ελληνική μουσική
    672 online   ·  210.846 μέλη

    Παρακαλώ τη γνώμη σας για το πρώτο μου τραγούδι!

    GiannisMygdanis
    20.11.2011, 20:43

     

    Καλησπέρα είμαι καινούριος στο musicheaven (Καλως σας Βρήκα Smile )

    Θα ήθελα να μου πείτε τη γνωμη σας για το πρώτο μου τραγούδι.

    Μουσική: Γιάννης Μυγδάνης

    Ποίηση: Κώστας Καρυωτάκης

    Ερμηνεία: Κατερίνα Αυγέρη

     

     

    Ποίημα από την συλλογή "Ο πόνος του ανθρώπου και των πραγμάτων" (1919)

    Η ΜΥΓΔΑΛΙΑ

    Κι ακόμα δεν μπόρεσα να καταλάβω
    πώς μπορεί να πεθάνει μια γυναίκα
    που αγαπιέται.

    Εχει στον κήπο μου μια μυγδαλιά φυτρώσει
    κι είν' έτσι τρυφερή που μόλις ανασαίνει·
    μα η κάθε μέρα, η κάθε αυγή τηνε μαραίνει
    και τη χαρά του ανθού της δε θα μου δώσει.

    Κι αλοίμονό μου! εγώ της έχω αγάπη τόση...
    Κάθε πρωί κοντά της πάω και γονατίζω
    και με νεράκι και με δάκρυα την ποτίζω
    τη μυγδαλιά που 'χει στον κήπο μου φυτρώσει.

    Αχ, της ζωούλας της το ψέμα θα τελειώσει·
    όσα δεν έχουν πέσει, θα της πέσουν φύλλα
    και τα κλαράκια της θε ν' απομείνουν ξύλα.
    Την άνοιξη του ανθού της δε θα μου δώσει

    Κι όμως εγώ ο φτωχός της είχ' αγάπη τόση...

    --------------------------------------------------------------------------

    Οποιοδήποτε σχόλιο (καλό ή κακό) και γνώμες σχετικά με τη σύνθεση, ερμηνεία, ηχογράφηση κ.τ.λ. ευπρόσδεκτα! Smile

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GiannisMygdanis στις 20-11-2011 20:45 ]


    icarus
    25.11.2011, 19:54
    Προχωρα αδερφε!
    mary_omikron
    25.11.2011, 19:58

    Μελωδικό, ακούγεται πολύ ευχάριστα Smile (γνώμη ακροάτριας) περισσότερα θα σου πουν οι μουσικοί του site.

    Καλώς ήρθες στο Music Heaven

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 25-11-2011 20:00 ]


    hrysi
    28.11.2011, 11:09
    μου κάνει πιο πολύ θεατρικό. πολύ όμορφο. μπράβο
    elenisfyridaki
    01.12.2011, 15:03
    mou aresei...;)
    jethroomi
    01.12.2011, 22:34

    Δεν μου λεει πολλα, αλλά Δεν θα  αλλαζα σταθμο στο ραδιοφωνο.

    Καλη ανηφορα φιλε.


    labts
    17.12.2011, 22:50
    ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!ΩΡΑΙΑ ΕΡΜΗΝΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΘΕΣΗ.ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΚΑΙ ΔΙΚΟΥ ΣΟΥ ΣΤΙΧΟΥΣ.ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ!
    GiannisMygdanis
    30.12.2011, 01:59

    Ευχαριστώ όλους για την απάντηση σας Smile

     

    Το θετικό είναι ότι από όσους απάντησαν εισέπραξα θετικά

    σχόλια γεγνός που μου δύναμη να συνεχίσω!

     

    icarus, Mary_omikron, hrysi, elenisfyridaki: ευχαριστώ

    που το ακούσατε και για τα καλά σας λόγια Smile

     

    jethroomi: Ακόμα και το γεγονός ότι δεν θα άλλαζες σταθμό

    στο ραδιόφωνο είναι ένα πολύ θετικό βήμα Smile

     

    labts: σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Όσο για τους

    δικούς μου στίχους το πρόβλημα είναι ότι γράφω πολύ μέτριους

    οπότε... για αυτό επιλέγω ποιήματα Smile


    davyd
    30.12.2011, 03:00

    Φίλε μου μόλις το άκουσα και μ' άρεσε! Η μελωδία έχει μια μελαγχολία χωρίς να γίνεται κατάθλιψη, μια παιδική μελαγχολία θα έλεγα που ταιριάζει πολύ στο ποίημα του Καρυωτάκη.  Η ενορχήστρωση θεωρώ πως ταιριάζει επίσης απόλυτα. Αυτά τα όργανα θα διάλεγα κι εγώ για τον Καρυωτάκη.

    Μόνο που αφού διάλεξες να μην έχεις ρεφραίν - δεν είναι κακό αυτό αφού μάλιστα μιλάμε για μελοποιημένη ποίηση- θα μπορούσες να εισάγεις τα όργανα σιγά σιγά, ξεκινώντας με σόλο κιθάρα για παράδειγμα ή κάποια στιγμή να ανεβαίνεις κλίμακα.

    Η ερμηνεία πολύ καλή. Υπηρετεί το τραγούδι όπως πρέπει.

    Αφού είσαι μόλις 23 περιμένων πολλά περισσλοτερα στο μέλλον. Να συνεχίσεις σίγουρα!    


    mpjxprt
    01.01.2012, 20:35

    ... μπαίνοντας στη θέση του (επίσης νέου στο forum) Μουσικοκριτικού του Διαβόλου (χεχεχεχεχε ...), έχω να παρατηρήσω τα εξής :

    Αρχίζοντας από τα καλά :

    Καλή Ερμηνεία ... (και ταιριαστό στο ύφος ηχόχρωμα)

    Απλή, χωρίς εξάρσεις και ήπια στο αυτί ενορχήστρωση ...

     

    ... και πάμε στα δύσκολα :

    Η Σύνθεσή σου δε με έπεισε ... πολύ πλαδαρή, πολύ "μονότονη", με "μετρικά" προβλήματα (τραβώντας αφύσικα κάποια φωνήεντα για να "χωρέσουν" στο μέτρο). Δε με εξέπληξες σε κανένα σημείο ... Κάπου αισθάνθηκα επίσης ότι δεν "τον είχες" τον Καρυωτάκη ...

    Επίσης, απαράδεκτα μουσικά δείγματα ... ή βρες και ηχογράφησε μουσικούς ή βελτίωσε (πολύ όμως) τα δείγματα που χρησιμοποιείς ... ακούγονται πολύ πλαστικά και δεν ταιριάζουν στο ύφος που προσπαθείς να φτιάξεις ...

     

    Συνέχισε την ανηφόρα Φίλτατε ... Που ξέρεις, μπορεί στο τέλος να αποζημιωθείς για όλους σου τους κόπους ...

    /Petroc Cool

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mpjxprt στις 01-01-2012 20:35 ]


    kwstasagas
    26.05.2012, 13:45

    Αγαπητέ μου συμφορουμίτη, μελοποιώντας το ποίημα του Καρυωτάκη έκανες κάτι που δεν με βρίσκει καθόλου σύμφωνο : Άλλαξες λιγάκι τους στίχους του [προφανώς για να "χωρέσουν" στο ποίημα του Καρυωτάκη οι μελωδικές ιδέες σου] !!!

    Μερικά παραδείγματα : Στον πρώτο κιόλας στίχο η τραγουδίστρια τραγουδά : "Έχει στον κήπο μου μια αμυγδαλιά φυτρώσει", αντί για "μια μυγδαλιά φυτρώσει", όπως είναι στο ποίημα !!!

    Παρακάτω τραγουδά : "και τη χαρά του ανθού της δε θα μου δώσει" αντί για "δε θα μου τη δώσει", όπως είναι στο ποίημα !!!

    Πιο μετά τραγουδά : "τη μυγδαλιά που 'χει στον κήπο φυτρώσει", αντί για "τη μυγδαλιά που 'χει στον κήπο μου φυτρώσει", όπως είναι στο ποίημα !!!  

    Κατά την ταπεινή μου άποψη, ο λόγος των Ποιητών μας, τον οποίο αυτά τα "πεφωτισμένα" πνεύματα του παρελθόντος άφησαν πολύτιμη και ανεκτίμητη κληρονομιά στον τόπο μας, είναι ιερός !!! Όταν "δουλεύουμε" με βάση τα έργα τους, οφείλουμε να σεβόμαστε τον λόγο τους και ... να μην "πειράζουμε" ούτε το παραμικρό "και" από αυτόν, ούτε το ... παραμικρό "κόμμα" !!! Άλλωστε, διάβασε το ποίημα από μόνο του : Το μέτρο του είναι αξιοζήλευτο [άλλωστε ο Καρυωτάκης ήταν από τους καλύτερους "μάστορες" του λόγου και του μέτρου που πέρασαν από την ελληνική ποίηση] !!! Δεν είναι κρίμα σε αυτό το "μέτρο" να επεμβαίνουμε και να το "αποδομούμε" ????

     

    Αυτά από μένα .... δεν μένει παρά να σού ευχηθώ "καλή συνέχεια" και "καλή επιτυχία" σε ό,τι κάνεις !!!  

     

     

     


    jorge
    26.05.2012, 13:56
    Για πρώτο τραγούδι είναι πολύ καλό. Απλά θα ήθελα έναν πιο ...2012 ήχο.
    gikostas
    27.05.2012, 12:24
    Δεν είναι κακό.Θυμίζει κάτι από άλλες εποχές.Πιο αγνές και πιο αθώες.Θα συμφωνήσω με τον jorge,ότι για πρώτο τραγούδι είναι πολύ όμορφο.Επίσης έχω την ίδια άποψη με τον kwstasagas όσον αφορά τη μελοποίηση ποιημάτων.Προσπαθώντας βέβαια να τραγουδήσω κι εγώ τους στίχους πάνω στην δική σου μουσική,δεν νομίζω να υπήρχε πρόβλημα αν άφηνες τους στίχους όπως ακριβώς ήτανε.Ίσως μόνο στον τελευταίο στίχο χρειαζόνταν αυτό.''"τη μυγδαλιά που 'χει στον κήπο φυτρώσει", αντί για "τη μυγδαλιά που 'χει στον κήπο μου φυτρώσει"Χωρίς να είμαι ειδικός αυτά από εμένα.Αν το αγαπάς πραγματικά αυτό που κάνεις συνέχισε.
    axilleas23
    27.05.2012, 19:19

    Για μελωδικό τραγούδι καλό είναι.

    Πολύ καλή η προσπάθεια σας.

    Συγχαρητήρια. 

    Εύχομαι να συνεχίσετε δυναμικά.

    Μπορείτε να το ανεβάσετε το κομάτι και στο www.musicwave.gr free δημιουργώντας ένα λογαριασμό, ζητώντας απόψεις από τα μέλη του musicwave.gr, γνωρίζοντας από τα μέλη κάνοντας add στα μέλη και να συζητάτε ανταλλάζοντας γνώμες. 

    Για τυχόν απορίες μη διστάσεις να ρωτήσεις.


    katydonald22
    06.06.2012, 16:33
    ειναι καλο για πρωτο τραγουδι. αλλα νομιζω οτι η μουσικη δεν ταιριαζει απολυτα στους στιχους, οσο αναφορά το μετρημα και τον ρυθμο. δεν ξερω, μπορει να ειναι απλα η ιδεα μου.
    entexnorokas
    11.06.2012, 19:39

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 26-05-2012 στις 13:45 έγραψε...

    Αγαπητέ μου συμφορουμίτη, μελοποιώντας το ποίημα του Καρυωτάκη έκανες κάτι που δεν με βρίσκει καθόλου σύμφωνο : Άλλαξες λιγάκι τους στίχους του [προφανώς για να "χωρέσουν" στο ποίημα του Καρυωτάκη οι μελωδικές ιδέες σου] !!!

    Μερικά παραδείγματα : Στον πρώτο κιόλας στίχο η τραγουδίστρια τραγουδά : "Έχει στον κήπο μου μια αμυγδαλιά φυτρώσει", αντί για "μια μυγδαλιά φυτρώσει", όπως είναι στο ποίημα !!!

    Παρακάτω τραγουδά : "και τη χαρά του ανθού της δε θα μου δώσει" αντί για "δε θα μου τη δώσει", όπως είναι στο ποίημα !!!

    Πιο μετά τραγουδά : "τη μυγδαλιά που 'χει στον κήπο φυτρώσει", αντί για "τη μυγδαλιά που 'χει στον κήπο μου φυτρώσει", όπως είναι στο ποίημα !!!  

    Κατά την ταπεινή μου άποψη, ο λόγος των Ποιητών μας, τον οποίο αυτά τα "πεφωτισμένα" πνεύματα του παρελθόντος άφησαν πολύτιμη και ανεκτίμητη κληρονομιά στον τόπο μας, είναι ιερός !!! Όταν "δουλεύουμε" με βάση τα έργα τους, οφείλουμε να σεβόμαστε τον λόγο τους και ... να μην "πειράζουμε" ούτε το παραμικρό "και" από αυτόν, ούτε το ... παραμικρό "κόμμα" !!! Άλλωστε, διάβασε το ποίημα από μόνο του : Το μέτρο του είναι αξιοζήλευτο [άλλωστε ο Καρυωτάκης ήταν από τους καλύτερους "μάστορες" του λόγου και του μέτρου που πέρασαν από την ελληνική ποίηση] !!! Δεν είναι κρίμα σε αυτό το "μέτρο" να επεμβαίνουμε και να το "αποδομούμε" ????

     

    Αυτά από μένα .... δεν μένει παρά να σού ευχηθώ "καλή συνέχεια" και "καλή επιτυχία" σε ό,τι κάνεις !!!  

     

      



    Aγαπητέ Κώστα είσαι λίγο αυστηρός. Δεν είναι κακό να κάνεις μια μικρή παρέμβαση στο ποίημα για να έχει μέτρα κατάλληλα ώστε να μετουσιωθεί σε τραγούδι. Το έχουν κάνει αυτό και ο Θάνος Μικρούτσικος και ο Ζεβουδάκης με ορισμένα από τα ποιήματα του Μεγάλου Νίκου Καββαδία.
    -----------------

    Οραματίσου το ανέφικτο, για να πετύχεις το εφικτό.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : entexnorokas στις 11-06-2012 20:28 ]


    Mad4U
    14.06.2012, 13:32

    Ειναι λες και το εστειλες για να μας κανεις πλακα...Εκτος αν το εγραψες πριν 40-45 χρονια οποτε οκ!


    GiannisMygdanis
    14.06.2012, 16:15

    Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις!!!

    kwstassagas: συμφωνώ ότι δεν πρέπει να αλλάζουμε τους στίχους, ειδικά σε τέτοια ποιήματα. Απλά να ενημερώσω όπως είπε και ο φίλος entexnorokas οι στροφές του ποιήματος ταιριάζαν απόλυτα πάνω στη μελωδία. Η αλλαγές αυτές έγιναν κυρίως για δύο λόγους. Πρώτον απροσεξία στην ώρα της εκτέλεσης και δεύτερον δεν μπορούσαμε με τίποτα στην ώρα της ηχογράφησης να το βγάλουμε. ήταν η εύκολη πρόχειρη λύση (έτσι και αλλιώς αυτό ήταν ένα πείραμα)Smile

    axilles23: Ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια!! Με την πρώτη ευκαιρία θα γραφτώ στο musicwave!Smile

    Mad4u: Αν έβλεπες το προφίλ μου είναι ευνόητο ότι δεν το έγραψα πριν από 45 χρόνια όπως και ευνόητο είναι ότι δεν το έκανα για πλάκα. Επειδή το στυλ θυμίζει άλλη εποχή σημαίνει κάτι; (Νομίζω υπάρχουν αρκετοί που γράφουν με αυτόν τον τρόπο ακόμα και σήμερα...)

    gikostas, jorge: Ευχαριστώ επίσης για τα καλά σας λόγια!!!!
    Smile


    georgiost
    14.06.2012, 22:20
    Η μουσική είναι σαν μια σκάλα..κάθε φόρα ανεβαίνεις κ ένα σκαλοπάτι!Συνέχισε την προσπάθεια το παν είναι να νοιώθεις εσύ γεμάτος μ αυτό που δημιουργείς κ όταν θα δεις ότι έχει απήχηση η δημιουργία τότε σημαίνει ότι το έκανες καλά