ελληνική μουσική
    830 online   ·  210.833 μέλη
    Foidel
    27.09.2011, 14:17

    Ψάχνω τραγούδι.Δεν θυμάμαι τίτλο αλλά θυμάμαι τα εξής στοιχεία που ίσως σας βοηθήσουν...

    1)Είχα ακούσει στους στίχους κάτι του τύπου She boes He boes από τα λίγα Αγγλικά που ήξερα τότε.

    2)Ο performer είναι ξανθός

    3)Έχει ροκ ρυθμό

    4)Το είδα από μια live εμφάνιση του Mad.

    Ελπίζω να σας βοηθήσουν τα στοιχεία...Καλή συνέχεια!


    Musicworld
    27.09.2011, 17:41

    Νομιζω οτι ζητας το: Matisse-She bop{#emotions_dlg.walkman}


    killbill2
    27.09.2011, 18:46

    Ψάχνω ένα τραγούδι πολύ χαρακτηριστικό που σίγουρα όλοι το έχετε ακούσει κάπου αλλά δεν ξέρω τον τίτλο του. Να ορισμένα χαρακτηριστικά:

    1. Είναι μόνο μουσική! Instrumental δηλαδη

    2. σε όλο το κομμάτι παίζει γκάιντα!

     

    Κατα καιρούς το ακούω στο ραδιόφωνο ....

    Αν σας λέει κάτι παραθέστε ένα λινκ στο youtube

     

    ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια


    Foidel
    27.09.2011, 21:40

    Αυτό είναι σε ευχαριστώ!


    killbill2
    11.10.2011, 12:11

    Παράθεση:


    Ψάχνω ένα τραγούδι πολύ χαρακτηριστικό που σίγουρα όλοι το έχετε ακούσει κάπου αλλά δεν ξέρω τον τίτλο του. Να ορισμένα χαρακτηριστικά:

    1. Είναι μόνο μουσική! Instrumental δηλαδη

    2. σε όλο το κομμάτι παίζει γκάιντα!

    Κατα καιρούς το ακούω στο ραδιόφωνο ....Αν σας λέει κάτι παραθέστε ένα λινκ στο youtube

    ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια

     

    Λοιπόν σκέφτηκα να το ηχογραφήσω (στο περίπου) παίζοντας το στο αρμόνιό μου κουτσά στραβά, όσο το θυμάμαι δηλαδή όταν το άκουσα στο ραδιόφωνο, και να το αναρτήσω εδώ μήπως και κάποιος ξέρει ποιο  τραγούδι είναι. Ελπίζω να σας κάνει click. είναι πολύ χαρακτηριστικό και σίγουρα όλοι το έχετε ακούσει κάπου

    Γκάιντα

     

    επίσης ψάχνω και ένα Ελληνικό που παίζεται όλη την ώρα στα ραδιοφωνα αλλά ακομα δεν ξέρω τον τίτλο του. Σας παίζω την εισαγωγή του (κουτσά στραβά και αυτή)

    Ελληνικό

     

    Σίγουρα όλοι έχετε ακούσει τα παραπάνω, απλά δεν ξέρω τον τίτλο τους ώστε να τα βρω στο youtube και να τα βγάλω στο αρμόνιό μου με ακρίβεια.

    πιστεύω ότι τώρα θα βγάλω άκρη!!!

    Σορυ για τα παράσιτα στον ήχο αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό!

    ευχαριστώ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : killbill2 στις 11-10-2011 12:12 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : killbill2 στις 11-10-2011 12:14 ]


    davyd
    12.10.2011, 01:15

    Παράθεση:

    Το μέλος killbill2 στις 11-10-2011 στις 12:11 έγραψε...

    Παράθεση:


    Ψάχνω ένα τραγούδι πολύ χαρακτηριστικό που σίγουρα όλοι το έχετε ακούσει κάπου αλλά δεν ξέρω τον τίτλο του. Να ορισμένα χαρακτηριστικά:

    1. Είναι μόνο μουσική! Instrumental δηλαδη

    2. σε όλο το κομμάτι παίζει γκάιντα!

    Κατα καιρούς το ακούω στο ραδιόφωνο ....Αν σας λέει κάτι παραθέστε ένα λινκ στο youtube

    ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια

     

    Λοιπόν σκέφτηκα να το ηχογραφήσω (στο περίπου) παίζοντας το στο αρμόνιό μου κουτσά στραβά, όσο το θυμάμαι δηλαδή όταν το άκουσα στο ραδιόφωνο, και να το αναρτήσω εδώ μήπως και κάποιος ξέρει ποιο  τραγούδι είναι. Ελπίζω να σας κάνει click. είναι πολύ χαρακτηριστικό και σίγουρα όλοι το έχετε ακούσει κάπου

    Γκάιντα

     

    επίσης ψάχνω και ένα Ελληνικό που παίζεται όλη την ώρα στα ραδιοφωνα αλλά ακομα δεν ξέρω τον τίτλο του. Σας παίζω την εισαγωγή του (κουτσά στραβά και αυτή)

    Ελληνικό

     

    Σίγουρα όλοι έχετε ακούσει τα παραπάνω, απλά δεν ξέρω τον τίτλο τους ώστε να τα βρω στο youtube και να τα βγάλω στο αρμόνιό μου με ακρίβεια.

    πιστεύω ότι τώρα θα βγάλω άκρη!!!

    Σορυ για τα παράσιτα στον ήχο αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό!

    ευχαριστώ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : killbill2 στις 11-10-2011 12:12 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : killbill2 στις 11-10-2011 12:14 ]



     

    Για γκάιντα δεν ξέρω αλλά η πρώτη μελωδία θυμίζει Oxygene του Jean Michel Jarre 


    killbill2
    12.10.2011, 07:39
    ευχαριστώ για το ενδιαφέρον αλλά όχι δεν είναι το Oxygen..
    kasel
    12.10.2011, 14:01

    Αυτό με τη γκάϊντα έχω την εντύπωση οτι είναι το HEVIA - BUSINDRE REEL..Για το ελληνικό δε μπόρεσα να καταλάβω.


    killbill2
    12.10.2011, 15:37

    Είσαι αρχηγός μεγάλε!!!!!!

    Αυτό είναι μπράβο!!!!

    Καλά που ήξερες τον τίτλο του βρε θηρίο;

    Το ακούω συνέχεια και αντε τώρα να βρεις στο ιντερνετ τίτλο ορχηστρικού κομματιού. Αν είχε λόγια συγκρατείς 1-2 στίχους τους γράφεις στο google και το βρήκες. Με instumental κομμάτια είναι αδύνατον να το ψάξεις! Σε ευχαριστώ και πάλι

    Δεν ξέρεις ποσο καιρό παιδεύομαι να το βρω.

    Παραθέτω και το σχετικό link στο youtube:


    https://www.youtube.com/watch?v=Ye6caUf2vZMLink

    >

    Όσον αφορά το Ελληνικό, δεν πειράζει θα το βρω εύκολα, την επόμενη που θα το ακούσω θα συγκρατήσω 1-2 στίχους και θα το ψάξω. Αυτό που παίζω στο αρμόνιο στο Ελληνικό, είναι μόνο η εισαγωγή μόνο. Ετσι ξεκινάει δηλαδή.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : killbill2 στις 12-10-2011 15:38 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : killbill2 στις 12-10-2011 15:40 ]


    kasel
    12.10.2011, 20:22

    Είσαι τυχερός φίλε γιατί πρόσφατα ανακάλυψα οτι το είχα στ'αναρίθμητα cd μου κι έτσι το είχα φρέσκο......θυμόμουν το hevia για την ακρίβεια,οπότε μετά ήταν ευκολο να βρω και το υπόλοιπο στο youtube.Το ελληνικό το έχω κρατήσει και το ξανακούω,αλλά τίποτα ακόμα.Αν μου'ρθει θα επανέλθω.Καλό ψάξιμο.....


    killbill2
    15.10.2011, 17:35

    Παράθεση:

    επίσης ψάχνω και ένα Ελληνικό που παίζεται όλη την ώρα στα ραδιοφωνα αλλά ακομα δεν ξέρω τον τίτλο του. Σας παίζω την εισαγωγή του (κουτσά στραβά και αυτή)

    Ελληνικό

    Εύρηκα Εύρηκα!!!!!

    Επιτέλους το πέτυχα στο ραδιόφωνο!

    Λοιπόν είναι το "Γύρισε πίσω" από τους Ammos

    ακούστε το
    εδώLink

    >

    είχα ηχογραφήσει μόνο την εισαγωγή του τραγουδιού

    Ευχαριστω όλους όσους μπήκαν στον κόπο να ακούσουν τα αποσπάσματα που ηχογράφησα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : killbill2 στις 15-10-2011 17:38 ]


    Musicworld
    18.10.2011, 16:06

    Γεια σας θα ηθελα να βρω ενα τραγουδι που παιζει σε μια παλια σειρα.Σας βαζω το link και το τραγουδι αρχιζει στο 3:25!!!!!!!!!!!!!!!Smile Το link ειναι           

    >
    Johnniswild
    17.02.2012, 16:02

    Καλησπέρα....ψάχνω ένα τραγούδι το οποίο είναι ελληνικό, κάπως παλιό δηλαδή κυκλοφόρησε μετά το 2004 και θυμάμαι μόνο περίπου κάποιους στίχους όπως : "σε θέλω πόσο σε θέλω......." και "ζηλεύω πόσο ζηλεύω......." ! αν μπορείτε βοηθήστε με. ευχαριστώ


    Alkis2012
    20.02.2012, 20:51
    Παιδιά καλησπέρα, ψάχνω ένα τραγουδάκι που έγινε hit τις τελευταίες μέρες του 2011, έχει ιταλικό στίχο, το άκουγα παντού στο ραδιόφωνο αλλά δεν κατάφερα να συγκρατήσω τίτλο. Ρομαντικό τραγούδι, δυνατό, γυναίκα ερμηνεύτρια. Μήπως το γνωρίζει κάποιος? Ευχαριστώ
    loukas76gr
    20.02.2012, 20:57
    Alessandra Amoroso - Mi sei venuto a cercare tu ?
    Alkis2012
    20.02.2012, 23:27

    Παράθεση:

    Το μέλος loukas76gr στις 20-02-2012 στις 20:57 έγραψε...

    Alessandra Amoroso - Mi sei venuto a cercare tu ?

     

    Ναι!!! Αυτο ειναι!! Λουκά σε ευχαριστώ πολύ!!!


    ethecure
    23.07.2012, 14:07

    Κι εγώ ψάχνω ένα τραγούδι που λέει: "θέλω να μ'αγαπάς, θέλω να με κοιτάς, να νιώθεις συναισθήματα...." αυτούς τους στίχους θυμάμαι και "δεν θέλω τίποτα αρκεί να είσαι εκεί" είναι σε στυλ Reggae. Googlάρω τους στίχους αλλά τίποτα σχετικό δεν εμφανίζεται. Θα χαιρόμουν πολύ αν κάποιος γνώριζε πως λέγεται. 

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ethecure στις 23-07-2012 14:09 ]


    killbill2
    23.07.2012, 20:19

    το έχω αναφέρει ξανά αλλού, αλλά το βάζω και εδώ:
    ψάχνω το beat του φετινού καλοκαιριού που παίζεται παντού, αλλά δεν ξέρω τον τίτλο του.
    Στο περίπου με το αρμόνιό μου είναι κάπως έτσι:

    http://www.myspace.com/music/player?sid=88099007&ac=now


    tallos
    24.07.2012, 00:40

    εγω ψαχνω χρονια ενα τραγουδι .θυμηζει οασις αλλα ειναι πιο παλιο,μαλλον βρετανικος ηχος και ολη την ωρα λεει stay with me.το κοματι ειναι λιγο πιο γρηγορο απο μπαλαντα.


    etsiaplakelly
    01.08.2012, 16:38

    Κάθε μέρα στο μελωδία fm ακούω ένα τραγούδι που ειναι μαλλον του Σαββόπουλου, το ρεφρεν λεει "Μη μου κλείνεις τα μάτια με τα χέρια, σ'αγαπάω μα πάω να δω τ'αστέρια..."....Εχω κανει αναζητηση παντου, δν βρισκω τπτ.....




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία