ελληνική μουσική
    839 online   ·  210.833 μέλη

    Συνδεσμολογία Pc με κονσόλα και ήχος (πρόβλημα)

    noizreduction
    27.06.2012, 16:34

    Το προβλημα δεν ειναι το ρευμα που λαμβανει ο υπολογιστης, αλλα η γειωση της συσκευης. Αυτο απομονωνει τους "θορυβους" που ηδη μεταφερονται μεσα απο την καλωδιωση του σπιτιου και γενικοτερα του ηλεκτρικου συστηματος του χωρου που βρισκεσαι! Επισης ελεγχει τη σταθεροτητα της τασης, αν κι ενας σταθεροποιητης ή ενα UPS θα ηταν η καλυτερη λυση για κατι τετοιο!

    Τα laptops εχουν το πλεονεκτημα του mobile recording, ομως εαν το συνδυασεις με ηλεκτρικο ρευμα, στις περισσοτερες περιπτωσεις, δεν αντιδρουν και με τοσο αγαπη στον ποιοτικο ηχο!


    killbill2
    27.06.2012, 18:34
    οπότε δεν κάνει ε;
    noizreduction
    27.06.2012, 19:13

    Το συγκεκριμενο προβλημα δε θα στο λυσει, ομως δεν ειναι κακη ιδεα να εχεις ενα τετοιο πολυμπριζο για τα μηχανηματα σου. Βεβαια δεν ειναι UPS, ομως κανει τη δουλεια του σε θεματα προστασιας!


    killbill2
    23.07.2012, 20:20

    Επανέρχομαι με νεότερα σχετικά με τα παράσιτα:

    έβαλα άλλο λαπτοπ στο ρεύμα και δεν είχα καθόλου παράσιτα!!

    Αρα, μήπως δεν φταίει η ηλεκτρολογική εγκατάσταση του σπιτιού μου;

    μήπως φταίει το συγκεκριμένο λάπτοπ μου που κάνει παράσιτα όταν είναι στο ρεύμα; (με μπαταρία δεν κάνει παράσιτα)


    noizreduction
    23.07.2012, 21:21

    Προκειται καθαρα για το laptop, γιατι οπως εγραψα και πιο πανω, τα laptops γενικοτερα δεν μπορουν να θεωρηθουν και η καλυτερη υλοποιηση για "ρευματα"!


    killbill2
    24.07.2012, 07:47
    εννοείς πρόκειται για το "συγκεκριμένο" Laptop προφανώς, αφού με το άλλο δεν έχω πρόβλημα όταν είναι στο ρεύμα. αυτό που θα δοκιμάσω είναι να βάλω στο λαπτοπ που μου δημιουργεί τα παράσιτα, το τροφοδοτικό καλώδιο από το άλλο λαπτοπ που δεν μου δημιουργεί πρόβλημα, και να δω αν θα έχω παράσιτα. Αν όχι, σημαίνει ότι φταίει το τροφοδοτικό καλώδιο. Αν πάλι έχω παράσιτα φταίει το συγκεκριμένο λαπτοπ μου. θα το κάνω εντός της ημέρας και θα επανέλθω με νεότερα!
    killbill2
    24.07.2012, 20:05

    Το πείραμα πέτυχε!!

    Το λάπτοπ μου που δημιουργούσε παράσιτα στην εγγραφή, όταν του έβαλα το τροφοδοτικό καλώδιο από το άλλο λαπτοπ που δεν είχε πρόβλημα, έπαιξε μια χαρά. κανένα παράσιτο.

    Συμπέρασμα: φταίει το τροφοδοτικό καλώδιο που είχα στο λαπτοπ μου και όχι το ίδιο το λαπτοπ μου ούτε η ηλεκτρολογική εγκατάσταση του σπιτιού μου.


    killbill2
    15.11.2012, 17:18

    επανέρχομαι στο θέμα.

    άκουσα για την ύπαρξη DI's (Direct Boxes). μήπως αυτά λύνουν το πρόβλημα των παρασίτων από το ρεύμα;

    πχ κάτι τετοιο http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=741


    noizreduction
    15.11.2012, 20:29

    Μειωνει το θορυβο, οχι ομως σε σημειο που να εξαφανιζεται ο ηλεκτρογενης θορυβος!!


    killbill2
    16.11.2012, 17:42

    οκ, κατάλαβα.

    Λοιπόν η μόνη λύση που δουλεύει άψογα είναι να ηχογραφώ με το λαπτοπ να λειτουργεί με μπαταρία και όχιστο ρεύμα. Εξαφανίζεται 100% ο θόρυβος τότε.

    όμως.... έχω ένα πρόβλημα. Η μπαταρία από το λαπτοπ μου τα έχει παίξει και δεν κρατάει πάνω από μερικά δευτερόλεπτα και για να αγοράσω καινούργια θέλω γύρω στα 90€.

    υπάρχει τρόπος μεσω προγράμματος επεξεργασίας ήχου να απομακρύνω τον θόρυβο αυτόν;

    έχω το Audacity και βρήκα στο μενού "εφε" την επιλογή "Απομάκρυνση θορύβου".

    Εκεί μπορώ να επιλέξω ένα τμήμα της κυματομορφής και να του πω αυτό να το αφαιρέσει όπου το συναντάει στο κομμάτι. Επειδή το κομμάτι αρχίζει με λίγα δευτερόλεπτα παύσης στην αρχή όπου απλά ακούγεται ένα τζζζζζζ, επέλεξα αυτό το κόμμάτι και του είπα να το αφαιρέσει και από το υπόλοιπο. Το αφαίρεσε αλλά επηρεάστηκε ο ήχος από όλο το κομμάτι με αποτέλεσμα να ακούγεται πολύ παραμορφωμένο. .... Συγκεκριμένα είναι σαν να τραγουδάει κάποιος εξωγήινος!!

    Υπάρχει κάποιο utility ή πρόγραμμα που να μπορώ να αφαιρέσω τον θόρυβο χωρίς να χαλάσει το κομμάτι;


    noizreduction
    16.11.2012, 21:01

    H απαντηση ειναι "οχι". Κανενα προγραμμα και κανενας ανθρωπος δεν μπορει να αφαιρεσει ενα εντυπωμενο θορυβο πανω σε ενα ακουστο σημα. Ποσο μαλλον οταν ειναι συγκεκριμενης συχνοτητας ( του εναλασσομενου, δηλαδη στα 50Hz ) και παρεμβαινει στο κομματι δραστικα.

    Αλλος τροπος ειναι να χρησιμοποιησεις το τροφοδοτικο σου, με καποιου ειδους ταινια μονωτικη πανω στη γειωση του φις της πριζας του τροφοδοτικου.


    killbill2
    17.11.2012, 16:41
    αυτο με την μονωτική ταινία μήπως έχεις να μου παραθέσεις εικόνες για το πωςνα το κάνω για να μην γίνει η νύχτα του Αγίου Βαρθολομαίου σπίτι? :)
    noizreduction
    17.11.2012, 17:32

    Δεν εχω βρει τιποτα στο διαδικτυο, αλλα ο μονος τροπος για να αποφυγεις εναν τετοιο θορυβο σε laptop, ειναι να μονωσεις με καποιο τροπο τη γειωση του φις της πριζας. Προσωπικα χρησιμοποιω ταινια "γκαφερ", αν κι ακομα μια απλη μονωτικη κανει την ιδια δουλεια.

    Σε καθε "σουκο" φις υπαρχουν 2 μικρα σιδερακια στα ακρα που ειναι η γειωση!



    Περα δηλαδη απο τους ακροδεξτες που μπαινουν στη πριζα, υπαρχουν και αυτα τα 2 μεταλλικα ελασματα τα οποια ειναι η γειωση. εαν μπορεσεις να βαλεις ταινια ωστε αυτα τα ελασματα να μην ακουμπανε με τα αντιστοιχα ελεσματα της πριζας στον τοιχο, εχεις..."γειωσει" τη γειωση!!!


    killbill2
    17.11.2012, 17:41
    όπως το βλέπω στην φωτογραφία είναι το μεταλλικό μέρος εκεί που "σκίζεται" ας το πούμε το μαύρο το πλαστικό? και το άλλο είναι αντίστοιχα από την άλλη μεριά απέναντι; (δεν φαίνεται στην φωτο)
    noizreduction
    17.11.2012, 18:06

    Ακριβως!!


    killbill2
    17.11.2012, 22:41
    μεγάλο μπερδεμα αυτό με το ρεύμα. Στο λαπτοπ μου με ρεύμα έχει πολλά παράσιτα. αν βγάλω το καλώδιο και το αφήσω με την μπαταρία μειώνεται αισθητά ο θόρυβος όχι όμως και τελείως. ένα άλλο λαπτοπ που έβαλα δεν είχα καθόλου θόρυβο είτε ήταν στην πρίζα είτε με μπαταρία. Εναν desktop υπολογιστή που δοκίμασα είχε ελάχιστα παράσιτα. άντε βγάλε άκρη τώρα!
    noizreduction
    17.11.2012, 23:17

    Tα laptop ειναι συνηθως μηχανηματα που μεσα τους "συμπιεζουν" ενα μεγαλο αριθμο τεχνολογιων που πρεπει να προμηθευτουν ρευμα, να εχουν διοδους για ψυξη και γενικα να λειτουργουν με διαφορους συμβιβασμους. Καποια laptops ειναι αρκετα ακριβα, οχι μονο επειδη εχουν πολλες προδιαγραφες, αλλα επειδη εχουν καλα υλικα και αρκετε τεχνογνωσια για το πως θα μειωσουν τους συμβιβασμους.


    Προφανως, αλλα laptop ειναι mid-budget γιατι εχουν λιγοτερα χαρακτηριστικα, αλλα και χαμηλοτερης ποιοτητας υλικα! Επομενως αρχιζουν να εμφανιζουν περισσοτερα προβληματα ή εξαρχης να μην προοριζονται για συγκεκριμενα πραγματα, οπως στην περιπτωση σου.

    Αντιθετως, οι desktop υπολογιστες ειναι πιο ευκολο να ψυχθουν, εχουν χωρο οι κατασκευαστες να εφαρμοσουν τις τεχνολογιες τους χωρις να βαλουν πολυ καλα υλικα και γενικοτερα ειναι κατασκευες που ακομα και σε mid budget καταστασεις, ανταποκρινονται καλα!


    Ενα κλασσικο προβλημα κακης κατασκευης ( laptop/desktop ) ειναι η μεταφορα ενδογενων θορυβων μεσα στην ηχογραφηση σου, με πιο κλασσικο το θορυβο του ηλεκτρικου ρευματος!

    Αυτο αντιμετωπιζεται στο λαπτοπ, ειτε με..αγορα νεου και καλυτερου, ειτε με την αγορα εξωτερικης καρτας, ειτε με τη "γειωση" της γειωσης, ειτε με ενα καλυτερο τροφοδοτικο, ειτε με τη χρηση μπαταριας. Τα περισσοτερα λαπτοπ εξαλλου δεν φτιακτηκαν για το σκοπο της ηχογραφησης.


    Απο την αλλη, τα desktop εχουν πιο απλες λυσεις, ενω συνηθως με ενα καλο τροφοδοτικο και σωστη τοποθετηση των hardware parts που τα αποτελουν, δεν θα εχεις προβληματα.


    killbill2
    24.11.2012, 22:46

    μήπως μια καλή εξωτερική κάρτα ήχου λύνει το πρόβλημα.

    κάτι σαν και αυτή http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=7310

    ή δεν έχει να κάνει με την κάρτα και πάλι θα έχω παράσιτα από το ρεύμα, οπότε τσάμπα λεφτά;


    noizreduction
    24.11.2012, 22:59

    Προφανως και μια εξωτερικη καρτα ηχου θα λυσει το προβλημα σου!! Κι επρεπε εξαρχης να προχωρησεις σε αγορα μιας καρτας ηχου, γιατι περα απο το θεμα του βομβου/γειωσης, η ποιοτητα μιας on board καρτας ειναι συνηθως απο αθλια εως μετρια...ποσο μαλλον οταν αφορα laptop.


    killbill2
    25.11.2012, 07:20
    απλά φοβήθηκα μην δώσω τσάμπα τα λεφτά μου και συνεχίσω να έχω θόρυβο. Μα τα παράσιτα δεν οφείλονται στο ρεύμα και στο τροφοδοτικό του λαπτοπ και τελος πάντων στα κυκλώματα του λαπτοπ που έχουν να κάνουν με την τροφοδοσία του λαπτοπ; η κάρτα ήχου τι σχέση έχει με το ρεύμα; πως θα λυθεί το πρόβλημα; όπως και να έχει θα βρώ κάποιον γνωστό που να έχει μια καλή εξωτερική κάρτα να κάνω δοκιμή πρώτα πριν τηναγοράσω