ελληνική μουσική
    874 online   ·  210.851 μέλη

    Μαθήματα σε αρμόνιο

    nkoumo
    20.03.2005, 14:44
    Μάθαινω να παίζω αρμόνιο ,αυτοδιδασκούμενος ,έχω πάρει βιβλίο για τα αρχάριους με τα πρωτα βήματα και τεχνικές . Εχω προχωρίσει αρκετά και θέλω να βρω κάποια κομμάτια ευκολα για παίξιμο διότι το βιβλίο έχει μόνο ασκήσεις. Ξέρει κανεις κανενα
    σχετικό site?. Ψαχνω για midi files με τετοια κομμάτια για να μπορέσω να δώ τις παρτιτούρες ή αν υπάρχουν sites με παρτιτούρες έτοιμες για αρχάριους.
    vouliakis
    20.03.2005, 15:13
    nkoumo, με αυτά τα θέματα έχουν γίνει αρκετές συζητήσεις εδώ στο forum. Η ANAΖΗΤΗΣΗ (δεξιά κάτω στη σελίδα), θα σε βοηθήσει να βρεις τα σχετικά threads.


    Y.Γ.: Καλωσόρισες στο Music heaven
    nkoumo
    21.03.2005, 22:26
    Πήγα στην αναζήτηση αλλα δεω βρήκα τίποτα. Ολα ta sites που προτείνουν ή έχουν κλείσει ή θέλουν χρήματα.Αν ξέρει κανεις να μου πει που θα βρω παρτιτούρες για αρχάριους?
    dianakrall
    12.04.2005, 16:56
    δοκιμασε στο site words3music.100free.com/links.html
    mariannantou
    30.12.2012, 17:20
    exw ena provlhma.. eimai kai egw arxarios omws den anagnwrizw kai den mporw na katalavw ti einai to minore kai diaforaa... 4axnw diafora tragoudia alla me notes... oxi me partitoures.. mhpws 3erete kapoio site pou e3hgei ti einai to minore kai auta h mhpws kapoio site pou na exei kommatia me notes se pentagrammo?
    reteos
    30.12.2012, 17:49

    Kαλησπέρα  mariannantou .Χρόνια Πολλά. Σε καλωσορίζουμε στο Musicheaven (βλέπω πως είσαι νέο μέλος). ΄Εκανες πολύ καλά και  απευθύνθηκες στο Φόρουμ .

    Δεν είναι δυνατόν να καταλάβεις τι είναι το μινόρε και διάφορα. Πρέπει να έχεις ορισμένες ( στοιχειώδεις τουλάχιστον) γνώσεις  μουσικής .  Στο ε-περιοδικό του Musicheaven καιΣτη στήλη "μαθήματα μουσικής" : http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Stories_Archive&show=column&id=9

     υπάρχουν αρκετά σχετικά άρθρα (ειδικά για αρχάριους) . Ψαξε εκεί  και σίγουρα θα βρείς λεπτομερείς εξηγήσεις  στις απορίες σου σχετικά με τις κλίμακες (ματζόρε-μινόρε –κλπ) και όχι μόνο.

    Οι παρτιτούρες  που υπάρχουν στο διαδίκτυο (σε πεντάγραμμο) κατά τή γνώμη μου δεν κάνουν για σένα που είσαι (αρχάριος) καθόσον είναι αρκετά πολύπλοκες για  αρχαρίους και θα απαγοητευτείς.

    Καλή Χρονιά.  

     


    panzou
    30.12.2012, 20:56

    Παράθεση:

    Το μέλος mariannantou στις 30.12.2012, 17:20 έγραψε...

    exw ena provlhma.. eimai kai egw arxarios omws den anagnwrizw kai den mporw na katalavw ti einai to minore kai diaforaa... 4axnw diafora tragoudia alla me notes... oxi me partitoures.. mhpws 3erete kapoio site pou e3hgei ti einai to minore kai auta h mhpws kapoio site pou na exei kommatia me notes se pentagrammo?

    Γειά σου mariannantou, είμαι και γω αυτοδίδακτος στο αρμόνιο. Είχα πάρει ένα βιβλίο που είναι πραγματικά για αρχάριους.Σου δείχνει τις νότες, κάποιες συγχορδίες, ένα - δύο τραγουδάκια  για να ξέκινήσεις  και συνεχίζει με απλά και απαραίτητα  πράγματα έχοντας κάθε φορά και ένα δύο τραγουδάκια(ασκησούλες) για να τα εφαρμόσεις.Πρέπει να έχεις αρκετή υπομονή, να προχωρήσεις αρκετά το βιβλίο για να μπορέσεις μετά να πάρεις κάποια απλή παρτιτούρα να παίξεις.


    STEFANOS604
    30.12.2012, 22:30

    Παράθεση:

    Το μέλος nkoumo στις 20.03.2005, 14:44 έγραψε...

    .....Ψαχνω για midi files με τετοια κομμάτια .........

    Αν θέλεις στείλε μου με ΠΜ το e-mail σου να σου στείλω αρκετά midi files.

    Επισης θα βρεις πληροφορίες για το midiNotate στο άρθρο: 

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=3330