ελληνική μουσική
    380 online   ·  210.844 μέλη
    deerskindoll
    05.12.2012, 18:34

    Καλησπέρα παιδιά :) Μήπως γνωρίζει κανείς ποιά μπάντα είναι αυτή και πως λέγεται αυτό το κομμάτι? (Το έχω ανεβάσει εγώ στο youtube από μια κασέτα - φανταστείτε -  που μου είχε κάνει δώρο ένας φίλος πολλά χρόνια πριν και με τον οποίο δυστυχώς χαθήκαμε μετά). Αν γνωρίσει κανείς κάτι ή πάει το μυαλό του κάπου....ευχαριστώ!!

     


    lianatas
    14.12.2012, 18:19

    το εχω ανεβασει και αλλου . ψαχνω αυτο το τραγουδι

     


    https://www.youtube.com/watch?v=_0YT_pVvEM8&feature=plcpLink

    >

     


    killbill2
    24.04.2013, 07:25

    ψάχνω το τραγούδι που ακούγεται στην διαφήμιση της μπύρας fix που παίζεται τελευταία στην τηλεόραση (γιατί υπάρχουν και πιο παλιές). Δεν μπόρεσα να την βρω στo youtube.

    Είναι πολύ γνωστό, θυμίζει μπρέγκοβιτς, με τρομπόνια, τρομπέτες κλπ, γρήγορο σε ρυθμό


    loukas76gr
    24.04.2013, 19:02

    @killbill

    Αν εννοείς το παρακάτω διαφημιστικό:

    ...πρόκειται για το γνωστό μικρασιάτικο: Μισιρλού ή Μουσουρλού, το οποίο έχει διασκευαστεί πολλάκις. Μια από τις διασκευές που έγινε γνωστή στο ευρύτερο τηλεοπτικό κοινό, ήταν αυτή από την ταινία 'Pulp Fiction'.

    Το τραγούδι όμως έχει αξιόλογη ιστορία, αξίζει να τη διαβάσεις στο σχετικό άρθρο που έχει γραφτεί στο ΜΗ, από τον Φαίδωνα Αλκίνοο:

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=3271


    killbill2
    24.04.2013, 23:57
    ευχαριστώ! ναι αυτό έψαχνα!
    killbill2
    01.05.2013, 18:29

    ποιό είναι το τραγούδι που ακούγεται στη διαφήμιση για τα jumbo με την Κατερίνα Στανίση; είναι διασκευή του στίχου κάποιου γνωστού;


    killbill2
    10.05.2013, 07:58
    απαντάω στον εαυτό μου: είναι το "δεν αξίζει τον κόπο"
    taklin
    12.05.2013, 13:36
    Ημούν σε ενα μάγαζι και ακούσα ενα ωραιο κομματι...πηγα ρώτησα τον DJ αλλα δν καταλαβά ακριβώς τι μου ειπε γτ ειχε φασαρια..."Jone fonda wanna flow"κάπως ετσι πρεπει να λεγεται...ευχαριstw
    killbill2
    09.03.2014, 21:59

    ΕΠΕΙΓΟΝ!!αναζητώ άμεσα ένα οποιοδήποτε τραγούδι με Ελληνικό στίχο, που να μπορεί να τραγουδηθεί από 6 γυναικείες φωνές.

    Στο κουπλέ ας πουμε να προσφέρεται να πει από μια στροφή ο καθένας και στο ρεφραιν και οι 6 μαζί,

    ή ακόμα καλύτερα όλο το τραγούδι να μπορεί να αποδωθεί και από τις 6 ταυτόχρονα.

    Να έχει δηλαδή την έννοια του group στην εκτέλεση του.

    Έχετε να προτείνετε κάποια τραγούδια που να ερμηνεύτηκαν ταυτόχρονα από μια ομάδα καλλιτεχνών;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια.

    (επείγει γιατί πρέπει να εντάξω άμεσα ένα τέτοιο τραγούδι για το κλείσιμο μιας εκδήλωσης)

    ένα που μου ήρθε στο μυαλό (αλλά δεν με ικανοποιεί και τόσο) είναι το Ροζ (ήθελα στην ντουλάπα μου να υπήρχε μια τάξη .... κλπ) το οποίο αν και αποδίδεται από ντουέτο, ίσως ταιριάζει να το πουν 6 άτομα, μια στροφή ο καθένας και να εναλλάσσονται και στο ρεφραιν όλοι μαζι)

    Κάτι τέτοιο ψάχνω

    [ τροποποιήθηκε από τον/την killbill2, 09-03-2014 22:02 ]


    optiras
    10.03.2014, 09:13

    Παράθεση:

    Το μέλος taklin στις 12.05.2013, 13:36 έγραψε...

    Ημούν σε ενα μάγαζι και ακούσα ενα ωραιο κομματι...πηγα ρώτησα τον DJ αλλα δν καταλαβά ακριβώς τι μου ειπε γτ ειχε φασαρια..."Jone fonda wanna flow"κάπως ετσι πρεπει να λεγεται...ευχαριstw

    Μια καλή λύση σε ανάλογες φάσεις, αν έχουμε κινητό, είναι η εξής:με το κινητό μας κάνουμε εγγραφή του κομματιού για τουλάχιστον ένα λεπτό-καλό είναι να περιμένουμε τουλάχιστον το ρεφραίν.Μετά, αν έχουμε κινητό που έχει σύνδεση με ίντερνετ ή μέσω του wifi του μαγαζιού, ψάχουμε τα στοιχεία του τραγουδιού μέσω π.χ. του προγράμματος Shazam που έχουμε εγκαταστήσει στο κινητό μας...Εναλλακτικά ξεφορτώνουμε το κομμάτι από το κινητό στον υπολογιστή και πάλι μέσω του ίδιου προγράμματος ή κάποιου άλλου αντίστοιχου προγράμματος κάνουμε το ίδιο...

    Για πιο παραδοσιακούς τύπους που έχουν διαζύγιο με την τεχνολογία, όταν το επίπεδο της έντασης στο μαγαζί θυμίζει...πίστα αεροδρομίου ή ο εγκέφαλος έχει βγει εκτός λειτουργίας λόγω του π.χ. τζώνυ του περπατητή (ελληνιστί:ξύδια ή νταμιτζάνες) μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε την απόδειξη ζητώντας από τον dj να μας γράψει τον τίτλο...


    killbill2
    11.03.2014, 06:58
    σκέφτηκα κάποια τραγούδια που να μπορούν να τραγουδηθούν από ομάδα τραγουδιστών αλλά δεν με ικανοποιούν και τόσο: We are the world (αλλά θέλω Ελληνικό στίχο) Θα σκίσει η Ελλάδα (Βαρθακούρης, Βαρδής, Νίνο, Μερκούρη και άλλοι) Ροζ (Ρούχα μαζί που πλήθυκαν και έχουν γίνει Ροζ) Εχετε να προτείνετε κάποια;
    fadasmataki13
    27.03.2014, 19:02

    Καλησπέρα και από μένα. είχα φάει κόλλημα με ένα τραγούδι και δεν το έβρισκα και το άκουσα πρόσφατα στο παρακάτω βίντεο. στο επεισόδιο 317 σημείο 15:02. μπορεί να με βοηθήσει κανεις? 

    http://www.dailymotion.com/video/x191tnn_klemmena-oneira-epeisodio-317_shortfilms

    [ τροποποιήθηκε από τον/την fadasmataki13, 27-03-2014 19:03 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την fadasmataki13, 27-03-2014 19:11 ]


    MarieClick
    30.08.2014, 22:13

    Καλησπέρα!
    Είναι η πρώτη φορά που γράφω σε φόρουμ,σορρυ αν κάνω κάποιο λάθος κάπου.
    Ψάχνω ενα τραγούδι που παίζει να μαι η μοναδική που το θυμάται.
    Το έπαιζε πολύ καπου μέσα στη δεκαετια του '90 στο Mega Star,το τραγουδούσε μια κοπέλα με μακρύ μαυρο μαλλι και μαυρα ρούχα,ψιλο ροκ φάση και αυτή και το κομμάτι.
    Οι στίχοι απ'οσο θυμάμαι έλεγαν
    "Δυνατά θα μ'αγαπησεις οταν θα ναι αργα,δυνατά,θα με φωνάξεις πρώτη φορά εσύ δυνατά"
    Η φάτσα της βρισκόταν και στους τίτλους αρχής του Mega Star,αλλα δεν θυμάμαι ποιας χρονιάς και έχω ψάξει παντού!
    Δεν ξέρω αν εχω πολλές ελπίδες αλλά..είπα να δοκιμάσω!Ευχαριστώ! :)


    pianistria
    23.12.2014, 00:26

    Παράθεση:

    Το μέλος Yiotoubi στις 13.10.2012, 16:06 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος pianistria στις 25-09-2012 στις 20:34 έγραψε...

    Μήπως μπορεί να καταλάβει κανείς ποιο είναι το τραγούδι που ακούγεται από πίσω;;; Το έκοψα από το 2 επεισόδιο του "mob doctor" αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη με τους στίχους!!!!!!

    Μέχρι και ένα πρόγραμμα αναγνώρισης τραγουδιών χρησιμοποίησα (το tunatic) αλλά ούτε αυτό τα κατάφερε!

    Επισυνάπτω το κομμάτι.
    (έστω και οι στίχοι μου αρκούν!)



    Ωραία, τώρα κόλλησα και το ψάχνω κι εγώ! Τίποτα όμως, αν το έχεις βρει πες μου.. {#emotions_dlg.mad}



    δεν ξέρω αν θυμάσαι... :Ρ αλλά το βρήκα! 

    μετά από δύο χρόνια... χεχ


    cordient
    15.02.2015, 14:16

      Για σας ψάχνω ένα ελληνικό κομμάτι
    το άκουσα πρόσφατα στο δεύτερο πρόγραμμα
    (έστειλα και εκεί email)

    1    Γυναίκα τραγουδίστρια

    2    Έχει ελληνικά και ισπανικά
          ξεκίναγε με ελληνικά αλλά υπήρχε ένα
          ενιαίο δέσιμο κομπλέ και ρεφρέν στο
          κομμάτι δεν σταμάταγε τα
          ελληνικά και απότομα τα ισπανικά
          εκεί που έλεγε τα ελληνικά στη ροή των λέξεων έλεγε και τα ισπανικά

    ΠΧ  και γυρίζω στην πλατεία algϊn dνa me encontrarι contigo
          και γυρίζω στην πλατεία 'πως κάποια μέρα θα σε συναντήσω'
       
    3    Ο ρυθμός του είναι σαν tango

    4   Το τραγούδι έλεγε ότι ψάξει να τον βρει να τον
          συνάντηση ξανά

    5   Τα έλεγε κάπως γρήγορα αλλά είχε μελωδική καθαρή φωνή
          εκτός και αν ήταν το ύφος του τραγουδιού

    αυτό πάντως δεν είναι σίγουρα

    https://www.youtube.com/watch?v=s5dabx4gxVYLink

    >

    Ψάχνω και αυτά τα soundtrack

    https://www.youtube.com/watch?v=vw0iat1N7GULink

    />

    https://www.youtube.com/watch?v=r73BjaIe1PkLink
    />

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


    pianistria
    20.09.2016, 22:46
    μήπως μπορεί να καταλάβει κανείς ποιο κομμάτι είναι αυτό που ακούγεται από πίσω;
    Link
    " target="_blank" target="_new">

    Link
    > το ακούω εδώ και καιρό και έχω σκοτωθεί να θυμηθώ από πού το ξέρω, νομίζω ότι ήταν σε ταινία. Ένα διάστημα υποπτεύτηκα την ταινία "shine" (1996) αλλά τώρα δεν είμαι σίγουρη γι αυτό. Ευχαριστώ σ όποιον το αναγνωρίσει.
    delta66
    21.09.2016, 23:18

    Παράθεση:

    Το μέλος pianistria στις 20.09.2016, 22:46 έγραψε...

    μήπως μπορεί να καταλάβει κανείς ποιο κομμάτι είναι αυτό που ακούγεται από πίσω;
    Link" target="_new">> το ακούω εδώ και καιρό και έχω σκοτωθεί να θυμηθώ από πού το ξέρω, νομίζω ότι ήταν σε ταινία. Ένα διάστημα υποπτεύτηκα την ταινία "shine" (1996) αλλά τώρα δεν είμαι σίγουρη γι αυτό. Ευχαριστώ σ όποιον το αναγνωρίσει.

    Beethoven : Sonata No.14 Op.27 No.2 ("Moonlight")
    Το τριτο μερος στο 8.24 (ακουσε το απο την αρχη ομως Smile)
    Μια συνθεση που εγραψε για την μαθητρια του Giulietta Guicciardi. Την πιθανη immortal beloved.

    Υπαρχει και μια ωραια ταινια σχετικη.  Immortal Beloved (1994)

    Trailer

    [ τροποποιήθηκε από τον/την delta66, 21-09-2016 23:37 ]




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία