ελληνική μουσική
    483 online   ·  210.830 μέλη

    Πώς να μάθω να παίζω τζαζ στο πιάνο;

    MariannaLappa
    11.08.2011, 16:54

    Έκανα πιάνο σε ωδείο γύρω στα 8 χρόνια (σταμάτησα πριν κανα δυο χρόνια) και τώρα παίζω διάφορα τραγούδια της αρεσκείας μου. Επειδή θα με ενδιέφερε να ασχοληθώ και με τη τζαζ μουσική, έχετε μήπως υπόψη σας πώς θα μπορούσα να αρχίζω να μαθαίνω; Κάποιο βιβλίο για παράδειγμα ή κάτι τέτοιο... Ευχαριστώ.


    musicc
    12.08.2011, 16:11

    Παράθεση:

    Το μέλος MariannaLappa στις 11-08-2011 στις 16:54 έγραψε...

    Έκανα πιάνο σε ωδείο γύρω στα 8 χρόνια (σταμάτησα πριν κανα δυο χρόνια) και τώρα παίζω διάφορα τραγούδια της αρεσκείας μου. Επειδή θα με ενδιέφερε να ασχοληθώ και με τη τζαζ μουσική, έχετε μήπως υπόψη σας πώς θα μπορούσα να αρχίζω να μαθαίνω; Κάποιο βιβλίο για παράδειγμα ή κάτι τέτοιο... Ευχαριστώ.






    Δεν ξέρω κάτι για αυτό που ζητάς αλλά ξέρω πως είναι δύσκολη η Jazz μουσική! Θα έψαχνα κι εγώ γιατί θελώ να μάθω, οπότε θα σε ενημερώσω αν βρώ κάτι :)


    MariannaLappa
    12.08.2011, 19:21

    Παράθεση:

    Το μέλος Pentatonikos στις 12-08-2011 στις 17:05 έγραψε...

    Ωραια θιγεις το αγαπημενο μου κεφαλαιο.... Τη Jazz... Και το αγαπημενο μου οργανο το πιανο μεσα στην αγαπημενη μου μουσικη...

    Ωραια... Για να δουμε τι μπορω να σου πω για να βοηθησω...

    Πρωτα απ ολα θα ηθελα να μου πεις τι επιρροες και ακουσματα απο πιανιστες οπως οι Duke Elignton, Bill Evans, Chick Corea, McCoy Tyner, Thelonious Monk, Bud Powel, Red Garland, Herbie Hancock, Cecil Taylor, Keith Jarret, Brad Mehldau κλπ...

    Θα σου προτεινα να τους ακουσεις προσεκτικα σε πρωτη φαση για να δεις αισθητικα αν σου αρεσει αυτο που παιζουν...

    Σε δευτερο επιπεδο πρεπει να ακουσεις πολλη Jazz γενικοτερα... Περα απο τα trios που ειναι το καλυτερο σχολειο για να μαθεις ενα αρμονικο οργανο της Jazz (πιανο, μπασο, κιθαρα) να ακουσεις και μουσικη με σολιστικα οργανα (τρομπετες, σαξοφωνα κλπ), δηλαδη Miles Davis, John Coltrane, Wayne Shorter, Freddie Hubbard, Dizzy Gillespie, Michael Brecker κλπ...

    Αυτο θα σε βοηθησει να καταλαβεις ΤΙ ειναι η Jazz γενικοτερα... Τι ειναι η Jazz...? Ειναι εντονος ρυθμος με περιπλοκα σχηματα, ειναι διαφωνες αρμονιες, ειναι απροβλεπτες μελωδιες και τρελα παιξιματα... Αλλα πανω απ ολα ειναι αυτοσχεδιασμος... Ειναι παραγωγη μουσικης την ωρα που παιζονται οι νοτες πατουνται τα πληκτρα η φυσιεται αερας μεσα στα πνευστα... Και ειναι ολο αυτο το συναισθημα που παραγεται απο ολη αυτη την κατασταση...

    Ωραια ολα αυτα τα φιλοσοφικα... Παμε επι της ουσιας τωρα... :Ρ

    A Jazz solo is 1% magic and 99% other stuff that are explainable, analysable, playable...

    Λογια του πιο διασημου θεωρητικου της Jazz, Mark Levine...

    Τι μας λεει δηλαδη αυτο...? Οτι η Jazz ειναι γνωσεις... Γνωσεις που χρησιμοποεις για να φτιαξεις τους αυτοσχεδιασμους αλλα και τη συνοδεια σου και που σου παρεχουν μια ανεξαντλητη πηγη απο δυνατοτητες....

    Πως τις αποκτας...? Διαβαζοντας παιζοντας και ακουγοντας...

    1) The Jazz Theory Book, Mark Levine. Το βιβλιο του κυριου που αναφερα παραπανω... Θα σε κανει να καταλαβεις πολυ ευκολα και κατανοητα τι ειναι η θεωρια της Jazz...

    2) Fake Books... Υπαρχει μια μεγαλη γκαμα τετοιων βιβλιων (The Real Book Vol. 1,2,3, Jazz Fake, Colorado κλπ) Τι ειναι αυτα...? Ειναι βιβλια που εχουν απειρα Jazz κομματια με παρτιτουρες οδηγους για την εκτελεση τους... Παρτιτουρες με τη μελωδια του βασικου θεματος με γραμμενες τις συγχορδιες του κυκλου τις αρμονιας... Σε πρωτη φαση διαβαζεις τη μελωδια στο δεξι και παιζεις απο κατω τις συγχορδιες που ειναι γραμμενες... Εαν δε καταλαβαινεις τα συμβολα, διαβαζοντας παραλληλα το βιβλιο του Levine σε πολυ συντομο χρονικο διαστημα θα καταλαβεις...

    3) Δισκογραφια... Ανεξαντλητη... Μπορω να σου δειξω πολλους καλλιτεχνες και να σου πω σχολια για το ρευμα που εκπροσωπει ο καθενας...

    Αυτα τα λιγα απο εμενα... Ακομη και αν σου ειπα πραγματα που σου ηταν γνωστα ελπιζω να φανουν χρησιμα σε καποιον...

    Να ξερεις οτι ανοιγοντας την πορτα της Jazz βρισκεσαι σε εναν τελειως νεο κοσμο που αν τον αγαπησεις θα βρεις εναν εναν τελειως διαφορετικο τροπο εκφρασης και εξερευνησης του εαυτου σου...

    Smile



    Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια, φαίνεται ότι αγαπάς αυτή τη μουσική!
    Από τους πιανίστες που ανέφερες, έχω ακούσει κανα δυο μόνο, γενικά δεν έχω ασχοληθεί τόσο μ' αυτό (κακώς βέβαια θα μου πεις). Περισσότερο έχω ακούσει τζαζ με σολιστικά όργανα, όπως λες. Τώρα, σχετικά με τα βιβλία, θα τα κοιτάξω κι ελπίζω να με βοηθήσουν. Ξέρω σίγουρα ότι θέλει αρκετή εξάσκηση, πολύ αυτοσχεδιασμό και φαντασία!
    Και πάλι ευχαριστώ και αν θελήσω να σχολιάσω ή να συζητήσουμε κάτι πάνω σ' αυτά που μου πρότεινες, τα ξαναλέμε!


    Sparky-G
    12.08.2011, 23:59
    Ενα πολυ καλο που με βοηθησε προσωπικα ειναι το ''How To Improvise'' του Hal Crook.Μελετησε το και εφαρμοσε αυτα που λεει σε καποια Jazz standards (γνωστα-καθιερωμενα κομματια Jazz) απλα στην αρχη.Παρτιτουρες απ τα κομματια αυτα μπορεις να βρεις σ ενα αλλο βιβλιο που λεγεται Real Book(Εχει βγει I , II Kαι III στη σειρα των real book,παρε το πρωτο...
    MariannaLappa
    13.08.2011, 14:46

    Παράθεση:

    Το μέλος Sparky-G στις 12-08-2011 στις 23:59 έγραψε...

    Ενα πολυ καλο που με βοηθησε προσωπικα ειναι το ''How To Improvise'' του Hal Crook.Μελετησε το και εφαρμοσε αυτα που λεει σε καποια Jazz standards (γνωστα-καθιερωμενα κομματια Jazz) απλα στην αρχη.Παρτιτουρες απ τα κομματια αυτα μπορεις να βρεις σ ενα αλλο βιβλιο που λεγεται Real Book(Εχει βγει I , II Kαι III στη σειρα των real book,παρε το πρωτο...


    Ωραία, αφού σε βοήθησε κι εσένα αυτό, σίγουρα θα το κοιτάξω. Ευχαριστώ!


    inkve
    16.08.2011, 21:40

    απο οτι βλεπω ο αγαπητος pentatonikos συνεχιζει τις καρποφορες του προσπαθεις στον προσυλητισμο αθωωv πολιτων-μουσικων στο αναισχυντο αμαρτωλο και ακολαστο ακουσμα της Jazz!!!!{#emotions_dlg.lol}

    εγω Jazz δεν παιζω μαριαννα ομως καθαρα στο αυτοσχεδιαστικο-παικτικο κομματι μπορω να σου δωσω απλως 1-2 συμβουλες

    πρωτον μην κολλησεις στην περιεργη ονομασια των ακκορντων...πολλες ελαττωμενες...αρκετες προεκτασεις κτλ...πολλα απο αυτα τα ακκορντα ερμηνευονται και σαν αναστροφες αλλου ακκορντου σε διαφορετικη τονικοτητα,αναλογως απο ποια νοτα θεωρεις εσυ την βασικη σου...οποτε σε διευκολυνει να καταλαβεις και να --δεις--τις φρασεις σου στο οργανο πιο ευκολα..

    μπορεις να ξεκινησεις παιζοντας Blues κλιμακα...ειναι οτι πρεπει για αυτοσχεδιασμο και θα σε εκπληξει το ποσο εξυπνα μπορει να χωρεσει και να ξεχωριζει σε Jazz καταστασεις....

    μην φοβηθεις να αυτοσχεδιασεις...με μερακι και αγαπη τα λαθη και η παραφωνια στην αρχη μετατρεπονται σε εξυπνο αυτοσχεδιασμο και ομορφες Jazz μελωδιες στην συνεχεια...αλλωστε ο δρομος προς τα εκει περναει αναποφευκτα  απο τα λαθη...οποτε σου δινω την παρακατω ευχη οσο παραξενη και να σου φανει...

    σου ευχομαι πολλες παραφωνιες...λαθη...εκνευρισμο αλλα και πεισμα....και να εισαι σιγουρη οτι θα εχεις ανταπόδοση{#emotions_dlg.clap}

     

    ΥΓ.σε λιγο η πολυ συμπαθεια προς τον pentatoniko θα με κανει και εμενα να ακουσω περισσοτερη Jazz...θα σε ξορκισω αμαρτωλε μπασσιστα...θα σε ραντισω με σκορδονερο και αγιασμο!!!{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.lol}


    -----------------
    Οταν η δυναμη της αγαπης υπερνικησει την αγαπη για δυναμη,ο κοσμος θα γνωρισει την ειρηνη. -Jimi Hendrix-

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 16-08-2011 22:05 ]


    mimihigh
    09.09.2011, 13:56

    mimihigh@hotmail.com

    αν τα βρεις σκουρα στειλε μου μαιλ να σου στειλω υλικο

    μιας και διδασκω Jazz piano


    killbill2
    19.01.2012, 17:37
    βρε παιδιά θέλω και εγώ να μάθω να παίζω Jazz. Το θέμα είναι ότι δεν θέλω απλά να μάθω κάποια κομμάτια, αλλά να μπω στην φιλοσοφία. Ας πουμε τώρα μπορώ να κάτσω στο πιάνο και να παίζω μόνος μου ότι μου κατέβει πχ Ντο ματζόρε μετά Σολ ματζόρε μετά Φα ματζόρε και όλα μια χαρά. Θέλω να μπορώ να κάθομαι στο πιάνο και να παίζω μόνος μου αυτές τις περίεργες συγχορδίες της Jazz!! Έχω πάρει κάποια βιβλία αλλά αυτό που πέτυχα είναι να μπορώ να παίζω τα σύγκεκριμένα κομμάτια των βιβλίων. Χαίρω πολύ! δεν ψάχνω αυτό. Θέλω όπως και με την δυτική μουσική που όταν ακούω κάτι στο ραδιοφωνο κάθομαι στο πιάνο και σε 5 λεπτά το έχω βγάλει, δηλαδή οι συγχορδίες μου μιλάνε μόνες τους, να μπορώ να αποκτήσω τό ίδιο και στην Jazz. Κατάλαβα ότι δεν αρκεί να πάρω ένα βιβλίο με 20 κομμάτια, αλλά κάτι άλλο με κανόνες ίσως κάποια πρακτική.... Μάλλον δεν έχω βρει από που να αρχίσω για να πετύχω αυτό τον σκοπό. Μάλιστα αγόρασα και ένα βιβλίο με Jazz riffs συνοδευόμενο από CD όπου ακους αυτά που έχει το βιβλίο. Ε, το μόνο πέτυχα ε΄ναι να μπορώ να παίζω αυτά και μόνο τα κομμάτια του βιβλίου. Help!!
    o-Zone
    20.01.2012, 17:21

    Free your spirit! Smile


    stauroula82
    01.02.2012, 12:42
    χαιρεται, εγω παιδια απο προσωπικη μου εμπειρια αυτο που εχω να σου πω είναι πως για να μαθεις να παιζεις τζαζ μουσική πρέπει να παιζεις στα δαχτυλα απεξω και ανακατοτα ολες τις κλιμακες και γενικα οτι εχει σχεση με θεωρια.... αν δεν ξερεις αυτα δεν μπορεις να παιξεις τζαζ, γιατι το μεγαλυτερο μερος του αυτοσχεδιασμου της ειναι αυτα..... και μετα η φαντασια η δικια σου.... εχω αλλαξει πολλους δασκαλους τζαζ και στο λεω απο προσωπικη μου πειρα, και λογω οτι οι περισσοτεροι μου φιλοι ειναι φτασμενοι τζαζιστες μουσικοι και βλεπω την δυσκολια.... αλλα με καλο διαβασμα και πολλα μουσικα ακουσματα σιγουρα θα το πετυχεις...
    killbill2
    01.08.2015, 23:52

    Πως μπορώ ένα κομμάτι που παίζω στο πιάνο ή στο αρμόνιο να το κάνω τζαζιστικο;

    Ας πουμε το "Παρ' το φεγγάρι και κάντο βέρα μου" πως μπορώ να το κάνω να ακούγεται τζαζε;

    Υπάρχει κάποιο τέχνασμα για την μετατροπή σε τζαζ style;

    (ανέφερα το συγκεκριμένο κομμάτι γιατί το άκουσα σε μια εκτέλεση τελείως τζαζ!)


    blogarismenos-enge-falos
    02.08.2015, 13:32
    Μαθαίνεις Τζάζ κλίμακες, και ανάλογα την γνώση σου στην μουσική, κάνεις δημιουργική δουλειά να φτιάξεις κομμάτι κομμάτι την μελωδία να ακούγεται έτσι. Όμως ακόμα και άν το καταφέρεις αυτό, το πιο σημαντικό είναι η ρυθμική αγωγή. Θα πρέπει να αλλάξεις τα μέτρα και τις αξίες για τις νότες που θα φτιάξεις πλέον εσύ, για έναν ρυθμό που θα ταιριάζει στα δικά σου τα γούστα. Δέν είναι λοιπόν κάποιο συγκεκριμένο τέχνασμα που θα πρέπει να ακολουθήσεις, αλλα την τέχνη της μουσικής