ελληνική μουσική
    876 online   ·  210.833 μέλη

    πως να βγαλω ενα τραγουδι από συγχορδίες

    dimitris-a
    28.01.2012, 12:25

    Καλημέρα,

    ποια διαδικασία ακολουθείτε για να "βγαλετε" τις νότες από ένα τραγούδι; Έχω τις συγχορδίες από το kithara.vu αλλά δυσκολεύομαι να βρω τις νότες...

     

    Ευχαριστω


    trelakias
    28.01.2012, 12:50

    Τι εννοείς με το ότι δυσκολεύεσαι να βρεις τις νότες? θες να μάθεις τις συγχορδίες ή ξέρεις τις συγχορδίες και ψάχνεις το πως θα παίζεις τα κομμάτια?


    dimitris-a
    28.01.2012, 16:17
    Ξέρω τις συγχορδίες και ψάχνω τις νοτες.
    trelakias
    28.01.2012, 16:26
    dimitris-a
    28.01.2012, 16:34
    Δεν το ανέφερα επειδή είμαι στην κατηγορία για πιάνο κλπ, υπέθεσα οτι θα ήξερες ότι μιλάω για πιανο. Εκτός αν είναι ίδια η διαδικασία και στην κιθαρα
    trelakias
    28.01.2012, 16:41

    Γιατί παιδεύεσαι?  google it

     

    http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%BB%CE%AF%CE%BC%CE%B1%CE%BA%CE%B1_(%CE%BC%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%AE)

    http://www.eprintablecalendars.com/piano-keys-with-notes/
    -----------------
    blues on the rocks!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : trelakias στις 28-01-2012 16:43 ]


    dimitris-a
    28.01.2012, 16:45
    Ίσως έπρεπε να το αναφέρω πιο πριν, έκανα αρκετά χρόνια αρμόνιο σε σχολή καθώς και δίσκαλο αρμόνιο. Αλλά πάντα είχα μπροστά μου το βιβλίο με τις νότες. Δεν έχω μάθει να ακούω ένα τραγούδι και να βγάζω τις νότες, αυτό θελω να μαθω...
    giorth
    28.01.2012, 17:09
    Από την στιγμή που γνωρίζεις τις συγχορδίες του κομματιού μπορείς να δοκιμάζεις αρχικά τις νότες που εμπεριέχονται στις συγχορδίες. Από ένα σημείο και μετά σου καλλιεργείται η ικανότητα και δεν χρειάζεσαι καν τις συγχορδίες. :)
    reteos
    28.01.2012, 17:17

    dimitri-a Kαλησπέρα .
    Διάβασα την απορία σου και ίσως βοηθήσω λίγο στο ζητούμενο. Οι συγχορδίες σ’ ένα τραγούδι μας βοηθάνε ώστε να καταλάβουμε σε τι κλίμακα είναι το τραγούδι.Εφόσον αντιληφθούμε την κλίμακα (απαραίτητη προυπόθεση είναι να γνωρίζουμε  τις  συνήθεις κλίμακες ,σε όλες τις τονικότητες) τότε  ψάχνοντας το τραγούδι νότα-νότα επάνω στο συγκεκριμένο «δρόμο» (κλίμακα ) εύκολα βγάζουμε τις νότες . Γιαυτό και πολλές φορές θα ακούς πρακτικούς μουσικούς να συζητάνε για δρόμους .  Βέβαια όλα αυτά απαιτούν εξάσκηση  και εμπειρία που έρχεται ανάλογα με την μελέτη που κάνεις πάνω στο όργανο. Δεν ξέρω αν σε βοήθησα ή αν σε απαγοήτευσα ,αλλά εγώ αυτήν την «τεχνική» ακολουθώ .


    stauroula82
    01.02.2012, 14:06
    θα σου πω αυτο που κανω εγω... εχεις το καλο πως εχεις τις συγχορδιες οι οποιες σιγουρα βοηθανε, αλλα αμα δεν ξερεις ποια κλιμακα ειναι και παλι μην αγχωθεις, μπορεις εντελως πρακτικα να βαζεις το κομματι να παιζει και πανω σε αυτο να παιζεις και εσυ νοτες ωστε να βρεις περιπου πως ξεκιναει και μετα πανω σε αυτο, θα πρεπει εσυ να συνδιασεις μελωδια με συγχορδιες, εχει ενδιαφερον να ψαχνεις κομματια ετσι, αυτο ειναι το μουσικο αυτι που λενε.... να ακους και να βρισκεις....