ελληνική μουσική
    796 online   ·  210.851 μέλη

    Να ξεκινήσω ή όχι μαθήματα?

    silvestromp
    13.01.2012, 22:09

    Γειας σας! Ειμαι και εγω ενας απο αυτους που προσπαθουν να μαθουν κιθαρα μονοι τους (ωχ εδω θα ακουσω και λιγο κραξιμο αλλα ενταξει :P ) ,εχω καταφερει να μαθω αρκετες συγχορδιες και καποια μπαρε(F,B,Bm κτλ) και καποιους ρυθμους.Ξερω και λιγο απο αρπισμα αλλα τιποτα σημαντικο.Θελω ομως να μαθω να βρισκω τον ρυθμο του καθε τραγουδιου και να παιζω νοτες .Το να το ακουω και να βρισκω τον ρυθμο δεν με βοηθαει,δεν φαινεται να εχω και πολυ καλο αφτι :P

    Α!Κατι αλλο, μηπως υπαρχει κανενα βιντεακι που να δειχνει αυτο το χτυπημα που κανουν πανω στο ξυλο της κιθαρας για να δωσουν ρυθμο?(!) :)

    Ποια ειναι η γνωμη σας?Αξιζει να αρχισω μαθηματα η οχι  ?

    (Ξερω οτι σιγουρα ειναι καλυτερα να κανεις με δασκαλο απ'οτι μονος απλα υπαρχει και το θεμα του χρονου και των χρηματων).

    Ευχαριστω!! :)


    trelakias
    13.01.2012, 22:31

    Τι τραγούδια σε ενδιαφέρουν και θέλεις να παίζεις?


    silvestromp
    13.01.2012, 23:22

    Διαφορα...ελληνικα και ξενα εκτος απο ροκ και μεταλ :)


    Bsevenchord
    17.01.2012, 02:05

    Καλησπέρα! Εγώ παίζω κιθάρα 2μιση χρόνια και κάτι, χωρίς να έχω πάει ποτέ σε δάσκαλο. Η μέθοδός μου ήταν λίγο ανορθόδοξη για αυτοδίδακτο (συγκριτικά με όσους έχω γνωρίσει ως τώρα). Αντί να παίξω με ταμπλατούρα (αυτό το σύστημα που σου λέει απλά ποιά τάστα πρέπει να πατήσεις), έκατσα και έμαθα τις νότες και από τι αποτελείται μια συγχορδία ματζόρε, μινόρε, έβδομη, κλπ. Επίσης, διάβασα και κλίμακες και τα διαστήματά τους. ΑΝ θέλεις κι εσύ να ασχοληθείς σοβαρά, δηλαδή να εξερευνήσεις και λίγο παραπάνω τη μαγεία της μουσικής, θα μπορούσες να μάθεις όπως κι εγώ κάποια πραγματάκια όπως αυτά που ανέφερα παραπάνω. Βασικό για εμένα όταν μαθαίνω ένα κομμάτι είναι να το ενστερνιστώ, δηλαδή να το νιώσω βαθύτερα και να μην παίζω απλά αυτήν ή την άλλη νότα ή συγχορδία. Συμβουλή μου είναι να ακούς προσεκτικά και να αφήνεσαι στο ρυθμό του κομματιού. Επίσης, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μην ακούς πραγματικά κανένα κακοπροαίρετο. Έχω έρθει σε επαφή με μαθητές από ωδεία και ιδιαίτερα που με αποθαρρύναν και συνεχώς τονίζαν ότι είναι απίστευτα δύσκολο πράγμα η μουσική. Εγώ έχω μάθει μόνος μου να διαβάζω και παρτιτούρα (όχι για κιθάρα, αλλά για πιάνο / πληκτροφόρα) και σου λέω ότι το να μάθεις βασική θεωρία είναι ευκολότερο από ό,τι μπορεί να σε κάνουν τέτοιοι άνθρωποι να νομίζεις. Τίποτα δεν αντικαθιστά ένα καλό δάσκαλο, αλλά δεν είναι αδύνατο να μάθεις χωρίς αυτόν, αν δε μπορείς λόγω χρόνου ή χρημάτων. Εν τέλει, σκέψου ότι καλύτερα είναι να μάθεις μόνος σου θεωρητικά παρά να σκέφτεσαι "Κρίμα, πολύ θα ήθελα να μάθω κιθάρα αλλά ποτέ δεν είχα το χρόνο ή τα χρήματα!". Το χειρότερο που μπορεί να σου πει κανείς είναι να μην ασχοληθείς με αυτό που τόσο πολύ αγαπάς!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Bsevenchord στις 17-01-2012 02:09 ]


    gwgww
    18.01.2012, 20:21
    Πόσο κουράγιο δίνεις ...θα ακολουθήσω το παράδειγμα σου:)
    trelakias
    19.01.2012, 01:35

    Το αν αξίζει να κάνεις μαθήματα δεν το συζητώ... εξαρτάται βέβαια από το αν θα βρεις κατάλληλο δάσκαλο, αλλά σε γενικές γραμμές το μάθημα είναι ο καλύτερος τρόπος.

     

    Οι καιροί όμως είναι όντως δύσκολοι για να πληρώνεις για να μάθεις μουσική... Απ' ότι κατάλαβα έχεις θέμα με τον ρυθμό.  Χωρίς να βιάζεσαι να βγάλεις κομμάτια κάτσε και μάθε από την αρχή τις αξίες και μάθε να πιάνεις σωστά τουλάχιστον τις μινόρε και ματζόρε συγχορδίες πέμπτης (είναι αυτές που έχεις ξεκινήσει να μαθαίνεις).  Δώσε βάση στο πως θα διαβάζεις ένα μέτρο, τις θέσεις, τις άρσεις κλπ.  Καλό θα ήταν σε αυτό να σου δείξει κάποιος γνωστός σου 5 πραγματάκια.

     

    Βγες μια βόλτα στα κιθαρομάγαζα και ζήτα βιβλία εκμάθησης.  Ζήτα βιβλία με ταμπλατούρες με ρυθμικές ασκήσεις.  Πολλά συνοδεύονται και από cd.  Δούλεψε με το μετρονόμο από την αρχή σε κάθε άσκηση και αργά... Θα μάθεις τα τέταρτα, τα όγδοα και μετά τρίηχα, δεκαταέκτα κλπ.  Σιγά σιγά θα λυθεί το χέρι σου, θα αλλάζεις ταχύτερα τις συγχορδίες και θα αναγνωρίζεις και τον ρυθμό σε ένα κομμάτι...

     

    Με τέτοιες ασκήσεις λοιπόν θα δεις ότι δεν φταίει το αυτί σου, απλά χρειάζεσαι λίγη εξάσκηση.

     

    Smile


    silvestromp
    19.01.2012, 03:11

    Η αληθεια ειναι οτι αυτα τα μετρα,θεσεις,αρσεις μου φαινονται καπως περιεργα και δεν ξερω κατα ποσο αρχιζοντας μονος μου να τα ψαχνω θα τα καταλαβω...Εναν γνωστο εχω,παιζει βεβαια ηλεκτρικη και οποτε εχουμε βρεθει για να μου δειξει κυριως καταληγουμε στο σολαρισμα που δεν το παω :P
    Κατα τα αλλα,ρωτησα σε ενα δημοσιο ωδειο(στην πατρα) για τα διδακτρα και μου ειπαν οτι για τους φοιτητες ειναι 50ευρω το μηνα αλλα δεν ξερω.Στο κατω κατω στο ωδειο αυτα τα χρηματα ο καθηγητης τα μοιραζεται με τον ιδιοκτητη(η καποιον αλλο τελοσπαντων) οποτε γιατι να μην κανω με καποιον δινοντας του τα ιδια χρηματα αλλα οχι στο ωδειο? Αν αποφασισω να ξεκινησω μαθηματα τελικα.

     

    Παντως αν εχετε κατα νου καποια ιστοσελιδα με πραγματα που ισως με βοηθησουν με αυτα τα μετρα κτλ γιατι κατι παραπανω θα ξερετε αν μπορειτε καντε την ενα copy-paste! :)

    Και ευχαριστω για το ενδιαφερον!


    trelakias
    19.01.2012, 20:29
    silvestromp
    19.01.2012, 20:58

    Σ'ευχαριστω τοσο πολυ!!!!!! :D

    Θα τα διαβασω ....ελπιζω και να τα καταλαβω! !


    Bsevenchord
    23.01.2012, 01:35

    Μπορείς να μπεις κι εδώ για κλίμακες. Μπορείς ακόμα να δεις τα πατήματα μιας συγχορδίας αλλά και να βρεις το όνομ μιας συγχορδίας αν ξέρεις πώς "πιάνεται":

    http://www.all-guitar-chords.com

    Καλή εξάσκηση!