ελληνική μουσική
    725 online   ·  210.832 μέλη

    Να ρε γιατί δεν πεθαίνει η Ελλάδα !

    trelakias
    19.09.2011, 15:48

    Όσο οι Ελληνοαμερικάνοι (το 2%) επιστήμονες έχουν σχέση με Ελλάδα τόσο έχουν οι Έλληνες με όσα περιγράφεις.

    Μόνος σου απορρίπτεις την 3γενιά με τη φωτό του Παππού στη Μάνη.  Εμάς (203η γενιά) γιατί μας εξαιρείς?

     

    Τα μαθήματα που διδάσκονται όπως λες... οι Έλληνες ΔΕΝ τα ξέρουν.

     

    Επίσης ο ίδιος είπες ότι το γεγονός στο video είναι ένα πανέμορφο ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟ event.  Δεν διαφωνώ καθόλου.  Και στην Ελλάδα σε διαφημιστικά event τα βλέπουμε αυτά.

     

    Στο θέμα του ταξί με κάλυψε ο Hastaroth.

     

    Στο θέμα της υπεροχής θα ήθελα να μάθω που υπερτερούμε γιατί αλήθεια δεν ξέρω.

     

    Το "φιλότιμο" που αναφέρεις μας έφτασε στην κατάσταση που έχουμε φάει τα δικά μας και τα ξένα χρήματα και χρωστάμε σε όλο τον κόσμο (και της Μιχαλούς επίσης).

     

    Αν είχαμε γνώσεις και συνδιάζαμε εργασία με εφαρμογή, τότε αυτό θα σήμαινε ότι έχουμε καλά πανεπιστήμια που μας δίνει άρτια κατάρτιση ή ο τόπος έχει εργατικούς και αποδοτικούς πολίτες που παράγουν.  Η Ελλάδα τι ακριβώς παράγει? Εδώ εξάγουμε εισαγόμενα.  Με το DNA που περιγράφεις δεν θα πρεπε να παράγουμε έστω κάτι?  Μπερδεύεις την Ιαπωνία με την Ελλάδα νομίζω...

     

    Εγώ νομίζω ότι όταν τελειώσω το  πολυτεχνείο, θα παρακαλάω να με πάρει μία ξένη εταιρεία που θα έχει έδρα στην Ελλάδα, να με μάθει τι δουλειά τελικά κάνω και να μου κάνει σεμινάρια για να μου δώσει και γνώση που στερούμαι.  Ελπίζω να μου δίνει κανα κερί τουλάχιστον να έχω το βράδυ φως και θέρμανση.

     

    Αυτοί που έδωσαν τα φώτα πέθαναν σύμφωνα με παλαιότερες ανακαλύψεις πριν 2000 χρόνια.  Αυτό τί σημαίνει?  Ότι κι εμείς δίνουμε φως στον υπόλοιπο κόσμο το 2011?

    Καλά δε λες που άφησαν τον Παρθενώνα οι αρχαίοι να έχουμε και κανένα τουρίστα?  Αν δεν υπήρχε ο 25 αιώνων (!!!) γερο-Παρθενώνας οι Έλληνες δεν θα υπήρχαν.

     

    Θα πρότεινα να προσγειωθούμε...


    NikosRoman
    19.09.2011, 16:38

    Παράθεση:

    Το μέλος NikosRoman στις 19-09-2011 στις 02:23 έγραψε...

     

    Εμεις εδω ζουμε μια πραγματικοτητα οπου δεν ισχυει για τους αλλους γενικα.Αλλα ισως να μην ισχυει και για εμας τους ιδιους σε καποιες μορφες.

    Ακριβως επειδη μας οριζουν αυτα τα προδοτοσκυλα και οι συντεχνιες τους νομιζουμε οτι εχουμε συρρικνωθει στο μεγεθος ενος δακτυλου

     



    Προς φιλο Χασταροθ και τρελακια.Σας εχω ηδη συμπεριλαβει στο κειμενο μου σε αυτες τις δυο αραδες.Μονο η φωτογραφια σας λειπει.Ο καθενας με τον μικροκοσμο του και την ευτυχοδυστυχια του.

    No other comment γιατι εχω φαει πολλα αρνητικα ποστ και θα ειμαι σιγουρα εκτος θεματος.Ευχαριστως να απαντησω οταν φτιαχτει κοινωνικοπολιτικο θεμα και αναρτηθει.


    sven
    19.09.2011, 19:00

    Αλβέρτο και Τρελάκια,

    +1000!!!!!!!!!!!!

    Νίκο,

    δεν νομίζω πως οι δυο αράδες που παραθέτεις λένε το ίδιο πράγμα με τα όσα αναφέρουν οι Αλβέρτος και Τρελάκιας. Απλά, τα αναφερόμενα στις δύο αυτές αράδες αναθέτουν τη συνολική ευθύνη για την κατάντια της χώρας αυτής σε αυτούς που μας κυβερνούν, δίνοντας ταυτόχρονα "συγχωροχάρτι" σε όλους εμάς, τα άδολα, άβουλα και παθητικώς παρατηρούντα θύματα της ολικής αυτής καταστροφής, ως σύγχρονοι Νέρωνες...


    Hastaroth
    19.09.2011, 20:43

    Και μιά ερωτησούλα από μένα.Γράφεις:

    Παράθεση:

    Το μέλος NikosRoman στις 19-09-2011 στις 02:23 έγραψε...
    Και τωρα θα ρωτησει καποιος.Καλα ολα αυτα αλλα επι της ουσιας??Σε τι διαφερουμε απο τους αλλους??Το DNA ειναι η απαντηση.Η διαφορα.Η υπεροχη.Η διακριση.Η ιδιοτητα του να εισαι Ελληνας.Συνδιαζουμε εξυπναδα με φιλοτιμο.Εργασια με εφαρμογη.Αφοσιωση στο αντικειμενο με γνωση.

    Πώς,λοιπόν,εξηγείς το γεγονός ότι εδώ και 30 χρόνια ψηφίζουμε τους ίδιους πολιτικούς που μάς κατέστρεψαν;Είναι αυτό ένδειξη συνδυασμού εξυπνάδας με φιλότιμο;

    Καί μήν μού πής "μάς βάζουν οι ξένοι",γιατί άν μάς βάζουν και εμείς τα χάφτουμε,είμαστε άξιοι τής μοίρας μας-οπότε όλα όσα είπες γιά εξυπνάδα,φιλότιμο,εργασία και εφαρμογή τα ακυρώνεις εσύ ο ίδιος...


    NikosRoman
    20.09.2011, 17:26

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 19-09-2011 στις 20:43 έγραψε...

    Και μιά ερωτησούλα από μένα.Γράφεις:

    Παράθεση:

    Το μέλος NikosRoman στις 19-09-2011 στις 02:23 έγραψε...
    Και τωρα θα ρωτησει καποιος.Καλα ολα αυτα αλλα επι της ουσιας??Σε τι διαφερουμε απο τους αλλους??Το DNA ειναι η απαντηση.Η διαφορα.Η υπεροχη.Η διακριση.Η ιδιοτητα του να εισαι Ελληνας.Συνδιαζουμε εξυπναδα με φιλοτιμο.Εργασια με εφαρμογη.Αφοσιωση στο αντικειμενο με γνωση.

    Πώς,λοιπόν,εξηγείς το γεγονός ότι εδώ και 30 χρόνια ψηφίζουμε τους ίδιους πολιτικούς που μάς κατέστρεψαν;Είναι αυτό ένδειξη συνδυασμού εξυπνάδας με φιλότιμο;

    Καί μήν μού πής "μάς βάζουν οι ξένοι",γιατί άν μάς βάζουν και εμείς τα χάφτουμε,είμαστε άξιοι τής μοίρας μας-οπότε όλα όσα είπες γιά εξυπνάδα,φιλότιμο,εργασία και εφαρμογή τα ακυρώνεις εσύ ο ίδιος...



    Επι της ουσιας παρακαλω............Η κοπελλα ειναι "ξενη" και μαλλον εχει επισκεφτει την Ακροπολη ως απατημενη "alien tourist".

    Το άρθρο που ακολουθεί δημοσιεύτηκε στις 8 Αυγούστου 2011 στην σουηδική εφημερίδα Dagens Nyheter, ναυαρχίδας του σουηδικού τύπου, και περιγράφει την κατάσταση στην Ελλάδα αντικειμενικά, κόντρα στην κυρίαρχη προπαγάνδα των ευρωπαϊκών ΜΜΕ (και των σουηδικών ΜΜΕ δυστυχώς μεταξύ αυτών).





    Η Ελλάδα βυθίζεται όλο και περισσότερο στην οικονομική κρίση. Η Κάισα Έκις Έκμαν επισκέφτηκε μια παρεξηγημένη χώρα με ένα διερρηγμένο κοινωνικό συμβόλαιο, όπου..
    όλοι συμφωνούν μεταξύ τους.


    Πώς θα νιώθαμε αν όλα όσα μας ανήκαν πουλιόνταν για να ξεπληρώσουμε δάνεια από τα οποία δεν είδαμε ποτέ όφελος; Αν οι μισθοί μας μειώνονταν στο μισό και τα λεφτά πήγαιναν κατευθείαν σε ξένες τράπεζες; Και αν εμείς, ενώ προετοιμαζόμασταν να ζήσουμε στο όριο διαβίωσης, ως επιστέγασμα όλων αποκαλούμασταν τεμπέληδες και κακομαθημένοι; Αν κάποιος εξοικειωθεί με αυτή την κατάσταση, μπορεί να αποκτήσει μια ιδέα πώς είναι να είσαι Έλληνας αυτή τη στιγμή.


    Έχω μόλις επιστρέψει από την Ελλάδα. Σε μία χώρα που βρίσκεται σε κρίση επικρατεί μια ιδιαίτερη ατμόσφαιρα. Μια καχεξία και απελπισία, αναμεμιγμένη με την πολιτική αφύπνιση που ακολουθεί μεγάλα γεγονότα και προκαλεί ευφορία. Ξαφνικά, οι χαμηλοί μισθοί και η δυσκολία πληρωμής των λογαριασμών, από ατομικό πρόβλημα του καθενός, απέκτησαν κοινό πολιτικό περιεχόμενο. Ορισμένοι σκέφτονται να μεταναστεύσουν. Άλλοι να ρίξουν την κυβέρνηση. Μια αναγκαία αντιασφυξιογόνα μάσκα κρέμεται σε πολλά σπίτια, ως ανάμνηση των διαδηλώσεων των 28 και 29 Ιούνη, οπότε το κοινοβούλιο υπερψήφισε το πακέτο στήριξης προς την Ελλάδα. Δεν νομίζω ότι έχω βρεθεί παλιότερα σε χώρα όπου όλοι μα όλοι που συνάντησα να συμφωνούν. Είναι όλοι αγανακτισμένοι με το ευρώ, με τη Γερμανία, με την κυβέρνησή τους και με τους εαυτούς τους που την ψήφισαν. Ύστερα από μια βδομάδα στην Αθήνα, μπορώ να πω ότι αν ήμουν Ελληνίδα, θα ήμουν κι εγώ αγανακτισμένη.


    Αυτά που μαθαίνουμε για την Ελλάδα από τις σουηδικές εφημερίδες είναι πάνω κάτω ότι οι Έλληνες δουλεύουν πολύ λίγο και αμείβονται πολύ καλά. Ο υπουργός Οικονομικών της χώρας μας, Άντρες Μπόρι, έχει δηλώσει ότι «οι Έλληνες βγαίνουν στη σύνταξη στα 40». Στο άρθρο «Ερωτήσεις και Απαντήσεις για την Ελλάδα» της 17/6 στην Dagens Nyheter γραφόταν ότι οι μισθοί στην Ελλάδα έχουν αυξηθεί κατακόρυφα». Η καγκελάριος της Γερμανίας Άνγκελα Μέρκελ έκανε έκκληση στους Έλληνες να δουλεύουν περισσότερο και να μην κάνουν τόσο πολύ καιρό διακοπές. Όλα αυτά καρυκευμένα με τη συνηθισμένη μπούρδα περί ενός τεράστιου και μη αποτελεσματικού κράτους. Τώρα θα αναλάβει η Ευρωπαϊκή Ένωση και θα τους δανείσει ακόμα περισσότερα χρήματα, αυτό θα μπορούσε να βάλει σε μια τάξη τα πράγματα, άρα γιατί διαμαρτύρονται;


    Τι τραγικός αχταρμάς παραπληροφόρησης! Και τι τραγική έλλειψη αλληλεγγύης προς μία χώρα που οφείλουμε τώρα να υποστηρίξουμε! Οι Έλληνες εργάζονται τις περισσότερες ώρες στην Ευρώπη – 42 ώρες τη βδομάδα σύμφωνα με τη Eurostat, την στατιστική υπηρεσία της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Το μέσο κατά κεφαλήν εισόδημα είναι 803 ευρώ. Το πραγματικό όριο ηλικίας δεν είναι τα 40 χρόνια, όπως ισχυρίζεται ο Άντερς Μπόρι, αλλά τα 61,4.


    Πρόκειται δηλαδή για έναν από τους πιο σκληρά εργαζόμενους και ταυτόχρονα πιο χαμηλά αμειβόμενους λαούς της Ευρώπης. Όμως έχουν μια χώρα που εξαρτάται από τον τουρισμό και όχι από κάποια αμιγώς δικιά της μεγάλη παραγωγή. Και μια χώρα με ένα διερρηγμένο κοινωνικό συμβόλαιο. Όπου ο κόσμος δεν εμπιστεύεται το κράτος ενώ το κράτος δεν παρέχει στους πολίτες του ούτε τις βασικές κοινωνικές υπηρεσίες. Και το οποίο, ως επιστέγασμα όλων, βρίσκεται στη θηλιά του ευρώ.


    Κάθε εθνικό νόμισμα μπορεί να παρομοιαστεί με ένα ρούχο. Κάθε χώρα φορούσε μέχρι πρότινος το ρούχο που της ταίριαζε. Μπορούσε να το στενέψει και να το φαρδύνει αν ήταν ανάγκη. Για παράδειγμα, μπορούσε να υποτιμήσει το νόμισμά της σε περίοδο κρίσης, ή να αυξομειώνει τα επιτόκια ανάλογα με τι ανάγκες της.


    Όταν όμως εισήχθη το ευρώ, όλες οι χώρες έπρεπε ξαφνικά να φορέσουν τα ίδια ρούχα. Μόνο που τα μέτρα των ρούχων πάρθηκαν για να ταιριάζουν σε ορισμένες μόνο χώρες – όπως τη Γερμανία και τη Γαλλία. Για άλλες χώρες, όπως η Ελλάδα, το εν λόγω κουστούμι δεν ταίριαζε.


    Η Ελλάδα κυβερνάται για δεκαετίες από δύο «δυναστείες» – τη συντηρητική Νέα Δημοκρατία και το σοσιαλδημοκρατικό ΠΑΣΟΚ, με δύο οικογένειες στην κορυφή, μία στο κάθε κόμμα. Και οι δύο κυβερνήσεις έχουν πάρει μεγάλα δάνεια, αλλά λίγοι ξέρουν τι δρόμο πήραν τα χρήματα των δανείων. Πολλά από αυτά έχουν εξαφανιστεί στη διαφθορά και σε σκοτεινά συμβόλαια. Λέγεται ότι η κατασκευή ενός δρόμου στην Ελλάδα κοστίζει πολύ περισσότερο απ’ ότι στις υπόλοιπες χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης, καθώς παρεμβάλλονται πάρα πολλοί μεσάζοντες. ΈΟ λαός δεν θέλει να πληρώνει φόρους μιας και δεν παίρνει τίποτα ως ανταπόδοση από το κράτος. Ενα μεγάλο μέρος των φορολογικών εσόδων πηγαίνει στη στήριξη μιας κρατικής γραφειοκρατίας που υπάρχει για να εξυπηρετεί μόνο τον εαυτό της. Ταυτόχρονα οι βασικές κοινωνικές υπηρεσίες αποτελούν πονεμένη ιστορία για τον κόσμο. Ένας ασθενής πρέπει να πληρώσει φακελάκι στο γιατρό για να τον φροντίσει, ενώ οι Έλληνες μαθητές χρειάζονται ιδιαίτερα μαθήματα για να ανταποκριθούν στις σχολικές εξετάσεις. Και μέσα σ’ όλα αυτά, ήρθε η οικονομική κρίση το 2008. Η Ελλάδα, η οικονομία της οποίας εξαρτάται από τον τουρισμό, επλήγη ακόμα πιο σκληρά.


    Υπό άλλες συνθήκες, η κυβέρνηση θα μπορούσε να υποτιμήσει το εθνικό νόμισμα για βγει η χώρα από την κρίση. Όμως μετά την εισαγωγή του ευρώ, κάτι τέτοιο είναι αδύνατο. Η Ελλάδα περιορίζεται από το κουστούμι της το οποίο δεν μπορεί να βγάλει. Κι έτσι το κουστούμι καταστρέφεται – μόνο που αυτό δεν επιτρέπεται να συμβεί, καθώς το ίδιο φοράνε και οι υπόλοιπες χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Είναι προτιμότερο λοιπόν να πετσοκοφτεί αυτός που το φοράει.


    Αυτό ονομάζεται «εσωτερική υποτίμηση» και σημαίνει απλά ότι αντί να υποτιμηθεί η αξία του νομίσματος περικόπτεται το εισόδημα του λαού. Κατ’ απαίτηση της Ευρωπαϊκής Ένωσης, του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου (ΔΝΤ) και της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας, οι Έλληνες κρατικοί γραφειοκράτες έβαλαν σε εφαρμογή ένα σχέδιο. Οι μισθοί θα συμπιεστούν και μεγάλα τμήματα γης θα ιδιωτικοποιηθούν. Παραλίες, αεροδρόμια, εθνικές οδοί και κατά το ήμισυ όλες οι δημόσιες επιχειρήσεις θα ξεπουληθούν. Στην πλατεία Συντάγματος κυκλοφορεί μια φήμη ότι η Ακρόπολη θα εξαγοραστεί από μια γερμανική εταιρεία.


    Έμενα στο σπίτι κάποιων νέων που ανήκουν στη «γενιά των 700 ευρώ». Σύντομα θα μεταμορφωθούν στη «γενιά των 500 ευρώ». Είναι στην ηλικία μου – 30 χρονών και πάνω – όχι τόσο νέοι τελικά, όπως νιώθουν πιο νέοι απ’ ότι είναι καθώς ακόμα αναρωτιούνται τι θα κάνουν στο μέλλον. Κανείς τους δεν έχει παιδιά. Το να κάνουν παιδιά είναι κάτι αδιανόητο γι’ αυτούς. Είναι μορφωμένοι, έχουν πολλά χρόνια πανεπιστημιακών σπουδών στο ενεργητικό τους, όμως δουλεύουν ευκαιριακά ως διακοσμητές γάμων. Ο ασφαλέστερος τρόπος να βρουν μια σταθερή δουλειά ήταν παλιότερα δια μέσου του κράτους, όμως αυτό πρόκειται τώρα να αλλάξει. Η κατάσταση αυτή δεν είναι εντελώς άγνωστη· το ίδιο ισχύει για τη γενιά μας σε όλη την Ευρώπη. Μόνο που στην Ελλάδα συμπιέζονται επιπλέον οι μισθοί μέχρι το κατώτερο όριο, με πρόσχημα την κρίση.


    Στην πλατεία Συντάγματος διοργανώνεται κάθε απόγευμα συνέλευση. Όταν βρέθηκα εκεί στα μέσα του Ιούλη, ο αρχικός ενθουσιασμός είχε κάπως υποχωρήσει. Οι συμμετέχοντες δεν ήταν πια χιλιάδες, παρά εκατοντάδες. Ο καθένας μπορούσε να πάρει το λόγο και να μιλήσει ενώ τα θέματα ήταν διάφορα: από προτάσεις για γενική απεργία μέχρι εκκλήσεις να μην κλέβονται αντικείμενα από τους συγκεντρωμένους στην πλατεία. Ορισμένες ελληνικές λέξεις στριφογυρίζουν επίμονα στο μυαλό μου. Μία από αυτές είναι ο «Ισημερινός», που Σημαίνει Εκουαδόρ. Ο πρόεδρος του Εκουαδόρ, Ραφαέλ Κορέα, ήταν ένας μεγάλος ήρωας για την πλατεία. Τρεις στους τέσσερις Έλληνες επιθυμούν η Ελλάδα να ακολουθήσει το παράδειγμα του Εκουαδόρ και της Αργεντινής: να κηρύξει στάση πληρωμών του χρέους. Ένας στους τέσσερις θέλει να φύγει η χώρα από το ευρώ. Αυτό που πρέπει να καταλάβει κανείς είναι ότι οι Έλληνες δεν είναι εξοργισμένοι με ένα αναγκαίο κακό – παρά με ένα μη αναγκαίο κακό.


    Το πακέτο στήριξης που δόθηκε στην Ελλάδα δεν επιλύει την κρίση, παρά αναγκάζει τη χώρα να βυθιστεί βαθύτερα σ’ αυτήν. Αντί να γίνουν επενδύσεις στην ύπαιθρο, να φτιαχτεί κάποια παραγωγή που να μην βασίζεται στον τουρισμό, να χτιστεί κράτος πρόνοιας και να γεμίσει ο λαός αισιοδοξία, περικόπτονται τα εισοδήματα του κόσμου. Το ΔΝΤ, διαβόητο για τις πολιτικές λεηλασίας του στον τρίτο κόσμο, τα μάζεψε και έφυγε από τη Λατινική Αμερική. Τώρα κατασπαράσσει τα άκρα της Ευρώπης. Θα το αφήσουμε αυτό να συμβεί;


    Κάισα Έκις Έκμαν


    -----------------
    Ελα γρηγορα εξω....ανοιξαν οι ουρανοι και βρεχει μυαλα!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NikosRoman στις 20-09-2011 17:28 ]


    NikosRoman
    20.09.2011, 21:20

    Παράθεση:

    Το μέλος trelakias στις 19-09-2011 στις 15:48 έγραψε...

    Όσο οι Ελληνοαμερικάνοι (το 2%) επιστήμονες έχουν σχέση με Ελλάδα τόσο έχουν οι Έλληνες με όσα περιγράφεις.

    Μόνος σου απορρίπτεις την 3γενιά με τη φωτό του Παππού στη Μάνη.  Εμάς (203η γενιά) γιατί μας εξαιρείς?

     

    Τα μαθήματα που διδάσκονται όπως λες... οι Έλληνες ΔΕΝ τα ξέρουν.

     

    Επίσης ο ίδιος είπες ότι το γεγονός στο video είναι ένα πανέμορφο ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟ event.  Δεν διαφωνώ καθόλου.  Και στην Ελλάδα σε διαφημιστικά event τα βλέπουμε αυτά.

     

    Στο θέμα του ταξί με κάλυψε ο Hastaroth.

     

    Στο θέμα της υπεροχής θα ήθελα να μάθω που υπερτερούμε γιατί αλήθεια δεν ξέρω.

     

    Το "φιλότιμο" που αναφέρεις μας έφτασε στην κατάσταση που έχουμε φάει τα δικά μας και τα ξένα χρήματα και χρωστάμε σε όλο τον κόσμο (και της Μιχαλούς επίσης).

     

    Αν είχαμε γνώσεις και συνδιάζαμε εργασία με εφαρμογή, τότε αυτό θα σήμαινε ότι έχουμε καλά πανεπιστήμια που μας δίνει άρτια κατάρτιση ή ο τόπος έχει εργατικούς και αποδοτικούς πολίτες που παράγουν.  Η Ελλάδα τι ακριβώς παράγει? Εδώ εξάγουμε εισαγόμενα.  Με το DNA που περιγράφεις δεν θα πρεπε να παράγουμε έστω κάτι?  Μπερδεύεις την Ιαπωνία με την Ελλάδα νομίζω...

     

    Εγώ νομίζω ότι όταν τελειώσω το  πολυτεχνείο, θα παρακαλάω να με πάρει μία ξένη εταιρεία που θα έχει έδρα στην Ελλάδα, να με μάθει τι δουλειά τελικά κάνω και να μου κάνει σεμινάρια για να μου δώσει και γνώση που στερούμαι.  Ελπίζω να μου δίνει κανα κερί τουλάχιστον να έχω το βράδυ φως και θέρμανση.

     

    Αυτοί που έδωσαν τα φώτα πέθαναν σύμφωνα με παλαιότερες ανακαλύψεις πριν 2000 χρόνια.  Αυτό τί σημαίνει?  Ότι κι εμείς δίνουμε φως στον υπόλοιπο κόσμο το 2011?

    Καλά δε λες που άφησαν τον Παρθενώνα οι αρχαίοι να έχουμε και κανένα τουρίστα?  Αν δεν υπήρχε ο 25 αιώνων (!!!) γερο-Παρθενώνας οι Έλληνες δεν θα υπήρχαν.

     

    Θα πρότεινα να προσγειωθούμε...



    Μπερδεμενα πραγματα.

    Εισαι μαλλον η ζωντανη αποδειξη γιατι τα Ελληνικα πανεπιστημια εξαιρουνται αξιολογησης.Στεγνη σκεψη,κοντοφθαλμη πραγματικοτητα,αναιτια ειρωνια,ανιστορητος και γενικα ακομα ενα "παπαγαλακι" σε καποια σχολια ανθρωπων με διαφορετικη οπτικη γωνια,σε μια σελιδα κοινωνικης δικτυωσης.Συνηθως δεν απανταω στην ασχετοσυνη αλλα προτρεπω τους πιο νεους απο εμενα να δημιουργησουν εναν δικο τους τροπο εκφρασης και οχι λαικιστικες αντιληψεις που αποκτουν απο τον οικογενιακο τους περιγυρο.

    Μου θυμιζεις εκεινο το αρκουδακι με τα πιατινακια οπου του εβαζες ενα κερμα και χορευε.Συμφωνεις με τον Χασταροθ(και καλα κανεις),προφανως διαφωνεις σε ολα με εμενα(και καλα κανεις)αλλα..... δεν λες τιποτα δικο σου.Δεν εχασα 5 δευτερολεπτα απο την ζωη μου διαβαζοντας αυτο που εγραψες αλλα για αυτα που ΔΕΝ εγραψες.Προτεινες κατι??

    Πληρης απαξιωση για την ιστορια,τους Ελληνες του εξωτερικου αλλα και τους Ελληνες στην Ελλαδα.Μαλλον το τελευταιο σου σχολιο ειναι και το πιο σημαντικο μαθημα που πρεπει να παρεις απο εναν μεγαλυτερο σιγουρα πιο εμπειρο στην ζωη και πιο ανοιχτομυαλο απο εσενα.Να απογειωθεις απο την μοναχικη σου μιζερια και να προσγειωθεις σε κατι πιο  μεγαλο που αντιπροσωπευει αυτη η χωρα και οι ανθρωποι της σε ολον τον κοσμο.

    Ισως τελικα καποιος πρεπει να σου κοψει εναν μισθο για να αισθανθεις καλυτερα και να αλλαξεις μυαλα.Μεχρι τοτε συνεχισε να τρως τα λεφτα των γονιων σου στο δωρεαν πανεπιστημιο που πας(και στο πληρωνω)και να θυμασαι οτι εγω(αλλα και πολλοι Ελληνες του εξωτερικου)πληρωσα απο την τσεπη μου τις σπουδες μου,τους φορους μου(για να θρεφω την δικη σου υπαρξη)και δουλευω σαν τον σκυλο(doulevo...you know??)για να ειμαι υπευθυνος απεναντι στην οικογενεια μου.

    Αν νομιζεις οτι ειμαι επιθετικος απεναντι σου,εχεις απολυτο δικιο.Μεχρι να ωριμασεις και να αρχισεις να σκεφτεσαι θα σε βλεπω σαν ενα κακομαθημενο παιδι και θα με βλεπεις σαν εναν αυστηρο πατερα.Ετσι το θελω.

    (Δεν χρειαζεται να μου απαντησεις σε καθε κομματι που γραφω).Αν μπορεις γραψε και συνταξε ενα ολοκληρο δικο σου.Δυσκολο ε???

    Αρνητικο ποστ 50-50.


    NikosRoman
    20.09.2011, 22:38

    Παράθεση:

    Το μέλος Pentatonikos στις 20-09-2011 στις 21:53 έγραψε...

    Πρόσεξε πως μιλάς για τον trelakias μη σε σφάξω με κονσερβοκούτι...

    {#emotions_dlg.confused1} )



    {#emotions_dlg.helpsmilie}


    trelakias
    21.09.2011, 00:38

    Αγαπητέ,

     

    όλα τα παρακάτω αποτελούν μια φτωχή απάντηση από έναν ανώριμο φοιτητή-"απόδειξη της ελληνικής πραγματικότητας" που δεν μας αναφέρατε- με "στεγνη σκεψη, κοντοφθαλμη πραγματικοτητα, αναιτια ειρωνια"...

    Συνοψίζω λίγο την κριτική μου στις δύο αναρτήσεις που έχετε στην ουσία στο συγκεκριμένο θέμα μας...

    Η πρώτη είναι δική σας παραγωγή λόγου φαντάζομαι που τείνει να είναι ένα δοκίμιο το οποίο με τις λίγες γνώσεις που έχω, στο λύκειο βαθμολογείται με βαθμό σχεδόν κοντά στη βάση του 10 με άριστα το 20. Το δεύτερο είναι μία απλή αντιγραφή-επικόλληση κάποιου ξένου.  Για να σας δικαιολογήσω την (αδικαιολόγητη) σκέψη από τη δική μου ανώριμη οπτική γωνία, το πρώτο στερείται στοιχειώδους ορθολογικής τεκμηρίωσης όσων υποστηρίζετε και γι' αυτό η βαθμολογία είναι μέτρια.  Το δεύτερο κείμενο δεν μπήκα στη διαδικασία να το σχολιάσω γιατί συμφωνώ αλλά ακόμα ψάχνω το λόγο, την απάντηση ή την τεκμηρίωση των θέσεών σας που κρύβονται μέσα σε αυτό.  Τα παραπάνω δίνουν, και σε μένα και σε κάθε αναγνώστη από τη δική του οπτική γωνία πάντα, μία γενική εικόνα του ατόμου που υπογράφει όσα λέει.

     

    Ελπίζω να με συγχωρείτε αλλά προσωπικά δεν θα γράψω δοκίμιο προς απάντηση στην επίθεση που μου κάνετε ή στις θέσεις σας, απευθυνόμενος σε έναν άνθρωπο ώριμο εξ απαλών ονύχων, κοσμογυρισμένο, που κάνει στοχευμένη, αναίτια επίθεση -με λόγια του αέρα και πάλι- σε έναν από τους συνομιλητές του και αραδιάζει κείμενα με θέσεις που τις βλέπω σαν πύργο από τραπουλόχαρτα άτεχνα κατασκευασμένο.  Είμαι παθών νοητικής στέρησης και νομίζω ότι είναι άδικος κόπος να προβώ σε τέτοια διαδικασία.

    Δεν θα χαραμίσω φαιά ουσία για έναν τέτοιο συνομιλητή που μου δείχνει ότι δεν θα κάνει σοβαρό διάλογο μαζί μου, θα το μετανοιώσω και πιστεύω ότι δεν θα του δείξω σεβασμό γιατί στις μέτριες επιδόσεις μου γράφω πολύ πιο σοβαρά, τεκμηριωμένα και μεστά κείμενα απ' ότι αυτός.  Μία μικρή απόδειξη που τονώνει τον εγωισμό μου είναι ότι με απλή παράθεση των θέσεών σας επιγραμματικά σε 10 γραμμές, η αξιοπιστία του λόγου σας κλονίζεται, γεγονός που σας κάνει να παίρνετε το ρόλο του αυστηρού πατέρα που επιτίθεται στον ανώριμο υιό του.  Κάτι τέτοιο συνεπώς, δηλαδή το να σας απαντήσω όπως επιθυμείτε, δεν είναι πρέπον να γίνει εκ μέρους ενός αποβράσματος προς απάντηση ενός προσώπου σαν εσάς.

     

    Ευχαριστώ πολύ για την γνώμη σας προς εμένα και για τις θέσεις σας τις οποίες θα μελετήσω εξονυχιστικά για να πειστώ και να καταλάβω.

    Συγνώμη αν έγραψα πολλά και κούρασα, είχα σκοπό να γράψω πολύ λιγότερα έως τίποτα.  Είμαι, εκτός των άλλων, εκτός θέματος και χρήζω αρνητικής αξιολόγησης που σας απαντάω.

    Με σεβασμό και εκτίμηση προς τον συνομιλητή μου κύριο Νίκο.


    -----------------
    blues on the rocks!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : trelakias στις 21-09-2011 00:54 ]


    sven
    21.09.2011, 01:04

    Παναγιώτη,

    σου βγάζω το καπέλο για πολλούς λόγους και όχι μόνο για την τελευταία απάντησή σου...

     


    NikosRoman
    21.09.2011, 12:11

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 19-09-2011 στις 20:43 έγραψε...

    Και μιά ερωτησούλα από μένα.Γράφεις:

    Παράθεση:

    Το μέλος NikosRoman στις 19-09-2011 στις 02:23 έγραψε...
    Και τωρα θα ρωτησει καποιος.Καλα ολα αυτα αλλα επι της ουσιας??Σε τι διαφερουμε απο τους αλλους??Το DNA ειναι η απαντηση.Η διαφορα.Η υπεροχη.Η διακριση.Η ιδιοτητα του να εισαι Ελληνας.Συνδιαζουμε εξυπναδα με φιλοτιμο.Εργασια με εφαρμογη.Αφοσιωση στο αντικειμενο με γνωση.

    Πώς,λοιπόν,εξηγείς το γεγονός ότι εδώ και 30 χρόνια ψηφίζουμε τους ίδιους πολιτικούς που μάς κατέστρεψαν;Είναι αυτό ένδειξη συνδυασμού εξυπνάδας με φιλότιμο;

    Καί μήν μού πής "μάς βάζουν οι ξένοι",γιατί άν μάς βάζουν και εμείς τα χάφτουμε,είμαστε άξιοι τής μοίρας μας-οπότε όλα όσα είπες γιά εξυπνάδα,φιλότιμο,εργασία και εφαρμογή τα ακυρώνεις εσύ ο ίδιος...



    Πρεπει να σου τονισω οτι ο πατερας μου εγκατελειψε την Ελλαδα το 1967 λογω πολιτικων φρονιματων(χουντα γαρ).Αυτος ειναι και ο λογος που μεγαλωσα στο εξωτερικο.Αυτο που κρατησε ηταν η αγαπη του για την χωρα αυτη,μια αγαπη που οι σημερινοι Ελληνες την ονομαζουν ρατσισμο(εκανες αναφορα πιο πανω),φασισμο κλπ κλπ.Παραδειγμα οταν σηκωνω Ελληνικη σημαια στις εθνικες επετειους στο σπιτι μου.Οι περισοτεροι με κοιτανε περιεργα και οι φιλοι με πειραζουν.Εγω ομως ξερω γιατι το κανω.Γιατι εμαθα να αγαπαω αυτο που εσεις μαθατε να μισειτε.Το παρελθον.Φτανει αυτη η αγαπη?Για εμενα ειναι υπεραρκετη.

    Χωρις την θυμιση του "τοτε"(Αρχαιοι,Επανασταση,Μικρα Ασια,Ποντος,Εμφυλιος,Πολυτεχνειο)δεν υπαρχει "τωρα".

    Και για εναν Ελληνα του εξωτερικου ειναι τοσο φανερο οτι η ιστορια αυτου του τοπου εχει περασει στην ληθη του χρονου.Χιλιαδες τομοι γραφτηκαν,τονοι αιματος χυθηκαν,αλλοι ειχαν οραμα,αλλοι ηταν προδοτες,δημαγωγοι,ηρωες μα πανω απο ολα Ελληνες.Αυτοι ολοι εκαναν το πολυπλοκο ανακατεμα/μιγμα για να υπαρχουμε σημερα εγω,εσυ και ο καθενας σε αυτην την χωρα,για να ψηφιζουμε αυτους που μας κυβερνουν μας διδασκουν μας περιθαλπτουν .Αυτο το μιγμα ειναι σπανιοτατο να το συναντησεις σε αλλους λαους και εκει ειναι η διαφορα.Πολλοι λιγοι λαοι πολεμησαν τοσο πολυ απεναντι σε τοσους πολλους αλλα και με τον εαυτο τους.Οσο ειμαστε ετοιμοι για το χειροτερο τοσο μπορουμε να δημιουργησουμε το καλυτερο στις πιο δυσκολες συνθηκες.

    Κανενας δεν ειναι  αμοιρος ευθυνων  απεναντι σε κανεναν.Φταις ακομα και αν δεν τους εχεις ψηφισει.Να θυμασαι οτι η δημοκρατια(οπως την οριζει ο καθενας) αξιζει τους ηγετες της αλλα και τους παρακατιανους της.(Καποιος το εχει πει πολυ σωστα).

    Δεν σου δινω αδικο οπως βλεπεις τα πραγματα αλλα πρεπει να σου ειναι φανερη η διαφορα αναμεσα σε Ελληνα της διασπορας και Ελληνα της Ελλαδας.Επειδη ανηκω στους πρωτους η λαικιστικη αποψη για τους ταξιτζιδες που κλεβουν η τους εστιατορες που υπερχρεωνουν τους τουριστες ειναι ασημαντη(ακομα και για τους τουριστες)γιατι αυτο συμβαινει ανα τον κοσμο.Δεν μπαινω καν στον κοπο να σου πω,ποσες φορες μου εχει συμβει εξω απο εδω.Και να το παρω και απο την αναποδη.Αν καιγεσαι τοσο πολυ για τους εξαπατημενους τουριστες απο την ελληνικη απατεωνοφαρα θυμησου οτι αυτοι ερχονταν εδω οταν υπηρχε η δραχμη για "τσαμπα" διακοπες και αγοραζαν γη και ανθρωπους πριν απο ΠΑΣΟΚ,ΝΔ,χουντα,κλπ κλπ.Μην φασκουμε και αντιφασκουμε λοιπον για ποιο ειναι τελικα το καλο και το κακο η το σωστο και το αδικο.Ειμαστε ολοι μαζι σε ενα καζανι.Δεν ευθυνονται οι "ξενοι" πιο πολυ απο τους Ελληνες.

    Προσπαθησα και καταφερα να φερω τα εκλογικα μου δικαιωματα απο την Αμερικη στην Ελλαδα για να μπορω να λεω την γνωμη μου στις καλπες(προερχομενος απο μια χωρα οπου η ψηφος ειναι προαιρετικη) και αυτο που συναντησα ειναι τα Ελληνακια Αμερικανακια να απαξιουν το δικαιωμα τους στην ψηφο.Μερικα απο τα ωραια μοτο των Ελληνων ειναι τα ακολουθα........."Ολοι ειναι ιδιοι".(Οχι φιλε μου,δεν ειναι.Γιατι αν εχεις παει ποτε να ψηφισεις θα δεις οτι πανω σε ενα τραπεζι βρισκονται 20 συνδυασμοι κομματων.Διαλεξε κατι αλλο)......."να πεθανουν οι 300 της βουλης"(Οχι και παλι απολιτικε φιλε μου.Το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ σε εχουν κυβερνησει(με την ψηφο των γονιων σου προφανως) μετα την χουντα.Υπαρχουν και αλλοι εκει μεσα)........"Θα ριξω ακυρο"...."θα ριξω λευκο"....."θα ζωγραφισω".(Αν δεν εισαι ικανος και αξιος να καταλαβεις οτι με το υπαρχον εκλογικο συστημα κανοντας ενα απο τα πιο πανω δινεις  ψηφο στην κομματικη πλειοψηφια τοτε θα τους εχεις για ακομα 200 χρονια απο πανω σου.)

    Ειμαι σιγουρος οτι διαβαζοντας τα πιο πανω σου "χτυπανε καμπανακια" γιατι τα εχεις ακουσει απο πολλους.Αυτοι οι "πολλοι" εμενα ειναι εχθροι μου απο οποιο κοινωνικο συστημα και αν προερχονται απο οποια ηλικια, σε οποιο μερος της Ελλαδας σερνουν την αχρηστη,βρωμερη υπαρξη τους.Για αυτο και δεν κατεβηκα στους "αγανακτισμενους" που η γενικη φιλοσοφια τους ηταν οτι εγραψα πιο πανω.

    Η ψηφος ειναι ενας πολεμος απεναντι σε αυτους που πανε και ψηφιζουν για τα συμφεροντα τους.Αν το συμφερον σου ειναι να ζησεις αξιοπρεπως τραβα να ψηφισεις.Ακομα και τωρα που ειναι αργα για να εχεις επιλογες ,σε βαθος χρονου ο πολιτης ειναι κερδισμενος.

    Μια απο τις μεγαλυτερες αιτιες που φτασαμε εως εδω ,ειναι η απαξιωση του πολιτικου συστηματος.Οσο ο καθενας αποποιειτε της ψηφου του τοσο οι κρατουντες κανουν οτι θελουν.