ελληνική μουσική
    727 online   ·  210.832 μέλη

    Τελικά, ποιός έχει δίκιο;

    HelenMusic
    18.11.2011, 16:56

    Γεια σε όλους σας..

    Είμαι νέα στην παρεούλα σας κι αυτό είναι το πρώτο ποστ που γράφω..Οπότε μέχρι να δω λίγο τι μου γίνεται , είμαι σαν χαμένη..

    Τελοσπάντων , αρκετα με αυτα... Το θέμα μου είναι πως δεν ξέρω τι συμβαίνει με την φωνή μου..Εδω και 4 χρόνια κανω κιθαρα και έχουμε εμφανιστει σε διαφορες συναυλιες οπου εχω τραγουδησει κιολας (οχι μονη μου , αλλα με συνωδεια). Αλλα και απο τους φιλους και τους γνωστους μου ακουω τα καλυτερα για την φωνη μου.. Προσφατα , καναμε μια γιορτη στο σχολειο μου και η μουσικος προτεινε σε εμενα και τα παιδια που ηταν στα υπολοιπα οργανα (της χορωδιας) να παιξουμε στο τελος της γιορτης καποιο κομματι..Τελικα , αποφασισαμε να παιξουμε 2-3 κομματια πιο συγχρονα και να τραγουδισω εγω..Την επομενη μερα , καναμε προβα (τα παιδια μονο).. Στην αιθουσα ηταν και καποιοι αλλοι , του Λυκειου.. Ξεκινησαμε κανονικα , εγω στο μικροφωνο και οι υπολοιποι στα οργανα τους..Ακουγοντας καλες κριτικες συνεχισαμε μεχρι που εκανε την εμφανιση της η μουσικος..Εκνευρισμενη μου εβαλε τις φωνες λεγοντας μου πως ειμαι παραφωνη..!! Και οχι μονο αυτο , αλλα επεμενε κιολας , προκαλωντας τα αλλα παιδια που ηξεραν μουσικη να πουν αν ειμαι η οχι....Και τελικα, δεν ξερω ποιον να πιστεψω...Την καθηγητρια της μουσικης του σχολειου μου? Ολα τα παιδια που μου λενε πως εχω καλη φωνη?
    Η δασκαλα της κιθαρας παντως , μου λεει πως εχω αρκετα καλη φωνη , μονο που θα πρεπει να δουλευω τα κομματια ωστε να μην ακουγονται καποια φαλτσακια... Και γενικα , κακα λογια εχω ακουσει μονο απο την μουσικο του σχολειου μου... :/

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 18-11-2011 19:09 ]


    mary_omikron
    18.11.2011, 19:32

    Ανάρτησε καμιά ηχογράφηση, αν έχεις,  να σ΄ακούσουν άτομα του ΜΗ που γνωρίζουν φωνητική και να σου απαντήσουν.

    Πάντως όσο "φρικτή" και να ήσουν η δασκάλα μπορούσε να σε αποτρέψει με πιό ήπιο τρόπο και προπαντός να μην προσπαθήσει να ενισχύσει την γνώμη της προκαλώντας τους άλλους μαθητές να σε κρίνουν. Μου έκανε εντύπωση.


    Hastaroth
    18.11.2011, 20:24

    Εγώ έχω μπερδευτεί με το εξής:

    Λές:"η μουσικος προτεινε σε εμενα και τα παιδια που ηταν στα υπολοιπα οργανα (της χορωδιας) να παιξουμε στο τελος της γιορτης καποιο κομματι.."

    Κάνετε τίς πρόβες,βγαίνετε να παίξετε καί..

    "η μουσικος..Εκνευρισμενη μου εβαλε τις φωνες λεγοντας μου πως ειμαι παραφωνη..!!"

    Σέ είχε ακούσει η μουσικός πριν σού προτείνη να βγήτε να παίξετε;

    Αν ναί,γιατί δέν σού είπε εξ αρχής ότι είσαι παράφωνη; (άν υποθέσουμε ότι είσαι).

    Αν όχι,γιατί σού έβαλε τίς φωνές,αφού η ίδια σού πρότεινε να βγής να τραγουδήσης,εκθέτοντάς σε στο υπόλοιπο σχολείο;(άν υποθέσουμε ότι είσαι παράφωνη).

     


    freddieKrueger
    19.11.2011, 12:41
    2 σενάρια:Μπορεί να έχεις καλή φωνή που απλά εκείνη την ημέρα έτυχε να ''στονάρει'' η να φαλτσσάρει ελαφρά σε κάποιες χαμηλές τονικότητες η σε ψηλές... Αν θες ηχογράφησε κάποιο ηχητικό σου ντκουμέντο να σε ακούσουμε για να μπορούμε να σου πούμε μια άποψη σωστή και αντικειμενική... Πάντως όπως και να χει αν αγαπάς το τραγούδι θα γίνεις υποχρεωτικά και καλή σε αυτό...έχεις όλη τη ζωή μπροστά σου..
    HelenMusic
    19.11.2011, 16:53

    Παράθεση:

    Το μέλος mary_omikron στις 18-11-2011 στις 19:32 έγραψε...

    Ανάρτησε καμιά ηχογράφηση, αν έχεις,  να σ΄ακούσουν άτομα του ΜΗ που γνωρίζουν φωνητική και να σου απαντήσουν.

    Πάντως όσο "φρικτή" και να ήσουν η δασκάλα μπορούσε να σε αποτρέψει με πιό ήπιο τρόπο και προπαντός να μην προσπαθήσει να ενισχύσει την γνώμη της προκαλώντας τους άλλους μαθητές να σε κρίνουν. Μου έκανε εντύπωση.





    Θα ανεβασω συντομα , οταν βρω τον χρονο να κανω καποιο... :P
    Το ξερω και βασικα , αυτο ηταν που με πειραξε κυριως..Ο τροπος.!!!


    HelenMusic
    19.11.2011, 16:56

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 18-11-2011 στις 20:24 έγραψε...

    Εγώ έχω μπερδευτεί με το εξής:

    Λές:"η μουσικος προτεινε σε εμενα και τα παιδια που ηταν στα υπολοιπα οργανα (της χορωδιας) να παιξουμε στο τελος της γιορτης καποιο κομματι.."

    Κάνετε τίς πρόβες,βγαίνετε να παίξετε καί..

    "η μουσικος..Εκνευρισμενη μου εβαλε τις φωνες λεγοντας μου πως ειμαι παραφωνη..!!"

    Σέ είχε ακούσει η μουσικός πριν σού προτείνη να βγήτε να παίξετε;

    Αν ναί,γιατί δέν σού είπε εξ αρχής ότι είσαι παράφωνη; (άν υποθέσουμε ότι είσαι).

    Αν όχι,γιατί σού έβαλε τίς φωνές,αφού η ίδια σού πρότεινε να βγής να τραγουδήσης,εκθέτοντάς σε στο υπόλοιπο σχολείο;(άν υποθέσουμε ότι είσαι παράφωνη).

     






    Λοιπον , εγινε ως εξης...
    Ήταν Τετάρτη μεσημέρι και η γιορτή θα γινόταν Πέμπτη πρωι. Και η μουσικος μας ειπε μια μερα πριν την γιορτη να βγαλουμε κανενα κομματι.... Και την επομενη , την μερα της γιορτης , μια ωρα πριν βγουμε να παιξουμε στη σκηνη εγινε το περιστατικο (σε μια προβα).
    Ουσιαστικά , θα βγαιναμε χωρις ουτε μια προβα..!!!

    Με είχε ακουσει , δεδομενου οτι ημουν και στην χορωδεια εδω και τρια χρονια (μεχρι φετος , στις αρχες της χρονιας). Τωρα , το γιατι αντεδρασε οπως αντεδρασε , δεν εχω ιδεα.!


    HelenMusic
    19.11.2011, 16:59

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 19-11-2011 στις 12:41 έγραψε...

    2 σενάρια:Μπορεί να έχεις καλή φωνή που απλά εκείνη την ημέρα έτυχε να ''στονάρει'' η να φαλτσσάρει ελαφρά σε κάποιες χαμηλές τονικότητες η σε ψηλές... Αν θες ηχογράφησε κάποιο ηχητικό σου ντκουμέντο να σε ακούσουμε για να μπορούμε να σου πούμε μια άποψη σωστή και αντικειμενική... Πάντως όπως και να χει αν αγαπάς το τραγούδι θα γίνεις υποχρεωτικά και καλή σε αυτό...έχεις όλη τη ζωή μπροστά σου..



    Αυτό θα κανω τελικα...Δεν εχω και πολλες επιλογες αν θελω να αποκτησω μια πιο αντικειμενικη και κατα καποιον τροπο περισσοτερο σωστη..
    Μακαρι να βελτιωθει η φωνη μου...ΜΑΚΑΡΙ..!! :)


    metalkristi
    25.11.2011, 09:27
    Το κυριοτερο που θα κανεις ειναι να μην σε παρει απο κατω το περιστατικο και αντιθετα να σε πεισμωσει για περισσοτερη δουλεια.Υποθετο οτι η καθηγητρια ειχε καποιου ειδους πρωσοπικη πιεση και εσυ βρεθηκες μπροστα της και ξεσπασε.Τεραστιο λαθος και κακο συνηθειο των καθηγητων να μιλανε ασχημα και να ξεφτηλιζουν δημοσια μαθητες,το σωστοτερο θα ηταν να σε φωναζε για λιγο κοντατης και απλα να σου ελεγε οτι λογω λιγων προβων δεν ακουγεσαι καλα και για να μην υπαρχει προβλημα ισως καλο θα ηταν να το τραγουδουσε η χωροδια και εσενα να σου δωθει καποια αλλη η στιγμη η ευκαιρια για σολο.Αλλα αυτα εχει το δημοσιο σχολειο.....απλα πεισμωσε και παλεψε περισσοτερο,βαλε και εδω ενα δειγμα τα παιδια θα σου πουν μια παραπολυ σωστη γνωμη και θα σε βοηθισουν οπου χρειαστη
    Snoufi
    28.11.2011, 15:09

    Δικιο εχουν τα παιδια δεν πρεπει να σε περνει απο κατω μια αποψη ενος ατομου.

    Εγω ειχα και εχω μπορω να πω προβλημα σε αυτο οπως και εσυ ( δηλαδη αν με πουνε κατι παρομοιο η γελασουν μαζι μου ) μετα κομπλαρω και δεν μπορω να συνεχισω, αλλα με τον καιρο εφυγε. Και στην δικια μου περιπτωση δεν μου το λεγε μοναχα 1 ατομο αλλα παραπανω.

    Γι αυτο πες πως δεν εγινε ολο το περιστατικο {#emotions_dlg.laugh}


    vasilispoul
    30.11.2011, 15:41
    Δεν είναι θέμα της άποψης για τη φωνή σου, που δεν ξέρουμε όλοι αν είναι ή δεν είναι καλή. Η καθηγήτριά σου έκανε λάθος που δεν ασχολήθηκε στην πρόβα σας (στο συγκεκριμένο τμήμα γιατί κατα τ' άλλα θα ασχολήθηκε) και προσπάθησε να δικαιολογήσει τη θέση της σαν μουσικός βάζοντας εκ των υστέρων και δημοσίως τις φωνές σε σένα. Αυτό είναι το άσχημο και το δεύτερο λάθος της. Εσύ καλοπροαίρετα βγήκες μπροστά και τραγούδησες. Από την άλλη πλευρά το συγγενικό περιβάλλον και οι καλοί μας φίλοι δεν είναι ο καλύτερος σύμβουλος για να μας πει αν είμαστε όντως καλοί κάπου. Είσαι όμως μικρή και η φωνή σου θα αλλάξει μεγαλώνοντας. Είναι όμορφο που σου αρέσει το τραγούδι και η μουσική, συνέχισέ το, θα βρεθούν άλλες ευκαιρίες!
    vasilispoul
    30.11.2011, 15:41
    Δεν είναι θέμα της άποψης για τη φωνή σου, που δεν ξέρουμε όλοι αν είναι ή δεν είναι καλή. Η καθηγήτριά σου έκανε λάθος που δεν ασχολήθηκε στην πρόβα σας (στο συγκεκριμένο τμήμα γιατί κατα τ' άλλα θα ασχολήθηκε) και προσπάθησε να δικαιολογήσει τη θέση της σαν μουσικός βάζοντας εκ των υστέρων και δημοσίως τις φωνές σε σένα. Αυτό είναι το άσχημο και το δεύτερο λάθος της. Εσύ καλοπροαίρετα βγήκες μπροστά και τραγούδησες. Από την άλλη πλευρά το συγγενικό περιβάλλον και οι καλοί μας φίλοι δεν είναι ο καλύτερος σύμβουλος για να μας πει αν είμαστε όντως καλοί κάπου. Είσαι όμως μικρή και η φωνή σου θα αλλάξει μεγαλώνοντας. Είναι όμορφο που σου αρέσει το τραγούδι και η μουσική, συνέχισέ το, θα βρεθούν άλλες ευκαιρίες!
    HelenMusic
    20.03.2012, 18:10
    Σας ευχαριστω παρα πολυ ολους που μπηκατε στον κοπο να μου απαντησετε (αν κι εγω σας απανταω 4 μηνες μετα..)!! Πιστευω πως εχετε απολυτο δικιο στα οσα λετε και αφου ξεκινησα , θα συνεχισω, δεν εχω μαθει να τα παραταω τοσο ευκολα...Οντως , το κοντινο περιβαλλον δεν ειναι και ο,τι καλυτερο , αλλα εν πασι περιπτωσι , θα ανεβασω κατι ωστε να εχω και την δικη σας αποψη... Τωρα ετοιμαζομαστε για το καλοκαιρι , οποτε εχω λιγο παραπανω χρονο να δουλεψω τα κομματια..=)
    FLATLINER13
    24.03.2012, 02:36
    Να ακους την φωνή της ψυχής σου πρώτα Και μην αγχώνεσαι ,let it be