ελληνική μουσική
    615 online   ·  210.843 μέλη
    killbill2
    06.08.2012, 09:46

    Παράθεση:

    Το μέλος killbill2 στις 23-07-2012 στις 20:19 έγραψε...

    το έχω αναφέρει ξανά αλλού, αλλά το βάζω και εδώ:
    ψάχνω το beat του φετινού καλοκαιριού που παίζεται παντού, αλλά δεν ξέρω τον τίτλο του.
    Στο περίπου με το αρμόνιό μου είναι κάπως έτσι:

    http://www.myspace.com/music/player?sid=88099007&ac=now



    το βρήκα!!! ή μάλλον μου το βρήκαν!! είναι το
    Link

    " target="_blank">Again & Again Basto

    να ευχαριστήσω την DJ και παραγωγό  Σοφία Λοισίου που μου το βρήκε!


    harulakosta
    20.08.2012, 23:03

    Καλησπέρα σε όλους.

    Πριν λίγο άκουσα στον Pepper 96,6 ένα τραγούδι και χρειάζομαι τη βοήθειά σας..

    Έλαχιστα κατάφερα να συγκρατήσω δυστυχώς..


    Θα μπορούσε να είναι από soundtrack ταινίας. Τραγουδάει γυναίκα. Στο περισσότερο μέρος ακούγονται πολλά έγχορδα, με κυρίαρχο το βιολί. Αργό κομμάτι, και κάπου λέει ο στίχος "my man" και λίγο πιο κάτω λέει "put a hole" ή κάτι σχετικό με "hole". 

    Το θέμα του είναι θλιβερό.. κάτι σαν χωρισμός.. σαν να της άνοιξε αυτός ο άνδρας μια τρύπα στην ψυχή..


    Εύχομαι κάποιος καλός και πρόθυμος άνθρωπος να βοηθήσει.

    Ευχαριστώ πολύ.

    Χαρούλα.


    kasel
    21.08.2012, 13:50

    Πρέπει να λες το get misunderstood των troublemakers


    harulakosta
    21.08.2012, 15:53

    Ω ναι! αυτό είναι!

    Χίλια ευχαριστώ!


    Musicworld
    26.08.2012, 15:45

    Παράθεση:

    Το μέλος tallos στις 24-07-2012 στις 00:40 έγραψε...

    εγω ψαχνω χρονια ενα τραγουδι .θυμηζει οασις αλλα ειναι πιο παλιο,μαλλον βρετανικος ηχος και ολη την ωρα λεει stay with me.το κοματι ειναι λιγο πιο γρηγορο απο μπαλαντα.



      μηπως ψαχνεις αυτο????
    Link
    " target="_blank" target="_new">


    Musicworld
    26.08.2012, 15:49

    Παράθεση:

    Το μέλος ethecure στις 23-07-2012 στις 14:07 έγραψε...

    Κι εγώ ψάχνω ένα τραγούδι που λέει: "θέλω να μ'αγαπάς, θέλω να με κοιτάς, να νιώθεις συναισθήματα...." αυτούς τους στίχους θυμάμαι και "δεν θέλω τίποτα αρκεί να είσαι εκεί" είναι σε στυλ Reggae. Googlάρω τους στίχους αλλά τίποτα σχετικό δεν εμφανίζεται. Θα χαιρόμουν πολύ αν κάποιος γνώριζε πως λέγεται. 

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ethecure στις 23-07-2012 14:09 ]



    μηπως λες αυτο
    Link
    " target="_blank" target="_new">>


    fas-olia
    27.08.2012, 16:02

    Παράθεση:

    Το μέλος etsiaplakelly στις 01-08-2012 στις 16:38 έγραψε...

    Κάθε μέρα στο μελωδία fm ακούω ένα τραγούδι που ειναι μαλλον του Σαββόπουλου, το ρεφρεν λεει "Μη μου κλείνεις τα μάτια με τα χέρια, σ'αγαπάω μα πάω να δω τ'αστέρια..."....Εχω κανει αναζητηση παντου, δν βρισκω τπτ.....



    Tο τραγούδι αυτο λέγεται "Πάω Να Δω Τ΄Αστέρια", το υπογράφει ο Κώστας Λειβαδάς. Δεν το βρίσκεις, επειδή δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμη. 
    Θα κυκλοφορήσει στο νέο άλμπουμ της Ορχήστρας Νυκτών Εγχόρδων του Δήμου Πατρέων!


    ikariama
    21.09.2012, 17:38

    Θα ήθελα βοήθεια σε ένα παλιό, μάλλον γερμανικό τραγούδι που ακουγότανε σε μια παλιά διαφήμιση στα ξυραφάκια gillete. Το τραγουδούσε άντρας και θυμάμαι ότι στο ρεφραίν ακουγότανε κάτι σαν ''τζινά''. Ευχαριστώ προκαταβολικά....


    trelakias
    21.09.2012, 17:57

    Αυτό?


    ikariama
    21.09.2012, 18:01
    Σε ευχαριστώ αλλά δεν είναι αυτό,είναι ερωτικό και η λέξη που φωνάζει είναι σαν γυναικείο όνομα, πρέπει να είναι από πιο παλιά ραδιοφωνική διαφήμιση.
    alkyoni
    22.09.2012, 01:40

    Χμμ.... αν και δε το θυμαμαι σε διαφημιση... {#emotions_dlg.rolleyes} το μυαλο μου πηγε στον Falco και το Jeanny...  μηπως?Smile  


    ikariama
    22.09.2012, 02:05
    ΠΩ!πω! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Αυτό είναι!!!!
    pianistria
    25.09.2012, 20:34

    Μήπως μπορεί να καταλάβει κανείς ποιο είναι το τραγούδι που ακούγεται από πίσω;;; Το έκοψα από το 2 επεισόδιο του "mob doctor" αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη με τους στίχους!!!!!!

    Μέχρι και ένα πρόγραμμα αναγνώρισης τραγουδιών χρησιμοποίησα (το tunatic) αλλά ούτε αυτό τα κατάφερε!

    Επισυνάπτω το κομμάτι.
    (έστω και οι στίχοι μου αρκούν!)


    -----------------

    [ τροποποιήθηκε από τον/την pianistria, 23-12-2014 00:19 ]


    επισυναπτόμενα: My Movie~1.mp3 
    Nightwish23
    13.10.2012, 11:58
    Μια φίλη μου άκουσε το καλοκαίρι σε μια ταβέρνα στα Χανιά ένα τραγούδι που το τραγουδάει γυναίκα, λογικά μεγάλης ηλικίας, το οποίο είναι αργό και λυπητερό και το μόνο που θυμάται είναι ότι περιείχε τους στίχους θάλασσα θάλασσα. Θεωρητικά, με αυτόν το στίχο θα ήταν εύκολο να το βρω, δεν έχω καταφέρει κάτι όμως, αν κάποιος έχει κάποια ιδέα, ας τη ρίξει. Eυχαριστώ.
    Yiotoubi
    13.10.2012, 16:06

    Παράθεση:

    Το μέλος pianistria στις 25-09-2012 στις 20:34 έγραψε...

    Μήπως μπορεί να καταλάβει κανείς ποιο είναι το τραγούδι που ακούγεται από πίσω;;; Το έκοψα από το 2 επεισόδιο του "mob doctor" αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη με τους στίχους!!!!!!

    Μέχρι και ένα πρόγραμμα αναγνώρισης τραγουδιών χρησιμοποίησα (το tunatic) αλλά ούτε αυτό τα κατάφερε!

    Επισυνάπτω το κομμάτι.
    (έστω και οι στίχοι μου αρκούν!)



    Ωραία, τώρα κόλλησα και το ψάχνω κι εγώ! Τίποτα όμως, αν το έχεις βρει πες μου.. {#emotions_dlg.mad}


    alkyoni
    13.10.2012, 16:49

    Παράθεση:

    Το μέλος Nightwish23 στις 13-10-2012 στις 11:58 έγραψε...

    Μια φίλη μου άκουσε το καλοκαίρι σε μια ταβέρνα στα Χανιά ένα τραγούδι που το τραγουδάει γυναίκα, λογικά μεγάλης ηλικίας, το οποίο είναι αργό και λυπητερό και το μόνο που θυμάται είναι ότι περιείχε τους στίχους θάλασσα θάλασσα. Θεωρητικά, με αυτόν το στίχο θα ήταν εύκολο να το βρω, δεν έχω καταφέρει κάτι όμως, αν κάποιος έχει κάποια ιδέα, ας τη ρίξει. Eυχαριστώ.

    Γεια σου Nightwish23 :)

    Απο την περιγραφη σου , το μυαλο μου πηγε στο αγαπημενο τραγουδι της Milva - Θαλασσα, (μουσικη  Θανου Μικρουτσικου και στιχοι Λινας Νικολακοπουλου)

    Μηπως?{#emotions_dlg.rolleyes}

    Οπως και να 'χει ειναι ενα υπεροχο τραγουδι...καλη ακροαση!{#emotions_dlg.walkman}


    Nightwish23
    14.10.2012, 19:21

    Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, δυστυχώς δεν είναι αυτό, το τραγούδι που ψάχνω έχει τη λέξη θάλασσα 2 φορές συνεχόμενες στον ίδιο στίχο και μετά κάτι άλλο.
    Ευχαριστώ και πάλι για την προσπάθεια, αν σου έρθει τίποτα άλλο μη διστάσεις να το προτείνεις, αν και καταλαβαίνω ότι η βοήθεια που δίνω δεν είναι όσο μεγάλη θα πίστευα, τελικά...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Nightwish23 στις 14-10-2012 19:21 ]


    alkyoni
    15.10.2012, 00:15

    (Χμμ...... λες να ειναι τοσο παλιο και να ειναι αυτο? {#emotions_dlg.confused1} )

    Μαιρη Λω - Θαλασσα,θαλασσα 

    Υπαρχει κι ενα ακομα τραγουδι με "θαλασσα-θαλασσα" απο την Καιτη Χωματα, το οποιο βρηκα μονο τους στιχους προς το παρων.

    Στίχοι: Σπύρος Ζαχαράτος
    Μουσική: Μιχάλης Τερζής
    Πρώτη εκτέλεση: Καίτη Χωματά


    Ο Πουνέντες ψιθυρίζει τ' όνομά σου
    σ' ένα δάσος με κατάρτια καϊκιών,
    κι ένας ήλιος ζωγραφίζει την καρδιά σου,
    να 'σαι Ισμήνη η θεά των χαλικιών,
    να 'σαι Ισμήνη η θεά των χαλικιών.

    Θάλασσα-θάλασσα, γυμνό κορμί μου,
    Πουνέντε η ανάσα σου μες στη ζωή μου. ( χ2 )

    Ο Ιούλης σου γελά μες στο ποτήρι
    είσαι θαύμα, ένα όνειρο ξανθό,
    να 'χα στόμα να σου πιω όλη τη γύρη
    κι ας χαθώ μες στων ματιών σου το βυθό,
    κι ας χαθώ μες στων ματιών σου το βυθό.

    Θάλασσα-θάλασσα, γυμνό κορμί μου,
    Πουνέντε η ανάσα σου μες στη ζωή μου. ( χ4 )


    Nightwish23
    15.10.2012, 15:11

    Παράθεση:

    Το μέλος alkyoni στις 15-10-2012 στις 00:15 έγραψε...

    (Χμμ...... λες να ειναι τοσο παλιο και να ειναι αυτο? {#emotions_dlg.confused1} )

    Μαιρη Λω - Θαλασσα,θαλασσα 

    Υπαρχει κι ενα ακομα τραγουδι με "θαλασσα-θαλασσα" απο την Καιτη Χωματα, το οποιο βρηκα μονο τους στιχους προς το παρων.

    Στίχοι: Σπύρος Ζαχαράτος
    Μουσική: Μιχάλης Τερζής
    Πρώτη εκτέλεση: Καίτη Χωματά


    Ο Πουνέντες ψιθυρίζει τ' όνομά σου
    σ' ένα δάσος με κατάρτια καϊκιών,
    κι ένας ήλιος ζωγραφίζει την καρδιά σου,
    να 'σαι Ισμήνη η θεά των χαλικιών,
    να 'σαι Ισμήνη η θεά των χαλικιών.

    Θάλασσα-θάλασσα, γυμνό κορμί μου,
    Πουνέντε η ανάσα σου μες στη ζωή μου. ( χ2 )

    Ο Ιούλης σου γελά μες στο ποτήρι
    είσαι θαύμα, ένα όνειρο ξανθό,
    να 'χα στόμα να σου πιω όλη τη γύρη
    κι ας χαθώ μες στων ματιών σου το βυθό,
    κι ας χαθώ μες στων ματιών σου το βυθό.

    Θάλασσα-θάλασσα, γυμνό κορμί μου,
    Πουνέντε η ανάσα σου μες στη ζωή μου. ( χ4 )



    Σ'ευχαριστώ και πάλι πάρα πολύ, ούτε αυτό της Μαίρης Λω δεν είναι, αυτό όμως της Καίτης Χωματά θα μπορούσε κάλλιστα να είναι αυτό που ψάχνω, δυστυχώς όμως ούτε εγώ το βρήκα κάπου ως εκτέλεση για να το στείλω στη φίλη μου να μου πει αν πρόκειται για το τραγούδι που είχε ακούσει.
    Πάντως σε ευχαριστώ πολύ.


    foteinidim
    03.12.2012, 19:46
    paidia kalhspera! psaxnw ena tragoudi pou h mousikh tou thumizei mesaiwna kai to epaizan polu sto radiofwno prin merikous mhnes... nomizw pws se kapoio shmeio elege "leave her because her heart is not home" h kati tetioio...


    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία