ελληνική μουσική
    494 online   ·  210.833 μέλη

    Ζητώ βοήθεια για την επιλογή ηλεκτρικού πιάνου.

    whispernight
    17.02.2012, 12:23

    Καλημέρα σας! Ξεκίνησα μαθήματα πιάνου στο ωδείο και τώρα ήρθε η ώρα να αγοράσω ένα. Σκέφτομαι να αγοράσω ένα ηλεκτρικό πιάνο αντι για ένα κλασσικό αλλα φοβάμαι οτι μπορεί να το μισίσησω (όπως είχε γίνει στο παρελθόν, όταν οι γονείς μου μου έπαιρναν το ένα αρμόνιο μετά το άλλο αντί για ένα κλασσικό πιάνο) όταν θα υπάρχει σύγκριση με την τέλεια ποιότητα του πιάνου στο ωδείο.
    Χθες πήγα σε ένα υποκατάστημα του Νάκα και με παρότριναν να αγοράσω το Yamaha CLP 430. Μου φάνηκε αρκετά καλό, μιας που έχει και 3 αισθητήρες στα πλήκτρα για μεγαλύτερη αίσθηση πιάνου.
    Επειδή στον Νάκα ασχολούνται μόνο με Υamaha σκέφτηκα οτι ίσως υπάρχουν και άλλες καλές μάρκες.
    Τι μου προτείνετε?


    underground
    17.02.2012, 14:16

    Υποθέτω ότι το θές με ενσωματωμένα ηχεία....

     

    http://Kurzweil.com/product/mps10/


    whispernight
    17.02.2012, 15:54
    Ευχαριστω που απαντησατε! Δεν ξερω αλλα καταστηματα εκτος απο τον Νακα σε Μακεδονία οποτε μαλλον εκείνο το Yamaha θα παρω. Σας ευχαριστω και παλι. Χρειαζόμουν μια επιβεβαίωση στο οτι είναι καλύτερο ποιοτικός απο το αρμόνιο και οτι ειναι αξιος (προσωρινος) αντικαταστατης του πιανου.
    AlkisKakaliagos
    19.02.2012, 21:33

    Μπορείς να πας στην Ιστοσελίδα www.kakaliagos.gr έχει πολλές πληροφορίες για ψηφιακά (ηλεκτρικά)πιάνα τιμές ,φώτο,βίντεο και κατάλογο χαρακτηριστικών

    Με ένα ζευγάρι καλά ακουστικά ακούς καταπληκτικά και παίζεις όποια ώρα της ημέρας θέλεις,και στοιχίζουν πολύ λιγότερο από τα monitor.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AlkisKakaliagos στις 24-02-2012 12:14 ]


    tonystar
    23.02.2012, 08:09
    Τσέκαρε και το PX-830 της Casio. Είναι της σειράς Celviano και έχει πολύ καλό ήχο και πολύ καλή αίσθηση στα πλήκτρα. Δες περισσότερα στο πιο κάτω link http://www.audiomidi.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=31861
    mi3s
    23.02.2012, 14:46
    Δές και το sp4 της Kurzweil.Προσωπικά θεωρώ ότι έχει κλάσεις ανώτερα ήχο από οποιοδήποτε clavinova.
    mi3s
    23.02.2012, 15:48

    Παράθεση:

    Το μέλος Spoiler στις 23-02-2012 στις 15:36 έγραψε...

    Ο φίλος δεν ψάχνει stage piano. Ψάχνει ηλεκτρικό/ηλεκτρονικό πιάνο, δηλαδή κάτι που να έχει και ενισχυτή και ηχεία και να μπορεί από μόνο του να παίξει, καθώς και να έχει και το look του πιάνου, μαζί με τα πεντάλ.

    Αυτό που προτείνεις mi3s είναι stage piano. χρειάζεται και ενισχυτή και ηχεία και μια πενταλιέρα, αν και εφ' όσον όλα αυτά δένουν αισθητικά μεταξύ τους.


    -----------------
    Στα έξι μου ήθελα να γίνω μάγειρας, στα εφτά μου Ναπολέων και από τότε η φιλοδοξία μου μεγαλώνει συνεχώς.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spoiler στις 23-02-2012 15:36 ]



    Mε τα τουλάχιστον 600 ευρώ παραπάνω που κοστίζει το κλαβινόβα που σκέφτεται παίρνει και ένα αξιόλογο ζευγάρι studio monitors και μια βάση και 3-4 πεταλάκια...

    Τα έπιπλα είναι για να καθόμαστε...όχι για να παίζουμε μουσική.


    whispernight
    23.02.2012, 21:43
    Παιδια σας ευχαριστω για το ενδιαφερον σας! Απο πιανα εχω παιξει μονο σε samick και Yamaha οποτε με κριτηριο αυτα τα δυο δοκίμασα και τελικά αγόρασα το clavinova 430. Δεν το εχω μετανιώσει και ειναι υπεροχο. Η προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι μοιαζει στο 95% με ενα κλασσικο πιανο.
    AlkisKakaliagos
    24.02.2012, 12:19

    Παράθεση:

    Το μέλος whispernight στις 17-02-2012 στις 12:23 έγραψε...

    Καλημέρα σας! Ξεκίνησα μαθήματα πιάνου στο ωδείο και τώρα ήρθε η ώρα να αγοράσω ένα. Σκέφτομαι να αγοράσω ένα ηλεκτρικό πιάνο αντι για ένα κλασσικό αλλα φοβάμαι οτι μπορεί να το μισίσησω (όπως είχε γίνει στο παρελθόν, όταν οι γονείς μου μου έπαιρναν το ένα αρμόνιο μετά το άλλο αντί για ένα κλασσικό πιάνο) όταν θα υπάρχει σύγκριση με την τέλεια ποιότητα του πιάνου στο ωδείο.
    Χθες πήγα σε ένα υποκατάστημα του Νάκα και με παρότριναν να αγοράσω το Yamaha CLP 430. Μου φάνηκε αρκετά καλό, μιας που έχει και 3 αισθητήρες στα πλήκτρα για μεγαλύτερη αίσθηση πιάνου.
    Επειδή στον Νάκα ασχολούνται μόνο με Υamaha σκέφτηκα οτι ίσως υπάρχουν και άλλες καλές μάρκες.
    Τι μου προτείνετε?



    Μπες στο www.kakaliagos.gr και ψάξε στα ψηφιακά πιάνα.Σήμερα τα πιο πολλά νέα μοντέλα ψηφιακών πιάνων (όλες οι μάρκες) έχουν 5 και 7 αισθητήρες στα πλήκτρα τους.

     


    inkve
    25.02.2012, 12:40

    απο ηλεκτρικο πιανο κοιτα τα kawai....εχουν την καλυτερη αισθηση στα πληκτρα απο οποιοδηποτε αλλο ηλεκτρικο πιανο....ειναι πασιγνωστη η εταιρια ακριβως για αυτο το χαρακτηριστικο στα κλαβιε της....

    και σε ηχο ειναι πολυ καλα....

    πρεπει να σου επισημανω και κατι ομως....ΑΛΛΟ ΤΟ ΑΡΜΟΝΙΟ....ΑΛΛΟ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΠΙΑΝΟ!!!ΔΙΑΧΩΡΙΣΕ ΤΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ....ΕΙΝΑΙ ΔΥΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ.....μπορει να το ηλεκτρικο πιανο να εχει και καποιους εξτρα ηχους οπως εκλησσιαστικου οργανου ομως το κανουν καθαρα για λογους παραπανω ευελιξιας ωστε να ειναι πιο ελκυστικο στην αγορα του....

    αν τωρα θες κλασσικο πιανο σε πολυ καλη τιμη και χωρις να θυσιαζεις ποιοτητα κοιτα στο παρακατω λινκ αυτες τις 2 αγγελιες

    http://smart.noiz.gr/listings.php?page=1&keyword=belarus

     

     

     

     

     

     

     


    -----------------
    Οταν η δυναμη της αγαπης υπερνικησει την αγαπη για δυναμη,ο κοσμος θα γνωρισει την ειρηνη. -Jimi Hendrix-

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : inkve στις 25-02-2012 12:43 ]


    nasiaser
    14.05.2012, 11:51

    Γεια σας παιδιά!

    Εδώ και 3 χρόνια ασχολούμαι με το δίσκαλο αρμόνιο και είχα αγοράσει ένα electone el-7. Σπουδάζω στο δημοτικό ωδείο της περιοχής, είμαι αρκετά ικανοποιημένη με το όργανο που διάλεξα όπως επίσης και με το πρόγραμμα σπουδών, καθώς κάνω κυρίως κλασσική ύλη και κομμάτια προσαρμοσμένα για δίσκαλο. Πλέον είμαι στη 2η κατωτέρα (του δίσκαλου, ετσι;)

    Το κακό στην υπόθεση είναι ότι ο δάσκαλός μου κατά 99,99% φεύγει από το ωδείο και φοβάμαι ότι οι προοπτικές να αντικατασταθεί από κάποιον άλλο που θα διδάσκει συγκεκριμένα δίσκαλο αρμόνιο είναι μηδαμινές. Οπότε, μιας και το ψωνιο είναι ψώνιο και έχω αποφασίσει ότι θα συνεχίσω να ασχολούμαι με τη μουσική, σκέφτομαι να το γυρίσω στο πιάνο. Προφανώς θα πρέπει να ξεκινήσω από την αρχή, να φτιάξω τα χέρια(όσο γίνεται, Σγούρος δεν πρόκειται να γίνω), κλπ κλπ. Αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι πρέπει να αγοράσω πιάνο.  Έχω καταλήξει ότι για λόγους οικονομικούς, χώρου, ησυχίας, χορδίσματος κλπ θα πάρω ψηφιακό και σκέφτομαι το Arius 161. Ποια είναι η γνώμη σας; Ισχύει πάντα ότι τα ψηφιακά δεν μπορούν να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις των μεγάλων τάξεων; Δε λέω ότι θα φτάσω σε μεγάλη τάξη εγώ, αλλά ακολουθούν τα παιδιά μου που ίσως θελήσουν να ασχοληθούν...τουλάχιστον να έχω αγοράσει κάτι που θα μπορούν να το χρησιμοποιησουν άνετα μέχρις ένος επιπέδου αν τους προκύψει και το θελήσουν. Αν μου βγούν σολίστες, οκ, θα τους πάρω κλασσικο. Αλλά μέχρι τότε...τι;