ελληνική μουσική
    587 online   ·  210.848 μέλη

    Κιθαρίστες Ενωθείτε!

    DrLove
    06.09.2011, 17:08

    Απευθύνομαι σε όσους και όσες παίζουν κιθάρα και ενδιαφέρονται για μία διαδικτυακή συνεργασία μέσω backing tracks. Για να γίνω πιο κατανοητός, να εξηγήσω καταρχάς τι είναι τα backing tracks για όσους δεν ξέρουν ήδη...

    Backing track, ονομάζεται ένα Μουσικό κομμάτι από το οποίο έχουν αφαιρεθεί κάποια Μουσικά όργανα (όπως η lead, η ρυθμική κιθάρα κτλ.), και έτσι σου δίνεται η δυνατότητα να τα παίξεις εσύ.

    Το κάνω πιο κατανοητό με ένα παράδειγμα... Παραθέτω το link για ένα backing track του τραγουδιού Smoke On The Water των Deep Purple, στο οποίο υπάρχουν drums, μπάσο, πλήκτρα, φωνή, αλλά λείπει η κιθάρα, ώστε να μπορείς να παίξεις εσύ τα κιθαριστικά μέρη.

    http://www.guitarbackingtrack.com/play/deep_purple/smoke_on_the_water_%282%29.htm

     

    Τα backing tracks, είναι πολύ χρήσιμα για προπόνηση, για "τζαμαρίσματα", ή ακόμη και για ηχογραφήσεις διασκευών. Μπορείτε να βρείτε backing tracks για πολλά ξένα τραγούδια στις παρακάτω διευθύνσεις: http://www.guitarbackingtrack.com/ και http://www.guitarbt.com/index.php?page=dl_list

    Σκοπός λοιπόν αυτού του θέματος είναι να ενώσουμε τις δυνάμεις μας για να κάνουμε κιθαριστικές διασκευές σε αγαπημένα μας τραγούδια.

     

    Απαραίτητες προϋποθέσεις:

    1. Οι ενδιαφερόμενοι να διαθέτουν κάποιο ηλεκτρονικό πρόγραμμα ηχογράφησης/επεξεργασίας ήχου.

    2. Η όρεξη για δημιουργία και η αγάπη για τη Μουσική.

     

    Δεν έχει καμία σημασία το πόσο καιρό ή το πόσο καλά παίζετε κιθάρα. Όποιος/α ενδιαφέρεται ή έχει κάποια απορία, μπορεί να μου στείλει προσωπικό μήνυμα. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!


    delta66
    12.04.2012, 10:38

    Καλημερα.

    Καλο ειναι οτι απορια και συζητηση εχει να γινει, να γινει δημοσια για να διαβαζουν ολοι οσοι ενδιαφερονται.

    1. Για αρχη να επιλεξουμε ενα κομματι που θα παιξουμε πανω του.

    Πχ ενα jam track με κυκλους για να εχει χωρο να παιξουν αρκετα ατομα αρκετα μετρα.

    Τι ειδος θα ειναι?

    Ας γραψουν οσοι ενδιαφερονται τα ειδη που τους ενδιαφερουν να βγει μια κοινη γραμμη.

    Εγω προτεινω ενα Rock  να μπορει να γινουν αυτοσχεδιασμοι σε πεντατονικες και modes, να μπορει δλδ να παιχτει απο Jimi Hendrix μεχρι satriani στυλ.

    2. Ποιος θα κανει τις μιξεις,  να του στελνουμε τα wavs?

    Με ποιο τροπο θα αποσταλουν, και τι προδιαγραφες πρεπει να εχουν?

    (ενας τροπος ειναι αν ειναι mp3 να γινει μεσω mail, αν ειναι wav και δεν χωραει σε mail μεσω www.sendfile.com)

    Θα πρεπει να σταλεί ενα αρχειο μονο με την κιθαρα, ή θελεις και ενα μιξαρισμενο με το BackingTrack?


    DrLove
    12.04.2012, 14:17

    Συμφωνώ με τον Σπύρο και το είδος του jam track που προτείνει! Ένα Rock κομμάτι σε ρυθμό 4/4 και χωρίς πολλές αλλαγές στα ρυθμικά του μέρη νομίζω πως είναι κάτι που θα μπορούν να συμμετέχουν όλοι όσοι ενδιαφέρονται, ανεξαρτήτως κιθαριστικού επιπέδου!

    Όσον αφορά τις μίξεις, αν υπάρχει κάποιος που ενδιαφέρεται ας το δηλώσει εδώ ή ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα. Προτείνω να δουλέψουμε με mp3 μιας και είναι πιο μικρό σε μέγεθος και θα μας βολέψει στο να μην μπλέξουμε με sites ανταλλαγής αρχείων.

    Σπύρο, σχετικά με την τελευταία σου ερώτηση, αν είναι να κάνω εγώ τις μίξεις τότε με διευκολύνει περισσότερο το mp3 να είναι μιξαρισμένο με το backing track. Ας περιμένουμε να δούμε μήπως ενδιαφέρεται κάποιος που γνωρίζει περισσότερα στο αντικείμενο της ηχοληψίας και βλέπουμε...

    Περιμένουμε τις συμμετοχές σας!


    inkve
    12.04.2012, 15:15

    δυστυχως δεν εχω τα μεσα να ηχογραφησω{#emotions_dlg.huh}


    delta66
    12.04.2012, 15:33

    Παράθεση:

    Το μέλος DrLove στις 12-04-2012 στις 14:17 έγραψε...
    ... αν είναι να κάνω εγώ τις μίξεις τότε με διευκολύνει περισσότερο το mp3 να είναι μιξαρισμένο με το backing track. Ας περιμένουμε να δούμε μήπως ενδιαφέρεται κάποιος που γνωρίζει περισσότερα στο αντικείμενο της ηχοληψίας και βλέπουμε...

    Περιμένουμε τις συμμετοχές σας!



    Δεν θα βγει καλα ετσι. Δεν θα μπορεις να επεμβεις σε τιποτα.

    Το καναλι με τη μιξη θα σου χρειαζοταν μονο αν δεν σου στειλει καποιος ολο το σκετο καναλι της κιθαρας απο το μηδεν με το κενο χρονου, για να ξερεις που το εχει παιξει και να το τοποθετησεις αναλογα.


    Sparky-G
    12.04.2012, 22:03
    Ειμαι μεσα!!!!!!!!!
    DrLove
    13.04.2012, 00:35
    Προς το παρόν είμαστε 3 άτομα. Ας περιμένουμε μερικές μέρες ακόμα και μετά κανονίζουμε τα περί επιλογής backing track κτλ.
    Telecast
    13.04.2012, 20:13
    Φιλε αν ειναι να κανεις την μιξη τοτε θα πρεπει τα αρχεια να ειναι ολα σε wav ή τουλάχιστον mp3 στα 192kbς με κάθε κανάλι ξεχωριστα για να μπορεις να το δουλεψεις οσο το δυνατον καλυτερα
    DrLove
    17.04.2012, 02:06
    Όσοι θέλετε να συμμετέχετε στην διαδικτυακή κιθαριστική συνεργασία με το backing track, στείλτε μου σε προσωπικό μήνυμα τα e-mail σας για να κανονίσουμε ποιο backing track θα ηχογραφήσουμε, ποια μέρη θα αναλάβει ο καθένας κτλ.!
    delta66
    17.04.2012, 13:00
    Νομιζω θα ηταν καλυτερα να γινει δημοσια αυτη η συζητηση. Στο τελος τα email κλπ, για την αποστολη των κλιπ
    DrLove
    18.04.2012, 17:13

    Απ' τη στιγμή που είμαστε τρία άτομα, σκέφτηκα ότι δεν θα ήταν απαραίτητο να γίνει δημόσια η συζήτηση, αλλά να δημοσιευτεί το αποτέλεσμα... Όπως και να 'χει, πείτε τις προτάσεις σας...!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : DrLove στις 18-04-2012 17:50 ]


    delta66
    18.04.2012, 21:45
    Δεν πειραζει να τα διαβαζουν να ζηλευουν :)
    DrLove
    18.04.2012, 22:34

    Τι θα λέγατε γι' αυτό;

    http://www.guitarbackingtrack.com/play/jamtracks/Rock_n_roll_Blues.htm


    Έχει διάρκεια 5:30 λεπτά... Αν το διαιρέσουμε σε 3 μέρη, αντιστοιχούν κάτι λιγότερο από 2 λεπτά στον καθένα. Μπορούν βέβαια να γραφτούν "φράσεις" από έναν και κάποιος άλλος να παίξει, ας πούμε, τις πέμπτες της φράσης από πάνω για να παραχθεί συνήχηση ή ακόμα και τρεις κιθάρες να σολάρουν ταυτόχρονα! (μην το κάνουμε και G3 όμως! {#emotions_dlg.laugh})

    Αν προτιμάτε κάτι που να ανήκει σε διαφορετικό Μουσικό είδος, να έχει μεγαλύτερες/μικρότερες τεχνικές "απαιτήσεις", να έχει πιο γρήγορο/αργό tempo κτλ., γράψτε τι θέλετε ή στείλτε το link του backing track εδώ να το ακούσουμε και οι υπόλοιποι!


    Sparky-G
    18.04.2012, 23:22
    ...καλο ειναι αλλα λιγακι γρηγορο για 5:30 λεπτα διαρκεια. Συνηθως τετοια τεμπο ειναι υπερβολη παραπανω απ 3:30. Καθως επισης ως συνοδεια δεν εχει καποιο break ή tutti ή ακομα καποια διαφοροποιηση στα οργανα μετα απο μερικους κυκλους,οποτε πεντε μιση λεπτα ''χωσιματος'' απο εμας ειναι λιγακι ακομψο....
    Sparky-G
    18.04.2012, 23:29
    Σε παρομοια φαση κομματι που προσφερεται και ειναι κλασικο απο πλευρας δομης ειναι το Little Wing.... http://www.guitarbackingtrack.com/play/hendrix,_jimi/little_wing_%287%29.htm
    DrLove
    19.04.2012, 01:16
    Ο Σπύρος (delta66) μου είχε προτείνει να μην παίξουμε πάνω σε κάποιο γνωστό τραγούδι, αλλά να είναι ένα backing track για τζαμάρισμα. Εγώ δεν έχω πρόβλημα, είτε έτσι, είτε αλλιώς. Ας περιμένουμε να δούμε και τη γνώμη του Σπύρου!
    delta66
    19.04.2012, 02:11
    Οτι θελετε παιδια. Ειμαι μεσα. Καντε προτασεις με λινκ(θα κανω και εγω) να επιλεξουμε.
    delta66
    19.04.2012, 13:47

    Μια προταση:
    http://www.guitarbackingtrack.com/play/Beck,_jeff/cause_weve_ended_as_lovers.htm


    https://www.youtube.com/watch?v=msPiKYuuRiQ

    Link
    >
    Sparky-G
    20.04.2012, 11:53
    ναι ,πολυ ωραιο του Beck... Thumbs up!
    DrLove
    20.04.2012, 13:19

    Τι λέτε γι' αυτό? Είναι διασκευή, με instrumental Rock ενορχήστρωση, σε κομμάτι κλασικής Μουσικής (Johann Pachelbel - Canon In D Major). Πολλές και ωραίες εναλλαγές, σημεία για γρήγορες ή αργές ταχύτητες, για αρμονίες κτλ.

    http://www.guitarbackingtrack.com/play/jerryc/canon_Rock.htm

    (Ένα παράδειγμα εκτέλεσης με 2 κιθάρες)


    -----------------

    I believe we can change anything, I believe we can rise above it, I believe there's reason for everything, I believe in my dream...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : DrLove στις 20-04-2012 13:21 ]