ελληνική μουσική
    843 online   ·  210.833 μέλη

    Εχω λαρυγγιτιδα! Τι να κανω για να μην καταστραφει η φωνη μου;

    BAGRATION
    02.08.2011, 21:08

    Μην ανησυχείς η φωνή δεν χαλάει μια λαρυγγίτιδα!

    Για να περάσει γρηγορότερα όμως, δεν μπορείς να κάνεις κ πολλά. Το πιο αποτελεσματικό είναι να μιλας όσο το δυνατόν λιγότερο για 2 - 3 μέρες. Και καμμία γαργάρα με αλατόνερο βοηθάει. Το να πίνεις ζεστά, επίσης βοηθάει αλλά από ενα σημείο και πέρα δεν έχει νόημα. Ούτε το πολύ νερό βοηθάει, διότι ο οργανισμός απορρίπτει άμεσα την περρίσεια νερού (συχνά υποστηρίζεται το εντελώς αντίθετο, λανθασμένα ή σκοπιμα).

    Μολις φύγει η βραχνάδα, ξεκίνα να μιλάς κανονικά και μη προσπαθείς να μιλάς πιο σιγά για να τη "σώσεις", διότι έτσι η φωνή μπορεί να "αδυνατίσει" με τον καιρό.


    -----------------
    http://kritikiskepsi.wordpress.com

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 02-08-2011 21:34 ]


    VOICETEACHER
    09.08.2011, 16:29

    Στα ειπα και σε μηνυμα πριβε τι πρεπει και τι οχι να κανειs, αλλα ποιοs ξερει σην κατασκηνωση ,ποσο φωναξεs και μιλησεs,και εκτεθηκεs σε ρευματα....και ποσο τραγουδησεs κοντα σε θαλασσα...και να το αποτελεσμα........αχ αχ αχ.....δεν προσεχειs...{#emotions_dlg.rockon}


    VOICETEACHER
    24.08.2011, 15:36

    Κατσε καλα μεχρι τα 17 σου,βρε μικρη μου,αφου {#emotions_dlg.rockon}εχειs προβληματα....την μυτουλα σου την εχειs δει???τι ειχαμε πει δεν θυμαμαι???νομιζω κατι ειχεs...στραβο διαφργμα...αλλεργικη ρινιτιδα...τι ητανε???για πεs....


    VOICETEACHER
    26.08.2011, 13:15

    Στο πα ,οτι απο την μυτη προερχονται τα περισσοτερα σου προβληματα,διοτι επηρεαζουν την φωνη.....και θελει ιδιαιτερη προσοχη και πειθαρχια.{#emotions_dlg.rockon}