ελληνική μουσική
    431 online   ·  210.817 μέλη
    Anna-c
    29.07.2011, 15:44

    ειμαι 20 χρονων και θελω να ξεκινησω φωνητικη..πιστευετε οτι ειναι αργα?{#emotions_dlg.helpsmilie}

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 29-09-2011 11:25 ]


    BAGRATION
    02.08.2011, 21:13

    Καθόλου αργά. Εξαρτάται όμως και από το τι σκοπεύεις να κανεις ή με τι είδος θες να ασχοληθείς.


    Anna-c
    02.08.2011, 22:09

    θέλω να κάνω band με grunge επιρροές κυριως..


    BAGRATION
    03.08.2011, 13:45

    Α μάλιστα, τότε δεν νομίζω οτι η φωνητική θα σε βοηθήσει και πολύ. Ομως θα χρειαστεί να μαθεις να κάνεις καποια από τα στανταρ ζετάματα και ασκήσεις.

    Το πρόβλημα με την φωνητική είναι οτι ολοι ασχολούνται με το πως να σου μαθουν "καθαρά" φωνητικά ενώ εσύ θα θες "βρώμικα".

    Οση φωνητική και να κάνεις, αν δεν εξασκήσαι στα βρώμικα φωνητικά 2-3 φορές τη βδομαδα τότε καθε φορά που θα πας να τραγουδήσεις έτσι οπως θές, θα βραχνιάζεις.

    Για το τελευταίο είμαι απόλυτα σίγουρος.


    Anna-c
    03.08.2011, 14:58

    αυτο ειναι το vocal fry ??μηπως ξερεις καποιο site που να δειχνει πως γινεται αυτο?


    BAGRATION
    03.08.2011, 17:20

    Οχι καμμία σχέση. Τα φωνητικά με vocal fry είναι ένα στύλ που ξεκινήσε στο black Metal (ακου λίγο immortal και θα καταλάβεις) και μετά διαδόθηκε και σε καποια άλλα είδη όπως το hardcore ή το nu-Metal.

    Εσύ θέλεις άλλο στύλ. Αυτή τη βραχνάδα που έχουν τα grunge ή μερικά ροκ τραγούδια.

    Βίντεο ή σαιτ σχετικό δεν έχω υπόψη μου. Πειραματίσου λίγο μόνη σου και προσπάθησε να μιμηθείς βραχνές φωνές και είναι σίγουρο οτι κάτι θα βρείς που θα μπορείς να κανεις με άνεση. Αν θελεις κανενα tip για να μη σε πονάει ο λαιμός πες μου.

    Αν βρώ κατι σχετικό στο youtube θα στο στείλω με ΠΜ.


    -----------------
    ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ - To blog για την κριτική σκέψη και την επιστήμη...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 03-08-2011 17:25 ]


    Anna-c
    03.08.2011, 18:17
    Ναι οτι tip μπορεις να μου δωσεις ειναι ευπροσδεκτο!!! ευχαριστω πολυ!
    BAGRATION
    06.08.2011, 00:17

    Αμέσως στην καταστροφή το πάς. Μήπως είσαι τίποτα δημοσιογράφος;

    {#emotions_dlg.biggrin}


    Post αρνητικής αξιολόγησης