ελληνική μουσική
    565 online   ·  210.844 μέλη

    Korg Kronos, Yamaha Motif XF8 ή Kurzweil pc3k8???

    Laza89
    26.09.2011, 08:11

    Γειά σε όλους,

    θα ήθελα να ακούσω απόψεις, συμβουλές κ προτιμήσεις από έμπειρους πληκτράδες όσο αφορά αυτά τα τρία όργανα. Αυτή τη στιγμή για μένα είναι τα top 3. Το κακό είναι ότι ακόμα δεν έχω δοκιμάσει κανένα από αυτά οπότε μου λείπει το βασικότερο κομμάτι (προσωπική επαφή) για να τα κρίνω. Ελπίζω να υπάρχουν κάποια (έστω λίγα) κατάλληλα άτομα με τα οποία θα μπορούσα να συζητήσω περί αυτών των οργάνων.

    Ευχαριστώ,

    Γιάννης


    mi3s
    01.10.2011, 23:23

    Καλησπέρα

     

    Εγώ έχω το Kurzweil pc3k8 εδώ και 4 περίπου μήνες.Είμαι πολύ ευχαιριστημένος.Χαίρεσαι να παίζεις.Οι ήχοι του γεμάτοι όγκο.Έχω αγαπήσει τα πιάνα του,αλλά και το συνολικό ηχόχρωμα που προσφέρει το όργανο.Τα ηλεκτρικά πιάνα και τα strings είναι άψογα όπως και τα ορχηστρικά.Επίσης τα synths του είναι υπέροχα,ενώ προσομοιώνει πολύ καλά τους χαρακτηριστικούς moog ήχους.Τα effects του είναι πολύ πολύ ζωντάνα ενώ προσφέρεται πλειάδα presets.Η αρχιτεκτονική του οργάνου προσφέρει σύνθεση ήχου από την βάση κάτι που για εμένα είναι δημιουργικότατο.Η quick access mode κάνει θαύματα στο live οπου δίνιε την δυνατότητα πλοήγησης σε 10 ήχους ανα σελίδα της επιλογής μου.

    Παρόλα αυτά κάποιοι το χαρακτηριζουν δύσκολο στον χειρισμό λόγω της πολυπλοκότητας της μικρής οθόνης κτλ.Για εμένα όλα αυτά αποτελούν τα στοιχεία που με κάνουν να ασχοληθώ  με τον ήχο και την μουσική μου και όχι με τα φανταχτερά ίσως καλούδια που προσφέρουν οι ανταγωνιστές.

    Παρόλα αυτά να πω ότι ότι από Yamaha έχω δοκιμάσει το xs στο παρελθόν αλλά δεν μου τράβηξε ιδιαίτερα την προσοχή.Το kronos δεν με εντυπωσίασε αν και πιστεύω ότι έχει τεράστιες δυνατότητες και αν ασχοληθείς μαζί του μπορείς να βγάλεις τρελά πράγματα.

     

    Ελπίζω να βοήθησα!


    Laza89
    02.10.2011, 06:00

    Εγώ είδα αρκετά videos με αυτά τα όργανα. Και τα 3 είναι top όργανα αυτή τη στιγμή. Το θέμα είναι ότι έχουν ΠΑΡΑ πολλές δυνατότητες όλα τους και όταν αρχίζεις να τα ψάχνεις απλά τρελαίνεσαι. Στο Kurzweil και εμένα μου αρέσει ότι έχει μικρή οθόνη και ξέρεις ότι τα λεφτά σου δεν πάνε στα λαμπάκια, στις touch screen oθόνες κτλ. Εμένα η γνώμη μου είναι, όταν θα έχω την ευκαιρία να τα δοκιμάσω όλα, να δοκιμάσω μόνο κάποιους βασικούς ήχους και το κλαβιέ, να δω ποιό μου αρέσει κ ποιό μου ταιριάζει περισσότερο και μετά αποφασίζω. Έτσι κι αλλίως, όπως είπα και πριν, και τα 3 όργανα έχουν τρομερές δυνατότητες τις οποίες δεν θα προλάβεις καν να τσεκάρεις όταν έρθει η στιγμή να τα δοκιμάσεις. Οπότε μάλλον θα στηριχτώ στα βασικά...

    Σ'ευχαριστώ πολύ για το email σου φίλε,

    Να'σαι καλα,

    Γιάννης


    mhnasmhnakos
    04.10.2011, 20:06

    Φιλε μου εγω εχω το PA800 τησ Korgσαν μηχανη ειναι πολυ καλο οπωσ καιτ αλλα οργανα .κανενα ομωσ δεν εχει τελειουσ ηχουσ και τεμπα επαγγελματικα .υπαρχουν καποιοι πληκτραδεσ που ξερουν να φτιαξουν ηχουσ και τεμπα τελι.ωσ φυσικουσ εγω αγορασα απο καποιον και ειναι τελεια ολα.αν σε ενδιαφερει να σου δωσω το μαιλ .


    Laza89
    06.10.2011, 03:45
    Na'sai kala alla den me endiaferoun toso ta styles k accompaniments. Auth th stigmh exw ena Korg PA50, k thelw na parw ena apo ta 3 organa pou eixa grapsei ston titlo panw. Den pisteuw to PA800 na sugkrinetai me kapoio apo auta... :P
    Laza89
    15.10.2011, 07:54
    Σε ευχαριστώ για το σχόλιο σου φίλε αλλά πιστεύω ότι όταν έρθει η ώρα να πάω να τα δοκιμάσω ο ίδιος μόνο τότε θα είμαι στην κατάσταση ποιό από αυτά μου ταιριάζει περισσότερο. Όσο για τα analog synths στα οποία αναφέρθηκες πιστεύω είναι πολύ καλή περίπτωση αλλά πάνε σαν 2ο όργανο αυτά κ όχι σαν 1ο. Οπότε η γνώμη μου είναι ότι πρώτα πρέπει να πάρω ένα workstation για να έχω όλες τις δυνατότητες που μπορεί να σου δώσει ένα όργανο, και μετά σαν 2ο το analog synth για πιο συγκεκριμενα πράγματα. Η μουσικη που με ενδιαφέρει περισσοτερο ειναι η τζαζ, η ροκ και η μεταλ. Οπότε με ενδιαφέρει το πιανο, το organ, ta strings και τα leads σε γενικές γραμμες. Επίσης θέλω να δουλέψω πολύ πανω στα εφφέ που θα έχει ο καθε ήχος. Να κανω κ καποιους συνδυασμους, να δοκιμάσω πραγματα γενικα. Αλλα όλα αυτα αφου μαθω το όργανο πρωτα :P Οπως είπα κ πριν, όταν ερθει να τα παίξω, τοτε θα κάνω κ την επιλογη μου...
    mi3s
    16.10.2011, 00:48
    Μιας και αναφέρεις Jazz να ταράξω τα νερά με μια ακόμη πρόταση?Nord stage 2 88?
    Laza89
    17.10.2011, 03:25
    Πάρα πολύ καλό όργανο επισης. Πιστεύω αξίζει να δοκιμάσω και αυτό....
    Laza89
    19.01.2012, 07:55
    Kurioi afou ta dokimasa ola katelhksa sto Nord Stage Piano 2 88 keys. Nomizw einai oti kalutero kukloforei authn th stigmh. Pisteuw pws auto pou to kanei na diaferei apo ta alla einai oti h NORD san etairia exei dwsei uposxesh na prosferei ola ta updates gia ta organa ths dwrean k mporeis polu eukola na katevaseis ta panta apo to website ths etairias. Epishs to Nord Stage Piano 2 exei thn dunatothta ananewshs hxwn, kati PARA POLU xrhsimo. Dhladh, olous tous hxous pou exeis mesa sto organo mporeis na tous diagrapseis k na tous antikatasthseis me allous. Meta mporeis na ksanavaleis tous palious. Me liga logia kaneis OTI THELEIS! K to kalutero einai oti me autes tis dunatothtes to sugkekrimeno organo den prokeitai na paliwsei POTE! Oso afora to klavie tou, mou arese apo thn 1h stigmh pou to dokimasa, opws mou arese para polu k tou Kurzweil, alla ola auta pou anefera prin gia to Nord to kanoun na ksexwrizei kata polu. Fusika einai h proswpikh mou gnwmh auth k o kathenas vlepei ta pragmata ligo diaforetika...