ελληνική μουσική
    281 online   ·  210.848 μέλη
    theskiadopoulos
    17.01.2012, 21:31

    Παιδιά ποιο από τα δύο Wah Wah΄s pedals να πάρω?

    Όποιος απαντήσει να το ψάηει και να μου το πει και να μην είναι στο κουτουρού η απάντηση

    http://www.Thomann.de/gr/dunlop_slash_signature_wah_wah.htm

     

    ή http://www.Thomann.de/gr/dunlop_kirk_hammett_signature_wah.htm

     


    theskiadopoulos
    17.01.2012, 21:35
    Μου αρέσει να παίζω κομμάτια των Metallica(το πράσινο pedal με το οποίο παίζει ο kirk hammet) και των Guns N' Roses(Το κόκκινα pedal με οποίο παίζει ο Slash.
    theskiadopoulos
    17.01.2012, 22:06
    Ναι αλλά τα απλά cry baby δεν έχουν την ίδια ποιότητα στον ήχο με αυτά. Το έχω ψάξει και από forum αλλά και από το youtube(όσο μπορείς να ακούσεις τον ήχο που βγάζουν) αλλά και από συγκρίσεις που κάνουν με τα απλά cry baby έχει διαφορά. Καλά cry baby είναι επίσης και του zakk wilde και του Van Halen οι οποίοι μου αρέσουν. Τώρα ξ=για το πόσο μεγάλη διαφορά μπορεί να έχει το απλό cry baby με ένα signature δεν ξέρω. Το μόνο που ξέρω είναι ότι έχουν μια μικρή διαφορά. ΑΑΑ! Και αυτό του Slash δεν είναι δικό του αλλά για να διαφημίσουν το pedal. Αυτό το pedal το ήταν απλά το πρώτο pedal που πήρε ο Slash. Το pedal αυτό είναι πολύ πιο παλιό από τον Slash. Αλλά νομίζω ότι το πιο καλό είναι του Hammet. Με του slash όμως το pedal μπορώ να κάνω πολλά πράγματα επειδή με τα πράγματα που έχει απάνω και μπορείς να αλλάξεις τον ήχο έχω διαβάσει ότι είναι σαν δύο pedal μαζί. Δεν ξέρω τι να κάνω.
    theskiadopoulos
    17.01.2012, 22:23
    Δες εδώ να δεις διαφορά στα cry baby Δες το όλο το video και μην πας από την αρχή στην μέση
    trelakias
    17.01.2012, 23:46

    Για να σου απαντήσω όπως εσύ θέτεις το θέμα στο φόρουμ θα σου πω ότι αυτά που λες εσύ είναι στο κουτουρού...

    Δεν έχω κάτι μαζί σου ξεκαθαρίζω, απλά θα σου έλεγα φιλικά να φρενάρεις λίγο εκτός αν ρώτησες πάλι εδώ και οι γνώμες που πήρες ήταν στο κουτουρού και γι αυτό κάνεις την επισήμανση σε όποιον απαντήσει... Στο κάτω κάτω αν δεν σου αρέσει η γνώμη μας μην μας ρωτάς ή μην την λαμβάνεις υπόψη...

     

    Λοιπόν, ας τα πάρουμε από την αρχή. Smile

    Το ότι σου αρέσει ο Hammet και ο Slash και θες να παίζεις κομμάτια των Metallica και των guns δεν έχει σχέση με τα πετάλια αλλά με τα χέρια σου γιατί αν είναι έτσι θα πρέπει να πάρεις και τα 2.  Από τη στιγμή που δεν είσαι κάποιος από αυτούς τους 2 και δεν έχεις ούτε το 0,1% του εξοπλισμού τους, το signature-wah δεν θα σε κάνει να ακούγεσαι σαν αυτούς ούτε για αστείο...

     

    Το ότι το απλό cry-baby δεν έχει τόσο καλής ποιότητας ήχο όσο αυτά που λες αλήθεια δεν ξέρω τι σημαίνει. Τι είναι καλής ποιότητας ήχος?

    Εγώ με όσα έχω παίξει ήταν καλά, το καθένα για το δικό του σκοπό και με το δικό του feeling.  Μην σου πω ότι οι διαφορές είναι απειροελάχιστες ανάμεσα σε πολλά από αυτά.

     

    Θα σου πρότεινα λοιπόν να μην ακούς youtube και διαβάζεις χωρίς να ακούς/δοκιμάζεις αυτό που θες να πάρεις.  Γιατί το wah που θα χρυσοπληρώσεις να πάρεις θα το πατάς και θα το ακούς ο ίδιος, όχι αυτός που το πουλάει στο youtube.  Θα μας ρωτούσες ποιό αυτοκίνητο να πάρεις χωρίς να οδηγείς (με την επισήμανση να μην σου προτείνουμε κανένα αυτοκίνητο στο κουτουρού κιόλας) ?

     

    Εκτός από αυτά που έχεις στόχο να πάρεις, εγώ σου προτείνω και το classic cry-baby (και σκέτο και με fasel-coil), όπως σου πρότεινε ο πεντατονικός, και τo VOX.  Επειδή θες να παίζεις Metallica guns κλπ είναι σημαντικό να δοκιμάσεις διάφορα wah με το gain που παίζεις.  Έτσι θα συγκρίνεις και θα καταλάβεις καλύτερα ποιό σου κάνει.

     

    Στη θέση σου θα έπαιρνα από τις αγγελίες το απλό cry-baby και θα ήμουν ευχαριστημένος πάντως.

    Αν από την άλλη το θέμα είναι ψυχολογικό (καθόλου απίθανο ή αφύσικο) σκέψου καλά αν αξίζει τα λεφτά σου...


    inkve
    18.01.2012, 03:33

    jam pedals wah wah,,,,

    http://www.jampedals.com/wahcko/

    κατι dunlop και morley τα παταει στο κεφαλι....

    οτι καλυτερο μπορεις να βρεις...ελληνας τα φτιαχνει...μπορεις να επικοινωνησεις ευκολα μαζι του και η ποιοτητα σε οτι φτιαχνει ειναι εγγυημενη,,,εκτος οτι μπορεις να εχεις και service με μηδαμινο κοστος....

    επισης εναν κολλητος φιλος που ο slash ηταν και συνεχιζει να ειναι εμπνευση του επαιξε με το signature wah wah και το βρηκε ελεεινο!!!


    trelakias
    18.01.2012, 16:17

    Για τα wah παίζουν άπειρες μόντες... το βασικό τους σχέδιο είναι κοινό στα περισσότερα και πολύ απλό.  Πολλοί χρησιμοποιούν ένα φθηνό wah το οποίο όταν έρθει η ώρα που ξέρουν ακριβώς τι θέλουν το πάνε σε ένα μάστορα σαν τον jam και το φτιάχνουν στα γούστα τους... έτσι έχουν αυτό που θέλουν και το κόστος παραμένει πολύ χαμηλότερο.