ελληνική μουσική
    489 online   ·  210.845 μέλη
    gas071267
    01.01.2012, 23:21

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΔΥΝΑΜΗ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΦΩΣ. ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΠΑΣΟΚΙΘΑΡΟ, ΚΑΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ(ΚΙΘΑΡΙΣΤΑΣ) ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ. ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΜΠΑΣΟΚΙΘΑΡΟ ΣΤΗΝ ΡΕΜΠΕΤΙΚΗ ΚΙΘΑΡΑ. ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΦΙΛΟΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΛΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. GAS.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 02-01-2012 01:27 ]


    CallmeSwitters
    02.01.2012, 16:19

    Καλη χρονιά φίλε GAS!

    Μη σε φρικάρει η ορολογία μπασοκίθαρο! Είναι απλά η τεχνική του να κρατάς τεμπάρισμα μπάσου με τις "μπουργκανες" (τις 2 πάνω χορδές) ταυτόχρονα με την υπόλοιπη ρυθμική. Δεν νομίζω ότι θα βρεις κάπου συγκεκριμένη μέθοδο για να μάθεις να παίζεις έτσι. Άκου απλά πολύ ρεμπέτικο τραγούδι, μάθε τους ρυθμούς, και δοκίμαζε να τους τεμπάρεις και να κάνεις γέφυρες έχοντας κάτα νου ότι με τις πάνω χορδές έχεις το ρόλο του μπάσου.

    Καλημέρα


    gas071267
    02.01.2012, 20:45

    CallmeSwitters σε ευχαριστω. Καπως ετσι το φανταζομουνα οπως το εξηγεις. Παιζω χρονια μπλουζ, αλλα παντα με γοητευε αυτος ο ιδιαιτερος τροπος παιξιματος της ρεμπετικης κιθαρας. Εχω την αισθηση οτι εχει να κανει με το να εισαι κατοχος μιας ιδιαιτερης μουσικης αντιληψης. Το παραφουσκονω? Δεν ξερω. Θα το δουμε στην πραξη. Παντως σε ευχαριστω.


    delta66
    03.01.2012, 00:21

    Παράθεση:

    Το μέλος gas071267 στις 02-01-2012 στις 20:45 έγραψε...
    Εχω την αισθηση οτι εχει να κανει με το να εισαι κατοχος μιας ιδιαιτερης μουσικης αντιληψης. Το παραφουσκονω?
    Απλα πρεπει να ξερεις καλα τους λαικους δρομους.

    Τα γεμισματα στις μπασες που κανει καποιος στο λαικο και ρεμπετικο μπασοκιθαρο δεν ειναι στην τυχη.

    Φυσικα χρειαζεται και η καταλληλη αισθητικη για το ειδος.

    Δεν ειναι αντε μαθαμε τους δρομους και φορτωνουμε στα μπασα οτι μας κατεβει.

    Καλη συνεχεια στην προσπαθεια σου.

    Οτι κανεις κανε το καλα και μελετημενα.


    costascostis
    16.01.2012, 16:59

    γεια σου φιλε μου για να παιξεις μπασοκιθαρο σιγουρα πρεπει να ακουσεις αρκετα αυτο το παιξιμο...στις 3 πανω χορδες τις κιθαρας στις μπασες δηλ κανεις γεμισματα-μπασογραμμες αναλογα με την κλιμακα-δρομο-μακαμι που βρισκεσαι...αλλα και ο τονισμος στα μπασα ειναι κι αυτος σημαντικος...δηλ ποιες νοτες θα ειναι περαστικες στα μπασα και ποιες τονισμενες....η αισθηση επισης ειναι βασικο οπως σε ολα τα πραγματα αλλα και η γνωση παραλληλα...καλη συνεχεια....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : costascostis στις 16-01-2012 17:02 ]