ελληνική μουσική
    541 online   ·  210.821 μέλη

    Πως διαμορφώνονται οι τιμές στα ωδεία ...

    dimeros
    10.09.2011, 20:47

    Καλησπέρα,

    Κλασσικό θέμα θα μου πείτε αλλά πιστεύω ότι θα με διαφωτίσετε. Έχω τελειώσει πτυχίο πιάνου και θα ήθελα να κάνω ειδικό αρμονίας. Ρώτησα λίγο τιμές και μέχρι τώρα το πιο φτηνό που βρήκα ήταν στο Εθνικό Ωδείο στα 120 ευρώ και μάλιστα σε παράρτημα...

    Είναι λογικό αυτό; Δεν είναι τιμές κανονικού οργάνου αυτές; Θυμάμαι όταν έκανα μάθημα πιάνου το ποσό ήταν πάνω κάτω το ίδιο. Αν συνέχιζα για δίπλωμα τα χρήματα θα ήταν πολύ πιο πάνω - γνωρίζετε ... ;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

    Δημήτρης


    NikosVy
    19.09.2011, 11:49

    Παράθεση:

    Το μέλος dimeros στις 10-09-2011 στις 20:47 έγραψε...

    Είναι λογικό αυτό; Δεν είναι τιμές κανονικού οργάνου αυτές; Θυμάμαι όταν έκανα μάθημα πιάνου το ποσό ήταν πάνω κάτω το ίδιο.

    α. Είναι εξατομικευμένο το Ειδικό Αρμονίας (εσύ και ο δάσκαλος=ιδιαίτερο, όπως στ πιάνο)

    β. Έχεις ρωτήσει και πόσο κοστίζουν και τα υπόλοιπα μαθήματα του Ειδικού Αρμονίας που θα κάνεις; Μάλλον δεν καλύπτονται από τα 120 Ευρώ που λες. Να είσαι καθιστός όταν πάρεις την απάντηση. Και πες μου να ξέρω και εγώ.


    verrocchio
    20.09.2011, 09:54
    Χαχα, έτσι όπως τα γράφει ο Νίκος είναι, δυστυχώς. 3 με 4 κατοστάρικα πάει το μαλλί αναλόγως. Βέβαια φαντάζομαι ότι με πολύ ψάξιμο και μπόλικο παζάρεμα θα μπορέσεις να βρεις κάτι πιο οικονομικό, αφού τέτοια ποσά για μαθήματα Ανώτερων Θεωρητικών ελάχιστοι θα μπορούν να πληρώσουν από δω και πέρα. Καλή σου τύχη.
    marilloumajore
    20.09.2011, 18:03

    καλα, μη το παρακάνουμε. Γυρω στα 200 ευρώ είναι τα δίδακτρα στα "καλα" ωδεία.

    Κ αν κανείς συγκρίνει με τι τιμές των οργάνων μια χαρά λογικά είναι.


    NikosVy
    20.09.2011, 18:19

    Παράθεση:

    Το μέλος marilloumajore στις 20-09-2011 στις 18:03 έγραψε...

    καλα, μη το παρακάνουμε. Γυρω στα 200 ευρώ είναι τα δίδακτρα στα "καλα" ωδεία.

    Κ αν κανείς συγκρίνει με τι τιμές των οργάνων μια χαρά λογικά είναι.

    Εννοείς Ειδικό Αρμονίας + λοιπά μαθήματα έτους ειδικού Αρμονίας = 200 Ευρώ;

    Και επιπλέον να δίνει ο σπουδαστής για το πιάνο; Δηλαδή πόσα λεφτά δίνει κανείς συνολικά (Αρμονία + λοιπά μαθήματα Ειδικού Αρμονίας + πιάνο) σε λογική τιμή; 350-400 Ευρώ; Υπάρχουν σήμερα άνθρωποι με τόσα λεφτά;

    Γιατί και εγώ στα όριά μου είμαι, και το σκέφτομαι κάποια στιγμή να παρατήσω το Ωδείο και να κάνω τα ιδιαίτερά μου στο πιάνο και Αρμονία και Μορφολογία όπως μου γουστάρει, για να απολαυμβάνω τη Μουσική όπως μου αρέσει, και με τις συνθήκες που θα μου αρέσει, χωρίς να ξεπερνώ τα 200 Ευρώ το μήνα (8 μαθήματα το μήνα των 1 1/2 ωρών το καθένα) πιάνο και θεωρητικά μαζί.

    Είμαστε σε οικονομική κρίση. Το έχουν καταλάβει οι άνθρωποι;


    verrocchio
    20.09.2011, 19:50
    Νίκο εγώ σε καταλαβαίνω απόλυτα, είναι τρελά τα λεφτά που ζητάνε.
    NikosVy
    21.09.2011, 11:49

    Παράθεση:

    Το μέλος marilloumajore στις 20-09-2011 στις 18:03 έγραψε...

    καλα, μη το παρακάνουμε. Γυρω στα 200 ευρώ είναι τα δίδακτρα στα "καλα" ωδεία.

    Κ αν κανείς συγκρίνει με τι τιμές των οργάνων μια χαρά λογικά είναι.

    Εγώ είχα κανονίσει με αρκετά λιγότερα από τα παραπάνω δίδακτρα στο Ειδικό Αρμονίας (Αρμονία + λοιπά πλην Αρμονίας μαθήματα του Ειδικού). Πληρώνω όμως και 100 Ευρώ το μήνα σε ιδιαίτερα πιάνου και ακουστικών, στο σπίτι μου.

    Ενώ όμως είχα πληρώσει όλα αυτά για το Σεπτέμβριο, δεν άρχισαν μέσα στο Σεπτέμβριο τα "λοιπά πλην Αρμονίας μαθήματα του Ειδικού" επειδή δεν υπήρχαν μαθητές, και δεν θα μου γίνει επιστροφή ή συμψηφισμός για τον επόμενο μήνα τού ποσού για τα μαθήματα αυτά, επειδή θα μου έκανε ένα τέταρτο παραπάνω στο μάθημα, τα ακουστικά και τα δίδακτρα που πληρώνω "είναι πολύ χαμηλά, ειδική τιμή".

    Μάλλον λοιπόν προβλέπεται μια δύσκολη χρονιά για τα Ωδεία, επειδή οι άνθρωποι θα πουλάνε το τομάρι τους για να πληρώνουν την Εφορία, από τα πενιχρά εισοδήματά τους (λόγω μειώσεων μισθών, συντάξεων και ανεργίας και ληστρικών φόρων ακινήτων ακόμα και σε άνεργους). Και έχω και αμφιβολίες κατά πόσο θα μαζευτούν μαθητές για τάξεις Ακουστικών, Ιστορίας Μουσικής και Διεύθυνσης Χορωδίας έστω και τον Οκτώβριο.

    Άκουσα το δελτίο ειδήσεων του MEGA και τα μέτρα που μας επιβάλλει η κυβέρνηση (με προοπτική ό,τι κόβεται να μένει για πάντα κομμένο).

    Επειδή λοιπόν είμαι και εγώ ανάμεσα στους Έλληνες πολίτες (και δεν ζω σε άλλη χώρα) φεύγω από το Ωδείο της Ειδικής Αρμονίας, για όσο διάστημα η κυβέρνηση θα ληστεύει τους πολίτες με τυφλά επιβαλλόμενους φόρους σε έχοντες, σε μη έχοντες, σε εργαζόμενους, ανέργους ή ανάπηρους. Θα κάνω μόνο τα ιδιαίτερά μου στο πιάνο και στην Αρμονία και σε λίγο στη Μορφολογία όπως μ' αρέσει (με μάξιμουμ διδάκτρων 200 ευρώ για 12 συνολικά ώρες το μήνα ή όταν δεν μου μένουν αρκετά στην τσέπη 100 ευρώ για 6 ώρες συνολικά το μήνα) χωρίς να δίνω ούτε κατακτήριες στο Κεντρικό Εθνικό Ωδείο (που γίνονται για την πλάκα), ούτε εξετάσεις με εξέταστρα τον Ιούνιο και ας μην πάρω ποτέ το δίπλωμα του Ειδικού Αρμονίας, σε 2-3 χρόνια, αφού ούτως ή άλλως δεν θα το χρησιμοποιούσα επαγγελματικά. Όταν στο τέλος του μήνα μου έχουν περισσέψει λεφτά θα κάνω μάθημα. Διαφορετικά δεν θα κάνω.

    Τα Ωδεία, δεν φαίνονται διατεθειμένα να κατεβάσουν τα δίδακτρά τους, λόγω της οικονομικής΄κρίσης. Έχουν προφανώς διαβεβαίωση από το ... Θεό, ότι πελάτες θα έχουν, έστω και αν στην κοινωνία μας δεν κυκλοφορούν χρήματα. Αυτό θεωρώ και εγώ ότι είναι εθνική περηφάνεια. Ας χορέψουν και τα Ωδεία κάποια μέρα το Χορό του Ζαλόγγου, αρνούμενα να συμβιβαστούν με την πραγματικότητα και να μειώσουν τα δίδακτρα, ας κάνουν την ηρωϊκή έξοδο του Μεσσολογίου ή, τέλος, ας ανατιναχθούν σαν το Αρκάδι.

     Good Buy Ωδεία. See you in Hell  !!!{#emotions_dlg.thumbdown}

    Παράθεση:
    Μείωση εγγραφών και διδάκτρων στο Ωδείο Φλώρινας

     Σε έκτακτη συνεδρίασή του την Παρασκευή 9 Σεπτεμβρίου 2011, το Δ.Σ. του Ωδείου Φλώρινας της Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας, ενόψει της έναρξης της νέας χρονιάς και λαμβάνοντας υπόψη και τη γενικότερη οικονομική κατάσταση των νοικοκυριών, αποφάσισε:

     α) τη μείωση των εγγραφών κατά 10 ευρώ.

    β) τη μείωση των διδάκτρων περίπου κατά 10%.

    Περισσότερες πληροφορίες δίνονται από τη γραμματεία του Ωδείου, στο τηλέφωνο 2385046542.

    Γνωρίζετε άλλα Ωδεία που να κάνουν μείωση διδάκτρων; Όχι για να πάω. Απλά να ξέρω.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NikosVy στις 21-09-2011 17:09 ]


    marilloumajore
    22.09.2011, 08:38

    Μιλούσα για δίδακτρα ειδικού αρμονίας. Στο νάκα που τελείωσα εγώ, τα υποχρεωτικά περιλαμβάνοταν στη τιμή. Για πιάνο βάλε άλλα τόσα (στη μέση, γιατι για ανωτέρα, αστο καλύτερα......)

    Δυστυχώς δεν έχουμε επιλογές μερικές φορές. Εγω δίνω φέτος πτυχίο, κ πληρώνω το ωδείο απο το επίδομα του ΟΑΕΔ. Αλλα τι να κάνεις? να τ'αφήσω στο τελευταίο έτος? Οπότε υπομονή.

    Εμένα με εξαγρειώνει το 750αρι για το πτυχίο. Αλλα εδώ που φτάσαμε, δεν έχει γυρισμο.


    NikosVy
    22.09.2011, 12:15

    Παράθεση:
    Το μέλος marilloumajore στις 22-09-2011 στις 08:38 έγραψε...
    Εμένα με εξαγριώνει το 750αρι για το πτυχίο. Αλλα εδώ που φτάσαμε, δεν έχει γυρισμο.

    Τι είναι αυτά τα 750; Πληρώνεις 750 για να πάρεις πτυχίο Ειδικού Αρμονίας; Εγώ μένω μέχρι το τέλος του μήνα στο Ωδείο για το Ειδικό Αρμονίας, και από την 1η Οκτωβρίου δεν θα περνάω ούτε απέξω.

    Η δασκάλα του πιάνου, θα μου κάνει ενδιάμεσα με το πιάνο, και Αρμονία και Μορφολογία και τα δύο εικονιζόμενα βιβλία. Όποιος νομίζει ότι θα μου πάρει παραπάνω από αυτά που μου περισσεύουν, ας έρθει να μου τα πάρει.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NikosVy στις 22-09-2011 12:24 ]


    marilloumajore
    22.09.2011, 13:00

    Εγω  θα τα δωσω για πτυχιο πιανου. Αλλα πριν 2 χρονια για την αντιστιξη 700 ειχα δωσει στο νακα


    dimeros
    25.09.2011, 22:34
    Απαντάω λίγο καθυστερημένα αλλά να με συγχωρέσετε. Επομένως η τιμή δεν είναι από τις τραγικές αλλά από οτι καταλαβαίνω μπορούν να σου βάλουν αρκετά extra που να ανεβάσουν την τιμή μελλοντικά. Σκοπεύω να πάω αρχές του μήνα και θα σας πω. Καλή αναζήτηση στα όνειρά μας!! ;)
    andrewkourou
    26.09.2011, 11:56
    μιας και βλέπω που συζητάτε για τιμές είναι λογικό στο ένα ωδείο να ζητάνε 230 το μήνα για ανωτέρα ενώ στο εθνικό είναι 140?μου φαίνεται τραγικά μεγάλη διαφορά
    Alexchr-39
    26.09.2011, 15:09
    Εγώ πληρωνα σε ωδείο 135 ευρώ για το ειδικό αρμονίας μαζι με τα μαθήματα που περιλαμβάνονται(αντιστιξη, μορφολογία κτλ.). Για πτυχίο πλήρωσα 600.
    marilloumajore
    26.09.2011, 16:23

    Παράθεση:

    Το μέλος andrewkourou στις 26-09-2011 στις 11:56 έγραψε...

    μιας και βλέπω που συζητάτε για τιμές είναι λογικό στο ένα ωδείο να ζητάνε 230 το μήνα για ανωτέρα ενώ στο εθνικό είναι 140?μου φαίνεται τραγικά μεγάλη διαφορά

     

    Ναι, σε ένα "καλό" ωδειο είναι λογική τιμή. Τώρα αν μου πεις ότι ειναι η μουσική σχολή ανω Κωλοπετινιτσας, ε τοτε.....


    NikosVy
    26.09.2011, 18:23

    Σε λίγο οι Έλληνες θα μαγειρεύουν γάτες και σκύλους επειδή δεν θα τους έχουν μείνει λεφτά για να φάνε.

    Εγώ αποφάσισα: Τώρα πιάνο σε ιδιαίτερα και μαζί και λίγη Αρμονία και μερικά ακουστικά.

    Μετά τα 10 χρόνια που λέει ο Γερμανός Υπουργός Οικονομικών ότι θα χρειαστούμε να κάνουμε θυσίες για να φτιάξουμε τα οικονομικά μας....

    .... θα επιλέξουμε κάποιο Ωδείο για το Ειδικό Αρμονίας ... από όσα θα έχουν απομείνει.


    sosatmus
    27.09.2011, 01:32

    Όπως τα λέτε είναι. Δυστυχώς τα ωδεία είναι επιχειρήσεις που πρέπει να ζήσουν. Κάποτε ήταν αρκετά κερδοφόρες...τωρα όμως τα πράγματα δυσκόλεψαν αρκετά και για τους επιχειρηματίες ωδειάρχες.

    Οι τιμές που γράφετε είναι λίγο εξωφρενικές. Όντως βέβαια τις βρίσκεις και αυτές. Κατά την άποψή μου μην ψάχνεις ωδείο για οποιοδήποτε μάθημα αλλά ΚΑΘΗΓΗΤΗ! Ο καθηγητής είναι όλη η ουσία. Τα ωδεία απλά στεγάζουν τον καθηγητή και τον μαθητή. Είναι μόνο κτίρια. Και επειδή όπως κατάλαβα θες να μάθεις....ψάξε τον καλύτερο καθηγητή στα οικονομικά σου μέτρα και ξεκίνα. Ειδικό αρμονίας όντως βρίσκεις με 120 ευρώ. Δεν είναι τρελά τα χρήματα. Στο πιάνο είναι πιο ακριβά όμως. Όπως και να έχει ψάξε τον καλύτερο δυνατό καθηγητή για σένα.


    MAIRIMAIKANTH
    29.09.2011, 13:53

    (Η διαφήμισή σας μπορεί να αναρτηθεί στις "αγγελίες", το topic δεν είναι κατάλληλο σημείο)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 29-09-2011 14:37 ]


    whiterabbit
    20.12.2011, 17:18
    χαιρετω την παρεα!!να ρωτησω κατι?????μπορει να ειναι και ακυρο αλλα.....εγω πως ειχα την εντυπωση οτι το εθνικο ωδειο ειναι δωρεαν????η εστω πως εχει πολυ χαμηλα διδακτρα και οτι εκει μπενεις με εξετασεις???μαλλον με πληροφορησαν λαθος ε???? γιατι ενδιαφερομαι να παω κι εγω για να συνεχισω τις σπουδες μου στην κλασικη κιθαρα που ειχα αφησει λογω οικονομικου....
    music4u
    21.12.2011, 23:02

    Δεν φταίς εσύ που πιστέυεις κάτι τέτοιο αλλά το "όνομα¨που ξεγελάει. Για αυτό κάπου στην δεκαετία του 80 ονόματα τέτοιου τύπου απαγορεύτικαν. Όποιος έβαλε, έβαλε τέτοιο όνομα. Για παράδειγμα δεν επιτρέπει πλέον ο νόμος διότι θεωρεί παραπλανητικό να ονομάσεις ένα ωδείο με τις παρακάτω λέξεις κλειδιά όπως:

    Κέντρο σπουδών, ωδείο Πειραιά, Θεσ/νίκης κ.α. τοπονύμια, Ευρωπαϊκό, Κεντρικό, κλπ. ΟΛΑ τα ωδεία ιδιωτικές επιχειρήσεις είναι με οικονομικό αντίτιμο.


    Taniapapanik
    20.01.2012, 18:14
    Εγώ στο ωδείο που κανω μαθήματα το ειδικο ειναι 100 και όλα τα υποχρεωτικά ειναι 20 και 15 ευρω επιπλέον δηλαδή ιστορια μορφολογια σολφεζ και πιανο δεν μου φαινονται πολλα για τόσες ώρες μαθημάτων. ε οκ και η χορωδία δωρεάν όπως παντού φαντάζομαι...