ελληνική μουσική
    825 online   ·  210.851 μέλη

    Tραυματισμός στην φωνή

    Foidel
    17.08.2011, 17:03

    Πρόσφατα είχα ένα τραυματισμό στην φωνή μου.Ο τραυματισμός δημιουργήθηκε την ώρα που φώναζα σε έναν φίλο μου για να με ακούσει.Όταν το έκανα ένιωσα έντονο πόνο στο λαρύγγι μου.Έχει περάσει μία εβδομάδα αλλά η φωνή μου δεν επανέρχεται.Τι μπορώ να κάνω;;;


    -----------------
    O ερωτευμένος άνθρωπος είναι πάντα αόρατος

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Foidel στις 18-08-2011 14:04 ]


    BAGRATION
    23.08.2011, 12:11

    Φιλε ελπίζω μόνο να έχεις πάει ΗΔΗ σε ΩΡΛ και να σε έχει κοιτάξει με το ενδοσκόπιο...

    Αν η φωνή δεν επανερχεται σημαίνει ότι έχεις πάθει σοβαρή θλάση και μπορεί να χρειαστείς επέμβαση. Κανε κάτι γρήγορα γιατί ο χρόνος είναι σημαντικός.


    Foidel
    23.08.2011, 15:08

    Eλπίζω απλά να κάνεις πλάκα...


    BAGRATION
    23.08.2011, 21:40

    Δεν κάνω πλάκα. Υπάρχει πιθανότητα να είναι σοβαρό. Δεν συνηθίζω να ανησυχώ τους άλλους για θεματα υγείας, αλλά εδώ όσο λιγότερο καθυστερείς τόσο το καλύτερο.

    Εφ όσον δεν επανερχεται θα έχεις έχεις κάποιο είδος τραυματισμού στις χορδές ή μπορεί να υπάρχει κάποια πληγή. Ακόμα κ να επανελθει μερικώς, θα έχει αφήσει κάποια ουλή επάνω, αλλά και αυτό πρεπει να το κοιτάξεις άμεσα. Πήγαινε στο γιατρό και πες του οτι εδώ κ δέκα μερες δεν περνάει. Θελει εξέταση με ενδοσκόπηση. Καντο τώρα γιατί μπορεί αργότερα να τρεχεις περισσότερο.

    Και καλού κακού μίλα ελάχιστα μεχρι να πάς...

    Σορρυ για τα ασχημα νεα φίλε αλλά καλύτερα να τρεξεις λίγο τώρα παρά να σου αφήσει κανενα κουσούρι και να τρεχεις 10 φορές περισσότερο σε μερικά χρόνια.


    -----------------
    ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ - To blog για την κριτική σκέψη και την επιστήμη...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 23-08-2011 22:12 ]


    Foidel
    23.08.2011, 22:23

    Κοίταξε να δεις.Να μιλάω μπορώ κανονικότατα!Δεν έχει αλλοιωθεί η φωνή μου αν αυτό φαντάστηκες.Αλλά δεν μπορώ να πιάσω φωνητικά ότι έπιανα πριν.Δεν είμαι και Pavarroti αλλά η φωνή μου είναι συμπαθητική.Συνοψίζοντας, μπορώ να τραγουδήσω αλλά όχι όπως παλιά.


    BAGRATION
    24.08.2011, 16:03

    Εμ αυτά δεν μας τα είπες. Οταν καποιος διαβαζει αυτό που έγραψες καταλαβαίνει αλλα πράγματα. Οτι δεν μπορείς να μιλήσεις κ τετοια

    Τελος πάντων, αν υπήρξε απλά ενας ερεθισμός καποια στιγμή θα επανέλθει. Και με λίγη προοδευτική εξάσκηση θα είναι όπως πρώτα. Αν όμως υπήρξε τραυματισμός μπορεί να έχει αφήσει καποια ουλή επάνω στις χορδές ή να έχει σκληρύνει καποιο σημείο τους. Αυτό εμποδίζει τη φωνή να πιάσει τις ψηλές.

    Αυτά είναι υποθέσεις βέβαια. Το τι έχει συμβεί δεν το ξέρουμε και θα στο πεί ο γιατρός μετά την ενδοσκόπηση.


    freddieKrueger
    24.08.2011, 16:33

    Καλησπέρα φιλε...θα σου πω ποια ειναι τα συμπερασματα μου για τη φωνη σου:Οτι σιγουρα ουτε τωρα ουτε και πριν ειχες φωναρα...πριν επιανες ψηλα γιατι ξεσκιζες το αμοιρο το λαρυγγι σου...κανε αφωνια 2 με 3 μερες,πανε σε ΩΡΛ και κοψε το τραγουδι αν ειναι να γκαριζεις συμπαθητικα...