ελληνική μουσική
    400 online   ·  210.819 μέλη

    Πληροφοριές για ενισχυτες.

    Aggelos77
    20.12.2011, 00:15

    Γεια σας.Εχω καποιες αποριες σχετικα με τους ενισχυτερες και τις ρυθμισεις τους.Εψαχνα να βρω tone settings για συγκεκριμενο παιξιμο.Αφου ειδα τις ρυθμισεις,μερικες απ αυτες μου ηταν αγνωστες.Αυτες ειναι:

    Amp model: RED Metal

    Chorus flange: none

    Phaser: none

    Tremolo: none

     

    Delay: none

    Tape Echo: none

    Sweep echo: none

     

    Reverb: 1

     

    Noise Gate: on

     

    shortboard/FVB express optionals

     

    Shortboard used:

    Stomp: off

    FX loop on

    Wah: off

    Αν γνωριζετε τιποτα απο αυτα(οχι ολα) πειτε μου τι ειναι περιπου για να καταλαβω κι εγω


    inkve
    20.12.2011, 01:06

    δεν εισαι κατανοητος σε αυτο που ρωτας οποτε θα σου εξηγησω συμφωνα με αυτο που καταλαβα οτι ειναι η απορια σου...

    λογικα χρησιμοποιεις καποιο μουσικο προγραμμα οπως ας πουμε το guitar rig...αυτο το συμπερανα απο το RED Metal...υπαρχει η σημειωση amp model πριν απο αυτο και σημαινει μοντελο ενισχυτη....

    ολες αυτες οι ονομασιες που δινουν στους ενισχυτες(amp model)ειναι κωδικες ονομασιες επειδη δεν εχουν παρει την αδεια να χρησιμοποιουν τα αυθεντικα ονοματα των εταιριων που κατασκευαζουν τους ενισχυτες στα δειγματα του ηχου τα οποια μπορεις να εκμεταλευτεις στο προγραμμα....ετσι για παραδειγμα το RED Metal μπορει να αντιστοιχει σε καποιον mesaboogie...η σε καποιον αλλο high gain ενισχυτη γνωστης εταιριας σχεδιασμενο για μεταλ μουσικη...

    απο εκει και στο εξης τα περισσοτερα που παραθεσες ειναι διαφοροι τυποι εφφε...

    Chorus flange-Phaser-Tremolo-Delay-Tape Echo-Sweep echo-Reverb-Wah....ολα αυτα ειναι εφφε...το καθενα προσθετει και κατι διαφορετικο στον ηχο...ειναι δυσκολο να σου εξηγησει καποιος με λογια τι ακριβως παρεμβαση θα εχουν στον ηχο σου και το καλυτερο θα ηταν να τα δοκιμασεις απο μονος σου ωστε να καταλαβεις...

    το wah ας πουμε μπορει να περιγραφει σαν ενα αποτομο ανεβοκατεβασμα στην περιοχη των μεσσαιων συχνοτητων...οταν συμβαινει αυτο το αποτελεσμα που εχεις ειναι σχεδον μια φωνητικης προσεγγισης αισθηση πως ακους ενα ουά-ουά...για αυτο αλλωστε λεγεται και wah....καταλαβες τιποτα???εγω αν ημουν στην θεση σου ισως να με εβριζα κιολας....οποτε πηγαινε you tube...κανε search το εξης...voodoo chile jimi jendrix...και στην εισαγωγη θα καταλαβεις με το αυτι τι κανει το wah-wahWink

    το ιδιο περιπου θα κανεις και με τα υπολοιπα...μπορεις να ακουσεις παμπολλες επιδειξεις απο εφφε στο youtubeWinkκαι θα παρεις γραμμη τι κανει το καθενα....

    το Noise gate δεν ειναι ακριβως εφφε....ειναι στην ουσια καταστολεας θορυβου...οι λαμπατοι ενισχυτες ειδικα σε μεγαλες εντασεις εχουν την ταση να βγαζουν θορυβο...αυτον τον θορυβο θα τον δεις γραμμενο και ως hish-hiss η hum...επισης το hiss περιγραφει ακριβως αυτο τον θορυβο διοτι συνηθως ακους ενα συνεχομενο χχχχςςςςς.....το Noise gate ερχεται να σωσει εσενα εμενα και τους λοιπους ακροατες απο το κινεζικο βασανιστηριο που αυτος ο θορυβος προσφερει!!!{#emotions_dlg.lol}...ομως η πολυ μεγαλη αναμιξη του Noise gate στον ηχο σου συνηθως θα τον χαλασει και θα τον θολωσει....οποτε προσοχη!

    stomp....το πιο σωστο ειναι να γραψει stompboxes....ολα τα παραπανω εφφε τα βρισκεις και σε μορφη stompbox...δηλαδη σε μικρο μεγεθος που μπορεις να τα εχεις στα ποδια σου και να τα πατας οταν θες να τα ενεργοποιησεις,,,,για αυτο στην ελλαδα τα λεμε "πεταλακια"....Wink

    το FXLOOP ειναι μια εισοδος που επισης μπορεις να συνδεσεις καποια απο τα παραπανω εφφε....η διαφορα του loop απο την κυρια εισοδο που βαζεις το βυσμα της κιθαρας σου στον ενισχυτη ειναι πως βρισκεται αναμεσα στο προενισχυτικο και το τελικο σταδιο του ενισχυτη σου....συνηθως και σχεδον παντα εκει συνδεεις το delay...αρκετοι συνδεουν και το chorus....στην ουσια μπορεις να συνδεσεις τα παντα απο εκει....ομως υπαρχει λογος που γινεται αυτο....ολα τα πεταλακια που εχουν να κανουν με παραμορφωση(distortion)δεν αποδιδουν καλα μεσω fxloop...το αντιθετο συμβαινει ομως με τα delay....

    θα μου πεις τωρα τι σημασια εχουν αυτα οταν εσυ χρησιμοποιεις προγραμμα....εχουν και μαλιστα μεγαλη διοτι το προγραμμα προσθαθει να αναπαραγει οσο πιο πιστα τα μοντελα των ενισχυτων....τα διαφορα εφφε...οπως επισης και τις διαφορες που εχουν οταν αυτα συνδεονται σε μια συγκεκριμενη σειρα η συνδεονται στην εισοδο του ενισχυτη η στο fxloop....

     

    διαβασε τα με προσοχη...και πειραματισου...πιο πιθανο ειναι να μπερδευτηκες παραπανω ομως αν ψαξεις λιγο θα ξεκαθαρισουν ολα γραμμη την γραμμη{#emotions_dlg.rockon}