ελληνική μουσική
    396 online   ·  210.815 μέλη

    Πως θα γίνω καλύτερος πληκτράς

    doug2006
    18.02.2012, 19:23

    Γεια σας παιδια. παιζω πληκτρα αυτοδίδακτος και θέλω να μάθω να κάνω μερικα σόλο. Υπάρχουν κανόνες για να βγεί ένα σωστό σόλο. πρέπει να μάθω κλίμακες κτλπ και αν υπαρχει κανας οδηγος online γι αυτα ευχαριστω....


    cobal
    18.02.2012, 20:45

    Πληκτρας δεν ειμαι αλλα ξερω οτι ο καθε μουσικος για να βελτιωνεται πρεπει να κανεις  ΑΣΚΗΣΕΙΣ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cobal στις 18-02-2012 20:46 ]


    doug2006
    18.02.2012, 21:59
    εξασκουμαι παίζοντας διάφορα τραγούδια ... για τα σόλο θέλω λιγη βοήθεια όπως είπα παραπάνω
    reteos
    18.02.2012, 22:04

    Σαφώς φίλτατε doug2006 πρέπει να μάθεις κλίμακες και όχι μόνο. Το να παίζεις ένα «ξεκάρφωτο»  σόλο (που μπορεί να είναι πολύ καλό) ,δεν λέει  απολύτως τίποτε .

    Στο  ε-περιοδικό του ΜΗ υπάρχει μια στήλη «μαθήματα μουσικής» εκεί θα βρείς πολλά χρήσιμα  στοιχεία που φαντάζομαι πως θα σε βοηθήσουν πολύ.


    doug2006
    19.02.2012, 04:25
    α ωραια σ ευχαριστώ πολύ!!!
    AlkisKakaliagos
    19.02.2012, 21:40

    1) Να μην αποκαλείσαι πληκτράς.Είσαι μουσικός που παίζει πιανο η αρμόνιο η συνθεσάιζερ η ακορντεόν.2) Να βρεις έναν καλό δάσκαλο μουσικής κατά προτίμηση του πιάνου και να κάνεις ιδιαίτερα μαθήματα.3)Οσο πιο πολύ μελετάς και όσο πιο πολύ ακούς μουσική θα γίνεσαι και καλύτερος,μόνο το ταλέντο δεν φθάνει χρειάζεται και η μόρφωση μαζί με την μελέτη.


    ApostolisArmagos
    20.02.2012, 17:28
    Κλίμακες, τρόποι, αρπέζ, τονικοποιήσεις σε συνδυασμό με ταχύτητα, παυσεις...δηλαδή φαντασία και ό,τι είπαν τα παραπάνω παιδιά..
    doug2006
    20.02.2012, 22:28
    διαβασα τις κλιμακες απο τα μουσικα μαθήματα. κανενα αλλό εγχειρίδιο μεσώ ιντερνετ υπάρχει που να τα μάθω όλα αυτά?
    reteos
    21.02.2012, 18:58

    Φίλτατε  doug2006 με το να διαβάσεις απλώς τις κλίμακες δεν αρκεί . Πρέπει να τις κατανοήσεις . Για να φθάσεις όμως σαυτό το σημείο , πρέπει να μάθεις και άλλα , όπως σου είπαν και οι προλαλήσαντες , τόσο θεωρητικά όσο και πρακτικά πράγματα ( νότες , μέτρα, τόνους-ημιτόνια , χρονικές αξίες, αλλοιώσεις , παύσεις  ,δακτυλισμούς και τόσα άλλα) .  ΄Oλα αυτά θα τα βρείς στα μαθήματα μουσικής του ΜusicHeaven  όπως σου είπα σε προγενέστερο σχόλιό μου. Θέληση , μελέτη και υπομονή χρειάζεται .Δεν είναι και τόσο δύσκολο ,ούτε χρειάζεται ακριβό όργανο για ξεκίνημα . Πιστεύω πως αν τα κατανοήσεις αυτά ,θα έχεις κάνει ένα σημαντικό βήμα, για να γίνεις καλύτερος «πληκτράς» (όπως αποκαλείσαι. ). Οποιαδήποτε δε απορία σου μπορείς να την θέσεις στο φόρουμ και σίγουρα θα πάρεις αρκετές απαντήσεις  από πολλούς ,πρόθυμους, ειδικούς (ουκ ολίγους ευτυχώς)  ,στο Μ/Η.

    Tί άλλο ψάχνεις στο Ιντερνετ  που δεν σε κάλυψε το ΜΗ ;

    Καλή συνέχεια .


    doug2006
    21.02.2012, 20:22
    σε θέμα θεωρίας μ έχει καλύψει πλήρως το M/H σε θέμα εξασκησης δεν με κάλυψε δλδ δεν είδα κάποιες ασκήσεις. Τα τραγούδια που παίζω με τα πλήκτρα τα βρίσκω στο διαδίκτυο μόνο με τις συγχορδίες και ακούγοντας τα βγάζω τις νότες.. Που θέλω να κατλήξω. οτι το δεξι το χέρι παίζει σωστα ενω το αριστερό δεν γνωρίζω αν παίζει με το σωστό τρόπο... Σ αύτο το θέμα θέλω λίγη καθοδήγηση
    reteos
    22.02.2012, 00:09

    Φίλε doug2006 είναι , ίσως , μονότονο να «αραδιάσουμε» εδώ ασκήσεις . Μπορείς να επισκεφθείς ένα μουσικό βιβλιοπωλείο και εκεί σίγουρα θα βρείς εξειδικευμένα βιλία με ασκήσεις .Εγω συγκεκριμένα είχα εξασκηθεί με το «Χρυσό βιβλίο του αρμονίου». Δεν ξέρω σήμερα αν υπάρχει καθόσον έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε,  αλλά σίγουρα θα υπάρχει κάτι αντίστοιχο.

    Βέβαια το καλύτερο θα ήταν ( αν είναι εφικτό) να παρακολουθούσες μαθήματα σε κάποιο ωδείο ή δάσκαλο ,ώστε να είχες και τη σωστή καθοδήγηση .

    Τώρα για το αν παίζεις σωστά με το αριστερό ή όχι δεν μπορούμε να σου πούμε απ’ εδώ ,καθόσον δεν ξέρουμε τι παίζεις .


    doug2006
    22.02.2012, 03:27
    οκ ευχαριστώ
    vangelismertzanis
    06.03.2012, 22:12

    Εχε τα αυτια σου ανοιχτα στις μουσικες που θεωρουνται ''καλες'',στις μουσικες που σε επηρεαζουν και σου γεννανε δικα σου ''μουσικα μονοπατια και περασματα'' και κανε ασκησεις μικρες εως οτου θα καταφερεις μεσα απο αυτες να χτισεις ολοκληρες διαδρομες  στα αυτια μας μια μερα στο μελλον ..τα σολα ειναι μονο ενα μερος αυτου που επιθυμεις... Χρειαζεται να γνωρισεις την αρμονια και ισως την συνθεση(αναλογα τι θες μουσικα να γινεις) .Να κατεχεις  ολον τον κοσμο των χρωματων πισω απο ενα σολο. Ενοω στην καθομιλουμενη απο το μπασσο, την συνοδεια(συνχορδιες) τον ρυθμο. μετα μαγειρεψε οτι θες

    p.s. ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙς ΠΟΛΥΒΟΛΟ ...ΚΟΥΡΑΖΕΙ Τ ΑΥΤΙΑ !

    ΚΑΛΟ ΨΑΞΙΜΟ !!!


    apitharxos
    22.07.2012, 16:50
    Αν το είδος σου είναι τα λαικα καλό θα ήταν να μάθεις και δρόμους!(πχ.ουσάκ,χιτζάζ κλπ.).Επίσης για να κάνεις ένα καλο σόλο ή αλλιώς ταξίμι χρειάζεται φαντασία και πείρα