ελληνική μουσική
    607 online   ·  210.828 μέλη

    Βοηθεια για τις νοτες

    kanonierhs
    09.02.2012, 20:58

    Καλησπερα παιδια. Ειμαι καινουριος εδω. Αποφασισα μετα απο πολλα χρονια που ειχα την κιθαρα να ασχοληθω μαζι της. Αν μπορει καποιος να μου απαντησει σχετικα με τις νοτες. Οταν βλεπω στο πενταγραμμο ενα ολοκληρο η ενα μισο, πρεπει να εχω μαθει απ'εξω ποια νοτα συμβολιζει αναλογα με το σημειο που ειναι τοποθετημενο? Και μετα για να καταλαβω πανω στην κιθαρα ποια χορδη ειναι αυτη η νοτα και ποιο ταστο πρεπει να εχω μελετησει αλα οσα εχετε αναρτησει για να ξερω και πανω στην κιθαρα που βγαινει η καθε νοτα? Να διευκρινισω οτι εχω κλασικη κιθαρα


    trelakias
    10.02.2012, 04:13

    Γειά σου φίλε κανονιέρη, καλως ήρθες!

     

    Κατ' αρχάς... μπορείς να διαλέξεις ανάμεσα σε παρτιτούρα και ταμπλατούρα.  Ψάξε εδώ στο musicheaven αλλά και στο ίντερνετ και θα βρεις υπεραρκετές πληροφορίες και για τα δύο.

    Οι περισσότεροι, όπως κι εγώ που δεν ακολουθώ κάποια σπουδή για πτυχίο στην κιθάρα κλπ, βρίσκουν την ταμπλατούρα τον ιδανικό τρόπο για διάβασμα στην κιθάρα.  Σου το αναφέρω μήπως νομίζεις ότι ο μόνος δρόμος είναι το πεντάγραμμο.

    Το καθένα έχει τον τρόπο του και τους συμβολισμούς του όμως.  Πρέπει να μάθεις να διαβάζεις τουλάχιστον ένα από τα δύο ή και τα δύο (ταμπλατούρα-παρτιτούρα). Σίγουρα πρέπει να ασχοληθείς με τις αξίες, να μάθεις ποιές είναι, πως συμβολίζονται και πως παίζονται με τον μετρονόμο.

    Στην παρτιτούρα για την οποία ρωτάς ναι, πρέπει να μάθεις που είναι η κάθε νότα, πως συμβολίζεται κλπ.  Πέρα από αυτά πρέπει να ξέρεις την κατάλληλη θέση των χεριών, και πως πρέπει να παίζεις με τα δάχτυλα.  Είναι από τα πιο βασικά θέματα το τελευταίο.

    Μην σου φαίνεται ακατόρθωτο. Είναι αρκετά εύκολο και με εξάσκηση μπορείς να διαβάζεις και να παίζεις, είτε σε ταμπλατούρα είτε σε παρτιτούρα.  Απλά ακούγεται δύσκολο.  Επειδή η μουσική δεν είναι ιστορία που τη διαβάζεις μόνο στα βιβλία, καλό είναι να βρεις ένα φίλο που τον εμπιστεύεσαι για να σου μάθει κάποια πράγματα.  Αλλιώς ακόμα καλύτερα να βρεις ένα δάσκαλο.


    kanonierhs
    10.02.2012, 15:07
    Σ'ευχαριστω πολυ φιλε trelakia. Με οσα μου ειπες βοηθησες να βαλω καποια πραγματα στη σειρα
    chris1999
    26.03.2012, 18:05