ελληνική μουσική
    720 online   ·  210.832 μέλη

    Γράψτε μόνο τέσσερις λέξεις ....

    ixthis
    11.11.2011, 06:56

    Μέχρι τώρα ....

    Κατά βάθος όλοι ξέρουμε . Είσαι μια μικρή μαϊμού και κάνεις πολύ φασαρία φασαρία γλυκιά απαραίτητη αναγκαία ναι αλλά το παράκανες για άλλη μια φορά ...και με έχεις νευριάσει... και δεν θυμάμαι γιατί... έχει περάσει και καιρός... ...και δεν έχω ξεχάσει... τη μικρή κόκκινη ζέρμπερα.... ...που μου είχε φέρει... έκανε τότε το 2011 ένα ολόκληρο φόρουμ μπάχαλο. Καμέλια σίγουρα το θυμάσαι ε? Χαχαχαχα!!!

    Πώς να το ξεχάσω;

    ψιχαλίζει πάμε μια βόλτα? πριν πιάσει δυνατή βροχή. Μήπως να μας σώσει?


    ixthis
    11.11.2011, 06:57

    Έτσι λέει ο λαός


    metalkristi
    16.11.2011, 09:03
    ποιος τον ακουει ομως???????????
    kamelia8
    16.11.2011, 23:24
    ...αφού όλοι γύρω αδιαφορούν...
    metalkristi
    17.11.2011, 10:37
    σσσσσσσσσσσιγααααααααααααα!!!!!η δημοκρατια κοιμαται!!!!!!!!!!!
    ixthis
    18.11.2011, 06:39

    ποιός δε κοιμάται  άραγε?


    -----------------
    κατά βάθος όλοι ξέρουμε..........

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ixthis στις 18-11-2011 06:39 ]


    alicia0
    18.11.2011, 09:54
    μάλλον κανείς δεν νοιάζεται...
    ixthis
    21.11.2011, 07:23

    Τι θα κάνουμε τελικά?


    alicia0
    24.11.2011, 09:36
    εγώ λέω να φύγω...
    kamelia8
    24.11.2011, 12:27
    ...και να πάω αλλού...
    metalkristi
    25.11.2011, 09:42
    μπααα!!παντου τα ιδια!!!
    alicia0
    25.11.2011, 10:18
    τι κακό κι αυτό;
    catherine91
    22.01.2012, 15:34

    ...δεν ξέρεις τι θες...


    EvaTheSlasher
    20.03.2012, 16:09
    ...ούτε ποιος είσαι ξέρεις...
    alicia0
    20.03.2012, 20:21
    ...ούτε τι θες πραγματικά...
    alicia0
    20.03.2012, 20:22
    (λάθος! μπερδεύτηκα! συγνώμη!) ...ούτε τι κυνηγάς πραγματικά....
    ixthis
    02.01.2013, 10:37

    Έχετε όρεξη για  συνεχίσουμε τον σουρεαλισμό ? Έχουμε κάνει τρία μικρά ομαδικά κείμενα η μικρές ιστοριούλες γράφοντας από τέσσερεις λέξεις ο καθένας μας.Το θυμηθήκαμε?

     Τις  συγκέντρωσα όλες μαζί να τις θυμηθούμε και να καμαρώσουμε τις συγγραφικές μας ικανότητες!!!! ουαί και  αλλοίμονο !!!! χαχαχα

    Την τελευταία ιστορία  την κλείνει η Αλίσια γιατί νομίζω ότι εκεί σταματήσαμε ,,άρα μπήκε και τελεία κατά κάποιο τρόπο… Βάζω για τίτλο τη φράση της Κατερίνας ΄΄δεν ξέρεις τι θες΄΄

    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Πρώτη ιστορία

    θες καφέ ? στον ψυχίατρο

    Απόψε έκανε πολύ ζέστη..Ήταν ένα Αυγουστιάτικο βράδυ..και όπως πάντα καθόμουν ξάγρυπνή μέχρι να ξημερώσει  ή τουλάχιστον μέχρι να..

    κρατώντας στο χέρι ενα γράμμα , ένας δυνατός θόρυβος ακούστηκε και έπεσα στο πάτωμα και λιποθύμησα αμέσως μετά, αντικρίζοντας μια κατσαρίδα ανάσκελα!!  Φωνάζοντας ανέβηκα στην καρέκλα μόνο για να διαπιστώσω  ότι μόλις είχα ξυπνήσει.. "που είμαι πάλι?" σκέφτηκα...όνειρο ήτανε είχα αποκοιμηθεί... ...πολύ άβολα στην σαιζλόγκ..σηκώθηκα να φτιάξω καφέ και κατάλαβα πως τελείωσε τότε άρχισα να βρίζω ναταν ο καφές μόνο..

    και τώρα τι κάνουμε ? μήπως να πιω τσάι? μάλλον θα πάω σε ψυχίατρο, κάνει καλό καφέ αλλά έπρεπε να κλείσω το κινητό μου γιατί  με έπρηξαν πάλι πρωινιάτικα . Δεν βαριέσαι είπα. Καλλίτερα να πάω στον ψυχίατρο μπας και βγάλω άκρη αλλά δεν είμαι ασφαλισμένος είστε όλοι τρελοί για δέσιμο σκέφτηκα όταν διάβασα εφημερίδαπου βρήκα στο ψυχιατρείο τελικά έκανα το καλύτερο ναι πήγα στον ψυχίατρο.

    προσπάθεια λύσης προκλητικής άσκησης των τεστ της εφημερίδας έκανε διάγνωση, και σκεπτικός...

    είπε: πως τον πίνεις? και απάντησα γλυκύ βραστό γύρισε με δύο καφεδάκια "λεφτά θα πάρω" είπε... δείχνοντας την κούπα του . λες και την κούπα? Μόνο αν είναι πορσελάνινη είχε όμως σοβαρή αλλεργία (Στην πορσελάνη?????) Έτσι μου τις χάρισε τυλιγμένες σε τσαλακωμένο χασαπόχαρτο... ήτα τελικά πολύ φθηνιάρα.

    Τι καλό που είναι...; καλό κακό αυτό είναι . φτάνοντας στο δρόμο έβρεχε και ήμουν αρκετά μούσκεμα για μπαρότσαρκα και ξύδια... ίσως έπινα μια μπύρα στα όρθια και γρήγορα...Aυτά έχει η ζωή άτιμη καινονία και σκάρτη( κλαψ)

    Που να πάω ? σκέφτηκε

    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

     

    Δεύτερη ιστορία

    Ένας πρόλογος  ίσως ,,,,,,,ενός βιβλίου

    θρασύβουλε δε σ αγαπάω αυτά που μου είπες με έδιωξαν μακριά σου μα καλά, τι νόμιζες; καλά με είχες σίγουρη? ή μήπως μου πούλαγες φύκια για μεταξωτές κορδέλες? είπε και έφυγε κλαίγοντας μετανιώνοντας για ότι είπε....αλλά τώρα ήταν αργά .. θα σπουδάσω σκέφτηκε ξαφνικά θα πάω κάπου μακριά ελπίζοντας πάντα στο αύριο ακλουθώντας τα όνειρα μου ας πάρω και χάρτη πλοίο καράβι τραίνο αεροπλάνο? με τι να φύγω? Ίσως καλύτερα με αερόστατο... Σαν τον Ιούλιο Βερν

    Έτσι τελείωνε η παράσταση. Ο κόσμος χειροκροτούσε επίμονα. Στο βάθος μια κοπέλα, με κοίταζε πολύ περίεργα. Ήθελα Να Ήξερα Γιατί.......... Φορούσε ένα γαλάζιο φόρεμα, και κρατούσε ένα ηλιοτρόπιο! Μάλλον ήταν μια μάγισσα . Ίσως να ήταν γλάστρα... σε πρωινάδικο στην τηλεόραση...Μοστράροντας τα μπούτια της!… μέχρι να γυρίσω χάθηκε, ,σαν του καπνού αιθάλη!... Παιχνίδι του μυαλού? Μπορεί... να φταίνε οι «μπάφοι»… Τραβάμε χι ....πάμε παρακάτω . και άναψε ένα τσιγάρο. κοιτώντας το ραγισμένο φλιτζάνι  ολόιδιο η ζωή της  Που τελείωνε τώρα πια... πολύ αργά να μετανιώσει όμως ξαφνικά κάτι άλλαξε Η γλάστρα δίπλα της! Φώτισε τόσο.... σαν αστέρι ! αστρολούλουδο αυτό των παραμυθιών τα θέλω άρχισαν να χορεύουν γύρω της τα πρέπει την κοιτούσαν μα τα έδιωξε μακριά και γύρισε στα θέλω "Θέλω... να γίνω... αστέρι"! φώναξε πετώντας στον ουρανό και από τότε ξέφυγε συνεχίζοντας να στροβιλίζετε ελεύθερη. 'Έτσι άρχιζε το βιβλίο . Σταμάτησε να δακτυλογραφεί σκεφτότανε……

    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Τρίτη ιστορία

    Άλλη μια μέρα

    Άλλη μια μέρα αρχίζει και όλα πάνε στραβά. Ίσως φταις εσύ γι' αυτό μπορεί και όχι, αλλά αλλά ποιος αλήθεια ξέρει . Πρέπει κάτι να κάνεις για να ξεφύγεις από την ατυχία σου επιτέλους .Κάνεις έναν ζεστό καφέ ένα ποτήρι κρασί κόκκινο? ίσως μια θερμή αγκαλιά?  μπα, όλα ανώφελα είναι κοιτιέσαι στον καθρέφτη και και το μυαλό ταξιδεύει σε θάλασσες χωρίς όρια δίχως χάρτη και πυξίδα... μόνος μου προορισμός είναι μια απέραντη βαθιά σιωπή .Η σιωπή κάνει θόρυβο. Μιλάμε ακόμη πιασμένη νιώθω!!! Άσχετό ? και τι έγινε . Η ζωή θα συνεχιστεί κανονικά! Δε θα πω πουθενά  όλα αυτά που νιώθω .

    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

     

    Τέταρτη ιστορία

    Δεν ξέρεις τι θές..

     Κατά βάθος όλοι ξέρουμε . Είσαι μια μικρή μαϊμού και κάνεις πολύ φασαρία φασαρία γλυκιά απαραίτητη αναγκαία ναι αλλά το παράκανες για άλλη μια φορά ...και με έχεις νευριάσει... και δεν θυμάμαι γιατί... έχει περάσει και καιρός... ...και δεν έχω ξεχάσει... τη μικρή κόκκινη ζέρμπερα.... ...που μου είχε φέρει... έκανε τότε το 2011 ένα ολόκληρο φόρουμ μπάχαλο. Καμέλια σίγουρα το θυμάσαι ε? Χαχαχαχα!

    !Πώς να το ξεχάσω; ψιχαλίζει πάμε μια βόλτα? πριν πιάσει δυνατή βροχή.

    - Μήπως να μας σώσει? Έτσι λέει ο λαός  ποιος τον ακούει όμως??????????? ...αφού όλοι γύρω αδιαφορούν... μάλλον κανείς δεν νοιάζεται...

    - Τι θα κάνουμε τελικά?

    - εγώ λέω να φύγω... ...και να πάω αλλού...

    -μπααα!!παντού τα ίδια!!!

    -τι κακό κι αυτό; ...δεν ξέρεις τι θες...

    -ούτε ποιος είσαι ξέρεις... ..

    -.ούτε τι θες πραγματικά...

    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

     

     Τι θα λέγατε να προσπαθήσουμε για ένα καινούργιο λογοτεχνικό αριστούργημα?

    Και μάλιστα θα έλεγα να δώσουμε μεγαλύτερο περιθώριο  στο αριθμό των λέξεων

    για να υπάρχει  μεγαλύτερη άνεση έκφρασης  .

    Προτείνω μέχρι  δέκα λέξεις  . Να μπορείς δηλαδή να χρησιμοποιήσεις από δύο λέξεις το λιγότερο μέχρι δέκα το περισσότερο …..

    Πάμε?

     


    -----------------
    κατά βάθος όλοι ξέρουμε..........

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ixthis, 02-01-2013 10:47 ]


    mary_omikron
    02.01.2013, 10:47
    Πάμε Σόφη... ξεκίνα :)
    ixthis
    02.01.2013, 10:53

    Ας αρχίσω πρώτη ....

    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Αλήθεια σου λέω πάγωσα με αυτά που έλεγε


    mary_omikron
    02.01.2013, 10:58
    ... και προσποιήθηκα την αδιάφορη τινάζοντας το ξεσκονόπανο...