ελληνική μουσική
    453 online   ·  210.833 μέλη

    Βοήθεια για επιλογή ηλεκτροακουστικής κιθάρας και ακουστικού ενισχυτή

    vagelitsa24
    08.08.2011, 03:08

    Γεια σας παιδιά!
    Ενδιαφέρομαι για να αγοράσω μια ηλεκτροακουστική κιθάρα!

    Δεν έχω καιρό που ξεκίνησα να μαθαίνω κιθάρα ...και γενικά δεν ξέρω πολλά αλλά επειδή τραγουδάω κιόλας μ αρέσει πολύ να ασχολούμαι...

    Μπορώ να διαθέσω για την κιθάρα γύρω στα 400€

    Έχω βρει την http://www.Thomann.de/gr/Yamaha_cpx500_drb.htm (Yamaha cpx500) η οποία εδώ κοστίζει 400€ και θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας ή αν σας είναι εύκολο να μου προτείνετε κάτι άλλο αν αυτή δεν είναι καλή!

    Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να συνδέσω την κιθάρα μέσω μείκτη με το στερεοφωνικό μου και αν μπορώ να τη συνδέσω με τον υπολογιστή.

    Έπειτα μπορείτε να μου πείτε αν ο ήχος της κιθάρας χωρίς τον ενισχυτή αλλoιώνεται ή παίζει εξίσου καλα με το όταν είναι συνδεδεμένη με τον ενισχυτή;;

    Τέλος θέλω έναν ενισχύτη για την ηλεκτροακουστική που πρόκειται να αγοράσω.

    http://www.Thomann.de/gr/harley_benton_hbac20.htm( harley benton hbac 20) Είναι καλός για τα λεφτά του; και επειδή όπως προανέφερα τραγουδάω κιόλας,  μπορώ παραλληλα με την κιθάρα να συνδέσω και μικρόφωνο?

    Περιμένω τις κριτικές και τις προτάσεις σας! Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας προκαταβολλικά! :)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 12-08-2011 00:05 ]


    fontasgreece
    08.08.2011, 11:54

    Για τσέκαρε αυτά.

    http://www.Thomann.de/gr/Fender_cd140sce_bk_bundle.htm

    (Ένα πακέτο). Το καπάκι της κιθάρας έχει μασίφ ξύλο σε σύγκριση με τη Yamaha. Tη συγκεκριμένη Fender την έχω.

     

    http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/Guitars/Western-guitars/Art-Lutherie-Dreadnought-Antique-Burst-solid-Cedar-Top-incl.-PU/art-GIT0005930-000#FullDetails

     

    Καλή κιθάρα. Την έχω πιάσει στα χέρια μου. Made in Canada παρακαλώ.

     

    Όσο για ενισχυτή... δεν χρειάζεται να πάρεις. Εάν θες να παίξεις Live θα "καρφώσεις" το βύσμα σε κονσόλα και τέλος.

    Εάν συνδέσεις την ηλεκτρακουστική σε ενισχυτή ο ήχος αλλοιώνεται.


    vagelitsa24
    08.08.2011, 12:49

    Σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

    Πραγματικά με βοηθάς πολύ αφού δεν γνωρίζω πολλά!

    Πιστεύεις οι Yamaha και Fender πως θα έχουν την ίδια ποιότητα ήχου γιατί μου κάνει εντύπωση η μεγάλη διαφορά τιμής

    όσο για την Art Lutherie Dreadnought Antique Burst solid Cedar Top, incl. PU το ότι είναι made in Canada είναι πολύ καλό! έχει πάνω της κουρδιστήρι ή όχι;;

    Είναι κατά τη γνώμη σου η καλύτερη από όσες έχουν αναφερθεί;;

    Και πάλι ευχαριστώ!

    Υ.Γ. όποιος άλλος θα ήθελε να προσθεσει κάτι, θα ήταν τιμή μου να ακούσω τη γνώμη του!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vagelitsa24 στις 08-08-2011 15:58 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 12-08-2011 00:51 ]


    delta66
    09.08.2011, 10:03

    Καλημερα.

    Σε τι χωρο προοριζεται να λειτουργησει ο ενισχυτης?


    vagelitsa24
    11.08.2011, 23:54
    Κοιτάξτε ακόμα live δεν θα κάνω σύντομα κυρίως σε σπίτια μαζί με φίλους για να κάνουμε πρόβες για τραγουδάκια!
    delta66
    12.08.2011, 00:05

    Θα χρειαστει στο σπιτι περισσοτερη ενταση απο αυτη που εχει η κιθαρα εκ φυσικου της?

    Α ναι και ο χωρος διατιθεται για μεγαλυτερες εντασεις απο αυτες που θα εβγαζαν οι ακουστικες κιθαρες, μια μικρη μικροφωνικη θα ηταν ισως πιο καταλληλη για να μπει και κανενα μικροφωνο στην πορεια.


    vagelitsa24
    12.08.2011, 00:14

    το λεω γιατι θα παιζουν κι αλλες κιθαρες και γενικα κι αλλα οργανα οποτε να ξεχωριζουν οι ηχοι.....επισης θα τραγουδαμε κιολας οποτε....γι αυτο μιλησα για ενισχυτη.... Εχω αγορασει ενα απλο μεικτη τον οποιο συνδεω με το στερεοφωνικο για μικροφωνα! Να συνεδεσω και την κιθαρα εκει η να παρω ενισχυτη?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vagelitsa24 στις 12-08-2011 00:14 ]


    delta66
    13.08.2011, 13:39

    Αν εχεις μικτη μπορει να συνδεθει και η κιθαρα αλλα το στερεοφωνικο δεν ειναι και το πιο καταλληλο για ενισχυση.

    Υπαρχει περιπτωση να προκληθει βλαβη στα ηχεια αν δεν ειναι σωστη η προενισχυση και οι ρυθμισεις γενικα, αλλα και δεν εχει και το καλυτερο αποτελεσμα ηχητικα. Απλα μεγαλυτερη ενταση εχεις η οποια μπορει να ειναι περισσοτερο ενοχλητικη παρα βοηθητικη.

     

    Αν τα οργανα ειναι ακουστικα, καλυτερα να παιξετε unplugged.

    Και οοποιο οργανο ειναι ηλεκτρικο να παιξει σε ενισχυτη, αλλα πολυ χαμηλα για να προσαρμοστει στις ενατσεις των αλλων οργανων.

    Γενικοτερα το μονο προβλημα σε ενα ερασιτεχνικο ηχητικο στησιμο, ειναι το ακουστικο οργανο που εχει τη μεγαλυτερη ενσταση και δεν μπορει να χαμηλωσει. Πανω σε αυτο ρυθμιζονται και ολες οι εντασεις των υπολοιπων οργανων.

    Συνηθως αυτο το οργανο ειναι τα ακουστικα τυμπανα.

    Αν δεν εχετε αυτον τον παραγοντα (τυμπανα) να σας ωθει να ανεβασετε και εσεις τις εντασεις σας, δεν χρειαζεται να το κανετε.

    Και περισσοτερα χρηματα θα χρειαστειτε γιαυτο, και μπορει να δημιουργηθει προβλημα με τους γειτονες.

    Οι λυσεις ειναι, α) μονωση του χωρου (ακριβη λυση), β) ηλεκτρονικα τυμπανα συνδεδεμενα κι αυτα στη μιξη και παιξιμο ολοι με ακουστικα ή σε χαμηλες εντασεις (ακριβη λυση αλλα και αμφισβητισιμος και ο ηχος τους και το feel πανω τους απο τον μουσικο)


    vagelitsa24
    30.08.2011, 22:59
    Σας ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες! με βοηθατε πραγματικα πολυ! με συγχορειτε που αργησα να σας απαντησω αλλα ημουν εκτος αθηνων! και παλι ευχαριστω! να ειστε καλα!