ελληνική μουσική
    623 online   ·  210.826 μέλη

    Miα απορία με τις συγχορδίες για αρμόνιο

    1133
    04.11.2011, 12:07

    μαθαίνω αρμόνιο και δεν ξερω πολλά πράγματα και δεν ξέρω αν σας κανω να καταλάβαιτε τι θέλω.θέλω να παίξω πχ την συγχωρδία G. εκτός από το να παίξω ταυτόχρονα την G με G-B-D ποιοι αλλοι τρόποι υπάρχουν να την παίζω αλλιώς?δεν μιλάω για αναστροφές αλλά να την κάνω να γεμίσει περισσότερο εκτός από αυτό το μονότονο πράγμα.ρώτάω μήπως υπάρχουν συγκεκριμένοι τρόποι να πέζεις και αλλίως τις συγχωρδίες

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 20-02-2012 23:58 ]


    NickMavromatis
    20.02.2012, 23:00

    Μπορείς να δοκιμάσεις να βάλλεις μια 7η... Αυτό σημαίνει ότι θα παίξεις διαδοχικά  G - B - D - F (7η μικρή). Ένας τρόπος για να ακουστεί καλύτερα επίσης είναι να παίξεις πάλι διαχικά : G - D - F - B - D - G . Αν ξέρεις από διαστήματα θα έχεις ακούσει ίσως πως η 3η (μεγάλη ή μικρή) είναι πιο διάφωνη από την 5η (στην προκειμένη περίπτωσση η B είναι πιο διάφωνη από την D όταν παιχτεί ταυτόχρονα με την G ) Γι αυτό απέφευγε να παίζεις την 3η της συγχορδίας κοντά με την τονική. Καλύτερα να την παίξεις σε άλλη οκτάβα!

    Επίσης μπορείς μια 7η μεγάλη οπότε έχεις : G - B - D - F# . Η μικρή έβδομη (F) θα κάνει τη συγχορδία να ακουστεί πιο jazz-blues, ενώ η 7η μεγάλη (F#) θα ακουστεί πιο μελαγχολική!

    Μπορείς να πειραματιστείς βάζοντας και την 9η οπότε έχεις G - B - D - A ...

    Νομίζω σου έδωσα αρκετές ιδέες, Μπορείς εννοείται να εφαρμόσεις αυτό σε όλες τισ συγχορδίες


    1133
    21.02.2012, 11:59
    κατάλαβα τι εννοείς.και ευχαριστώ για την απάντηση.απλά εννοώ και κάτι άλλο.έχω ας πούμε να παίξω g - b - d.όχι ποια νότα θα προσθέσω να ακουστεί αλλιώς.δεν εννοώ αυτό.εννοώ διάφορους τρόπους να μην πατάω ταυτόχρονα αυτές τις νότες και να παίζω αυτή την συγχορδία.