ελληνική μουσική
    523 online   ·  210.844 μέλη
    mary_omikron
    15.02.2012, 20:06

    @ Venceremos

    Ποιά εθνικιστικά μηνύματα είδες? Μπορείς να τα παραθέσεις σε παρακαλώ? Η αγωνία μιάς ομάδας φίλων -κάθε άλλο παρά φασιστικών και εθνικιστικών αντιλήψεων-  που συζητά για το αύριο που δεν γνωρίζει τι χειρότερο του επιφυλάσσει είναι υπολανθάνων εθνικισμός? Με πόση ασφάλεια δουλειάς και μέλλοντος κρίνεις εσύ από Γερμανία την ελληνική φρίκη? Ανταλλάζεις την θέση σου (έστω και νοερά) με την θέση ενός νέου ανθρώπου με πτυχία γνώσεις και οικογένεια άνεργου και χωρίς προοπτικές βελτίωσης για άγνωστο χρονικό διάστημα?

    Σκεπτικισμό έχουμε και έντονο αίσθημα προδοσίας, όχι εθνικισμό.


    -----------------
    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 15-02-2012 20:09 ]


    antwnispatra
    15.02.2012, 20:10

    Παράθεση:

    Το μέλος venceremos στις 15-02-2012 στις 19:42 έγραψε...

    δε μιλησα για εθνικιστες μιλησα για εντονα εθνικιστικα χρωματισμενα μηνυματα..υπαρχει διαφορα..δεν χαρακτηρισα ανθρωπους αλλα λογια φορτισμενα..


    Προφανώς και αυτά τα λόγια στα οποία αναφέρεσαι τα έχουν γράψει άνθρωποι.Αν χαρακτηρίζουμε τα λόγια τους σημαίνει πως χαρακτηρίζουμε τους ίδιους.

    Υ.Γ:Πρέπει να αλλάξω υπογραφή,δεν αποδίδει.


    venceremos
    15.02.2012, 20:36

    ευχαριστως να μη χρειαζοταν να βγω εξωτερικο για να δουλεψω κοριτσι μου..αλλα στην Ελλαδα θα ημουν και γω ανεργη..οποτε επελεξα να βγω εξω..νιωθω οτι απολογουμαι που ειμαι εξωτερικο και μου βγαινει ο πατος μακρια απο πατριδα φιλους αγαπημενους..τι να πω..για τον ιδιο λογο που φωναζεις εσυ στο συνταγμα για τον ιδιο λογο βρισκομαι κι εγω εδω..και βγηκα εκμεταλλευομενη προγραμματα οχι με τα λεφτα των γονιων μου..
    οσο για αυτο που γραφεις Αντωνη δε συμφωνω δε θελω να το παρετε προσωπικα εκανα μια παρατηρηση τι θες να πεις οταν λες σε καποιον αυτο που ειπες ηταν χαζο εννοεις οτι ο ανθρωπος αυτος ειναι χαζος; δε νομιζω..θα ταν αφελες.. δεν σχολιασα τους ανθρωπους σχολιασα ορισμενα σημεια που μου φανηκαν συναισθηματικα φορτισμενα.. η ακομα καλυτερα τον τροπο εκφρασης.και οχι τοσο το περιεχομενο.απο κει και περα αν δεν θες να καταλαβεις πως το εννοησα τοτε λυπαμαι..αλλα επιχειρηματα δεν εχω να φερω..αυτο που ειχα να πω το ειπα..και ουτε γουσταρω να αναλωθω στα ξεκατινιασματα που πολυ πιθανο να ακολουθησουν..


    BAGRATION
    15.02.2012, 20:40

    NikosRoman έχουμε καταλάβει ότι εννοείς τον φασισμό σε λανθάνουσα κατάσταση και όχι τον κλασσικό φασίστα που το δηλώνει χωρίς πρόβλημα.

    Aλλά που τα είδες όλα αυτά στο Μ.H.; Μια εμπρηστική δήλωση βρήκα με το ζόρι και αυτή έχει μαρκαριστεί ανεπιθύμητη. Οι όποιες "εθνικιστικές" απόψεις που εκφράστηκαν δεν ήταν και τίποτα το φοβερό. Εσύ αντιθέτως μας είπες ότι κάποια μέλη εδώ κάνανε σαν αγέλη αρπακτικών (έστω και πίσω από τα πληκτρολόγια) και ότι έχουν άδεια μυαλά.


    mary_omikron
    15.02.2012, 21:15
    Δεν σου ζήτησε κανένας να απολογηθείς για την διαμονή σου Venceremos, σεβαστοί οι λόγοι που σε ανάγκασαν και κατανοητοί παράλληλα. Τεκμηρίωση αυτών που έγραψες σου ζήτησα. Το ξεκατίνιασμα είναι στην διακριτική σας ευχέρεια να το αποφύγετε οι συνομιλούντες και ένας καλός τρόπος αποφυγής είναι να αποφεύγονται οι εύκολες ετικέττες. Και εννοώ από όλους, για να μην θυματοποιείτε εαυτούς και διαμαρτύρεστε για junks.
    rouli726
    15.02.2012, 21:57

    Nομίζω πως έχουμε ξεφύγει λιγάκι.....

    Από εκεί και πέρα, όποιος πάει να διαδηλώσει ειρηνικά για τα δικαιώματά του, του επιτεθούν με χιλιάδες δακρυγόνα και δε νιώθει εξοργισμένος ας μας το πει, βρε παιδιά.

    Θα έπρεπε να χαιρόμαστε για όσα αποφασίζονται για εμάς χωρίς εμάς?

    Είμαστε εθνικιστές που δε γουστάρουμε να δουλεύουμε για να τρώνε άλλοι?
    Αν είναι εθνικισμός να υπερασπίζεσαι όσα σου ανήκουν, γιατί πολύ απλά είσαι άνθρωπος κι όχι ζώο, τότε να ξαναγράψουμε τα λεξικά.

    Για να κλείσω, οι επόμενες μέρες από την υπογραφή του μνημονίου2 (σα το scary movie μου ακουγεται 1-2 κλπ) είναι όπως ακριβώς τις περιμέναμε...! Συνεχίζονται οι απειλές προς το λαό, θα τα πάρουμε τα λεφτά-δε θα τα πάρουμε-θα το σώσουμε το κράτος-δε θα το σώσουμε-θα μείνουμε στο ευρώ-δε θα μείνουμε, έτσι να μη χάνεται και το σασπένς!
    Του στυλ "μη και ηρεμήσετε καθίκια μισή ώρα..."!

    ΟΥΣΤ!


    cobal
    15.02.2012, 23:10

    Καλησπερα.

    Επειδη προφανως ειμαι η αιτια της φασαριας.......

    Ωφειλω και το αναγνωριζω....μια συγνωμη (η οποια μακαρι να γινει δεκτη) στον κ Αλβερτο τον οποιο σεβομαι για τα χρονια του και την εμπειρια του και γενικως σε οσους εβραικης καταγωγης τυγχανει να διαβασουν τα γραπτα μου οντας εν βρασμω την ωρα εκεινη.

    Καποιοι μιλησαν για ηγετες.... Σαφως και χρειαζεται ενας αυτη τη στιγμη και ας ειναι και οποιασδηποτε φυλης αρκει να νοιαστει γι αυτη τη χωρα,  να λειτουργησει προς οφελος της διχως να χρειαστει να επιβληθει σε αλλες χωρες-φυλες-λαους...... Οπως την παταμε εμεις τωρα.

    Δεν νομιζω οτι οι μεταναστες στην Ελλαδα περνανε ποιο ασχημα απο οτι στην Γερμανια οπως ειπε καποιος.....Η Ελλαδα μεχρι πριν καποια χρονια ηταν μεταναστευτικος παραδεισος απο ολες τις αποψεις.

    Ο Νικος εχει δικιο για τους κρυφοφασιστες οτι ειναι πιο επικινδυνοι. Μαλλον με θεωρει και εμενα τετοιο.

    Ας συνεχισει η κουβεντα στο θεμα της.

    Οποιοσδηποτε εχει απορια για τα γραπτα μου μπορει να  μου στειλει πμ....

    Επισης οφειλω να πω οτι η Μαιρη μου εστειλε πμ αμεσως μετα το πρωτο μου ποστ και κατα την γνωμη μου κανει πολυ καλα τη δουλεια της.


    -----------------
    KEEP ON DRUMMING...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cobal στις 15-02-2012 23:13 ]


    venceremos
    15.02.2012, 23:25

    Αυτο το πατριωτικο αναστημα, αυτη η αναγκη για ηγετες, ειναι που με ανησυχουν..Κατι τετοιες πολυ σωστα κρισιμες ωρες..


    cobal
    16.02.2012, 00:08
    Πως αλλιως γινεται???
    Hastaroth
    16.02.2012, 11:21

    Ηγέτης πατριώτης,δηλαδή άνθρωπος που αγαπά τον τόπο του,σαφώς και χρειάζεται αυτές τίς ώρες-αλλά δυστυχώς όχι μόνο ένας.Θα πρέπη όλο το "πολιτικό προσωπικό" τής χώρας,από τον πρόεδρο τής δημοκρατίας μέχρι τον τελευταίο γραμματέα υπουργείου,να είναι άνθρωποι που θα σκέφτωνται μόνο το καλό τής χώρας και όχι το στενό ατομικό τους καλό.

     

    Επίσης θα πρέπη να συνειδητοποιήσουμε όλοι ότι οι ξένοι δέν μάς βοηθάνε-άν αυτό που κάνουν μπορεί να θεωρηθή βοήθεια-επειδή αγαπούν την Ελλάδα.Λεφτά δανείζουν και θέλουν να είναι βέβαιοι πως θα τα πάρουν πίσω (έτσι τουλάχιστον είναι,στην θεωρία.Γιατί στην πράξη,όταν σού λένε πως θα πρέπη να ζής με ψίχουλα αλλά μ'αυτά τα ψίχουλα να πληρώνης φραντζόλες,είναι αδύνατον να αναπτυχθής τόσο,ώστε όχι μόνο να επαρκής στίς ανάγκες σου αλλά να επιστρέψης τα δανεικά που πήρες).

    Οπότε το θέμα είναι τί κάνουμε εμείς από εδώ και πέρα.Κατά την γνώμη μου:

    1.Επικεντρωνόμαστε στο να είμαστε ευσυνείδητοι στίς όποιες δουλειές μας.Χωρίς να προσπαθούμε να πετύχουμε αυτό που θέλουμε με "πλάγια μέσα"-φακελλάκια,διασυνδέσεις κλπ κλπ.Και άν τυχόν δούμε κάποιον να προσπαθή κάτι τέτοιο,αρχικά προσπαθούμε να τον πείσουμε να μήν το κάνη και άν αυτός επιμείνη,δυστυχώς πρέπει να βρούμε τρόπο να τον εμποδίσουμε....

     2.Προσπαθούμε να υποστηρίζουμε όσο μπορούμε τα εγχώρια προϊόντα.Οσο πιό πολλά απ'αυτά αγοράζουμε,τόσο λιγώτερα εισαγόμενα θα χρειαζόμαστε.Θα δημιουργήσουμε έτσι ζήτηση γιά την παραγωγή τους,ώστε αυτή να αυξηθή και έτσι να αναπτυχθούν ξανά οι επιχειρήσεις που τα παράγουν.Δέν σάς έχει περάσει από το μυαλό ότι τα λεφτά που δανείστηκε τόσα χρόνια το κράτος και τα έδωσε ώς επιδοτήσεις που όμως "φαγώθηκαν" από τους "επιτήδειους",ουσιαστικά ξαναγύρισαν σ'αυτούς που μάς τα δάνεισαν,επειδή αυτά τα λεφτά χρησιμοποιήθηκαν γιά να αγοραστούν εισαγόμενα (δηλαδή ξένα) προϊόντα;Γιά σκεφτήτε το λιγάκι:π.χ. η Γερμανική κυβέρνηση εγκρίνει ένα δάνειο γιά να το χρησιμοποιήση η Ελλάδα σε επιδοτήσεις γεωργικών συνεταιρισμών,ωστε να καλλιεργήσουν οι αγρότες εδώ ντομάτες και αγγούρια.Οι αγρότες όμως παίρνουν το χρήμα και το "τρώνε" αγοράζοντας BMW και Mercedes και Porsche (Cayenne),δηλαδή Γερμανικά αυτοκίνητα.Ετσι,στέλνουν το χρήμα στίς εν λόγω Γερμανικές αυτοκινητοβιομηχανίες,οι οποίες επομένως έχουν έσοδα και άρα πληρώνουν φόρους στην Γερμανική κυβέρνηση.Αρα κάποια από τα δανεισμένα από την Γερμανική κυβέρνηση λεφτά έχουν ξαναγυρίσει στην Γερμανική κυβέρνηση.Ο κύκλος έχει κλείσει....

    3.Οταν γίνουν εκλογές,να "μαυρίσουμε" ΟΛΟΙ,ΟΛΟΥΣ τους νύν πολιτικούς και να ψηφίσουμε εντελώς καινούργια άτομα.Διαφορετικά,τί νόημα έχει να καταδικάζουμε τώρα τους πολιτικούς αυτούς άν πρόκειται την ώρα τών εκλογών να τους ξαναψηφίσουμε;

    Η συνέχεια το απόγευμα....

    @cobal:δεκτή η συγγνώμη,αλλά να θυμάσαι ότι ο θυμός είναι κακός σύμβουλος,ιδίως όταν θυμώνουμε με τους λάθος ανθρώπους Smile


    antwnispatra
    16.02.2012, 12:08

    Δεν θα μιλήσω για τους άλλους γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι κρύβει το μυαλό κάπου.Θα μιλήσω για εμένα και μόνο.

    Εγώ ούτε εθνικιστής είμαι,ούτε φασίστας,ούτε κρύβομαι πίσω από τη σημαία κάποιου κόμματος γιατί με όλα αυτά τους έχω σιχαθεί όλους πια.

    Αν είδα κάπου φασισμό,ήταν εντός Βουλής τις μέρες που πέρασαν.

    Είδα βουλευτές να ζητούν επιπλέον χρόνο για να προλάβουν να διαβάσουν τις 700 σελίδες της νέας(τότε) σύμβασης και είδα τον αντιπρόεδρο-κόσμημα να απαντά με το πλέον φασιστικό ύφος και να ωρύεται για το καλό της χώρας δίνοντας μια απάντηση-δικαιολογία για την διαδικασία του κατεπείγοντος.

    Επειδή ξεχνάμε...

    Στο συγκεκριμένο βίντεο δικαιολογεί τη διαδικασία του κατεπείγοντος με τη γνωστή καταστροφολογία των περασμένων ημερών.Είδατε εσείς κάποιο EUROGROUP;

    Πάει για Δευτέρα και βλέπουμε.

    Αν θέλουν να σταματήσουν τα επεισόδια,ας ξεκινήσουν από μέσα λοιπόν.

    Το να μην ανεχόμαστε άλλες κωλοτούμπες δεν είναι εθνικισμός!

    Θα κλείσω λέγοντας δυό λόγια για τον εξαφανισμένο Πρόεδρο της χαμένης Δημοκρατίας.

    Ξαφνικά χθες κατάλαβε πως κάποιοι λοιδωρούν την πατρίδα του όπως ανέφερε.Μήπως κ.Παπούλια να κοιτάζατε λίγο γύρω σας και να βλέπατε πως ο κ.Πάγκαλος έχει μιλήσει με τα χειρότερα λόγια για το λαό αυτής της πατρίδας τις τελευταίες φορές που άνοιξε το στόμα του;

    Μήπως επίσης να βλέπατε πως ο πρώην πρωθυπουργός τα τελευταία δύο χρόνια έχει κάνει το γύρο του κόσμου λέγοντας τα χειρότερα λόγια για αυτό το λαό;

    Προς όλους όσους νομίζουν πως με κωλοτούμπες της τελευταίας στιγμής θα ξανακερδίσουν ψήφους:

    Το δέντρο κρίνεται από τον καρπό και όχι από το φύλλωμα.


    -----------------
    Μην ξεχνάτε να παρακολουθείτε τηλεόραση.Εξαφανίζει τον κίνδυνο εμφάνισης υψηλού I.Q.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : antwnispatra στις 16-02-2012 13:26 ]


    trelakias
    16.02.2012, 13:29

    Οπότε όσοι δεν έχουν να φάνε είναι επειδή δεν πρόσεχαν?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : trelakias στις 16-02-2012 13:30 ]


    rouli726
    16.02.2012, 15:29

    Χθες είδα στη Μενεγάκη μια συνέντευξη της Κανέλη. Για όσους βιαστούν να κρίνουν, θα πω μόνο να παρακολουθήσουν μια συνέντευξή της και μετά να μιλήσουν.

    Πάντα απολάμβανα το λόγο της γιατί όσο ΚΚΕ κι αν είναι, μπορεί να μιλάει και σαν άνθρωπος και να λέει αλήθεια.

    Θέλετε να σας πω λίγα από όσα είπε λοιπόν χθες...?

    1. Όπως διάβασα και στο προηγούμενο ποστ, όποιος δε πληρώνει χαράτσι το χρέος μετατοπίζεται στην εφορία και ξέρετε πολύ καλά όλοι τί σημαίνει αυτό..κατάσχεση περιουσιακών στοιχείων. Το σπίτι δηλαδή που έφτυσες αίμα να χτίσεις θα έρθει το "κράτος πρόνοιας" και θα στο πάρει, λες και το φτιάξατε μαζί!

    2. Εκτός αυτού, δε ξέρω αν το έχετε συνειδητοποιήσει, αλλά ουσιαστικά από εδώ και πέρα θα πληρώνουμε ενοίκιο για το ίδιο μας το σπίτι. Το σπίτι που έχουμε εξοφλήσει! Αφού πλέον το χαράτσι θα πάει σε δόσεις και ένας Θεός ξέρει πότε θα σταματήσει, είναι σα να πληρώνει ο καθένας μας νοίκι στο ίδιο του το σπίτι!

    3. Το κείμενο του Μνημονίου 2, που ανάθεμα κι αν το έχει διαβάσει κανείς ως τώρα, έχει παρενθέσεις με κενά! Τί? Κουφαθήκατε????? Το τί σημαίνει αυτό όλοι μπορείτε να φανταστείτε, από κάτι πολύ απλό ως κάτι πολύ επικίνδυνο...!
    Αλήθεια, ποιός από εμάς θα υπέγραφε κείμενο με κενά????

    4. Με το πρόγραμμα HELIOS όλα τα έσοδα από την ηλιακή ενέργεια πάνε στους δανειστές. Κι όμως κυρίες και κύριοι..οι έλληνες καταφέραμε να πουλήσουμε τον ηλιο!

    Και για να γελάσουμε λιγάκι, περιττό να σας πω ότι η Ελενίτσα ήταν ψιλό-μούγκα απέναντι στο χειμαρρώδη λόγο της Λιάνας χαχα


    NikosRoman
    16.02.2012, 15:39

    Απαντηση σε αυτους που θελουν να καψουν την βουλη με τους 300-και μονο σε αυτους.

    ΠΡΟΕΔΡΙΚΗ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ.(Για να θυμηθουμε τα βασικα.)

    "Ένα εκλεγμένο νομοθετικό σώμα, που ονομάζεται Κοινοβούλιο, με μία βουλη η οποια εκλέγεται από το λαό."(Βικιπεδια).

    Η προεδρικη κοινοβουλευτικη δημοκρατια ειναι το πιο ελευθερο συνταγματικα συστημα.Επιτρεπει την ελευθερη διακινηση ιδεων,αξιων αλλα και σεβασμου των ανθρωπινων δικαιωματων στην εργασια την μορφωση την υγεια και την κοινωνικη ισοτητα μεταξυ των πολιτων.

    Ο λογος για την αξια αυτου του πολιτευματος ειναι ακομα πιο απλος.Μιλανε για εμας,αυτοι που εχουμε ΕΜΕΙΣ επιλεξει απο ολες τις περιφερειες της χωρας.Οι ικανοι και αξιοι να εκπροσωπησουν τον λογο και την θεση μας.

    Θα σκεφτει καποιος."Καλα ρε Ρωμανε!!Πλακα μας κανεις τωρα??Μας δουλευεις??Που ζεις??Ολα τα πιο πανω εχουν καταπατηθει!!Εργασια?Παιδεια?Δικαιωματα του πολιτη?Υγεια?Τωρα πια δεν μιλανε καν για εμας αλλα παιρνουν εντολες απο αλλου"!!!

    Πολυ σωστα φιλε μου!!Ας ξαναγυρισουμε παλι πισω γιατι δεν διαβασες καλα!!

    Ένα εκλεγμένο νομοθετικό σώμα, που ονομάζεται Κοινοβούλιο, με μία βουλη η οποια εκλέγεται από το λαό.

    ΕΚΛΕΓΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΑΟ.

    Την ωρα που εσυ κανεις "μαγκια" οτι δεν πας να τους ψηφισεις και πινεις τον καφε σου στην πλατεια βγαζοντας λογρυδια περιφρονησης για τα παντα,ακομα και απο εδω μεσα,καποιοι αλλοι πιο "μαγκες" απο εσενα πανε και το ριχνουν δαγκωτο για να αποκτησουν δικαιωματα που εσυ ουτε στο πιο τρελλο σου ονειρο δεν θα ονειρευτεις.

    Ποια δικαιωματα ομως??

    Απλα και συνθετα.

    α.Να βαλουν τα παιδια τους στο δημοσιο.(τα οποια παιδια πινουν τον καφε στην πλατεια αλλα ακομα και εαν εχουν παει να ψηφισουν,εξυπηρετουν την πατρικη "εντολη".)-αυτο βαβαια σταματησε να ισχυει τωρα πια.

    β.Να περασει ο κεντρικος δρομος μεσα απο το χωριο-το οποιο απο εκεινη την στιγμη παυει να ειναι χωριο αλλα εμπορικο κεντρο.(Αραχωβα-Δελφοι-Πηλιο κλπ.).εγινε και αυτο.

    γ.Το να παρουν δημοσια εργα.(Αττικη οδος και Εγναντια,Αεροδρομιο,Εθνικη οδος Αθηνων-Λαμιας).Δοθησαν.

    δ.Το να τσεπωνουν τις επιχορηγησεις(για να καταργηθουν σιγα-σιγα τα ντοπια προιοντα και να καταληγει ο αγροτης να εισαγει γαλα ,λαδι αλλα παραλληλα να φυτευει αγριοπασατεμπια για τους Αγγλους).-μην ξεχνας...εισαι Ευρωπαιος.Ζητω ο Ευρωπαιος Ελληνας αγροτης.

    ε.Το να πιεζουν για νεους νομους περι ελευθερης αγορας.(Ιατρικα κεντρα,Κινητη τηλεφωνια,Super market ξενων συμφεροντων,εισαγωγη πολυεθνικων εταιριων.)Job well done.

    στ.Το να κλεισουν υγειεστατες ελληνικες επιχειρησεις(Πειραικη Πατραικη,Πεταλουδα) και αλλες να εξαγοραστουν(Πιτσος,Βασιλοπουλος,Οτε).Too easy.

    και στο τελος αφου βολευτουν οι ημετεροι,να σου δωσουν και εσενα μια φρατζολα ψωμι αλλα και να σου δειξουν την πορτα της εξοδου προς καποια αλλη χωρα στην οποια δεν θα γινεις διευθυντης αλλα εργατικο δυναμικο ανταξιο της μορφωσης σου.

    Ολα τα πιο πανω ειναι νομοι της Προεδρικης Κοινοβουλευτικης Δημοκρατιας.Τιποτα δεν εγινε παρανομα.Ολα εγιναν απο αυτους που ξερουν να διαβαζουν τα "παραθυρακια" του νομοθετη,(ο οποιος απο πολυ νωρις καταλαβε οτι εκλεγονται οι ιδιοι καθε φορα)και οι οποιοι ετρεχαν στην καλπη να υπερασπιστουν τους σκοπους τους.Και το καταφεραν!!Εσυ συνεχιζεις να πινεις φραπε και αυτοι, σαμπανια στο ονομα σου.

    Ολοι εμεις που πηγαιναμε και παμε να ψηφισουμε ξεραμε οτι ο πολεμος ηταν ανισος.Το βλεπαμε στις καφετεριες η στους φιλους με την απαξιωση και φωναζαμε οτι τα πραγματα θα φτασουν εδω.Στο σημερα.Στο τωρα.

    Ολα τα πιο πανω σου  θυμιζουν κατι απο τα τελευται 30 χρονια??Εχεις δικιο.Γιατι απο τοτε εως τωρα μεγαλωσαν γενιες και γενιες στο "πατρικο" βολεμα,στην ζηλια οτι ο γειτονας εχει και εγω δεν εχω(αρα πριν φτασουμε "να καει η βουλη" προυπηρξε το "να καει ο γειτονας").

    Και ομως!!!Η Δημοκρατια αυτη εχει και τα καλα της.

    πχ.Οταν πας να ψηφισεις δεν σου δινουν μονο τα ψηφοδελτια των κοινοβουλευτικων εν δυναμη παραταξεων.Σου δινουν καμμια 25αρια.Μεταξυ αυτων΄,Οικολογους να χεις να φας,Κυνηγοι,Αριστεροι,πιο Αριστεροι,Δεξιοι,πιο Δεξιοι,Πασης φυσεως κεντρωοι,μερικοι επικαλουνται τον χριστιανισμο,τον "μη επικινδυνο"αναρχισμο κλπ κλπ.Απο ολα εχει ο μπαξες και για ολους.Αλλα ολα αυτα λιγη σημασια εχουν.Σημασια εχει μονο ενα:

    ΤΡΑΒΑ ΝΑ ΨΗΦΙΣΕΙΣ ΚΑΤΙ.ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ.

    "Ρε Ρωμανε καλα αυτα που γραφεις/συμφωνω/διαφωνω/μπουρδες........ αλλα οι 300 δεν φταινε??

    Ας το δουμε και αυτο!!!

    Οταν παραγγελνεις μια πιτσα και στην φερνει ο υπαλληλος(delivery boy),και ειναι κρυα η εχει γινει super special απο το ανακατεμα,η ακομα οταν εχεις πει να σου φερουν και μια coca cola μαζι και δεν στην φερνουν,πας στο μαγαζι και το καις συθεμελα μαζι με τα 5/10/15 ατομα που δουλευουν εκει??Ολοι φταινε??Τοσο μυαλο εχεις??

    Μια φορα o courier μιας γνωστης εταιριας μου πεταξε εναν σκληρο δισκο που ειχα παραγγειλη στον κηπο και μου τον εσπασε.Αρα θα επρεπε να παρω στουπι και super αμολυβδη και να μην μεινη τουβλο σε τουβλο μαζι με τους 150 και βαλε υπαλληλους.(και οποιος συμφωνησει οτι ετσι επρεπε να γινει,ας γυρισει πισω στο βουνο απο οπου τον ξεθαψαν).

    ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ

    Αυτο ειναι οι βουλευτες στην Προεδρικη κοινοβουλευτικη Δημοκρατια.

    Οπου σε βαθος χρονου καταλαβαινεις οτι εαν δεν εχουν την "τσιπα" να φυγουν μονοι τους(Παπουτσης/Σαμινα κλπ κλπ)ο τροπος ειναι να μην τους σταυρωσεις στο ψηφοδελτιο οπως εχει γινει με αλλους και αλλους.Σου δινει το δικαιωμα ο νομος μεσω της ψηφου.

    Ακομα και το γεγονος οτι εχουν "γουρουνοποιηθη" οφειλεται στην απαθεια που οδηγει στο καταστροφικο αποτελεσμα του καψιματος ,οχι της βουλης ,αλλα του θεσμου και των 300 υπαλληλων.(Λιγο με νοιαζουν τα ντουβαρια του σινεμα που καηκε αλλα παρα πολυ αυτο που αντιπροσωπευε).

    Και ειναι ειρωνεια τελικα να σκεφτεσαι (γιατι η σκεψη ειναι απαραιτητο συστατικο λογικης) το ποσο διαφερουν τα σπιρτα των αναρχοκουκουλοφορων -δηθεν αγνωστων- απο αυτους που -"δημοκρατικα" παντα-επιλεγουν την φωτια και τους "300"σαν ενα μεσο που θα σβησει ολα τα ιχνη του εγκληματος.Σχεδον καθολου.

    Εχω δηλωσει ευθαρσως οτι δεν κατεβαινω στο συνταγμα.Θεωρω οτι ολοι αυτοι ειναι απολιτικ και δεν ξερουν να ξεχωρισουν μια τριχα απο μια τριχια.Προσπαθουν τα σβησουν τα "ιχνη" της απαθειας που μας εφτασε ως εδω.Αν θα επρεπε να αρχισουν να βαζουν φωτια (εστω σκεψης)απο καπου, ειναι απο το ιδιο τους το σπιτι και υστερα σε ολα τα αλλα.

    Αλλα η ανωνυμια του πληθους βολευει.Οπως βολευει τους φυγοδικους η τους μεταναστες η οσους εχουν αποκρυψει η συνεχιζουν να αποκρυπτουν το παρελθον τους η ακομα το σκοτεινο αλλα οργανωμενο στο μυαλο τους μελλον.Δεν θα γινω υποχειριο κανενος παρα θα συνεχισω να κρινω την δημοκρατια ως μη δεδομενη αλλα κατι για το οποιο πρεπει να το διεκδικεις.Να το διαβαζεις και να το πραττεις δικαιως στην καθε ωρα της συντομης ζωης σου.

    Δεν χρειαζεται η δικη μου η φωτια.Κραταω ζωντανη την σκεψη μου γνωριζοντας απο πολυ μικρος οτι τιποτα δεν σου δινεται αν δεν προσπαθησεις να το αποκτησεις.Η δημοκρατια ακομα πιο πολυ.

    Ανεβαζετε βιντεο του Βενιζελου,Παγκαλου,Διαμαντοπουλου και του οποιου τυχαρπαστου υπαλληλισκου ενω τους ανεχεστε χρονια και χρονια.Και οταν δεν σας κανουν απειλειτε με σταχτη και μπουρμπερη ενω παραλληλα δεν δινεται σε καποιο απο τα πιο μικρα κομματα την ψηφο για να τους ξεγατζωσουμε απο την εξουσια τους.

    Τα συζητατε εδω μεταξυ σας σεβομενοι ενα σαβουαρ βιβρ οπου ενας ανεργος,ενας οικογενειαρχης,ενας αστεγος οχι μονο δεν το γνωριζει αλλα και το αφοδευει.

    Ολα τα ως ανω δεχονται κριτικης αλλα κραταω το δημοκρατικο μου δικαιωμα να τα πιστευω.Εκτος αν μου βαλετε καποια φωτια αλλα ας ειναι για τους σωστους λογους.

    Μενω Κεφαλαρι(κληροδοτημα),εχω λεφτα(δουλεμενα)ειμαι μισοεβραιος(δεν μπορω να κανω κατι για αυτο).Τουλαχιστον το τζιπ ειναι Ιαπωνεζικο.


    antwnispatra
    16.02.2012, 16:14

    Παράθεση:

    Το μέλος NikosRoman στις 16-02-2012 στις 15:39 έγραψε...

    Απαντηση σε αυτους που θελουν να καψουν την βουλη με τους 300-και μονο σε αυτους.

     

    Δεν είδα στις απαντήσεις στουπί και θέληση καψίματος της Βουλής αλλά καψίματος του κοινοβουλευτικού συστήματος στο σημείο που το έχουν καταντήσει.

    Παράθεση:

    Το μέλος NikosRoman στις 16-02-2012 στις 15:39 έγραψε...

     

    Θα σκεφτει καποιος."Καλα ρε Ρωμανε!!Πλακα μας κανεις τωρα??Μας δουλευεις??Που ζεις??Ολα τα πιο πανω εχουν καταπατηθει!!Εργασια?Παιδεια?Δικαιωματα του πολιτη?Υγεια?Τωρα πια δεν μιλανε καν για εμας αλλα παιρνουν εντολες απο αλλου"!!!

    Πολυ σωστα φιλε μου!!Ας ξαναγυρισουμε παλι πισω γιατι δεν διαβασες καλα!!

    Ένα εκλεγμένο νομοθετικό σώμα, που ονομάζεται Κοινοβούλιο, με μία βουλη η οποια εκλέγεται από το λαό.

    ΕΚΛΕΓΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΑΟ.

     

    Ακριβώς και για την καταπάτηση αυτή περιμένουν πολλοί τις επόμενες εκλογές.Εγώ είμαι από αυτούς καθώς είμαι κατά της αποχής.

    Παράθεση:

    Το μέλος NikosRoman στις 16-02-2012 στις 15:39 έγραψε...

    στ.Το να κλεισουν υγειεστατες ελληνικες επιχειρησεις(Πειραικη Πατραικη,Πεταλουδα) και αλλες να εξαγοραστουν(Πιτσος,Βασιλοπουλος,Οτε).Too easy.

     

    Για την Πειραική Πατραική που γνωρίζω καλύτερα,τέτοια υγεία να μη μας τύχει.Καταχρεωμένη από κακοδιαχείρηση των ιδιοκτητών.

    Παράθεση:

    Το μέλος NikosRoman στις 16-02-2012 στις 15:39 έγραψε...

     

    Ανεβαζετε βιντεο του Βενιζελου,Παγκαλου,Διαμαντοπουλου και του οποιου τυχαρπαστου υπαλληλισκου ενω τους ανεχεστε χρονια και χρονια.Και οταν δεν σας κανουν απειλειτε με σταχτη και μπουρμπερη ενω παραλληλα δεν δινεται σε καποιο απο τα πιο μικρα κομματα την ψηφο για να τους ξεγατζωσουμε απο την εξουσια τους.

    Τα συζητατε εδω μεταξυ σας σεβομενοι ενα σαβουαρ βιβρ οπου ενας ανεργος,ενας οικογενειαρχης,ενας αστεγος οχι μονο δεν το γνωριζει αλλα και το αφοδευει.

    Ολα τα ως ανω δεχονται κριτικης αλλα κραταω το δημοκρατικο μου δικαιωμα να τα πιστευω.Εκτος αν μου βαλετε καποια φωτια αλλα ας ειναι για τους σωστους λογους.

    Μενω Κεφαλαρι(κληροδοτημα),εχω λεφτα(δουλεμενα)ειμαι μισοεβραιος(δεν μπορω να κανω κατι για αυτο).Τουλαχιστον το τζιπ ειναι Ιαπωνεζικο.



    Επειδή δεν τους ανεχόμαστε και δεν τους αντέχουμε φωνάζουμε.Ας περιμένουμε τις εκλογές που θα γίνουν στις 19 Φεβρουαρίου λοιπόν όπως μας έλεγαν(δε νομίζω να τους πίστεψε κανείς και τότε).

     

    Υ.Γ: Άνεργος 15 μήνες και δεν έχω ψηφίσει κανένα από τα δύο κόμματα εξουσίας των τελευταίων ετών.

     

     

     

     


    BAGRATION
    16.02.2012, 17:07

    Απ' ότι βλέπω κάποιοι post-αρουν απλά διακυρήξεις των αποψεών τους, χωρίς να έχουν διάθεση για περαιτέρω επικοινωνία.

    Δεν αξίζει το κόπο λοιπόν οι υπόλυποι να ψάχνουμε να βρούμε ποιόν εννοούν και σε ποιον απευθύνονται, διότι έχουμε να κάνουμε με προσωπικά μανιφέστα, για να μην πω παραληρήματα.


    Hastaroth
    16.02.2012, 20:59

    Αυτά ακριβώς συνέβησαν.Δηλαδή πρακτικά έχει καταλυθεί το πολίτευμα τής χώρας.

    Ο,τι και άν ψηφίσαμε,δέν ψηφίσαμε ούτε τον Παπαδήμ(ι)ο γιά πρωθυπουργό,ούτε τους βουλευτές τής αντιπολίτευσης (διότι η ΝΔ και ο ΛΑ.Ο.Σ είναι αντιπολίτευση) γιά υπουργούς.Τον μέν Παπαδήμ(ι)ο δέν τον ψηφίσαμε κάν,τους δέ βουλευτές τής αντιπολίτευσης τους ψηφίσαμε μέν,αλλά σύμφωνα με το Σύνταγμα τής χώρας ώφειλαν να είναι στην αντιπολίτευση,αφού έτσι καθωρίστηκε σύμφωνα με την εκλογική διαδικασία.

    Το θέμα είναι τί κάνουμε απο εδώ και πέρα.Εγώ είπα κάποια πράγματα.Δέν θα τα επαναλάβω.Θα πώ απλώς να ψάξετε κι'εσείς-όπως έψαξα κι'εγώ-γιά καινούργιους πολιτικούς σχηματισμούς,ώστε όλοι αυτοί τών λεγομένων "κομμάτων εξουσίας" να πάνε στα σπίτια τους με τίς παντόφλες......


    BAGRATION
    16.02.2012, 21:14

    Παράθεση:

    Το μέλος Spoiler στις 16-02-2012 στις 20:38 έγραψε...

    4. Απώλεια Εθνικής Κυριαρχίας, όπου οι Δανειστές επεμβαίνουν άμεσα σε όλα τα επίπεδα του Κράτους.

    Οχι ακριβώς. Για την ακρίβεια η Ελλάδα έχει παραιτηθεί αμετάκλητα κ άνευ όρων από την "ασυλία λόγω εθνικής κυριαρχίας". Αυτό έχει γίνει με την πρώτη δανειακή σύμβαση. Προφανώς και η πράξη αυτή είναι σοβαρή παραβίαση του συντάγματος κι ας λέει ότι θέλει ο Μπένι ο συνταγματολόγος και η συμμορία του. Δεν ξέρω αν στη Νέα σύμβαση η χώρα παραιτείται και από άλλα δικαιώματα. Πολύ πιθανόν να προχωρήσει και επίσημα στην εκχώρηση στη νέα σύμβαση.

    Μου αρέσει πάντως που κάποιοι θιχτήκανε κιόλας με τις δηλώσεις του Σόιμπλε...

    Και κάτι άλλο: τα μνημόνια δεν τα ψήφισαν 300. Υπάρχουν και κάποιοι που δεν τα ψήφισαν και μαλιστα χωρίς θεατρινισμούς. Γιατί πολύς κόσμος χρεώνει τα κατορθώματα του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ μαζί με τις κολωτούμπες του ΛΑΟΣ στους υπόλυπους της βουλής;
    -----------------
    ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ - To blog για την κριτική σκέψη και την επιστήμη...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 16-02-2012 21:25 ]


    antwnispatra
    16.02.2012, 21:20
    Για το τελευταίο δες το βιογραφικό μου!
    NikosRoman
    16.02.2012, 22:36

    Παράθεση:

    Το μέλος BAGRATION στις 16-02-2012 στις 17:07 έγραψε...

    Απ' ότι βλέπω κάποιοι post-αρουν απλά διακυρήξεις των αποψεών τους, χωρίς να έχουν διάθεση για περαιτέρω επικοινωνία.

    Δεν αξίζει το κόπο λοιπόν οι υπόλυποι να ψάχνουμε να βρούμε ποιόν εννοούν και σε ποιον απευθύνονται, διότι έχουμε να κάνουμε με προσωπικά μανιφέστα, για να μην πω παραληρήματα.



    Η καθαρες θεσεις λεγονται μανιφεστα.

    Τουλαχιστον δεν εγραψα οπως αλλοι οτι ειναι καιρος να καθαρισουμε τους Εβραιους η να καψουμε την Βουλη η τους 300.

    Ποιος παραληρη?

    Και η συγνωμες που επεσαν ειναι απο ανθρωπους που τωρα δεν ειναι σε θεση ισχυος!!

    Διαβαστε ιστορια.Διδασκει.

    Μιλατε εδω μεσα 15 ατομα και ηδη στο μεηλ μου εχω πανω απο σαραντα μυνηματα υποστηριξης σε αυτα που γραφω.

    Σας φοβουνται πιο πολυ απο εμενα.