ελληνική μουσική
    433 online   ·  210.844 μέλη
    toscana
    26.08.2011, 01:24

    Γειά σας !!! {#emotions_dlg.helpsmilie}

    Θα πάρω δίπλωμα σε 3 χρόνια περίπου στο κλασικό τραγούδι...το κακό είναι όμως πως ξεκίνησα τα θεωρητικά τα τελευταία 2 χρόνια,και όταν λέω θεωρητικά εννοώ κατά κύριο λόγο το ΣΟΛΦΕΖ!!! Είμαι 28 ετών και η δασκάλα μου συνέχεια με κράζει για το σολφέζ οτί πρέπει να το ξέρω ΤΕΛΕΙΑ αν θέλω μετά το δίπλωμα να κανω κάτι επαγγελματικά...Το καταλαβαίνω πως έπρεπε να είχα αρχίσει νωρίτερα να διαβάζω θεωρητικά αλλά δεν τα είχα πάρει ποτέ στα σοβαρά και δεν είχα βλέψεις για κάτι επαγγελματικό...Τώρα όμως που βλέπω πως η φωνή μου μεγαλώνει και όλοι μου λένε πως έχω δυνατότητες για εξωτερικό φοβάμαι πως δεν θα μπορέσω να τα καταφέρω λόγω έλλειψης σολφέζ...Η δασκάλα λέει πως έπρεπε από μικρή να έκανα μουσική για να έχω αυτή τη παιδεία κ μουσικότητα αν θέλω να μπω σε θέατρο ή έστω κάπου που να δουλεύουν με τα θεωρητικά και όχι με το αυτί..  Εσείς τι λέτε...?? Θα τα καταφέρω σε 3 χρόνια αν κάνω εντατικά μαθήματα με το σολφεζ να κάνω κάτι??  και αν ξέρετε τι άλλο χρειάζεται πρακτικά (μουσικά πάντα) για να δουλέψω αξιοπρεπώς σε ένα θέατρο λυρικό ???  (αν θεωρήσουμε οτι έχουμε την δουλειά έτοιμη ,φωνή, ατζέντη,και όλα κομπλέ...τι μένει από μουσικής απόψεως να ΕΧΩ σαν εργαλεία? τα ελάχιστα εργαλεία που πρέπει να έχω για να είμαι μουσικά αυτόνομη να δουλέψω όπως όλοι οι άλλοι)   Ευχαριστώ πολύ...ελπίζω να έγινα κατανοητή Smile

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 26-08-2011 11:08 ]


    bluewolf
    26.08.2011, 02:58

    Γεια σου Toscana! Θα προσπαθήσω να σου δώσω κάποιες πληροφορίες για το Solfege, αλλά για τα υπόλοιπα θα σε κατατοπίσουν οι ειδικοί...Wink

    Κατ'αρχάς, υπάρχουν 6 τάξεις Solfege, δηλαδή 6 διαφορετικές εξετάσεις, αλλά απ'ότι γνωρίζω έχεις τη δυνατότητα να δώσεις και τα 6 Solfege σε μια φορά (δεν είμαι 100% σίγουρη γι'αυτό).

    Για τα 3 πρώτα, το μόνο που χρειάζεται είναι να μπορείς να διαβάζεις τις νότες στα κλειδιά του Σολ και του Φα, και φυσικά να τις τραγουδάς σωστά τονικά και ρυθμικά. Νομίζω ότι δεν θα έχεις το παραμικρό πρόβλημα σ'αυτό, αφού κάνεις ήδη κλασικό τραγούδι και ασχολείσαι σοβαρά... Η ύλη είναι συγκεκριμένη και λογικά οι ασκήσεις θα σου φανούν εύκολες.

    Στο 4ο Solfege μπαίνει ένα ακόμα κλειδί, του κλειδί του Ντο στην πρώτη γραμμή, άρα θα πρέπει να μπορείς να διαβάζεις κι αυτό. Και πάλι όμως, τα κείμενα δεν είναι δύσκολα να τα τραγουδήσεις.

    Τώρα στο 5ο Solfege, θα χρειαστεί να μάθεις κάποιες ασκήσεις με εναλλαγές κλειδιών, δηλαδή στην ίδια άσκηση θα χρησιμοποιείται πότε το κλειδί του Σολ, πότε του Φα, πότε του Ντο στην 1η γραμμή, πότε του Ντο στην 3η γραμμή και πότε του Ντο στην 4η γραμμή. Αυτό έχει κάποια δυσκολία, αλλά οι ασκήσεις είναι λίγες, οπότε με μια μικρή προσπάθεια το ξεπερνάς...

    Όσον αφορά το 6ο Solfege, απαιτεί την εκτέλεση δίφωνων ασκήσεων, δηλαδή εξετάζεσαι ταυτόχρονα με κάποιον άλλο σπουδαστή (συνήθως ψάχνουν για μία ψηλή και μία χαμηλή φωνή) σε ασκήσεις για 2 φωνές. Δεν ξέρω πόσο δύσκολο είναι αυτό... Πάντως, αν δε βρίσκεται άλλος μαθητής, μην ανησυχήσεις, λογικά θα τραγουδήσει μαζί σου κάποιος καθηγητής/τρια για να εξεταστείς κανονικά.

    Από προσωπική πείρα σου λέω ότι δεν ζητάνε εξαιρετικά πράγματα. Δεν εξετάζουν το πόσο ωραία τραγουδάς, αλλά το πόσο σωστά, και φυσικά δεν θέλουν κάτι εξειδικευμένο αφού πρόκειται για υποχρεωτικό μάθημα. Προσωπικά, πιστεύω ότι το Solfege δε θα σου δημιουργήσει πρόβλημα, για τα άλλα δεν ξέρω...

    ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ Ο,ΤΙ ΚΙ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ!!{#emotions_dlg.biggrin}


    toscana
    26.08.2011, 03:44
    Ευχαριστώ πααρα πολύ!!! :) Eλπίζω σε τρια χρόνια να είμαι ετοιμη να διαβάζω μόνη μου όποια άρια θέλω !!! :)