ελληνική μουσική
    625 online   ·  210.846 μέλη

    Κατερίνα Παπουτσάκη: Από τον Μίκη στα ...μπουζούκια

    antwnispatra
    23.09.2011, 10:57

    Παράθεση:

    Το μέλος ApostolisArmagos στις 22-09-2011 στις 23:41 έγραψε...

    Άλλο η Διασκέδαση και άλλο η Δουλειά.

    {#emotions_dlg.thumbup}


    jorge
    23.09.2011, 11:56
    Αυτό είναι η μουσική; Είτε διασκέδαση, είτε δουλειά; Δεν είναι τίποτε άλλο;
    rouli726
    23.09.2011, 16:25

    Νομίζω πως και οι καλλιτέχνες είναι άνθρωποι και θέλουν να επιβιώσουν.

    Η κοπέλα δέχτηκε μια πρόταση καλλιτεχνική που θα της έκανε καλό στην καριέρα της και την εκμεταλλεύτηκε.

    Το πώς διασκεδάζει,από τη στιγμή που δε κάνει ούτε κάτι παράνομο ούτε κάτι ειδεχθές-χυδαίο ή δε ξέρω κι εγώ τί άλλο,θεωρώ πως είναι άσχετο με το τί κάνει στη δουλειά της.

    Πόσο παράλογο είναι αυτό?


    newside
    23.09.2011, 21:08
    Ως γεγονός δε νομίζω ότι έχει και πολύ σημασία. Το θέμα είναι πως ερμήνευσε τα κομμάτια κι όχι τι έκανε πριν ή μετά. Αν πάλι η ένσταση είναι στο πρόσωπο και στο τι πρεσβεύει η Παπουτσάκη και η κάθε Παπουτσάκη, τη στιγμή που τραγουδάει Θεοδωράκη, πρέπει να δούμε ότι η μουσική του Θεοδωράκη και η βαρύτητα που έχει πάρει μέσα από την ιστορία απευθύνεται (και τραγουδήθηκε) από όλα τα κοινωνικά, οικονομικά και πολιτισμικά στρώματα. Κι αυτή είναι η μαγεία της, δεν είναι μουσική των λόγιων ή των μουσικά εκλεπτυσμένων. Το δικαίωμα να την ερμηνεύσουν το έχουν όλοι κι αυτό το γνωρίζει ο κατ'εκοχήν αρμόδιος, ο ίδιος ο συνθέτης. Στην τελική δείτε το ανάποδα. Ότι μια γυναίκα που διασκεδάζει με λαική μουσική, πριν πάει εκεί, αντί να χαριεντίζεται μπροστά στον καθρέφτη με τις φίλες της, ερμήνευε Θεοδωράκη, ύστερα από πρόσκληση του ιδίου. Μαγκιά της. Τα "μπουζούκια" είναι μέρος του πολιτισμού μας (καλώς ή κακώς) οπότε η "δαιμονοποίησή" τους μόνο κακό κάνει. Και αυτά τα λέω ως άνθρωπος που έχει πάει στη ζωή του 1 φορά και μάλλον δεν πρόκειται να ξαναπάει.. :P
    jorge
    24.09.2011, 03:25

    Παράθεση:

    Το μέλος rouli726 στις 23-09-2011 στις 16:25 έγραψε...

    Το πώς διασκεδάζει,από τη στιγμή που δε κάνει ούτε κάτι παράνομο ούτε κάτι ειδεχθές-χυδαίο ή δε ξέρω κι εγώ τί άλλο,θεωρώ πως είναι άσχετο με το τί κάνει στη δουλειά της.

    Πόσο παράλογο είναι αυτό?

    Καθόλου παράλογο. Απλά παραδέξου πως για σένα η μουσική είναι είτε διασκέδαση, είτε δουλειά ;)


    menandros
    24.09.2011, 09:17

    Σρον Μίκη είχε σίγουρα μπουζούκια. Στον Καλλίδη είχε;


    rouli726
    24.09.2011, 11:09

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 24-09-2011 στις 03:25 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος rouli726 στις 23-09-2011 στις 16:25 έγραψε...

    Το πώς διασκεδάζει,από τη στιγμή που δε κάνει ούτε κάτι παράνομο ούτε κάτι ειδεχθές-χυδαίο ή δε ξέρω κι εγώ τί άλλο,θεωρώ πως είναι άσχετο με το τί κάνει στη δουλειά της.

    Πόσο παράλογο είναι αυτό?

    Καθόλου παράλογο. Απλά παραδέξου πως για σένα η μουσική είναι είτε διασκέδαση, είτε δουλειά ;)



    Επειδή δεν είμαι μουσικός, για μένα η μουσική, σίγουρα, δεν είναι δουλειά! Για μένα, η μουσική είναι διασκέδαση, ψυχαγωγία, τρόπος έκφρασης, συντροφιά.. ακόμη και παρηγοριά κάποιες φορές.
    Αυτό, όμως, δε σημαίνει ότι δεν είναι δουλειά για κάποιους μουσικούς. Τουλάχιστον για όσους δε το κάνουν απλά σα χόμπι.

    Το ότι κάτι δεν είναι δουλειά για μένα ή για σένα, δε σημαίνει κάτι. Είναι απλά η άποψή μου και η άποψή σου, τίποτε παραπάνω.Smile

    Με την ίδια λογική, τα ταξίδια και το καζίνο, είναι για τους περισσότερους διασκέδαση, για μένα όμως ήταν δουλειά επί 3 χρόνια. Δε περίμενα όμως από τους ταξιδιώτες να κάνουν ή να φέρονται όπως φερόμουν εγώ που δούλευα. Αυτό εννοώ.


    Το θέμα δεν είναι να παραδεχτώ εγώ κάτι, αλλά να δεχτούμε αμφότεροι ότι μπορεί για κάποιους κάτι να είναι δουλειά, ενώ για κάποιους άλλους διασκέδαση,για κάποιους άλλους και τα δυο ή τίποτα ή κάτι άλλο.. Οι ταμπέλες δε προσφέρουν τίποτα,νομίζω.
    Ο καθένας, όπως έχω πει σε προηγούμενο ποστ, έχει το δικαίωμα της αυτοδιάθεσης.


    antwnispatra
    24.09.2011, 11:57

    Για άλλους είναι δουλειά,για άλλους διασκέδαση,για άλλους ξεπέτα και για άλλους τέχνη...

    Μίκης καλεί Παπουτσάκη,

    Διονύσης καλεί Καλομοίρα,

    Γη καλέι σελήνη...

    και εμείς τρωγόμαστε?


    ixthis
    24.09.2011, 11:57

    Παράθεση:

    Το μέλος Pentatonikos στις 24-09-2011 στις 04:52 έγραψε...

    Σε έναν ιδανικό κόσμο, μέτα από τη συναυλία το κοινό θα γύριζε μαγεμένο από τη μουσική στο σπίτι του, οι καλλιτέχνες που συμμετείχαν θα μαζεύονταν σε κάποιο χώρο και θα συζητούσαν περι τέχνης και φιλοσοφίας και θα σιωπούσαν για να ρουφήξουν όλη τη σοφία των λόγων του 'παππού Μίκη'...

    {#emotions_dlg.rolleyes}



    {#emotions_dlg.thumbup}+ 10 τι μου θύμησες τώρα


    AlfaWolf
    24.09.2011, 11:59

    Ο τίτλος παραμένει όπως είχε ... κανένας σεβασμός στο όργανο,

    έτσι με ρατσισμό θα πορευόμαστε καπετάν χόρχε ???


    jorge
    24.09.2011, 12:28
    Νικόλα "τα μπουζούκια" είναι μια λαϊκή έκφραση τουλάχιστον 5-6 δεκαετιών. Δεν υπονοεί ρατσισμό. Απλά έτσι περιγράφει σχεδόν κάθε Έλληνας αυτά τα μαγαζιά ή αυτό τον τρόπο διασκέδασης.
    jorge
    24.09.2011, 12:34

    Παράθεση:

    Το μέλος antwnispatra στις 24-09-2011 στις 11:57 έγραψε...

    Για άλλους είναι δουλειά,για άλλους διασκέδαση,για άλλους ξεπέτα και για άλλους τέχνη...

    Μίκης καλεί Παπουτσάκη,

    Διονύσης καλεί Καλομοίρα,

    Γη καλέι σελήνη...

    και εμείς τρωγόμαστε?

    Είναι συνηθισμένο να μην μπορεί να γίνει πολιτισμένη ανταλλαγή απόψεων, χωρίς εντάσεις. Δυστυχώς έτσι είμαστε.

    Και μια και δίνεις αφορμή, ναι, αυτό το ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ με ενοχλεί περισσότερο. Δουλειά το ένα, δουλειά και το άλλο. Διασκέδαση το ένα, διασκέδαση και το άλλο. Και η μουσική πουθενά. Τέλος πάντων, μεγάλο θέμα. Απλά υπάρχει μουσική παρακμή.


    AlfaWolf
    24.09.2011, 14:36

    Πραγματικά είναι μια λαϊκή έκφραση

    και από μόνη της δεν είναι προσβλητική,

    έτσι όμως όπως είναι ο τίτλος, το οργανο αποτελεί μέτρο σύγκρισης και το υποβιβάζει. Ασε που δεν έχει καμία και σχέση με το θέμα.

    ο τίτλος όπως σωστά είπες θα έπρεπε να είναι'' Από τον Θεοδωράκη στις πίστες '' η κάπως έτσι, αν θέλουμε να είμαστε ακριβοδίκαιοι .

     


    antwnispatra
    24.09.2011, 14:37

    Για αυτή ακριβώς τη μουσική παρακμή,δεν φταίει η Παπουτσάκη και η κάθε Παπουτσάκη.

    Για αυτό έφερα τα παραδείγματα που έφερα.

    Τα διπλώματα μας θέλουν ανανέωση στα 65,τα επαγγελματικά ανα 5ετία.Μίκης,Νιόνιος που ανέφερα ας πούμε,έχουν το ακαταλόγιστο ισόβια?

    Εκτός και αν μιλώντας για μουσική,πρέπει να αρκεστούμε στην κάθε Παπουτσάκη.

    Τότε πάο πάσο και μετά μπουζούκια.


    yiannisyiannis
    24.09.2011, 16:26

    "Ψυχαγωγείται με έντεχνο, αλλά διασκεδάζει στις πίστες και τα μπουζούκια." Πάντα μου φαινόταν κουφός αυτός ο διαχωρισμός. Όταν κάποιος αγαπά πραγματικά την μουσική και μιλάει στην ψυχή του, δεν μπορεί να διασκεδάζει ακούγοντας σκουπίδια.

    Όσον αφορά τα μπουζούκια, δυστυχώς η έκφραση "πάω στα μπουζούκια", έχει αποκτήσει την έννοια του πάω για εκτόνωση. Δεν ήταν όμως πάντα έτσι, άλλο Χιώτης κι άλλο Κλαπατσιμπανιώτης. Όπως και να το κάνουμε όμως, ακόμη και ο τρόπος που εκτονώνεται κάποιος, δηλώνει την ποιότητά του. Οι πίστες λειτουργούν με τους δικούς τους νόμους και σίγουρα αυτοί οι νόμοι δεν υπηρετούν την μουσική.

    Χθες βρέθηκε νεκρός ο Νίκος Κοεμτζής, η ιστορία του είναι πάνω-κάτω γνωστή σε όλους. Σε μια πίστα έγινε το φονικό, εκεί που οι περισσότεροι δεν πάνε για να ακούσουν μουσική, αλλά για να εκτονωθούν. Για μια ασήμαντη αφορμή, ανάψανε τα αίματα και χάθηκαν ζωές.

    Ο καθένας ας διαλέξει ότι του ταιριάζει, άλλωστε η καλλιέργεια της ψυχής είναι προσωπική ευθύνη του καθενός μας.

    Τέλος, θα ήθελα να πω ότι επειδή ορισμένοι δυσαρεστηθήκαμε κι απορήσαμε με την συγκεκριμένη ενέργεια της Παπουτσάκη, αυτό δεν σημαίνει ότι τη σταυρώνουμε, ή την κατακρίνουμε ή την ρίχνουμε στην πυρά κλπ. Προσωπικά δεν έχω τίποτε εναντίον της προσωπικότητας της Παπουτσάκη. Εκφράζω απλά τη διαφωνία μου για τη συγκεκριμένη επιλογή της.


    jorge
    24.09.2011, 16:31

    Παράθεση:

    Το μέλος antwnispatra στις 24-09-2011 στις 14:37 έγραψε...

    Για αυτή ακριβώς τη μουσική παρακμή,δεν φταίει η Παπουτσάκη και η κάθε Παπουτσάκη.

    Μίκης,Νιόνιος που ανέφερα ας πούμε,έχουν το ακαταλόγιστο ισόβια?

    Η Παπουτσάκη εννοείται πως δε φταίει, γιατί η σχέση της με τη μουσική δεν είναι επαγγελματική. Δεν είναι όμως και γνήσια, όπως πιστεύω θα ήθελε ο Μίκης για τους τραγουδιστές που επιλέγει. Επομένως, στη συγκεκριμένη περίπτωση, η ατυχής επιλογή είναι του Μίκη.

    ΥΓ. Νικόλα ας μην κολλάμε με τον τίτλο, μπουζούκια = πίστες είπαμε. Είναι η δική μου αντίληψη, ο τρόπος που εκφράζομαι, σε ένα topic που άνοιξα. Εσύ θα το έγραφες διαφορετικά και πολύ καλά θα έκανες.


    AlfaWolf
    24.09.2011, 16:51

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 24-09-2011 στις 16:31 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος antwnispatra στις 24-09-2011 στις 14:37 έγραψε...

    Για αυτή ακριβώς τη μουσική παρακμή,δεν φταίει η Παπουτσάκη και η κάθε Παπουτσάκη.

    Μίκης,Νιόνιος που ανέφερα ας πούμε,έχουν το ακαταλόγιστο ισόβια?

    Η Παπουτσάκη εννοείται πως δε φταίει, γιατί η σχέση της με τη μουσική δεν είναι επαγγελματική. Δεν είναι όμως και γνήσια, όπως πιστεύω θα ήθελε ο Μίκης για τους τραγουδιστές που επιλέγει. Επομένως, στη συγκεκριμένη περίπτωση, η ατυχής επιλογή είναι του Μίκη.

    ΥΓ. Νικόλα ας μην κολλάμε με τον τίτλο, μπουζούκια = πίστες είπαμε. Είναι η δική μου αντίληψη, ο τρόπος που εκφράζομαι, σε ένα topic που άνοιξα. Εσύ θα το έγραφες διαφορετικά και πολύ καλά θα έκανες.



    Ok Πασο με τον τίτλο :)

    Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι η ερμηνεία της ήταν αξιοπρεπέστατη όπως αξιοπρεπέστατη είναι και η όλη της πορεία έως τώρα άλλωστε είναι ακόμα πολύ νέα

     

    Να πω πάντος πως ο Μίκης την άκουσε πρώτη φορά στην εκπομπή Στην Υγειά μας με τον Σπύρο Παπαδόπουλο στη ΝΕΤ  20.11.2010  οπου ειχε αφιέρωμα στον Μίκη Θεοδωράκη.

    Και εκεί πρέπει να της έκανε την πρόταση για το Βραχατη και μετά Ελληνικό κλπ

     

    Πάντως δεν είναι και τόσο εύκολο να τραγουδάς μπροστά στο Μίκη με αυτή την πελώρια αύρα που διαθέτει :)

     

     


    -----------------
    Η πραγματική Ευτυχία δεν κρύβεται στον προορισμό αλλά στον τρόπο που ταξιδεύεις. http://blogs.musicheaven.gr/alfawolf http://www.musicheaven.gr/live/101

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AlfaWolf στις 24-09-2011 16:58 ]


    yiannisyiannis
    24.09.2011, 23:29

    Παράθεση:

    Το μέλος Spoiler στις 24-09-2011 στις 21:00 έγραψε...

    Δηλαδή για πείτε μου, εάν εγώ μία μέρα πάω να ακούσω ζωντανή συμφωνική μουσική στο μέγαρο μουσικής και την επόμενη μέρα πάω και πετάω γαρδένιες στον... "κλαπατσιμπανιώτη" τι είδους ποιότητα έχω;

    Από το ένα ή το άλλο θα κρίνετε την ποιότητά μου ως άνθρωπος ή ως οτιδήποτε;

    Εγώ λοιπόν που είμαι και του σαλονιού και του λιμανιού ακούω και τα δύο. Λοιπόν; Τι είμαι, αφού κρίνετε από τη μουσική;

     

    Και για να μην το πολυκουράζουμε όποιος δεν γνωρίζει τι είναι μουσική ας ρίξει μια ματιά σε αυτή την επεξήγηση του όρου.

    http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%AE



    Αγαπητέ φίλε ανοίγεις μεγάλο θέμα, που σηκώνει πολύ συζήτηση. Θα αναφερθώ μόνο στον Πλάτωνα, ο οποίος επισημαίνει την ηθική αξία της μουσικής και αναφέρει την ηθική σημασία ορισμένων αρμονιών και ρυθμών στην Πολιτεία. Επίσης στους Νόμους επισημαίνει πως δεν πρέπει να ξεγελιόμαστε από τις αισθήσεις και να πιστεύουμε ότι η μουσική που ευχαριστεί τις αισθήσεις είναι αυτή που πρέπει να έχουμε ως μέτρο.

    Ο μεγάλος φιλόσοφος έχει ασχοληθεί εκτενώς με τη μουσική και τον ρόλο των διαφόρων ειδών της, στην ανάπτυξη της προσωπικότητας του ανθρώπου. Για να μην ξεφεύγουμε όμως, ανέφερα μόνο αυτά τα λίγα, σαν ερέθισμα, για όποιον επιθυμεί πέρα από τους απλουστευτικούς ορισμούς της Βικιπαίδιας, να εμβαθύνει πάνω στο ρόλο που παίζει η μουσική που ακούμε, στην διάπλαση της ψυχοσύνθεσής μας.


    -----------------
    Η σωτηρία της ψυχής είναι πολύ μεγάλο πράγμα, σαν ταξιδάκι αναψυχής μ’ ένα κρυμμένο τραύμα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : yiannisyiannis στις 24-09-2011 23:31 ]


    stefanosmaximos
    25.09.2011, 14:18

    Ειχα ακουσει την Κατερινα Παπουτσακη να τραγουδαει στην τηλεοραση σε μια εκπομπη και δε μου αρεσε καθολου. Δεν τραγουδαει καλα. Αν ειναι καλη ηθοποιος ειναι αλλο θεμα. Παντως εχει καταφερει η συγκεκριμενη να κανει παρα πολλα πραγματα. Πολλες σειρες, θεατρο, σινεμα. Εχει γινει διασημη, εχει γινει συζητηθει πολυ ειδικα τοτε που εκανε την Αλικη, εχει κανει ενα σωρο εξωφυλλα, εχει τραγουδησει με το Μικη. Μονο cd δεν εβγαλε. Χαρη στο ταλεντο της τα εχει κανει ολα αυτα; Μηπως ειναι απλα τυχερη; Μηπως τα παει καλα με τις δημοσιες σχεσεις; Μηπως ξερει πως να κανει τα media να ασχολουνται μαζι της; Θελω να τη δω στο θεατρο για να δω αν ειναι εκει καλη. Την ειδε κανεις στον Θεοδωρακη; Πως τραγουδησε; Τα μπουζουκια εγω τα απεχθανομαι. Καμια φορα μπορει να δω καποιον ηθοποιο, τραγουδιστη, παρουσιαστη κτλ που συμπαθω να διασκεδαζει στα μπουζουκια κι απογοητευομαι.


    jorge
    25.09.2011, 20:36
    Δεν νομίζω ο YiannisYiannis να μίλησε με τέτοια ασέβεια spoiler. Μπορεί να διαφωνείς, αλλά ας κρατήσεις ένα επίπεδο συζήτησης, δεν είναι δύσκολο.

    Σχετικά με το αν υπάρχει κάποιος να βγάλει πόρισμα, τι νόημα έχει, όταν ΕΔΩ είμαστε ένα φόρουμ που σκοπός είναι να λέμε την άποψή μας, να διαφωνούμε και να συμφωνούμε. Δεν ψάχνουμε την αυθεντία.