ελληνική μουσική
    781 online   ·  210.833 μέλη

    To ωραιοτερο solo που εχετε ακουσει!

    beatlus
    10.08.2005, 19:29
    ...και -ναι- και το εκπληκτικό Mountains των SOCRATES με τα ηπειρώτικα στοιχεία στην αρχή του, έτσι δεν είναι?
    katerina
    10.08.2005, 19:38
    Apo ixografisi den mou rxete kati sto mialo alla apo sunaulia gia na pame kai ligo pio elinika... ton apaixto pragmatika Gioti Kiourtsoglou sto spasmeno tou Alkinoou Ioannidi. Osoi den exete dei Kiourtsoglou na paizei zontana kai na tou dinoun to eleuthero na paizei den exete dei sxedon tipota. O anthropos einai pragmatika apisteutos...
    Serendipity
    10.08.2005, 20:53
    katerina...auto tha elega kai gw
    to akousa 3 fores kai mou xei mhnei aksexastos.ap ta korufaia solo pou xw akousei stin zwi mou...A P I A S T O S
    beatlus
    10.08.2005, 21:34
    Ο Γιώτης Κιουρτζόγλου είναι πραγματικά μεγάλος μουσικός! Οπως και η ευρύτερη παρέα του, που οι περισσότεροι φαντάζομαι τους γνωρίζετε και δεν χρειάζεται να επεκταθώ. Πιστεύω πάντως ότι αξίζει ένα τόπικ ακριβώς γι' αυτούς τους σεμνούς, αφανείς ήρωες και πολύ σημαντικούς δημιουργούς της ελληνικής σκηνής!
    Serendipity
    10.08.2005, 21:57
    autos o Lantsias,pisteuw pws einai protupo kallitenxi...
    W4TT4N4B3
    10.08.2005, 22:09
    Ειναι προτυπο γιατι απο την ολη του μουσικη δραστηριοτητα, φαινεται οτι η μουσικη ειναι η ζωη του αλλα και η ζωη του ειναι η μουσικη.

    The_Heretic
    10.08.2005, 22:42
    Quote:

    Το μέλος beatlus στις 10-08-2005 στις 19:29 έγραψε:

    ...και -ναι- και το εκπληκτικό Mountains των SOCRATES με τα ηπειρώτικα στοιχεία στην αρχή του, έτσι δεν είναι?





    Αυτό φίλε δεν είναι σόλο-είναι ταξίμι...πεντατονική Ηπείρου...γαμώ τα "κλαρίνα"!
    beatlus
    10.08.2005, 22:44
    Ακριβώς, φίλε μου! Εκπληκτικό, πραγματικά!
    Antonioz
    11.08.2005, 09:41
    Προσωπικα δεν νομιζω οτι ειναι αναγκη να βγουμε εκτος Ελλαδας για να βρουμε καλα σολο..μαλλον τα ωραια του τσιτσανη εχουν εκπληκτικο σολο.. επισης Ross Daly το 1ο κομματι απο beyond the horizons απλα κανει ερωτα..
    billy_cobham_2005
    11.08.2005, 20:57
    Παλικάρια μου και που να το ακούσετε από κλαρίνο!!! Κάποια στιγμή όταν ανέβω στον ξάδερφο στην πατρίδα, θα τον ηχογραφήσω να το ακούσετε να πάθετε την πλάκα σας!!!! Επίσης μια μικρή πρόγευση μπορείτε να πάρετε από το Cd Vassilis Saleas plays VANGELIS (Orama)
    Το κομμάτι είναι το νούμερο 3. και λέγεται Love Theme (From BLade Runner). Είναι σχεδόν ατόφιο το σόλο του Σπάθα στο mountains!!!!
    beatlus
    11.08.2005, 21:14
    Quote:

    Το μέλος billy_cobham_2005 στις 11-08-2005 στις 20:57 έγραψε:

    Παλικάρια μου και που να το ακούσετε από κλαρίνο!!! Κάποια στιγμή όταν ανέβω στον ξάδερφο στην πατρίδα, θα τον ηχογραφήσω να το ακούσετε να πάθετε την πλάκα σας!!!! Επίσης μια μικρή πρόγευση μπορείτε να πάρετε από το Cd Vassilis Saleas plays VANGELIS (Orama)
    Το κομμάτι είναι το νούμερο 3. και λέγεται Love Theme (From BLade Runner). Είναι σχεδόν ατόφιο το σόλο του Σπάθα στο mountains!!!!





    Φίλε μου, με όλο το θάρρος, αλλά μπροστά στους Ηπειρώτες (και δεν εννοώ μόνο τον Πετρολούκα...) ο Σαλέας δεν είναι άξιος αναφοράς. Κυρίως γιατί η διαφορά βρίσκεται στο συναίσθημα που βγαίνει πηγαίο πάνω στο παίξιμο...
    Serendipity
    12.08.2005, 04:19
    apo hxografhseis,na prosthesoume kai tin rock-blues solara sto ball and biscuit twn white stripes...A re jack,mas tin ekanes...
    Solfezos
    12.08.2005, 16:31
    Το ωραιότερο solo το εχω ακούσει σε τραγούδι τραγουδίστριας που ισως δεν θα το περιμένατε. Η Celine Dion ειναι pop τραγουδιστρια ωστόσο σε έναν δίσκο της (γαλλικό) είχε τραγουδίσει ενα rock κοματι το οποίο έχει ενα απίστευτο σολο ηλεκτρικής κιθάρας το οπιοίο κάθε φορά που το ακούω κάνω και την σχετική χαλάουα! Λεγεται Tout les blues sont ecrits pour toi.
    StevieRayVaughn
    13.08.2005, 01:40
    Πολύ ενδιαφέρον "topic" και πολύ ανοιχτό....
    Ανάλογα με το κάθε είδος υπάρχουν και καταπληκτικά σόλο τα οποία είναι όλα μοναδικά και δεν συγκρίνονται μεταξύ τους....
    Ας ξεκινήσω λοιπόν.....:
    * * * Σολίστες του μπουζουκιού * * *
    - Χιώτης (Ο Μέγας σε μπουζουκι και κιθάρα παγκοσμίως) στο "Σβήσε τη φλόγα" η σε ότι έπαιζε!!
    - Μανώλης Πάππος , σολίστας με μοναδική ψυχή στο παιξιμό του και μεγάλη ποικιλία , Σε CD με ορχηστρικά , Σε όλο το Δισκο της Ελένης Τσαλιγοπούλου "Μισό Φεγγάρι" (Ένα σφάλμα έκανα κλπ)
    - Βαγγέλης Λιόλιος - "Υδροχόος" και "Χαράτσι" του Νικόλα Παπάζογλου
    - Παντελής Κωνσταντινίδης - Θανάσης Βασίλας (και όλο το σχήμα Ραστ)στο "Ήρθα και απόψε στα σκαλοπάτια σου" Ζαμπέτα - και στο σόλο του Σπόρου.
    - Ζαμπέτας - μοναδική γλύκα στο παίξιμό του - "Μπουζούκι αγάπη μου"
    - Υπάρχουν και αρκετοί άλλοι που έχω ακούσει και ζωντανα και τα σόλα τους αξίζουν όπως - Νικολόπουλος Χρήτος , Βαγγέλης Καραντίνης , Παναγιώτης Κουτσούρας ενδεικτικά μερικοί..
    Αν περάσουμε και σε παραδοσιακά όργανα θα μπορούσα να αναφέρω
    - Γώγο Πετρίδη , Χρυσανθόπουλο Χρήστο (παλαιότεροι) Κογκαλίδη -Καλιοντζίδη σολίστες στην ποντιακή Λύρα
    Τους Πετρολούκα Χαλκιια και Βασίλη Σαλέα στα Ηπειρώτικα αλλά και τον Καλπατσινίδη σε ποντιακά με κλαρίνο.
    Ο μεγάλος καλλιτέχνης στο βιολί Κόρος που παίζει μαγευτικά σόλα.
    Δυστυχώς από Έλληνες κιθαρίστες δεν έχω συγκρατήσει κανένα όνομα , αν και πριν μερικά χρόνια μαζί με τον Βασίλη Καζούλη έπαιζε κάποιος φέρελπις , Βασίλης Μερτζιώτης, νομίζω λεγόταν.

    Από το εξωτερικό έχουμε και λέμε
    - StevieRayVaughn ......ότι ακουγόταν από τις κιθάρες του ήταν μοναδικό !!!!!!!!!!!!!!
    - Satriani (ο δάσκαλος) και ο Stevie Vie (ο μαθητής) με έχουν ενθουσιάσει.
    * * * * * * *
    - Οι Dream Theater είναι μοναδικοί!!!! "Mirror" , "Dance of enternity" , "The Ytse Jam" και τόσα άλλα!!!
    - Επίσης και κάποιοι Rush (ή κάπως έτσι , ραch προφέρονται ) που έχω ακούσει έχουν πολύ πλουραλισμό στα σόλο τους.
    Σίγουρα έχω αφήσει αρκετούς από έξω (Ζερβάκης Γιώργος στην Κρητική Λύρα , B.B. King , Jimy Hendrix , και τόσοι άλλοι)
    αλλά αν έγραφα και άλλα σίγουρα δεν θα το διάβαζε κανείς
    Αυτά τα .... ολίγα προς το παρόν!!!!
    Κλέινω λέγοντας πως τα καλύτερα σόλο δεν τα έχω ακούσει ακόμη....
    Dj_kerveros
    13.08.2005, 01:47
    Ενα τρομερο σολο που ακουσα προσφατα ειναι απο τον δισκο της Τσανακλιδου: Δυο χρονια Μετρο, στο τραγουδι 'Αγαπη που 'γινες δικοπο μαχαιρι'! Πραγματικα ο Καραντινης στο συγκεκριμενο τραγουδι ειναι απιστευτος, παιζει υπεροχα!!
    christos86
    16.08.2005, 14:11
    Europa- Santana

    Blues for Narada, Still got the blues- Gary Moore

    Afraid to shoot strangers- Iron Maiden

    Διδυμότειχο blues- από τον δίσκο "ΤΕΡΜΙΤΕΣ Η ΣΥΝΑΥΛΙΑ"

    Hasta Siempre (από τον δίσκο του Γιώργου Νταλάρα "Η άσφαλτος που τρέχει") - Al Di Meola

    Επίσης με συγκινεί αρκετά η συμμετοχή του Eric Clapton στον δίσκο των Santana, Supernatural με τίτλο "The calling".

    GL
    21.08.2005, 13:02
    Peter Frampton - Do you fell like I do.....

    Steve Haley(Cockney Rebel) - Death Trip....

    Dire Straits - Telegraph Road...

    και αλλα πολλα που δεν μου ερχονται τωρα..........



    kotsos_007
    21.08.2005, 14:42
    paidia den tha akouso kanenan apo esas..... pistuo oti to oraiotero solo pou vgike sto xoro tis rock mousikis kai einai kiriolektika anepanalipto kai gia mena to kalitero einai to solo tou sweet child o' mine apo tous guns n' roses kai ekeino pou akolouthei einai to solo apo to november rain apo tous guns n' roses kai nomizo pos einai anepanalipta kai ta dio.... Am i right?????
    Kostas_Osbourne
    21.08.2005, 15:25
    Φίλε ακούσε λιγο μέταλ να στανιάρεις!!!!Χωρίς ν θέλω ν υποτιμήσω την μουσική που ακους καθώς η μουσική είναι ένα από τα εναπομείναντα πράγματα που μπορεί να κάνει κανείς ελεύθερα τα σόλο τουλάχιστον της κιθάρας είναι υπόθεση της μέταλ!!!Πάρε ένα παράδειγμα τον εικονιζόμενο
    Dimebag Darrell(RIP) στο αρχικό σόλο του τραγουδιού των PanterA, Cowboys from Hell!!!!!!Δίνω αυτό το παράδειγμα ως φόρο τιμής σε έναν από τους καλύτερους κιθαρίστες πυ πλέον θα μας παίζει μόνο στα όνειρα μας!!!!Άσχετο με την ερώτηση το ξέρω αλλά....



    επισυναπτόμενα: dimebag.gif 
    Serendipity
    21.08.2005, 19:34
    metalheads sou leei meta...Mipws na kanw kai gw ena tribute ston J.L. Hooker epi tis eukairias?Krima pou den exei vgei solo tou se kinoumeno .gif...
    To ksereis pws einai asxeto alla...eipes na rikseis ligo spam sto thread...

    You know day destroys the night...




    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Serendipity on 21-08-2005 19:36 ]