ελληνική μουσική
    470 online   ·  210.845 μέλη

    Red Hot Chilli Peppers στην Ελλάδα

    taxi13
    21.12.2011, 19:15
    και εγω ειμαι fan του συγροτηματος κ θα θελα να παω στην συναυλια τους και λογικα θα παω ! ! ! μ κατι ροκαδες απο τ σχολειο ! ! !συμφωνω μ τν φαιη και με την musicloverpiano123
    Cobra
    22.12.2011, 00:36

    Μad4U, επειδή βλέπω ότι οι απόψεις μας όχι μόνο δεν συμπλέουν, αλλά είναι εκ διαμέτρου αντίθετες, αυτό θα είναι και το τελευταίο μου ποστ στο παρών thread. Αφενός η κουβέντα δεν καταλήγει πουθενά και αφετέρου νομίζω ότι έχουμε αρχίσει να ξεφεύγουμε από το θέμα του topic. Για τα υπόλοιπα υπάρχουν και τα p.m.

    Σχετικά με την ηλικία μου, είμαι γεννημένος το 1983. Το 1992 που οι Βοn Jovi κυκλοφόρησαν ένα από τα πιο επιτυχημένα album τους, το Κeep The Faith, ήμουν 9 χρονών. Θυμάμαι σαν χθες να παρακολουθώ το βίντεο κλιπ στο MTV, όχι γιατί ήξερα τους Βοn Jovi, ούτε γιατί ήμουν ροκάς. Απλά μια κοπελίτσα  μεγαλύτερη μου, teenager τοτε που με κρατούσε κάποιες ώρες, παρακολουθούσε φανατικά οτιδήποτε Rock προέβαλε το εν λόγω κανάλι. Μάλιστα η συγκεκριμένη ανάμνηση μου είναι πολύ έντονη, διότι είχαμε παρακολουθήσει την εμφάνισή τους στο συγκεκριμένο πάλι κανάλι, αλλά στο κάπως πιο ήσυχο. Μετά από χρόνια βέβαια κατάλαβα πως αυτό που παρακολουθούσαμε τότε ονομάζεται unplugged. Φυσικά η "φίλη" μου, μιας που έτσι την αισθανόμουν σαν παιδί, παρακολουθούσε τα δρώμενα της σκηνής μέσα από περιοδικά εκείνης της εποχής και με ενημέρωνε για τα καθέκαστα σαν μια μορφή ιστοριούλας ή ρεαλιστικού παραμυθιού αν προτιμάτε κάποιοι. Μου φαινόταν πολύ ενδιαφέροντας τρόπος σαν παιδί τετάρτης δημοτικού και η αλήθεια είναι ότι ακόμα θυμάμαι κάποιες από τις αφηγήσεις της.Το 1994 όντας 11 χρονών, θυμάμαι την ίδια κοπέλα να με "συστήνει" στο νέο τεράστιο hit του Βon Jovi, "Always". Εκεί σταματάνε και οι μνήμες μου από τους συγκεκριμένους, μιας και τους έψαξα πιο διεξοδικά αρκετά χρόνια αργότερα. H πιο παλιά Rock μουσική ανάμνηση που έχω από αυτή τη φάση, είναι ο Arnold Schwarzenegger ως Terminator στο video clip των Guns 'n Roses για το You Could Be Mine του 1991.

    Με θυμάμαι να σημειώνω σε μπλε τετράδιο τα ονόματα από τις μπάντες και τους τίτλους από τα τραγούδια που μου άρεζαν. Με την βοήθεια στη συνέχεια των περιοδικών Αγόρι και Metal Hammer, κάποιων μεγαλύτερων σε ηλικία  φίλων και γνωστών και κάποιων πολύ μοναδικών (όσον αφορά τις γνώσεις) ιδιοκτητών δισκοπωλείων κατάφερα να αποκτήσω μια μεγάλη γκάμα ακουσμάτων, αλλά και γνώσεων (και μια τεράστια δισκοθήκη, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία).

    Θα μπορούσα να σου αναφέρω κι άλλες τέτοιες "μουσικές εμπειρίες" σε μικρή ηλικία, αλλά δεν το κρίνω απαραίτητο. Αυτό που περιέγραψα πιο πάνω νομίζω ότι μπορεί να σε κάνει να πιάσεις το νόημα όσων θέλω να πω. Αντίστροφα βέβαια θα μπορούσα να σου απαντήσω στο δικό σου ύφος και να σου πω πως πριν οι RHCP βγάλουν το πολύ ραδιοφωνικό Californication το 1999, τα τελευταίο album που παίξανε σαν πραγματικοί RHCP ήταν το Βlood Sugar Sex Magik του 1991, άντε και και το Οne Hot Minute του 1999. Τότε που ήτανε πραγματική μπάντα, γιατί με το Californication τους έμαθε και ο κάθε σκυλάς. Τότε που ήσουν αγέννητος (1991) και 5 χρονών (1999) αντίστοιχα.

    Για τον πεντατονικό δεν γνωρίζω αν τρόλλαρε, ούτε είμαι δικηγόρος του. Επιμένω πάντως ότι σε λίγες λέξεις τα λέει σχεδόν όλα.

    Στα υπόλοιπα τώρα. Πραγματικά δεν έχω ιδέα ποιός μπορεί να κράξει συγκεκριμένα τον Hendrix (εγώ πάντως όχι!), αλλά γενικά μιλώντας, έχουμε δικαίωμα να κράξουμε όταν κάτι δεν μας αρέσει. Αν αυτό γίνεται με καλές προθέσεις ονομάζεται καλοπροαίρετη κριτική και μάλιστα πολλές φορές εκφράζεται με πολύ ωμά λόγια, όπως άλλωστε και οι περισσότερες αν όχι όλες οι αλήθειες. Με την κακοπροαίρετη κριτική δεν θα ασχοληθώ, γιατί δεν είναι του γούστου μου. Καλοπροαίρετα όμως μπορούμε να εκφράσουμε τις αντιθέσεις μας σε κάτι, με στόχο να το βελτιώσουμε.

    Καταλαβαίνω και καταννοώ απόλυτα κάποιον που θα μου πεί: "Ρε συ, ωραίος παίχτης ο Satriani, βιρτουόζος, αλλά δεν μπορώ να τον ακούσω διότι με κουράζει", όχι όμως και κάποιον που θα μου πει: "Άντε μωρέ τον μαλάκα, με τις μπουρμπουλήθρες, σιγά τον κιθαρίστα". Προσωπικά εμενα δεν μου αρέσουν οι Led Zeppelin, τους σιχαίνομαι ακουστικά. Αυτό όμως δεν με κάνει να παραβλέπω και να μην παραδέχομαι το γεγονός ότι ήταν άρτιοι μουσικοί και μια από τις μεγαλύτερες μπάντες όλων των εποχών.

    Αμ το άλλο; Λίγες φορές είχαν δίκιο οι fans κάποιας μπάντας που γκρίνιαζαν για την αλλαγή της μουσικής της κατεύθυνσης ή για την επιλογή της σε κάποιο μέλος; Τα παραδείγματα είναι πολλά, λίγο - πολύ τα γνωρίζουμε όλοι και θεωρώ άσκοπο να τα αναφέρω εδώ. Όποιος είναι δημόσιο πρόσωπο και εκθέτει τον εαυτό του με οποιοδήποτε τρόπο, πρέπει να είναι έτοιμος να δεχτεί και κριτική. Είναι απλά μέρος της δουλειάς, ή αναγκαίο κακό αν προτιμάτε κάποιοι. Άλλωστε όλοι έχουνε δικαίωμα στην άποψη αν δεν κάνω λάθος και η κριτική είναι κι αυτή ένα είδος άποψης.

    "Μου την λες πανω σε πραγματα που δεν εγραψα ενω εγω σε πραγματα που γραφεις."

    Καταρχήν όποιος νοήμων άνθρωπος παρακολουθεί τη συζήτηση μπορεί να συχετίσει τα post και να κρίνει αν τα γραφόμενά μου "πατάνε" πάνω στα δικά σου. Επίσης παρατηρώ ότι ένας από τους λόγους που δεν μπορείς να καταλάβεις κάποια πράγματα, είναι διότι νομίζεις ότι σου τη λέω. Δεν πιστεύεις ότι ένα τέτοιο σκεπτικό θολώνει την κρίση; Δεν υπάρχει λόγος να σου την πω, διότι δεν έχω κανένα κόμπλεξ να αποδείξω ότι είμαι ανώτερος από 'σένα. Η πνευματική ανωτερώτητα φαίνεται από ένα σωρό άλλα πράγματα. Τωρα αν νομίζεις ότι μου τη λες εσύ, τι να πω;

    Cobra


    Mad4U
    22.12.2011, 00:57
    Καλη η ιστορια σου, ειλικρινα. Στο Blood sugar sex Milk ημουνα 5 μηνων!! το 99 ημουνα 8!! Και τους RHCP τους εμαθα το 2003-04..διστυχως γεννηθηκα 10-15 χρονια αργοτερα και σε λαθος χωρα...Αλλα ποτε δεν ειναι αργα!!! ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ 2012!!! Δεν ξαναγραφω.
    musicloverpiano123
    22.12.2011, 18:25

    Μου φαινεται πως εχουμε ξεφυγει καπως απο τ θεμα{#emotions_dlg.confused1}Wink


    Nikiforos94
    27.12.2011, 00:11
    Προσωπικα δεν θεωρω τοσο υψηλες τις τιμες.... Οχι οτι δε θα μπορουσαννα ειναι χαμηλότερες αλλα ειχα παει να δω τους Scorpions με 45 ευρο που τους ακουμε μονο εμεις (περισσοτερο και απο τους Γερμανους)...
    trelakias
    13.01.2012, 14:14
    I'LL BE THEEEERE!!!
    musicloverpiano123
    13.01.2012, 21:50
    me too!!!!!!! δεν τα χανουμε αυτα με τιποτα!!!
    trelakias
    19.02.2012, 02:48

    Το διάσημο συγκρότημα των  Red Hot Chili Peppers ανέβαλε την περιοδεία του στις ΗΠΑ λόγω του τραυματισμού του τραγουδιστή τους Anthony Kiedis.

    Όπως έγινε γνωστό από το συγκρότημα, ο Kiedis πρόσφατα υποβλήθηκε σε εγχείριση στο πόδι και χρειάζεται χρόνο για να αναρρώσει. Επίσης, ανακοινώθηκαν νέες ημερομηνίες για τις συναυλίες του γκρουπ στις ΗΠΑ, και τονίζεται πως αναμένεται ο τραγουδιστής να έχει αναρρώσει πλήρως μέχρις ότου ξεκινήσουν ξανά τις συναυλίες.

    Οι συναυλίες των Red Hot Chili Peppers επαναπρογραμματίστηκαν για να ξεκινήσουν στις 31 Μαρτίου, από το Orlando της Florida.

     

    πηγή: http://www.rythmosfm.gr/

     

    Το επίσημο site δεν αναφέρει κάτι πάντως...


    musicloverpiano123
    19.02.2012, 16:07
    μεχρι της 4 Σεπτεμβρίου θα έχει γίνει καλά αυτό μας ενδιαφέρει !!! BD
    jorge
    04.09.2012, 11:48

    Σήμερα η πολυαναμενόμενη - για πολλούς - συναυλία:

    Οι τελευταίες διελεύσεις συρμών από τον σταθμό «Ειρήνη» της γραμμής 1, θα πραγματοποιηθούν ως εξής:

    α) Από Ειρήνη προς Πειραιά: 23:55, 00:10 και 00:25.

    β) Από Ειρήνη προς Ομόνοια: 00:40.

    γ) Από Ειρήνη προς Κηφισιά: 23:53, 00:04, 00:14, 00:26, 00:41 και 00:56.


    tallos
    04.09.2012, 12:29

    οι ρεντ χοτ τσιλι πεπερς επαιζαν φοβερη μουσικη μεχρι που ανακαλυψαν το καλιφορνικεισιον και απο τοτε το αναπαραγουν με διαφορετικο εξωφυλο.βολευτηκανε οι μαγκες και παιζουν τα ιδια και τα ιδια.δεν ειναι οι πρωτοι ουτε οι τελευταιοι και αξιζει να τους δεις ζωντανα.το καλυτερο για μενα αλμπουμ τους ειναι το ουαν χοτ μινιτ.αντιεμπορικο.δυσκολο με πολες εναλαγες ρυθμου.εκει στρωσαν τον κωλο τους για τα καλα.εχει φοβερα τραγουδια που δεν τα πιανεις με το πρωτο ακουσμα.σ αυτο το αλμπουμ επαιζε κιθαρα ο ντειβ ναβαρο.ο φρουσιεντε ειχε παρει τα βουνα τοτε φρικαρισμενος απο τα παραισθησιογονα.


    kwstasagas
    04.09.2012, 12:42

    Όσοι πάτε, γράψτε τις εντυπώσεις σας απ' τη συναυλία .... Για να ζηλέψουμε εμείς που δεν θα μπορέσουμε να είμαστε εκεί {#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.beer}


    jorge
    05.09.2012, 01:04
    trelakias
    05.09.2012, 01:19

    Δεν ήμουν εκεί αλλά οι πρώτες τηλεφωνικές επαφές δεν μου λένε και τα καλύτερα...

    περιμένω εντυπώσεις να δω αν θα το μετανοιώσω που δεν πήγα {#emotions_dlg.laugh}


    Mad4U
    05.09.2012, 08:19
    Παιδια ολα γαματα, Flea γαματος CHAD θεος, AK ok και ο JOSH τρελα, τα εδωσε ολα το παιδι...αλλα ηταν πολυ χαμηλα και δεν ακουγοταν καθολου.
    jorge
    05.09.2012, 10:45


    jorge
    05.09.2012, 12:44

    Red Hot Chili Peppers: Τα αρνητικά σχόλια, ο κακός ήχος και η υπεροψία...

    http://www.tlife.gr/Article/NEWS/0-9-36345.html


    Zefuros
    05.09.2012, 15:49
    Γενικά χτες η φραση "μάπα το καρπούζι" ειναι κοντά στην πραγματικότητα...
    inkve
    05.09.2012, 21:02

    χωρις να θελω να το παιξω καποιος κρινωντας απο το αποτελεσμα οι peppers ειναι γνωστο πως live δεν τραβανε...το ειπα σε οσους γνωστους ηξερα οτι θα πανε...και τελικα εκεινοι με πηραν τηλεφωνο και μου το επιβεβαιωσαν...


    Mad4U
    06.09.2012, 02:25
    Νομιζω πως δεν μπορουμε να κρινουμε τους RHCP οτι δεν ειναι καλοι στα Live η οτι ειναι μουφα. Σιγουρα κατι δεν πηγε καλα ειδικα στον ηχο αλλα πχ και στα support παλι δεν ακουγοταν καλα. Καποιος λογος θα υπηρχε που δεν ειχαν ερθει τοσα χρονια η που κανεις δεν ερχεται. Ισως η ελληνικη αηδια ειναι ικανη να χαλασει (για λιγο) τον ηχο των RHCP!!