ελληνική μουσική
    837 online   ·  210.851 μέλη

    Μόλυνση από μικρόφωνο σε στούντιο.

    killedsupermanisback
    02.02.2012, 04:19

    Θέλω να μάθω κατά πόσο μπορεί κάποιος μπορεί να πάθει μόλυνση στην στοματική κοιλoτητα, αν χρησιμοποιεί μικρόφωνα σε στούντιο στα οποία έχουν πρόσβαση και άλλοι τραγουδιστές. Αυτή η απορία μου δημιουργήθηκε γιατί ενώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με την φωνή μου, όταν προκύψει κάποια ζωντανή εμφάνιση και κάνουμε πρόβες σε στούντιο, ο λαιμός μου μετά την δεύτερη πρόβα ερεθίζετε εσωτερικά και η φωνή μου "κλείνει", με αποτέλεσμα να μην μπορώ να αποδώσω.

    Υπάρχει περίπτωση να ισχύει η υπόθεση μου? Και άν ναι, τότε τι μπορώ να κάνω για να προστατευτώ?


    Hastaroth
    02.02.2012, 08:22

    Πολύ απλό.Να μήν αγγίζης το μικρόφωνο με τά χείλη σου.

    Το καλύτερο πάντως είναι να έχης ένα δικό σου μικρόφωνο ακόμα και στίς πρόβες.

     

     


    BAGRATION
    02.02.2012, 20:13

    Υπάρχουν καποιες αρρώστιες όπως η λοιμώδης μονοπυρήνωση, τις οποίες μπορείς να κολλήσεις από μικρόφωνο.

    Αφού όμως το μοναδικό σύμπτωμα είναι η φωνή που κλείνει μετά απο κάθε προβα, τότε δεν έχει να κάνει με αρρώστια.

    Εγώ σου λέω ότι στη πρόβα εσύ είσαι χαμηλότερα από τους άλλους και εν αγνοία σου, φωναζεις περισσότερο για να ακουστείς. Έτσι κουράζεσαι και δεν το καταλαβαίνεις.

    Και όπως σου λέει ο Hastaroth, πήγαινε παρε ενα μικρόφωνο ρε φίλε! Στα στουντιο το καθαρότερο μικρόφωνο συναγωνίζεται τις κάλτσες του Καραγκούνη μετά από 2 ημίχρονα!!!


    killedsupermanisback
    04.02.2012, 11:10

    Ευχαριστώ για την ανταπόκριση παίδες. {#emotions_dlg.biggrin}