ελληνική μουσική
    734 online   ·  210.849 μέλη

    Bon Jovi - Σχόλια, εντυπώσεις, video, φωτογραφίες

    skordalis21
    21.07.2011, 13:05
    Eιδα κατι μπουφλες να πεφτουν με securitades αμεσως μετα το τελος αλλα δε καταλαβα τι εγινε
    vermio
    21.07.2011, 13:21

    Οι Bon Jovi έγιναν γνωστοί στο ευρύ κοινό με το 3ο τους studio album "Slippery when wet" το οποίο έχει πουλήσει και τα περισσότερα αντίτυπα (πηγή wikipedia).

    Και φυσικά, όπως συμβαίνει σε τέτοιες περιπτώσεις, για χάρη της εμπορικότητας γινονται κάποιοι συμβιβασμοί.

    Για μένα τότε σταμάτησαν να παίζουν ροκ και άρχισαν το ψευτο-ροκ (κλεμμένα μέρη τραγουδιών όπως πχ. "You give love a bad name" του οποίου το ρεφρέν είναι ίδιο με το "If you were a woman and I was a man" της Bonny Tyler, επαναλήψεις άλλων πχ. "Have a nice day" με "It's my life") και γενικά ευκολόπεπτα τραγουδάκια για το ευρύ κοινό τα οποία τα ακούς και ξανακούς και νομίζεις ότι σ' αρέσουν.

    Κι αν κάποιοι μιλάνε για πλύση εγκεφάλου στους Πυξ-Λαξ σε παρεμφερές νήμα, τι να πει κανείς για δαύτους?

     

    Τεσπα. Από περιέργεια: o ήχος πώς ήταν?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 21-07-2011 14:07 ]


    jorge
    21.07.2011, 13:56
    Τι έγινε στο Dead or Alive Aviectus??
    aviectus
    21.07.2011, 14:02

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 21-07-2011 στις 13:56 έγραψε...

    Τι έγινε στο Dead or Alive Aviectus??

     

    αφησε το κοινο να τραγουδησει,αλλα κανεις δεν ξεκινησε
    ρώτησε χαρακτηριστικα " το ξέρετε το τραγούδι, έτσι δεν είναι "


    aviectus
    21.07.2011, 14:10

    Παράθεση:

    Το μέλος Pentatonikos στις 21-07-2011 στις 14:06 έγραψε...

    Mετά απ' αυτό μην περιμένετε να τους ξαναδείτε Ελλάδα... {#emotions_dlg.lol}



     

    μια χαρα το τραγουδησε το Κοινο μετα Νικο,σχεδον δεν ανοιξαν στομα ,ουτε ο σαμπορα ουτε ο τζοβι.
    για εμενα, η καλυτερη στιγμη της συναυλιας.


    sillia
    21.07.2011, 14:23

    Αν δεν μιζεριάσουμε σαν σωστοί Έλληνες δεν φτάνουμε στο ζενίθ μας...Α ρε bonjovaki δεν μας ξέρεις από την όψη του σπαθιού μας την κοφτερή{#emotions_dlg.tt2}





    επισυναπτόμενα: qrpzbabbxq4e2740325f99c.jpg 
    vicobubble
    21.07.2011, 15:14

    εμένα προσωπικά μου άρεσε παρα πολύ! Και μου άρεσε που τραγούδησαν και τόσο πολύ, σχεδον 2μιση ώρες συνεχόμενα..ειδικά στο τέλος τα έδωσαν όλα!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 21-07-2011 15:30 ]


    vermio
    21.07.2011, 16:19

    @Spartan-Werewolf,

    πριν δημοσιέψω το μηνυμα, το κοίταξα κι εγώ στην Wikipedia να δω αν αναφέρει τίποτα και είδα ότι ήταν του ίδιου.

    Αυτό φυσικά μπορεί να τους εξασφάλιζε τότε από τα πνευματικά δικαιώματα, δεν παύει να αφήνει όμως άσχημη εντύπωση στον κόσμο.

    Τους Bon Jovi τους έζησα στη χρυσή εποχή τους (1986-1990 περίπου) και πολλά από τα τραγούδια τους τα οποία τραγούδησα κι εγώ.

    Αυτό όμως δε με εμποδίζει να πιστεύω ότι το έργο τους δεν πρόσθεσαν απολύτως τίποτα στην ιστορία της μουσικής. Εκτός ίσως το ότι λάνσαραν (μαζί με τους Europe και δεν ξέρω ποιους ακόμη) ένα καινούργιο είδος: ποπ-ροκ.

    Απ' ότι ακούω τα σχόλια για τη συναυλία είναι θετικά κι αυτό είναι που μετράει. Είναι πολύ σημαντικό να πηγαίνουν οι φαν ενός γκρουπ και να το ευχαριστιούνται.

    Γι' αυτό σίγουρα τους αξίζει ένα μεγάλο μπράβο.{#emotions_dlg.clap}


    Zephyr
    21.07.2011, 16:28
    Υπέροχοι! Εκθουσιαστηκα με τον Sambora. Ίσως, λέω ίσως, να περίμενα λίγο διαφορετικό show, πιο... εντυπωσιακό (λόγω των χρημάτων το λέω γιατί τα έκλαψα τα 70 ευρώ λιγάαααακι). Όπως και να έχει ήταν απολαυστικοί! Υ.Γ. O Jon όσο μεγαλώνει, ομορφαίνει! Αχ...
    ApostolisArmagos
    21.07.2011, 19:36
    Αθήνα 20 -7- 2011- Bon Jovi....
    AIDONOGLOUNEKTARIA
    21.07.2011, 21:59

    Καλησπέρα σε όλους!!!!!!!

    Μια χαρά περάσαμε!!!!!!!!!
    Έχουμε πάει σίγουρα & σε καλύτερες συναυλίες & οικονομικότερες!!!!!!!!!!!!!
    Δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ ξενέρωσα που δεν άκουσα το "Runaway"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Επίσης μπορεί να μου δώσει κάποιος πληροφορίες για την υπέροχη διπλή κιθάρα (6χορδη - 12χορδη) που έπαιζε ο Sabora στο "Wanted Died Or Alive";;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;


    skordalis21
    21.07.2011, 22:21
    Μονο το runnaway? που ηταν το shot thru the heart, το i die for you ? Καλα τα λες Νεκταρια
    aviectus
    21.07.2011, 22:32

    Παράθεση:

    Το μέλος skordalis21 στις 21-07-2011 στις 22:21 έγραψε...

    Μονο το runnaway? που ηταν το shot thru the heart, το i die for you ? Καλα τα λες Νεκταρια

    Μηπως ενοεις το You give love a bad name?


    skordalis21
    21.07.2011, 23:56

    Αυτο εννοω


    Foidel
    22.07.2011, 00:07

    Και εγώ θα ήθελα να πω πως είμαι απογοητευμένος που δεν ερμήνευσαν κάτι από το πρώτο τους album.Θα ήθελα να ακούσω κάτι του τύπου Burning For Love ή Come Back.Γιατί το Bon Jovi ήταν το πρώτο τους album και με τονα το αγνοούν δείχνους πως έχουν ξεχάσει τις ρίζες τους...Αλλά ούτε το She Don't Know Me;


    ApostolisArmagos
    22.07.2011, 01:51
    Παιδιά εδώ δεν παίξανε τίποτα από 'these days'.Τί λέτε τώρα;
    Andy1983
    22.07.2011, 03:19

    Και γω παραβρεθηκα  στην συναυλία των bon jovy και οφειλω να ομολογησω, οτι εαν εξαιρεσω οτι δεν καταλαβαινα τιποτα απο οτι ελεγε ο john στο μικροφωνο οταν μιλαγε,λογω κακης ακουστικης,η συναυλια με αφισε πολυ ικανοποιημενη. Το θετικο που θελω επισης να επισημανω, ειναι οτι ενω τα τελευταια χρονια εχει τυχει να δω πολλες συναυλιες ξένων καλλιτεχνων, οπως Scorpions, U2,Deep Purple κ.τ.λ. οι Bon Jovy ηταν μακραν οι πιο επικοινωνιακοι με το κοινο...δεν σε αφιναν καθολου να βαρεθεις. Σιγουρα παραλειψαν επιτυχιες τους, αλλα παρολαυτα πιστευω λιγοι θεωρησαν οτι πηγαν στραφη τα λεφτα τους.

    Οσο αφορα τον ηχο,κατα την γνωμη μου, το ΟΑΚΑ ειναι απολυτως ακαταλληλο για συναυλιες...Ειτε δωσεις 350 ευρω ειτε 40, χαλια βλεπεις και χαλια ακους.Η σκηνη ειναι παντα μακρια η εαν εισαι συνεχεια ορθιος πρεπει να πας απο το ανοιγμα για μια καλη ορθια θεση με αποτελεσμα να εισαι πτωμα μετα την πρωτη 1 ωρα της συναυλιας.


    -----------------
    andy

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Andy1983 στις 22-07-2011 03:43 ]


    metalkristi
    22.07.2011, 09:44

    to shot to thru the heart Μιχαλη το επαιξαν και μαλιστα ξεσηκωσαν ολο τον κοσμο με αυτο ανοιξαν την συναυλια.  Επισης ουτε ξυλο παρατηρηθηκε πουθενα οπως επισης επιτρεποταν να παρεις και οτι ηθελες μαζι σου δεν εψαχναν καθολου ηταν πολυ ηρεμη συναυλια δεν ξερω αν ηρθαν απο εξω τιποτα τσαμπατσιδες και επεσαν φαπες που εκει καλα θα εκαναν και εριξαν ψιλες οι σεκιουριταδες

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 22-07-2011 10:10 ]


    nickmanolis121
    22.07.2011, 11:18

    Δεν ξέρω αν γίνεται και στο εξωτερικό αυτό, αλλά είναι απίστευτη ελληνοκατάντια όταν βλέπω σχόλια του τύπου, τους προωθούν τα ΜΜΕ, δεν έχουν προσφέρει τίποτα στην μουσική σκηνή, δεν έπαιξαν διάφορα παντελώς άγνωστα τραγούδια(μην τρελαίνεστε, τα τραγούδια που λέτε τα ξέρω διότι είμαι fun τους από το 1985 αλλά σε ένα greatest hits playlist αυτά τα τραγούδια δεν μπαίνουν).

    Πως γίνεται τα συγκροτήματα που γεμίζουν το ΟΑΚΑ να είναι άξεστα, όλοι τους ατάλαντοι και άφωνοι(αναφέρομαι και στους ΠΥΞ ΛΑΞ); Ποιο ελληνικό συγκρότημα ή τραγουδιστής-στρια θα κατάφερνε να γεμίσει το ΟΑΚΑ σήμερα έστω και με τζάμπα εισιτήριο;

    Πως γίνεται παγκοσμίως να υπάρχουν 40.000.000 θεατές παρανοϊκοί που δώσαν λεφτά για να δουν τους Bon Jovi;

    Είναι τυχαίο που και τα δύο συγκροτήματα τραβάνε πολύ γυναικείο κόσμο και σε αυτή την δράση υπάρχει πάντα αντίδραση; Μήπως ο μπαμπάς, μας είπε να μην ακούμε τραγούδια που ακούν και οι γυναίκες γιατί φοβόταν ότι ο μονάκριβος γιος τους θα λοξοδρομούσε σεξουαλικά;

    Ωραία λοιπόν επειδή τέτοια θεάματα Bon Jovi τα βλέπουμε συχνά στην Ελλάδα να ζητήσουμε να σταματήσουν αυτού του είδους οι συναυλίες να αρχίσουν τα αφιερώματα στην κλασική μουσική ή από ότι καταλαβαίνω στην hardcore σκηνή . Έξω οι ατάλαντοι από την Ελλάδα…δεν θέλουμε να ξαναγεμίσουμε το ΟΑΚΑ…


    Foidel
    22.07.2011, 11:32

    Metalkristi με το Raise Your Hands την άνοιξαν την συναυλία...