ελληνική μουσική
    732 online   ·  210.848 μέλη

    μπορώ να ξεκινήσω κιθάρα?

    ripper1994
    22.12.2011, 11:00

    Καλημερα φιλοι μου ειμαι 19 και  θελω  να αρχισω κιθαρα.  Χρονο εχω οπως καταλαβαινετε φοιτητης, αλλα δε ξερω Χριστό.  Πιστευετε μπορω να ξεκινήσω? Απαντηστε αριστουχοι τις μουσικης

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 22-12-2011 12:51 ]


    Brokenchord
    22.12.2011, 16:52

    Ίσως έτσι όπως μας το ρωτάς αλλά και έτσι όπως το κατάλαβα και εγώ να το θέτεις από άποψη ηλικίας! Και όχι ικανοτήτων.

    Είναι δυνατόν να ρωτάς Εμάς κάτι τέτοιο....για το Αν μπορείς Εσύ να μάθεις κιθάρα? Αυτό που θα πρέπει να αναρωτηθείς είναι αν Θέλεις να μάθεις κιθάρα. Αν λοιπόν ρώτησες την καρδιά σου και εκείνη θα σου απάντησε πως ναι, τότε το αν μπορείς είναι κάτι πολύ σχετικό!

     

    >

     

    Τι ήταν αυτό λοιπόν μέσα σου που σου είπε πως θα ήθελες να μάθεις κιθάρα. Γιατί θέλεις να μάθεις κιθάρα? Και τι ήταν αυτό που σου είπε πως ίσως να μην μπορείς?

    Απάντησε μου...


    -----------------
    Η ζωή είναι ένα τραγούδι. Γι΄αυτό τραγούδησε το όσο ποιο δυνατά μπορείς. Γιατί λίγα πράγματα χρειάζεται κάποιος για να είναι ευτυχισμένος. Μια ψυχή να τον αγαπάει, μια καλοκαρδισμένη κιθάρα και όνειρα, πολλά όνειρα, όσα είναι τα αστερία στους γαλαξίες

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Brokenchord στις 22-12-2011 16:53 ]


    ripper1994
    22.12.2011, 17:41

    η ιδεα και μονο με κανει να το θελω παρα παλυ. αλλα με θλιβει που δε ξερω ουτε καν τι ειναι συγχορδιες, ταμπλατουρα


    noe13
    23.12.2011, 03:35
    Γιατι απαντηση μονο απο αριστουχους???
    ripper1994
    23.12.2011, 11:04
    εννοω απο σας που παιζετε καιρο
    ripper1994
    23.12.2011, 11:40
    νοε13 περιμενω και τι δικια σου συμβουλη
    kamasoutra
    23.12.2011, 18:35

    φίλε μήν ανυσηχείς κ εγώ 19 είμαι σάν εσένα(αυτόν τον μήνα γίνομαι) κ πρίν κάποιούς μήνες σκέφτηκα να αρχίσω.ξέρω ότι επείδη ακούς πολλούς να αρχίζουν απο μικρή ηλικία σχετικά να μαθαίνουν κιθάρα το πήρες έτσι,απο την άλλη μιά χαρά είναι κ η δική μάς αν κ λίγο δύσκολο να γίνεις επαγγελματίας αν θέλεις όχι ότι δεν γίνεται είδικα αν δείς ότι το έχεις το πράγμα μπορείς να μάθεις καλύτερα κ απο κάποιον που άρχισε στα 10.

    ξεκίνα σε κάποιο ωδείο κ πρίν πάς να γραφτείς ανάλογα τα γούστα μουσικής διάλεξε την κιθάρα που θές να βγάζεις τα τραγούδια σου κ να τους πείς να σε διδάξουν.ψάξτο να αρχίσεις κ τα υπόλοιπα τα μαθαινεις στην πορεία.

    κανείς δεν ξύπνησε μία ημέρα κ τα ήξερε όλα,του τα μάθανε.αν σε βοηθάει ούτε εγώ ξέρω τι είναι ταμπλατούρα κ συγχωρδίες.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kamasoutra στις 23-12-2011 18:46 ]


    noe13
    23.12.2011, 22:00
    Αφου θες και τη δικη μου συμβουλη λοιπον,εγω ξεκινησα στα 27 και εχω πεσει με τα μουτρα στην μελετη.Το πιο βασικο ειναι η ορεξη να παιζεις.Φυσικα και δε θα γινω ποτε SRV η Malmsteen αλλα καθε φορα που βγαζω ενα κομματι η ενα δυσκολο σολο νιωθω απιστευτη ικανοποιηση και ευχαριστηση.Οποτε ασε τις ερωτησεις 'αν μπορεις' και πεσε με τα μουτρα.Αν πραγματικα το θες βεβαια...
    ripper1994
    24.12.2011, 01:08
    σας ευχαριστω ρε παιδια και βεβαια θα ξεκινησω το θελω πολυ
    ripper1994
    24.12.2011, 01:39
    πιστευετε σε κανα 5 με 6 χρονια θα μπορς να βγαλω κανα κοματι Slayer
    inkve
    24.12.2011, 02:00

    Slayer θα βγαλεις απο τον πρωτο χρονο....

    κανενα gary moore παιξε ΣΩΣΤΑ και οσο ξενερωτο και αν σου φανει ελα πες μου μετα ποσο δυσκολος ηταν ο kerry king

    χωρις χαβαλε τωρα...kerry king μην μελετησεις ουτε μια γραμμη...περισσοτερο κακο θα σου κανει παρα καλο...τωρα οκ...οι Slayer εχουν βγαλει και κατι κομματαρες θρυλους για την thrash!!


    inkve
    24.12.2011, 02:44

    ασε τον κοσμο να ζησει την φαντασιωση του και μετα παμε και στον McLaughlin(αυτος ο ανθρωπος ισως παιζει τα παντα,αν και στα ροκ του δεν μαρεσε ποτε)....αλλα με κλασσικη κιθαρα και με shakti ειναι μαγεια....

    ο pentatonikos εχει δικιο φιλε....το μεταλ δε θα σε παει τοσο μακρια οσο νομιζεις....ειναι δυνατο εχει ριφαρες εχει ωραια και εντυπωσιακα σολο.....ειναι ομως στειρο μουσικα επειδη μενει παντα μεταλ!!!

    δεν λεω να μην ξεδωσεις...δως του να καταλαβει...ομως σε πιο ροκ-χαρντροκ-blues-southernrock εχει πιο πολυ ψωμι....

    τωρα αν δεν γουσταρεις παλι μαζι σου εγω....το θεμα ειναι να το ευχαριστιεσαι και να δινεις την ψυχη σου σε οτι παιζεις{#emotions_dlg.thumbup}


    ripper1994
    24.12.2011, 11:01
    σας ευχαριστω παιδια. κατι ακομα, ενας φιλος μου παιζει 2 χρονια τωρα και δε μπορει να μαθει ταμπλατούρα κ συγχωρδίες, με φοβιζει οτι ουτε εγω θα μπορεσω μου φαινετε πολυ δισκολο
    noe13
    24.12.2011, 19:03
    Πες του να ξεκινησει drums τοτε ή ταβλι...
    fotinithanati
    24.12.2011, 19:19
    εγω γινομαι 14 σε λιγους μηνες και παιζω κιθαρα απο την τεταρη δημοτικου....κατα την αποψη μου δεν εχει σημασια η ηλικια και ο χρονος... αν θελεις κατι πολυ πρεπει να προσπαθησεις για να το αποκτησεις....ξεκινα κιραθα..δεν ειναι δυσκολη θελει μονο λιγο διαβασμα και καλη διαθεση ...μην αφισεις τους φοβους σου να σε κερδισουν...αν θες πραγματικα να μαθεις κιθαρα ξεκινα και μην το σκεφτεσαι
    reteos
    24.12.2011, 22:17

    Φίλτατε ripper1994 Καλησπέρα και Χρόνια πολλά .  Και βέβαια μπορείς .Δεν σε πήραν και τα ...χρόνια. Η μουσική άλλωστε δεν γνωρίζει ηλικίες . Το θέμα όμως είναι άλλο. Τό όργανο είναι  έρωτας ,πάθος,λαχτάρα . - Νιώθεις έτσι; Αν ναι ξεκίνα. Μην περιμένεις να ακούσεις τι θα σου πούμε εμείς. Μην βιαστείς  να «βγάλεις»  κομμάτια , χωρίς να έχεις τις βασικές τουλάχιστον γνώσεις ,τόσο της μουσικής όσο και του οργάνου. Προέχουν δεκάδες άλλες παράμετροι, μέχρι να φθάσεις εκεί.  Το πότε και πως θα φθάσεις στο σημείο αυτό εξαρτάται από την θέλησή σου , το ταλέντο σου  και  την μελέτη .


    ripper1994
    25.12.2011, 10:40
    ευχαριστω παιδια. καλα χρηστουγγενα
    EvaTheSlasher
    26.12.2011, 11:33

    Οι άλλοι μπορεί να παίζουν απ τα 2 τους και να παίζουν μόνο για να μπορούν να λένε ότι ξέρουν κάποιο όργανο. Σ' αυτόν τον κόσμο όμως χρειαζόμαστε ανθρώπους που να παίζουν γιατί το λέει η καρδιά τους, όμως δυστυχώς αυτοί είναι λίγοι. Αν είσαι ένας απ' αυτούς μην τα παρατήσεις. Κι έτσι για να δεις ότι η ηλικία δεν μετράει θα σου φέρω ένα παράγειγμα: ξέρω κάποιον που άρχισε να μαθαίνει μπουζούκι στα 30 του. Τώρα είναι 50, το κάνει επαγγελματικά και ζει απ' αυτό. Δεν τον άκουσα ποτέ να λέει κάτι αντοίστιχο του <<Δεν έπρεπε να έχω χάσει τόσα χρόνια...>>. Εσύ δεν είσαι ούτε 20! Δεν θα έπρεπε καν να σε απασχολεί το θέμα της ηλικίας!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : EvaTheSlasher στις 26-12-2011 11:35 ]


    ripper1994
    26.12.2011, 23:31
    ευχαριστω για τι συμβουλη. η πιο γλυκια που εχω ακουσει
    Brokenchord
    27.12.2011, 02:32

    Μαθήματα κιθάρας και Ζωής απο τον Steve Vai.

    [Youtube:

    ]

    Είχα αυτην την ευλογημένη ευκαιρία να ακούσω αυτον τον άνθρωπο απο κοντα σε ένα αντιστοιχο session στο Λονδίνο.

    Και έλεγε πως το πρώτο βήμα για να καταφέρεις κάτι είναι να αρχίσεις να το φαντάζεσαι. 
    Στην συνέχεια είναι να κάνεις να σωπάσουν μεσα σου όλες εκεινες οι μικρες φωνουλες που σου λένε πως δεν μπορεις να το κάνεις.
    Γιατι δεν μπορεις και γιατι ποτε ως τωρα δεν τα κατάφερες και άρα ουτε και τωρα θα τα καταφερεις. Και αφου ποια καθαρίσει το μυαλο σου απο αυτες,τοτε  να κρυσταλοποιήσεις με όλη την δύναμη του μυαλού σου και της καρδιας σου αυτο που θες να κανεις.

    Εγω συγκεκριμενα θυμαμαι τον εαυτο μου στα 15-16 μου όταν ήμουνα μονος μου στο σπιτι να βάζω δυνατά την μουσική που μου άρεζε και έχοντας στα χέρια μου τον αλουμινενιο χαρακα της μητερας μου έκανα πως έπαιζα το σολο. Μαλιστα είχα βάλει και σημαδι πως εκει που τελειωνε το χαλι στο σαλόνι ήταν και εκει που τελειωνε η σκηνη. Σοβαρα τωρα! 
    Φανταζόμουν το κοινο απο κατω και τον κοσμο και εγω να σολάρω ξεφρενα.

    Όταν άκουσα λοιπόν απο τον Vai μια παρομοια ιστορια αλλά με ρακέτα και όχι χάρακα, ένοιωσα πολυ όμορφα...

    Ένα αλλο που λέει χαρακτηριστικά είναι πως...."Ποτέ δεν θεώρησα ότι έκανα κατι ξεχωριστό, πιστευα πως αφου μπορώ να παιξω εγω κατί πως όλος ο κόσμος μπορουσε να το παιξει. Αυτο που δεν συνειδητοποιουσα ομως είναι ότι περνουσα  κοντα στις 10 ωρες την ημερα μαθαινοντας το πως να το κάνω!

    Το λοιπόν ΟΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΤΕΡΜΑ! πάνε να παρεις αμέσως μια κιθάρα να ξεκινήσεις! Για οποιαδηποτε απορια θα ειμαστε προθυμοι να σε βοηθησουμε!


    -----------------
    Η ζωή είναι ένα τραγούδι. Γι΄αυτό τραγούδησε το όσο ποιο δυνατά μπορείς. Γιατί λίγα πράγματα χρειάζεται κάποιος για να είναι ευτυχισμένος. Μια ψυχή να τον αγαπάει, μια καλοκαρδισμένη κιθάρα και όνειρα, πολλά όνειρα, όσα είναι τα αστερία στους γαλαξίες

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Brokenchord στις 27-12-2011 02:44 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 27-12-2011 22:09 ]