ελληνική μουσική
    682 online   ·  210.830 μέλη

    Whistle περιοχή

    ChristosSt
    13.02.2012, 15:19

    Καλησπέρα! Παρακολουθώ εδώ και καιρό στο διαδίκτυο την εκτέλεση, από τραγουδιστές και κυρίως τραγουδίστριες, του whistle, μιας τεχνικής σχεδόν άγνωστης εδώ στην Ελλάδα..
    Θα ήθελα να μάθω, λοιπόν, γενικά για την τεχνική αυτή, εκτός όσων έχω μάθει από δω κι εκεί στο ίντερνετ, όπως πως χρησιμοποιείται και γενικά ό,τι έχετε να μου πείτε!!
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!


    ChristosSt
    13.02.2012, 17:29
    ναι! η Riperton είναι μια master του είδους... και γενικά το έχω ψάξει αλλά θέλω να μου πουν και άλλοι που γνωρίζουν παραπάνω πράγματα ό,τι ξέρουν!! ;)
    CITXAN
    27.03.2012, 19:06
    Καλησπέρα από Θεσσαλλλλλλονίκη, λοιπόν η πιο κουρδισμένη και σωστή ερμηνεία της σφυριχτής φωνής την είχε η συχωρεμένη Yma Sumac (1922-2008)
    Link
    " target="_blank" target="_new">>. Δες λίγο την τεχνική του Brett Manning και θα σε βοηθήσει αρκετά, αλλά πρέπει να το δουλέψεις κι εσύ.
    ChristosSt
    28.03.2012, 01:19
    την έχω ακούσει...! το θέμα είναι πώς κανείς δεν ξέρει να πει πώς γίνεται η τεχνική, όχι ντε και καλά για να προσπαθήσω να την καταφέρω αλλά και μόνο από περιέργεια.. είσαι ο μόνος που στέλνει εδώ και καιρό και αυτό μόνο δείχνει πως στην Ελλάδα η τεχνική whistle είναι άγνωστη..
    CITXAN
    28.03.2012, 20:49
    Ναι γιατί εδώ "Στο Ελλάντα" τραγουδάμε μπροστά και ουρλιάζουμε, ενώ στο εξωτερικό προσπαθούν να τραγουδούν με λαρύγγι κατεβασμένο, απλά θέλει πολύ καλή μικροφωνική εγκατάσταση για να ακουστεί αυτή η τεχνική με το λαρύγγι κατεβασμένο που υπάρχει στο εξωτερικό. Δυστυχώς είμαστε πολύ πίσω στο θέμα φωνητικής και τραγουδιού. Λοιπόν η τεχνική θέλει λίγο δουλειά. Σου στέλνω τον σύνδεσμό που θα σε βοηθήσει : http://singing-high.com/mariah-carey-whistle-notes/ Ξεκίνα με αυτό και σιγά-σιγά θα μπορέσεις να δουλέψεις τη whistle voice.
    ChristosSt
    29.03.2012, 00:00
    σ' ευχαριστώ πολύ!!!!!