15:28
    Ευχαριστώ για τις γνώσεις αλλά απο ιατρικής μορφής τα έχω ακουστά και μερικά συμπτώματα όπως γαστροοισοφαγικής παλινδρόμησης ναι !! έχω και προσέχω όσο για καούρες !! κάργα !!! αποφεύγω ζεστά και πικάντικα .. Εχω παρατηρήσει ότι εδώ και 5 χρόνια που είμαι 10 κιλά βαρύτερος απο το κανονικό όταν ξυπνάω το πρωί παλινδρομείται το ρινικό διάφραγμα τόσο σαθρά νομίζοντας ότι θα διαλυθεί .Αυτό συμβαίνει μόνο μια φορά όταν έρχομαι σε επαφή με το περιβάλλον ..Επίσεις δεν μπορώ να πάρω σωστά την αναπνοή απο την μύτη λόγου προβλήματος .. Τώρα!!! επισκευή και πέταμα είμαι αλλά όλα αυτά τη σχέση να έχουν με τα περίεργα φλέματα ? Μάλλον δεν είναι απο τον οισοφάγο λάθος μου απο το λεμό έρχονται και όταν πιέζω τις υψηλές νότες . Αν τραγουδήσω χαμηλά δεν υπάρχει πρόβλημα .
    BAGRATION
    03.01.2012, 19:50

    Να πας στο γιατρό Εαρινέ. Χωρίς εξέταση δεν θα βρεθεί τίποτα.