ελληνική μουσική
    846 online   ·  210.833 μέλη

    Ποιά η γνώμη σας για την συμμετοχή ανήλικων μελών σε σχολιασμούς θεμάτων?

    mary_omikron
    29.08.2011, 19:09

    Ανάμεσά μας υπάρχουν και αρκετά μέλη ανήλικα που προς τιμήν τους δήλωσαν την πραγματική ηλικία τους ενώ θα μπορούσαν να το αποκρύψουν τεχνιέντως, τα οποία συμμετέχουν ενεργά στο forum και στο e-περιοδικό δημιουργώντας θέματα ή σχολιάζοντας.

    Μερικές φορές η συμμετοχή αυτή είναι ώριμη, άλλοτε είναι παιδαριώδης, άλλοτε αφελής και αυθόρμητη, με αποτέλεσμα να αντιμετωπίζονται άλλοτε με συμπάθεια και αποδοχή και άλλοτε με ειρωνεία, απαξίωση και προτάσεις απαγόρευσης.

    Επειδή ο πλάγιος λόγος είναι ωραίος μόνο στη λογοτεχνία, ευθέως θα αναφέρω οτι αφορμή γι αυτό το τόπικ είναι η εκτροπή των σχολίων στο θέμα της συναυλίας του κ. Πλέσσα με συμμετοχή της κ. Μπουλέ στο Badminton και στα όσα ενδιαφέροντα μεν, εκτός τόπικ δε, συζητήθηκαν:

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=3083

    Ποια είναι η δική σας γνώμη για την συμμετοχή των ανήλικων στο MusicHeaven ?

     

     


    trelakias
    29.08.2011, 23:15

    Ωραίο θέμα, ευκαιρία να ανταλλάξουμε απόψεις για κάτι που δεν έχει συζητηθεί και νομίζω μας έχει απασχολήσει αρκετές φορές.

     

    Βρισκόμαστε σε ένα site αρκετά γνωστό θα έλεγα που εύκολα πετυχαίνει κανείς μπροστά του στο google ιδιαιτέρως για μουσικά θέματα.  Είναι ένας χώρος όπου εκτός από όλες τις πλευρές και τις προεκτάσεις τις μουσικής, συζητάμε και πάρα πολλά θέματα άσχετα, ή αλλιώς το μακρύ μας και το κοντό μας... Επίσης έχει e-radio το μαγαζί, περιοδικό, αγγελίες, παρτιτούρες και μαθήματα μουσικής/κιθάρας κλπ.  Επίσης πληροφορίες για ένα σωρό πράγματα της επικαιρότητας, μουσικά γεγονότα, νέους δίσκους κλπ για να μην αναφέρω τις διοργανώσεις party, live κλπ.  Όλα αυτά είναι γνωστά σε όλους μας και δεν θα πρέπει να μας ξαφνιάζει το γεγονός ότι μέσα στα 106.000 μέλη υπάρχουν άτομα ανήλικα.  Ίσως και αυτά τα άτομα να αποτελούν ένα πολύ μεγάλο ποσοστό των μελών μάλιστα που για κάποιο λόγο βρίσκονται εδώ.

     

    Κάθε μέλος εγγράφεται λοιπόν εδώ με σκοπό να συμμετέχει δίνοντας ή παίρνοντας από ένα χώρο με πλούσιο και ποικίλο υλικό όπως προανέφερα το οποίο δεν είναι πορνογραφικό, δεν είναι καζίνο αλλά είναι περί μουσικής (τέχνη άκρως ηθοπλαστική).  Η εγγραφή αλλά και η θεματολογία του site δεν προϋποθέτει καμία γνώση, κανένα ηλικιακό όριο και κανένα οποιοδήποτε υπόβαθρο τέλοσπάντων και κατά τη γνώμη μου καλά κάνει.  Δέχεται κόσμο που συμμετέχει και διαδρά ελεύθερα όπως γίνεται στην πλειοψηφία των sites.  Ούτως ή άλλως το ίντερνετ εκ φύσεως έχει τέτοια χαρακτηριστικά.

     

    Μέσα λοιπόν σε ένα χώρο-κοινωνία τόσων χιλιάδων συνυπάρχουν άνθρωποι διαφόρων ηλικιών και λίγο πολύ ισχύουν κάποιοι άτυποι κανόνες-παραδοχές για να είναι ομαλή αυτή η συνύπαρξη.  Είτε ένα σχόλιο σε μια παρτιτούρα του στυλ "ο χατζηγιάννης είναι τέλειος" είτε η ανάλυση της χρονικής αξίας των νοτών είτε ένα άρθρο για τον Gallagher είναι καταθέσεις που όλοι έχουμε δικαίωμα να τις κάνουμε όπως επίσης έχουμε δικαίωμα να τις σεβόμαστε εφόσον και όσα λέγονται σέβονται εμάς.

     

    Άλλο το σέβομαι και άλλο το αποδέχομαι.  Πρέπει να έχουμε πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού μας ότι καθένας είναι μια άλλη προσωπικότητα, ότι μπορεί να ξέρει ή μπορεί απλά να θέλει να μάθει, μπορεί να έχει την ωριμότητα της τεκμηρίωσης και της υπεθυνότητας όσων λέει αλλά μπορεί και όχι.  Μπορεί να ξέρει τι είναι φόρουμ, μπορεί και όχι.  Μπορεί να είναι 60, μπορεί να είναι 12 χρονών, και αναλόγως αντιμετωπίζεις και συνομιλείς με τον καθένα.  Σε πολλές περιπτώσεις που δεν γνωρίζεις κρατάς τις επιφυλάξεις σου και σε καμία περίπτωση δεν θίγεις τον άλλον ή τον προσβάλεις.  Άλλωστε υπάρχουν 12χρονοι με μυαλό 30άρη και το αντίστροφο και το έχουμε δει αυτό ουκ ολίγες φορές εδώ μέσα αλλά και απ' έξω.

     

    Πολλές φορές δημιουργούνται θέματα όπου κάποιος ζητά να μάθει... στην προσπάθειά του αυτή -αφού ακόμα δεν το κατέχει- θα πει κάτι που δεν υφίσταται σύμφωνα με κάποιον που γνωρίζει το θέμα.  Κάποιος που θέλει να ασχοληθεί με τη μουσική λοιπόν και βρίσκεται σε μια αντίστοιχη θέση δεν είναι καθόλου κατακριτέο να πει την αοριστία που κάπου άκουσε, αλλά δεν κατάλαβε, αλλά έτσι του είπε ένας συμμαθητής του κλπ.  Ίσα ίσα αυτό σε μένα δείχνει ενδιαφέρον να μάθει και όχι ότι προσβάλει κανέναν με το ότι δεν ξέρει την αλήθεια.  Προσπαθεί να μπει σε ένα χώρο, να κάνει την αρχή.  Εκεί χρειάζεται αυτός που γνωρίζει να επέμβει και να καθοδηγήσει, και όχι να τον πιάσει από το μαλλί και να τον βαράει στον τοίχο γιατί γεννήθηκε χωρίς να τα ξέρει όλα.  Ποιός γεννήθηκε ξέροντας τα πάντα?

     

    Από την άλλη θα εμφανιστεί πιο σπάνια και ένα αντίστοιχο άρθρο ή μια αόριστη κριτική σε κάτι.  Και εκεί ισχύει το ποιός την κάνει, τι ηλικία έχει κλπ.  Ποιός δεν πέρασε από την εφηβεία?  Τίνος το μυαλό έπηξε πριν μιλήσει?  Δεν θα μπορούσα να απαιτήσω ποτέ μου από ένα παιδί γυμνασίου να μου αναλύσει τη φυσική όπως ένας καθηγητής πανεπιστημίου.  Πολλούς τους εξοργίζει η κριτική από κάποιον ελαφρόμυαλο που θα μπει και θα πει αυτό που θα του έρθει.  Γιατί?  Όσο μη τεκμηριωμένη είναι μια κριτική τόσο πιο αδιάφορα περνάει και για να γίνω συγκεκριμένος, δεν νομίζω ότι θα πέσει έξω ο νταλάρας αν μπει εδώ ένας 15χρονος που ακούει Metallica και το θέσει από την δική του οπτική γωνία.  Κι όμως θα πέσουν όλοι να τον φάνε.  Για μένα το απόσταγμα μιας τέτοιας κατάθεσης είναι η οπτική γωνία του πορωμένου έφηβου (με ό,τι συνεπάγεται η λέξη έφηβος -επιρροές, όνειρα, υπερβολές, πρότυπα, αναζήτηση χαρακτήρα κλπ), που ζει μέσα σε ένα γυμνάσιο, στις πλατείες, με τους άλλους συνομιλήκους και με συνήθειες που δεν γνώρισα ούτε θα  γνωρίσω ποτέ γιατί εγώ στο γυμνάσιο πέρασα πριν 6 χρόνια και τα πράγματα αλλάζουν.  Αν αλλάζουν για μένα δεν μπορώ να φανταστώ πόσο έχουν αλλάξει για τον κάθε 60χρονο φτασμένο ή όχι εδώ μέσα.  Ο έφηβος λοιπόν αυτός πού θα εκφραστεί? Πού να μιλήσει? Δεν θέλει κανείς να τον ακούσει να πάρει μια ιδέα?

     

    Οπότε πάει στα κομμάτια αν είναι 15χρονος... έχουμε δει κριτικές και από ενήλικους οι οποίες είναι ελλειπείς και με τις οποίες διαφωνούμε.  Εκεί τους εκτελούμε εν ψυχρώ?

     

    Επίσης, θέλει κάποια προσαρμογή στο να μυηθείς στα φόρουμ και στον τρόπο που γίνεται διάλογος ώστε να μπορείς να επικοινωνείς.  Άλλοι το συγχέουν με τσατ άλλοι με διάλογο επιστημονικού επιπέδου.  Το κάθε φόρουμ έχει το δικό του ύφος και τις δικές του "κλίκες".  Σε άλλο φόρουμ λοιπόν η πλειοψηφία των απαντήσεων είναι 2 γραμμές, σε άλλο είναι ολόκληρες αναλύσεις. Και την προσαρμογή στα φόρουμ άλλοι την περνάνε στα 15 άλλοι στα 30 άλλοι στα 60.  Πάνω κάτω να σας πω την αλήθεια όλοι την ίδια "άτσαλη" συμπεριφορά  παρουσιάζουν μέχρι να μάθουν αλλά όλοι από κάπου ξεκίνησαν και πιστεύω ότι αυτά πρέπει να συγχωρούνται.

     

    Δεν ξέρω ποιός ελέγχει λοιπόν αυτή την ισορροπία.  Ή θα πέφτει βρεγμένη σανίδα και θα μπουν έμμεσα φίμωτρα από mods ή από τις κλίκες που έχουν μάθει στο δικό τους στυλ διαλόγου, ή αυθόρμητα η ποιότητα των μελών θα καθορίσει αυτή την ισορροπία.  Δεν ξέρω, υποθέσεις κάνω.  Αυτό που ξέρω όμως (και κλείνω επανερχόμενος στα πρώτα που έλεγα) είναι ότι το Musicheaven δεν είναι το wikipedia της μουσικής.  Ούτε το σπίτι 20 πατέρων της γνώσης που δίνουν τα φώτα τους.  Διάλογο κάνουμε από τον οποίο βγάζει ο καθένας τα συμπεράσματά του.  Όλες οι φωνές ακούγονται.  Δεν λέω ότι μου αρκεί να είναι όλα τα λόγια αόριστα, αλλά ξέρω ότι τη μια έχω έναν ώριμο άνθρωπο και την άλλη έναν όχι τόσο (και δεν το θέτω ενήλικος-ανήλικος).  Και το ώριμος σύμφωνα με τα δικά μου μυαλά έτσι? Ο καθένας άλλα μυαλά κουβαλάει αλλά πρέπει με κάποιο τρόπο να συνυπάρξει.

     

    Επομένως δεν βλέπω κανένα λόγο στο να μην ακούγονται ανήλικα μέλη εδώ.  Αν μου πείτε ότι θα απαγορευτεί η συμμετοχή τους γιατί θέλουμε να φτιάξουμε μια μουσική e-εγκυκλοπαίδεια η οποία θα είναι σημείο αναφοράς των μουσικών εις τους αιώνες των αιώνων της ύπαρξης του διαδικτύου, ή απλά ότι δεχόμαστε μόνο πλήρως τεκμηριωμένες απαντήσεις, τότε θα ζητούσα να μπει ένα φίλτρο ωριμότητας και όχι ηλικίας γιατί φοβάμαι ότι όσοι ανήλικοι πρέπει εξαιρεθούν άλλοι τόσοι ενήλικοι πρέπει να τους ακολουθήσουν.

     

    Δεν παραθέτω άρθρα ως παραδείγματα γιατί είναι πολλά και θα φανεί ότι στιγματίζω κάποιους ενώ μιλάω γενικά.

     

     


    -----------------
    blues on the rocks!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : trelakias στις 29-08-2011 23:24 ]


    ixthis
    30.08.2011, 06:03

    Η γνώμη μου για τη συμμετοχή ανηλίκων μελών στο φόρουμ είναι η εξης: το  καλύτερο που θα μπορούσε  να μας  συμβεί πρώτα σε μας τους ενήλικες και μετά και στα παιδιά . Είναι υγιές ενθαρρυντικό και αισιόδοξο να φιλοξενείς νέους  να παρατηρείς και να ακούς τις απόψεις τους το πώς νοιώθουν τα παιδιά σήμερα και να  μαθαίνεις να ενημερώνεσαι και να μη νοιώθεις ξένος και ξεκομμένος από το σήμερα και απ αυτά.

    Όσο για τα παιδιά και γι αυτά είναι καλό γιατί μαθαίνουν πράγματα από παλαιότερα γεγονότα καταστάσεις  συμβάντα είτε μουσικά είτε κοινωνικά και έχουν μια πληροφόρηση για πράγματα που δε γνωρίζουν.

    Αν δε καταφέρεις και έχεις μαζί τους μια ζεστή επαφή και κερδίσεις το σεβασμό τους ίσως η εμπειρία  και η σοφία που έχεις  σαν άνθρωπος να τα βοηθήσει  δίνοντας τους κάποιες γνώμες για να γίνει η ζωή τους πιο εύκολη και για να μην κολλήσουν ή χάσουν χρόνο έτσι ώστε να  φτάσουν πιο κοντά σ αυτά που αγαπούν χωρίς να πελαγώνουν και να βλέπουν λόγω της νιότης τους  και της έντονης συναισθηματικής τους φόρτισης τα πράγματα βουνό.

    Αυτή η ανταλλαγή μας  δίνει την αίσθηση του ολόκληρου .

    Αλλά για να  συμβεί αυτό πρέπει να ξέρεις κυρίως  να αγαπάς και μετά να σέβεσαι τα παιδιά αυτά και τη γνώμη τους. Να στέκεσαι στα προβλήματά τους όχι κουνώντας το δάχτυλο σου  σαν παντογνώστης ούτε  πήζοντας τα στη πληροφόρηση την άνευ ουσίας. Τους είναι αδιάφορο και σύντομα τα εκνευρίζει κι όλας  και όχι γιατί είναι ελλείπει τα στοιχεία που παραθέτεις αλλά γιατί σε έχουν απορρίψει σαν τρόπο και σαν συμπεριφορά και καλά σου κάνουνε  " τέτοιος που είσαι " θα έλεγε ένας γνωστός μου.

    Ως τώρα δεν συνάντησα ούτε ένα παιδί που να μη με σεβάστηκε  που να μην έκατσε να ακούσει  όποτε είχα πρόβλημα που να μου έδειξε  ασχήμια . Ακόμη και όταν κάποια το έκαναν μόλις τους άπλωσα το χέρι στο χαστούκι [που ασυνείδητα σου δίνουν] μου έδωσαν το χέρι τους και αναπτύχτηκε μια σχέση αν όχι αγάπης σεβασμού και αρχών. Παιδιά είναι περνάνε δύσκολα έχουν άλλες διαστάσεις ψάχνουν τη ζωή και προσπαθούν να σταθούν στα πόδια τους να μάθουν τους εαυτούς τους να βρουν  ποιοι είναι  μια άκρη σε ένα σωρό ζητήματα που τα ταλανίζουν και που αυτό το αύριο είναι τόσο πιεστικό φορές και με υπαιτιότητα των μεγάλων γιατί τα παιδιά αυτά καθρεφτίζουν και εμάς  και τα δικά μας κουσούρια και τις δικές μας αδυναμίες.

    Αλλά υπάρχει η εμπειρία σε μας να καλύπτουμε τις τρύπες μας και τα κενά μας και τις αδυναμίες μας  με το τίτλο του ενήλικου να μη πω καμιά κουβέντα για τους ενήλικες που μόνο σοφότεροι δεν είναι όπως θα έπρεπε κανονικά.

    Ο παλιός είναι αλλιώς  μούφες  ένα ''εγω ''από εδώ μέχρι τα Σούρμενα που κρυβόμαστε από  πίσω και παίρνουμε και τα υφάκι το ανάλογο για να δείξουμε κάποιοι ΄΄έμπειροι ΄΄ και καλά και γνώστες γιατί πώς να το κάνουμε ΄΄ όταν   εσύ πήγαινες εγώ ερχόμουν ΄΄ και εδώ πέφτει το γιαούρτι  από την ανήλικο και κάνεις μια μάσκα κατά της γήρανσης μούρλια. Καλά να πάθεις.

    Και τα απαράδεκτα του στυλ ΄΄δούλεψε πρώτα και μετά τα λέμε ΄΄ και μετά έλα να μου πεις ΄΄ και τέτοια χαρούμενα είναι απαράδεκτα να λέγονται  για ευνόητους λόγους. Αν το παιδί μου με σεβότανε επειδή το τάιζα όταν ήτανε ανήλικο  να πάω να πνιγώ στο Φάληρο γιατί αυτό θα ήτανε κατάντια και όχι σεβασμός.

    Είδαμε και σας που δουλεύετε

    θα μας πούνε και θα έχουν χίλια δίκαια . Που διαφωνείτε σε ένα θέμα και πέφτετε σα τα κοράκια να φάτε τις σάρκες αυτού νου που διαφωνείτε πόσο χωράτε τη διαφορετική άποψη και τη διαφορετικότητα στη ζωή σας και πόσο αληθινοί είσαστε στις σχέσεις σας και με τον εαυτό σας δημοκράτες.

    Και βεβαίως να συμμετέχουν και να έχουν και άποψη με την όποια απειρία τα δέρνει δε πειράζει σιγά το πρόβλημα τώρα και κυρίως να λένε αυτά που νοιώθουν ξέροντας ότι όσο λάθος και να είναι θα τα ακούσεις  θα τα σεβαστείς θα τα υπολογίσεις και θα τα αγαπάς κι ας διαφωνείς και ας μαλώσεις μαζί τους  τα παιδιά έχουν κριτήριο.

    Αν  είμαι εκτός  θέματος δε ξέρω αν είμαι κάνετε το σωστό.


    metalkristi
    30.08.2011, 07:23

    Θεωρω πολυ σημαντικη την συμμετοχη μικρων φιλων στο ΜΗ και ταυτοχρονα πολυ γλυκεια.  Ειναι πολυ ομορφα κατι θεματα πολλες φορες που ανοιγουν με προσωπικες τους αποριες ακομα και ζωης δειχνοντας μας απολυτη εμπιστοσυνη και ακολουθοντας αυτα που τους λεμε.  Πολλες φορες μου κανουν εντυπωση τα θεματα και οι αποριες που ανοιγουν η' απαντουν και ψαχνω να βρω τι ηλικια εχουν αυτοι που γραφουν εκπληκτη και με θαυμασμο. Κατι αλλο που για μενα ειναι παρα πολυ σημαντικο ειναι ο σεβασμος που εχουν στην γνωμη και αποψη του αλλου την οποια δεχονται ακομα και αν την θεωρουν στραβη με τα δικα τους δεδομενα και αποφευγουν να φερονται ως καφροι οπως θα περιμενε καποιος σε αυτες τις ηλικιες. Το να υπαρχουν μικρα παιδια εδω ειναι ενα πολυ μεγαλο ατου για το ΜΗ και ειναι κατι που πραγματικα πρεπει να στοχευει γιατι δεν ειναι απλα ενα ραδιοφωνο ειναι μια ομορφη παρεα μια μικρη κοινοτητα που κλεινει ολων των ειδων τους χαρακτηρες και τους αποδεχεται ακομα και στα στραβα τους με αγαπη και ενα ζεστο χαμογελο.  Και οπως παντα γινεται σε μια κοινοτητα υπαρχει και μια πλατεια με την νεολαια που ολοι χαιροντε να την βλεπουν να παιρνει το δικο της κομματι στην ζωη και γελουν με τα τρελα καμωματα ενω τρεχουν να βοηθησουν οποιο απο τα παιδια της εχει προβλημα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 30-08-2011 07:43 ]


    mary_omikron
    30.08.2011, 08:00

    Εξαιρετικές τοποθετήσεις...

    Ειδικά του trellakias θα μπορούσε να είναι μέρος διατριβής!

    Απομένει να δούμε πόσο θα εκμεταλευτούν την ύπαρξη του θέματος και θα εκθέσουν εδώ τις απόψεις τους  προς συζήτηση και όσοι τις εξέθεσαν σε άσχετο θέμα, μετατρέποντάς το από ενημέρωση συναυλίας σε κριτική διαδικτυακής συμπεριφοράς και δικαστήριο ανηλίκων.


    -----------------
    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 30-08-2011 08:04 ]


    marilloumajore
    30.08.2011, 08:52

    Θα συμφωνήσω απόλυτα με τους προλαλήσαντες. Αν κάτι σε ενοχλεί απλά παρέβλεψε το - αυτο ειναι και η ουσία της δημοκρατίας. Αλλωστε, αν ένας πιτσιρικάς πει οτι ο Πλουταρχος (και ο κάθε Πλουταρχος) είναι ο καλύτερος μουσικός που πέρασε ποτέ, πρέπει να ωρύομαι εγω υπερασπιζόμενη τον Μπαχ???

    Αλλα αν είσαι τόσο έμπειρος και έχεις τόσα "κότσια" αγαπητέ ώριμε ενήλικα συμβούλεψε τον νεαρότερο ιδιαιτέρως με τρόπο που θα τον καθοδηγήσει και θα τον εμπνεύσει, όχι δημοσίως με τρόπο που θα τον μειώσει. Τέτοια συμπεριφορά θυμίζει αυτούς που κλωτσάνε στο δρόμο τα κουταβάκια, γιατι δεν μπορουν να βρίσουν τη πεθερά τους.

    Το κυριοτερο είναι να μη θίγεται η αξιοπρέπει κανενός: ό,τι ηλικία, ό,τι υπόβαθρο και αν εχει.


    koukz
    30.08.2011, 11:54
    Να παραδοθούν παρακαλώ τα κλειδιά του musicheaven στους "ειδικούς", αυτοί θα κρίνουν αν πρέπει να εκφράζονται οι ανήλικοι στο forum, αυτοί θα μας ενημερώνουν αν πρέπει να μιλήσουμε οι υπόλοιποι και επίσης θα μας παρέχουν και ειδική άδεια για να τους χτυπάμε παλαμάκια για την τιτανομέγιστη προσφορά τους στο site, να τους ανεβάζουμε και το ηθικό λιγάκι... και μη χειρότερα!!!
    entexnorokas
    30.08.2011, 16:05

    Πιστεύω, ότι πρέπει να γκρεμίσουμε τα φράγματα που επινόησε ο συστημικός συντηρητισμός, για να μας διχάζει. Ένα εξ αυτών είναι και το φράγμα, της ηλικίας. Εδώ μέσα πραγματικά διάβασα απόψεις 15 χρονων, οι οποίες ήταν πιο ώριμες και ορθότερα τεκμηριωμένες ακόμα και από αντίστοιχες 30αριδων. Έχω την άποψη, ότι το Μ.Η είναι μια σελίδα που δημιουργήθηκε με σκοπό την ανάδειξη της λιγότερο προβαλλόμενης μουσικής, αλλά φυσικά δε λείπουν και οι τεχνικές συμβουλές για φιλόδοξους νέους μουσικούς από έμπειρους και καταρτισμένους του είδους , όπως επίσης δε λείπουν φυσικά και οι μουσικές αγγελίες. Με άλλα λόγια το Μ.Η αποτελεί μια όαση στη γενικότερη υποκουλτούρα των μέσων ενημέρωσης.

    Ομολογώ, πως εμπλούτισα πολύ τις γνώσεις μου από τότε που έγινα μέλος. Ας αφήσουμε λοιπόν και τους πιτσιρικάδες να κάνουν το ίδιο. Και ναι είμαι υπέρ στο να γράφουν, να ρωτούν, να συζητούν, να εγκληματίζονται, να ζυμώνονται από τις αξιόλογες τοποθετήσεις των υπολοίπων μελών, ούτως ώστε να επιτευχθεί ο εμπλουτισμός των μουσικών τους γνώσεων πέρα από τους πυξ λαξ, που αποτελούν τη χαμηλότερη βαθμίδα της "καλής", κατ' εμέ μουσικής.

    Συμπερασματικά αν δε ξεκινήσεις να διαβάζεις, δε θα μάθεις ποτέ σου - αν δεν αρχίσεις να γράφεις, επίσης δε θα μάθεις.

    Υ.Σ: Είμαι υπέρ στο να αρθρογραφούν οι πιτσιρικάδες, ακόμα κι αν πάσχουν λιγάκι από γνώσεις, όπως ο γράφων, γι'αυτό υπάρχουν άλλωστε οι γνώστες για να τους διορθώνουν με ευγένεια και για να τους χαράσσουν κατευθύνσεις, ώστε να στραφούν προς τη μουσική που άγει τη ψυχή, με αποτέλεσμα να ξεφύγουν από εκείνη που απλά διασκορπίζει το πνεύμα.

    Υ.Σ: Αν μπορεί η σελίδα να επιβιώσει και χωρίς τις διαφημίσεις, που κατακλύζεται εδώ και καιρό από ανθρώπους όπως ο Ρουβάς και ο Μιχάλης, θα μου ήταν ευχάριστο διότι κάτι τέτοιο δείχνει αντιφατικό προς τον ποιοτικό και διδακτικό της χαρακτήρα.(σόρρυ για την αρνητική κριτική).


    -----------------
    Είναι στημένο το παιχνίδι από χρόνια να 'ναι όλοι ένοχοι υποτελείς και πιόνια κι άμα θέλει κάποιος να διαμαρτυρηθεί υπάρχουν μπάστοι χαφιέδες και στρατοί

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : entexnorokas στις 30-08-2011 16:09 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : entexnorokas στις 30-08-2011 16:17 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : entexnorokas στις 30-08-2011 16:21 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : entexnorokas στις 30-08-2011 16:22 ]


    Hastaroth
    30.08.2011, 18:20

    Νομίζω ότι τέτοιο θέμα δέν θα έπρεπε να τεθή κάν.

    Μουσικό site είμαστε,όχι πορνογραφικό.Και οι ανήλικοι ακούνε μουσική-γιατί να μην μπορούν να την σχολιάσουν;

    Το ζήτημα δέν είναι άν θα συμμετέχουν ή όχι ανήλικα μέλη στον σχολιασμό θεμάτων,αλλά πώς θα τα μάθουμε εμείς να συμμετέχουν σωστά.Δηλαδή να μήν βρίζουν,να μήν προσβάλλουν,να λένε την άποψή τους με πολιτισμένο τρόπο-κι'άν αυτή η άποψη είναι λάθος και κάποιος μεγαλύτερος τούς διορθώση,να μήν αντιδρούν με αγένεια και να μήν νομίζουν πως θέλουμε να τους μειώσουμε εμείς οι μεγαλύτεροι.Αλλά γιά όλα αυτά υπάρχει ο admin και οι moderators.

    Θα συμφωνήσω επίσης με την τελευταία παράγραφο τού σχολίου τού εντεχνοροκά.Κατανοώ την ανάγκη να έχη το site κάποια έσοδα από διαφημίσεις-άλλωστε οι διαφημίσεις αυτές δέν διακόπτουν την ανάγνωση τού site,όπως γίνεται στην τηλεόραση,απλώς υπάρχουν σε μιά γωνιά τής οθόνης μας.Ομως είναι όντως αντιφατικό από την μιά να γίνεται μέσω τών δραστηριοτήτων τού site η προώθηση,διάδοση,ενημέρωση κλπ τής ποιοτικής μουσικής και από την άλλη να διαφημίζεται η "καταναλωτική" μουσική που εκπροσωπούν άτομα όπως ο Michel HadjiJohn και ο Ρουβάς.....


    PHILIPPOSSM
    30.08.2011, 18:40
    Η ηλικία μετράει;;;;; Εδώ υπάρχουν αχαρακτήριστοι τύποι που όλη μέρα έχουν ένα ποντίκι στο χέρι και ανεβάζουν βιντεακια από το youtube και έχουν κάνει το ΜΗ σαν....να μην πω... Είχαμε τον Japan88 τόσο καιρό που είχε κάνει το ΜΗ youtube τώρα έχουμε τον Spartanwolf.............. Τελικά η Ηλικία μας πειράζει;
    mary_omikron
    30.08.2011, 18:53
    Από οτι προκύπτει μέχρι στιγμής Φίλιππε δεν ενοχλεί η ηλικία, τουλάχιστον αυτούς που απάντησαν.. Υπάρχουν όμως και άτομα που αφορίζουν και ζητάνε εξωστρακισμό των ανήλικων, γι αυτό και δημιουργήθηκε το τόπικ...πλην όμως προτιμούν το troll-αρισμα στα άλλα θέματα και δεν συμμετέχουν εδώ επί του ειδικού... Γιατί άραγε?
    PHILIPPOSSM
    30.08.2011, 19:02
    Γιατί πολύ απλά, σε αυτό το post δεν θα μπορούν να βρουν αντίστοιχα βίντεο από το youtube....
    Peace18
    30.08.2011, 19:28

    Επληροφορήθην ότι ομάς ανηλίκων εισέβαλε βιαίως εις τον μουσικόν μας Παράδεισο. Με σκοπόν την δημιουργίαν ψευδών εντυπώσεων όσον αφορά την τάξιν, ασφάλειαν και ήπιον κλίμαν των ενήλικων συμφορουμιτών. Δεν ημπορεί μία μικρά μειοψηφία να εκφράζει την άποψίν της ελευθέρως. Όποια τυχόν βούλησις και γνώμη απαγορεύεται αυστηρα. Οι παραβάτες θα τιμωρηθούν δια ηλεκτρονικού απαγχονισμού!

     

    χμμμμ... κάτι μου θυμίζει.... κάτι μου θυμίζει....

     

    Αγαπητοί σοβαροί ενήλικες! Προσοχή! Πληροφορίες αναφέρουν ότι πίσω από τον πόλεμο στο Ιράκ, την επίθεση στους Δίδυμους πύργους, την σφαγή στην Παλαιστίνη και τα γεγονότα στην Αίγυπτο κρύβονται βλοσυροί ανήλικοι! Αυτοί οι ύπουλοι εγκληματίες φταίνε για την οικονομική κατάσταση στη χώρα και την κατάντια του πολιτισμού και της παιδείας στην παραδεισένια χώρα μας! Προσοχή φίλοι ενήλικοι! Υπάρχουν παντού! Μην σας ξεγελά η αθώα τους εμφάνιση... ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙΣ ΚΙ ΕΣΥ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ! ΟΡΓΑΝΩΣΟΥ ΤΩΡΑ!


    -----------------
    Imagine all the people, livin' life in peace!....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Peace18 στις 30-08-2011 19:32 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 30-08-2011 19:41 ]


    Foidel
    30.08.2011, 22:36

    Kαλησπέρα.Θέλησα να απαντήσω στο συγκεκριμένο θέμα επειδή δικό μου ήταν το λανθασμένο σχόλιο στον λινκ που ανέβασε η Μαίρη-Όμικρον.

    Αρχικά θα ήθελα να ξέρετε πως απαντάω σε αυτό το τόπικ γιατί:

    1)Είμαι ανήλικος

    2)Είμαι από τα λίγα ανήλικα ενεργά μέλη του ΜΗ.

    Θα ήθελα να ευχαριστήσω τα άτομα που είναι υπέρ της παραμονής των ανηλκων στο ΜΗ.Μπορώ να μαντέψω ποιο μέλος έκανε ολόκληρο θέμα λόγω της βιαστικής μου απάντησης.

    Απευθύνομαι λοιπόν σε αυτό το μέλος και σε όποιο μέλος θέλει να βγουν οι ανήλικοι από το ΜΗ.Ήταν επιλογή μου να εγγραφτώ στο ΜΗ λόγω της κλίσης μου στην μουσική.Το κενό γνώσεων μου είναι ολοφάνερο αλλά θα ήθελα να τους ζητήσω λίγη επιείκια.Επίσης θα ήθελα από αυτά τα άτομα αν θέλουν την επόμενη φορά να μου "επιτεθούν" για κάτι που έγραψα μπορούν απλούστατα να μου στείλουν ΠΜ και όχι να χαραμίζουν χώρο στα άρθρα.

    Συνοψίζοντας,θα ήθελα να παραμείνω στο site γιατί πραγματικ΄το έχω αγαπήσει αλλά δεν θα ήθελα να κατακρίνονται τα πιο νεαρά μέλη.Αν κάποια στιγμή αποφασιστεί να φύγουμε οκ,αλλά τουλάχιστον ε΄γω θα ξαναέρθω σε 5 χρόνια που ενηλικιώνομα. :)

    Ειλικρινά υμέτερος,

     

    Κωνσταντίνος Α.


    ixthis
    30.08.2011, 22:46

    ο ερωτευμένος άνθρωπος μπορεί να δει αυτά που οι άλλοι δυσκολεύονται....

    Είσαι ισότιμο μέλος του φόρουμ δε φαίνεται ?


    mary_omikron
    30.08.2011, 23:03

    @ Foidel

    Η ωριμότητα και η αποδεκτή συμπεριφορά σε οποιοδήποτε φόρουμ δεν είναι συνάρτηση ηλικίας, αλλά αγωγής και ευγένειας που φύσει ενυπάρχει στον άνθρωπο. Φύσει ενυπάρχει και το αντίθετο.

    Από τις προηγούμενες τοποθετήσεις διαπιστώνεις ότι με χαρά δεχόμαστε ανήλικους ανάμεσά μας, με ισότιμο δικαίωμα συμμετοχής σε σχολιασμούς, πράγμα που διευκρίνισε και ο Jorge "ναι, εδώ δεχόμαστε σχόλια και από ανήλικους"


    rouli726
    31.08.2011, 01:50

    Παράθεση:

    Το μέλος trelakias στις 29-08-2011 στις 23:15 έγραψε...

    Ωραίο θέμα, ευκαιρία να ανταλλάξουμε απόψεις για κάτι που δεν έχει συζητηθεί και νομίζω μας έχει απασχολήσει αρκετές φορές.

     

    Βρισκόμαστε σε ένα site αρκετά γνωστό θα έλεγα που εύκολα πετυχαίνει κανείς μπροστά του στο google ιδιαιτέρως για μουσικά θέματα.  Είναι ένας χώρος όπου εκτός από όλες τις πλευρές και τις προεκτάσεις τις μουσικής, συζητάμε και πάρα πολλά θέματα άσχετα, ή αλλιώς το μακρύ μας και το κοντό μας... Επίσης έχει e-radio το μαγαζί, περιοδικό, αγγελίες, παρτιτούρες και μαθήματα μουσικής/κιθάρας κλπ.  Επίσης πληροφορίες για ένα σωρό πράγματα της επικαιρότητας, μουσικά γεγονότα, νέους δίσκους κλπ για να μην αναφέρω τις διοργανώσεις party, live κλπ.  Όλα αυτά είναι γνωστά σε όλους μας και δεν θα πρέπει να μας ξαφνιάζει το γεγονός ότι μέσα στα 106.000 μέλη υπάρχουν άτομα ανήλικα.  Ίσως και αυτά τα άτομα να αποτελούν ένα πολύ μεγάλο ποσοστό των μελών μάλιστα που για κάποιο λόγο βρίσκονται εδώ.

     

    Κάθε μέλος εγγράφεται λοιπόν εδώ με σκοπό να συμμετέχει δίνοντας ή παίρνοντας από ένα χώρο με πλούσιο και ποικίλο υλικό όπως προανέφερα το οποίο δεν είναι πορνογραφικό, δεν είναι καζίνο αλλά είναι περί μουσικής (τέχνη άκρως ηθοπλαστική).  Η εγγραφή αλλά και η θεματολογία του site δεν προϋποθέτει καμία γνώση, κανένα ηλικιακό όριο και κανένα οποιοδήποτε υπόβαθρο τέλοσπάντων και κατά τη γνώμη μου καλά κάνει.  Δέχεται κόσμο που συμμετέχει και διαδρά ελεύθερα όπως γίνεται στην πλειοψηφία των sites.  Ούτως ή άλλως το ίντερνετ εκ φύσεως έχει τέτοια χαρακτηριστικά.

     

    Μέσα λοιπόν σε ένα χώρο-κοινωνία τόσων χιλιάδων συνυπάρχουν άνθρωποι διαφόρων ηλικιών και λίγο πολύ ισχύουν κάποιοι άτυποι κανόνες-παραδοχές για να είναι ομαλή αυτή η συνύπαρξη.  Είτε ένα σχόλιο σε μια παρτιτούρα του στυλ "ο χατζηγιάννης είναι τέλειος" είτε η ανάλυση της χρονικής αξίας των νοτών είτε ένα άρθρο για τον Gallagher είναι καταθέσεις που όλοι έχουμε δικαίωμα να τις κάνουμε όπως επίσης έχουμε δικαίωμα να τις σεβόμαστε εφόσον και όσα λέγονται σέβονται εμάς.

     

    Άλλο το σέβομαι και άλλο το αποδέχομαι.  Πρέπει να έχουμε πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού μας ότι καθένας είναι μια άλλη προσωπικότητα, ότι μπορεί να ξέρει ή μπορεί απλά να θέλει να μάθει, μπορεί να έχει την ωριμότητα της τεκμηρίωσης και της υπεθυνότητας όσων λέει αλλά μπορεί και όχι.  Μπορεί να ξέρει τι είναι φόρουμ, μπορεί και όχι.  Μπορεί να είναι 60, μπορεί να είναι 12 χρονών, και αναλόγως αντιμετωπίζεις και συνομιλείς με τον καθένα.  Σε πολλές περιπτώσεις που δεν γνωρίζεις κρατάς τις επιφυλάξεις σου και σε καμία περίπτωση δεν θίγεις τον άλλον ή τον προσβάλεις.  Άλλωστε υπάρχουν 12χρονοι με μυαλό 30άρη και το αντίστροφο και το έχουμε δει αυτό ουκ ολίγες φορές εδώ μέσα αλλά και απ' έξω.

     

    Πολλές φορές δημιουργούνται θέματα όπου κάποιος ζητά να μάθει... στην προσπάθειά του αυτή -αφού ακόμα δεν το κατέχει- θα πει κάτι που δεν υφίσταται σύμφωνα με κάποιον που γνωρίζει το θέμα.  Κάποιος που θέλει να ασχοληθεί με τη μουσική λοιπόν και βρίσκεται σε μια αντίστοιχη θέση δεν είναι καθόλου κατακριτέο να πει την αοριστία που κάπου άκουσε, αλλά δεν κατάλαβε, αλλά έτσι του είπε ένας συμμαθητής του κλπ.  Ίσα ίσα αυτό σε μένα δείχνει ενδιαφέρον να μάθει και όχι ότι προσβάλει κανέναν με το ότι δεν ξέρει την αλήθεια.  Προσπαθεί να μπει σε ένα χώρο, να κάνει την αρχή.  Εκεί χρειάζεται αυτός που γνωρίζει να επέμβει και να καθοδηγήσει, και όχι να τον πιάσει από το μαλλί και να τον βαράει στον τοίχο γιατί γεννήθηκε χωρίς να τα ξέρει όλα.  Ποιός γεννήθηκε ξέροντας τα πάντα?

     

    Από την άλλη θα εμφανιστεί πιο σπάνια και ένα αντίστοιχο άρθρο ή μια αόριστη κριτική σε κάτι.  Και εκεί ισχύει το ποιός την κάνει, τι ηλικία έχει κλπ.  Ποιός δεν πέρασε από την εφηβεία?  Τίνος το μυαλό έπηξε πριν μιλήσει?  Δεν θα μπορούσα να απαιτήσω ποτέ μου από ένα παιδί γυμνασίου να μου αναλύσει τη φυσική όπως ένας καθηγητής πανεπιστημίου.  Πολλούς τους εξοργίζει η κριτική από κάποιον ελαφρόμυαλο που θα μπει και θα πει αυτό που θα του έρθει.  Γιατί?  Όσο μη τεκμηριωμένη είναι μια κριτική τόσο πιο αδιάφορα περνάει και για να γίνω συγκεκριμένος, δεν νομίζω ότι θα πέσει έξω ο νταλάρας αν μπει εδώ ένας 15χρονος που ακούει Metallica και το θέσει από την δική του οπτική γωνία.  Κι όμως θα πέσουν όλοι να τον φάνε.  Για μένα το απόσταγμα μιας τέτοιας κατάθεσης είναι η οπτική γωνία του πορωμένου έφηβου (με ό,τι συνεπάγεται η λέξη έφηβος -επιρροές, όνειρα, υπερβολές, πρότυπα, αναζήτηση χαρακτήρα κλπ), που ζει μέσα σε ένα γυμνάσιο, στις πλατείες, με τους άλλους συνομιλήκους και με συνήθειες που δεν γνώρισα ούτε θα  γνωρίσω ποτέ γιατί εγώ στο γυμνάσιο πέρασα πριν 6 χρόνια και τα πράγματα αλλάζουν.  Αν αλλάζουν για μένα δεν μπορώ να φανταστώ πόσο έχουν αλλάξει για τον κάθε 60χρονο φτασμένο ή όχι εδώ μέσα.  Ο έφηβος λοιπόν αυτός πού θα εκφραστεί? Πού να μιλήσει? Δεν θέλει κανείς να τον ακούσει να πάρει μια ιδέα?

     

    Οπότε πάει στα κομμάτια αν είναι 15χρονος... έχουμε δει κριτικές και από ενήλικους οι οποίες είναι ελλειπείς και με τις οποίες διαφωνούμε.  Εκεί τους εκτελούμε εν ψυχρώ?

     

    Επίσης, θέλει κάποια προσαρμογή στο να μυηθείς στα φόρουμ και στον τρόπο που γίνεται διάλογος ώστε να μπορείς να επικοινωνείς.  Άλλοι το συγχέουν με τσατ άλλοι με διάλογο επιστημονικού επιπέδου.  Το κάθε φόρουμ έχει το δικό του ύφος και τις δικές του "κλίκες".  Σε άλλο φόρουμ λοιπόν η πλειοψηφία των απαντήσεων είναι 2 γραμμές, σε άλλο είναι ολόκληρες αναλύσεις. Και την προσαρμογή στα φόρουμ άλλοι την περνάνε στα 15 άλλοι στα 30 άλλοι στα 60.  Πάνω κάτω να σας πω την αλήθεια όλοι την ίδια "άτσαλη" συμπεριφορά  παρουσιάζουν μέχρι να μάθουν αλλά όλοι από κάπου ξεκίνησαν και πιστεύω ότι αυτά πρέπει να συγχωρούνται.

     

    Δεν ξέρω ποιός ελέγχει λοιπόν αυτή την ισορροπία.  Ή θα πέφτει βρεγμένη σανίδα και θα μπουν έμμεσα φίμωτρα από mods ή από τις κλίκες που έχουν μάθει στο δικό τους στυλ διαλόγου, ή αυθόρμητα η ποιότητα των μελών θα καθορίσει αυτή την ισορροπία.  Δεν ξέρω, υποθέσεις κάνω.  Αυτό που ξέρω όμως (και κλείνω επανερχόμενος στα πρώτα που έλεγα) είναι ότι το Musicheaven δεν είναι το wikipedia της μουσικής.  Ούτε το σπίτι 20 πατέρων της γνώσης που δίνουν τα φώτα τους.  Διάλογο κάνουμε από τον οποίο βγάζει ο καθένας τα συμπεράσματά του.  Όλες οι φωνές ακούγονται.  Δεν λέω ότι μου αρκεί να είναι όλα τα λόγια αόριστα, αλλά ξέρω ότι τη μια έχω έναν ώριμο άνθρωπο και την άλλη έναν όχι τόσο (και δεν το θέτω ενήλικος-ανήλικος).  Και το ώριμος σύμφωνα με τα δικά μου μυαλά έτσι? Ο καθένας άλλα μυαλά κουβαλάει αλλά πρέπει με κάποιο τρόπο να συνυπάρξει.

     

    Επομένως δεν βλέπω κανένα λόγο στο να μην ακούγονται ανήλικα μέλη εδώ.  Αν μου πείτε ότι θα απαγορευτεί η συμμετοχή τους γιατί θέλουμε να φτιάξουμε μια μουσική e-εγκυκλοπαίδεια η οποία θα είναι σημείο αναφοράς των μουσικών εις τους αιώνες των αιώνων της ύπαρξης του διαδικτύου, ή απλά ότι δεχόμαστε μόνο πλήρως τεκμηριωμένες απαντήσεις, τότε θα ζητούσα να μπει ένα φίλτρο ωριμότητας και όχι ηλικίας γιατί φοβάμαι ότι όσοι ανήλικοι πρέπει εξαιρεθούν άλλοι τόσοι ενήλικοι πρέπει να τους ακολουθήσουν.

     

    Δεν παραθέτω άρθρα ως παραδείγματα γιατί είναι πολλά και θα φανεί ότι στιγματίζω κάποιους ενώ μιλάω γενικά.

     

     


    -----------------
    blues on the rocks!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : trelakias στις 29-08-2011 23:24 ]



    Ίδρωσα να το διαβάσω όλο ,αλλά δε μπορούσα να το αφήσω γιατί συμφώνω τόσο μα τόσο με όσα γράφεις!

    Με κάλυψες απόλυτα,οπότε το μόνο που έχω να συμπληρώσω επί του θέματος είναι το γνωστό...+1 !{#emotions_dlg.thumbup}

     

    -----------------
    http://patrinia.blogspot.com

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rouli726 στις 31-08-2011 02:03 ]


    rouli726
    31.08.2011, 02:20

    Διάβασα με προσοχή όλα τα σχόλια και για αυτό επανέρχομαι με δεύτερο.

    Foidel ,έχεις τόση αξιοπρέπεια στο λόγο σου,που εκλείπει δυστυχώς από πολλούς ενήλικες,όχι μόνο εδώ μέσα,αλλά και γενικότερα στην κοινωνία.Από τη στιγμή που αγαπάς τη μουσική,είτε έχεις τη δυνατότητα να την καλλιεργήσεις αυτή την αγάπη είτε όχι,καλά κάνεις και είσαι εδώ και συμμετέχεις.Smile
    Μην ξεχνάμε πως η παιδεία και η εκπαίδευση είναι πράγματα,συχνά, άσχετα και μεταξύ τους αλλά και σε σχέση με την ηλικία φυσικά!

    Spoiler ,άσε τα παραμύθια!Δεν υπάρχει Αη-Βασίλης!{#emotions_dlg.tt2}

    Peace, το σχόλιό σου είναι all the money,που θα έλεγαν και οι..ανήλικοι φίλοι μας!Εξαιρετικό χιούμορ,το οποίο αποτελεί και μεγάλο προσόν.

    Τέλος,μπράβο στη Μαίρη που έθιξε το θέμα,σε ξεχωριστή ενότητα,για να μπουν τα πράγματα στη θέση τους.

    Προσωπικά,έχω γνωρίσει "ανήλικους" που ακούν Χατζηγιάννη και "ανήλικους" που ακούν κλασσική μουσική.Κανένας δεν υπερέχει,απλά διαφέρουν τα ακούσματα και τα ερεθίσματά τους.Κι εμένα η βαφτισημιά μου,που είναι 16,θα έβγαζε σπυράκια πιθανόν με το αφιέρωμα στον Καββαδία,αλλά αυτό δε την μειώνει ως άνθρωπο και προσωπικότητα.Το πιθανότερο είναι να μην καταλάβαινε την ουσία και το νόημα αυτών των ποιημάτων,όσο και να το ήθελε,καθώς η κρίση και η δεκτικότητα μας εξαρτώνται από τα βιώματά μας.Αυτό όμως δεν κάνει κανέναν ανώτερο ή κατώτερο από κάποιον άλλο,παρά μόνο διαφορετικό.

    Κλείνοντας,το Music Heaven,θεωρώ  πως είναι μια από τις μεγαλύτερες μουσικές κοινότητες διαδικτυακά,ακριβώς επειδή έχει μέλη που διαφέρουν μεταξύ τους.Αυτή είναι η δύναμη του διαλόγου και η πρόοδος του,το να μπορείς να ανταλάσεις απόψεις και ,γιατί όχι,να μαθαίνεις από κάποιον που έχει παραπάνω γνώσεις από εσένα,είτε είναι μεγαλύτερος είτε μικρότερος από εσένα.
    Ποτέ και για κανένα θέμα,η ηλικία δε μπορεί να αποτελεί μοναδικό κριτήριο για το ποιος είναι ο καθένας μας.


    -----------------
    http://patrinia.blogspot.com

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rouli726 στις 31-08-2011 02:23 ]


    optiras
    31.08.2011, 16:26

    Παράθεση:

    Το μέλος mary_omikron στις 30-08-2011 στις 18:53 έγραψε...

     Υπάρχουν όμως και άτομα που αφορίζουν και ζητάνε εξωστρακισμό των ανήλικων, γι αυτό και δημιουργήθηκε το τόπικ...πλην όμως προτιμούν το troll-αρισμα στα άλλα θέματα και δεν συμμετέχουν εδώ επί του ειδικού... Γιατί άραγε?

    Μου άρεσε ο τρόπος που τους άδειασες...Πολύ έξυπνο...Μπράβο!Τα πας εξαιρετικά σαν συντονίστρια...


    mary_omikron
    31.08.2011, 17:32

    @ Οptiras

    Ευχαριστώ πολύ για την θετική κριτική, ειδικά από σένα έχει ειδική βαρύτητα. Επρεπε να δοθεί ειδικός χώρος για να φιλοξενηθούν τα επίμαχα links και να συζητηθούν όλες οι απόψεις περί ανηλίκων προκειμένου να εκλείψει άσχετο θέμα απ΄το άρθρο, αλλά απ΄ότι διαπιστώνεται  ο κύριος συντελεστής το αγνόησε σκοπίμως.