ελληνική μουσική
    785 online   ·  210.833 μέλη

    Έχετε να μου προτείνετε βιβλία...καταθλιπτικά?

    TheDarkSideOfTheMoon
    11.11.2011, 23:04

    Θέλω καταθλιπτικά κείμενα,καταθλιπτικά ποιήματα,μυθιστορήματα που περιστρέφονται γύρω απ' τη ματαιότητα της ζωής & το θάνατο,συγγραφείς που γράφουν για τον ανθρώπινο πόνο & τη μοναξιά & ό,τι άλλο σχετικό μπορείτε να σκεφτείτε...


    -----------------
    We are just a moment in time,a blink of an eye,a dream for the blind.Visions from a dying brain.I hope you don't understand...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : TheDarkSideOfTheMoon στις 11-11-2011 23:04 ]


    mary_omikron
    11.11.2011, 23:42

    Που θα σε χρησιμεύσει αυτόύ του είδους η λογοτεχνία? Από περιέργεια ρωτώ και αν θέλεις απαντάς


    TheDarkSideOfTheMoon
    11.11.2011, 23:48

    Θα χρησιμέψουν στο να συνειδητοποιήσω ότι η ζωή δεν είναι παραμύθι.Μπορεί να ακούγεται χαζό,αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι το έχω συνειδητοποιήσει ακόμη...Άσε που νομίζω ότι αυτού του είδους η λογοτεχνία σε φέρνει πιο κοντά στον εαυτό σου,ίσως περισσότερο στη σκοτεινή πλευρά του εαυτού σου...Χρειάζεται κι αυτό!

    Ιδέες?


    TheDarkSideOfTheMoon
    11.11.2011, 23:52

    Κάτι πιο συγκεκριμένο?


    kamelia8
    11.11.2011, 23:52

    http://el.wikipedia.org/wiki/Κώστας_Καρυωτάκης

    Έχει αρκετή μελαγχολία στο έργο του... Και ως αποκορύφωμα, αυτοκτόνησε.


    mary_omikron
    12.11.2011, 00:31

    Παράθεση:

    Το μέλος TheDarkSideOfTheMoon στις 11-11-2011 στις 23:48 έγραψε...

    Θα χρησιμέψουν στο να συνειδητοποιήσω ότι η ζωή δεν είναι παραμύθι.

    Ιδέες?

    Δεν ανήκουν στην κλασσική λογοτεχνία, δεν λέγονται  καταθλιπτικά, αλλά τα παρακάτω -κατά την άποψή μου-  αγγίζουν αυτό που θέλεις :

    Η μητέρα του σκύλου - Παύλος Μάτεσις

    Θα φτύσω στους τάφους σας - Μπόρις Βιάν

    Η αυτοκρατορική μνήμη του αίματος - Βαγγέλης Ραπτόπουλος

    Η πιανίστρια - Ελφρίντε Γιέλινεκ

    Η ζωή: οδηγίες χρήσεως - Ζώρζ Περέκ

     

    ΥΓ. Υπάρχει και πιό εύκολος τρόπος να το πετύχεις... κοίτα απλά γύρω σου...

     


    mary_omikron
    12.11.2011, 00:40

    Να συμπληρώσω όλο το συγγραφικό έργο του Στρατή Τσίρκα και ρίξε και καμμιά βαθύτερη ματιά στην Κατερίνα Γώγου (αν δεν το έκανες ήδη) και επίσης - ένα ένα μου ρχονται στο νου - ψάξε να βρείς, γιατί έχω την εντύπωση οτι εξαντλήθηκε, το βιβλίο "Μια φορά ήταν ένας μόνος του" του Γιώργου Σκούρτη


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Giorgos_arazei
    12.11.2011, 11:06

    Ρε παιδια...ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ. Η κοπελα βιβλια ζητησε, δεν ζητησε ουτε ψυχολογους ουτε μεντορες. Μη χειροτερα τι διαβαζουμε εδω μεσα...

    Σκοτεινη πλευρα του φεγγαριου, διαβασε αν θες το Λυκο της Στεπας του Ερμαν Εσσε, ειναι το αγαπημενο μου και εχει φοβερα μηνυματα για το παραμυθι (με την καλη εννοια εδω)της ζωης. Νομιζω μονο και μονο το οπισθοφυλο με αυτα που γραφει (εναν συλλογισμο-περιγραφη του συγγραφεα) θα σε κερδισει, και φυσικα περιγραφει τι επιλεγεις να βλεπεις στη ζωη σου... την αληθεια ή τα παραμυθια? (με την κακη εννοια εδω).

    Και ασε τους αλλους εδω να σκοτωνονται,  για το ποιο ειναι "το καλο σου". Χαιρετω.


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    o-Zone
    12.11.2011, 12:37

    Επί του θέματος, εγώ έχω να προτείνω το έργο του "άρχοντα και πατέρα του πεσιμισμού", ο οποίος επηρρέασε καταλυτικά τη σκέψη των μεταγενέστερων...τον μεγαλύτερο πεσιμιστή φιλόσοφο, τον Arthur Schopenhauer.



    -----------------
    "During times of universal deceit, telling the truth becomes a revolutionary act” --George Orwell

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : o-Zone στις 12-11-2011 13:13 ]


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    rouli726
    12.11.2011, 13:47

     

    Παράθεση:

    Το μέλος kamelia8 στις 11-11-2011 στις 23:52 έγραψε...

    http://el.wikipedia.org/wiki/Κώστας_Καρυωτάκης

    Έχει αρκετή μελαγχολία στο έργο του... Και ως αποκορύφωμα, αυτοκτόνησε.



    Γεια σου βρε Καμέλια!

    Το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό, όταν διάβασα το θέμα ήταν "Καρυωτάκης"!

    Νομίζω ότι τα γραπτά του αποτυπώνουν πλήρως την απογοήτευση σε σχέση με τον κόσμο και την πραγματικότητα της κοινωνίας. Άσε που είναι και επίκαιρα.

    Βέβαια, κι αρκετά άλλα μέλη πρότειναν πολύ καλά βιβλία, ποιοτικά.


    -----------------
    http://patrinia.blogspot.com

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rouli726 στις 12-11-2011 13:59 ]


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    BlossomBlue
    12.11.2011, 19:31
    καταθλιπτικό...για να βρω ουσία ματώνοντας με. αχ ...τι να πω. αν ψάχνει να βρει νόημα για να ζήσει καλύτερα και με αξιοπρέπεια ας διαβάσει κλασικούς. Καζαντζάκη ανεπιφύλακτα.
    tallos
    13.11.2011, 02:28

    διαβασε το ροζ που δεν ξεχασα του ξανθουλη.