ελληνική μουσική
    810 online   ·  210.833 μέλη

    Κώστας Άγας ... και στο βάθος φώτα σε μώλο αττικό [2012]

    kwstasagas
    19.02.2012, 10:11

    Πριν λίγες μέρες βγήκε και η καινούρια μου [η 6η !!!] δισκογραφική δουλειά, μετά τα "Οι μικρές μας οι στιγμές" [1999], "Του Αιγαίου η μοναξιά" [2000], "Η τριήρης και άλλα αληθινά παραμύθια" [2003], "Κώστας 'Αγας IV" [2005] και "Οι εκδρομές των Κυριακών" [2009, αποκλειστικά σε συλλεκτική έκδοση βινυλίου] !!!

    Το νέο μου cd έχει τίτλο «... και στο βάθος φώτα σε μώλο αττικό», πάλι σε στίχους, μουσική, ενορχήστρωση, παραγωγή, μόχθο / έξοδα και διανομή από μένα τον ίδιο !!! Αυτό χωρίζεται σε δύο «θεματικές ενότητες» / «κύκλους τραγουδιών» :

    1/ «Μετά το happy end», που περιέχει τραγούδια με θέμα τον έρωτα, το γάμο, τη συμβίωση, το χωρισμό, τη μοναξιά κλπ.

    2/ «Με διάθεση νοσταλγική», που περιέχει τραγούδια που παραπέμπουν στη δεκαετία του ’80 !!! Αυτή η θεματική ενότητα συνοδεύεται και από ένα «μακρόσυρτο» κείμενό μου στο ένθετο, στο οποίο καταγράφω όσο το δυνατόν περισσότερες αναμνήσεις μου από τα 80ς !!! Επίσης, το ίδιο κείμενο στο ένθετο συνοδεύεται από εικονογράφηση, η οποία έχει ως "κεντρική ιδέα της" ένα view master. Οι δε εικόνες στις διαφάνειες του στρογγυλού χαρτιού του view master παραπέμπουν στα 80ς !!!

     

    Συγκεκριμένα, τα τραγούδια του δεύτερου κύκλου τραγουδιών του cd, σε συνδυασμό με το κείμενο στο ένθετο : α) Αναπολούν τα, γεμάτα αθωότητα και αγνότητα, «σαλονικιώτικα» φλερτάκια ενός πρωτοετούς φοιτητή κάπου το 1988 – 1989 [«Στάση Λεωφορείου»]. β) Περιγράφουν έναν «ανεκπλήρωτο έρωτα», που ξεκίνησε από τη χοροεσπερίδα του Γυμνασίου, κάπου το 1985 – 1986, αλλά μετά από 20 έτη ... ζητά τη δικαίωσή του [«Τίποτα δεν χάθηκε για μας»]. γ) Επηρεάζονται από την αναβίωση του ρεμπέτικου τραγουδιού, κάπου το 1983 – 1984, και ... πιάνουν για πρώτη φορά μπουζούκι στα χέρια τους για να «εμβαθύνουν» στα μυστικά της Σεράχ και της Γκιουλμπαχάρ [«Ανατολίτικο»]. δ) Επηρεάζονται από μια παιδική εκπομπή με καρτούνς κάπου το 1982 – 1983 και ... προβληματίζονται για το μέλλον της ανθρωπότητας [«Η υπόγα»]. ε) Νοσταλγούν έναν μικρούλη βάλτο, γεμάτο γυρίνους και βατραχάκια, ανάμεσα Μαρκόπουλο και Κορωπί κάπου το 1981 – 1982 [«Ο βάλτος»]. στ) Με αφορμή ένα ποίημα του Λάμπρου Πορφύρα για τον Αλέξανδρο Παπαδιαμάντη, γίνονται ξανά ... μαθητές Γυμνασίου και παρακολουθούν τη διδασκαλία του διηγήματος «Της Κοκκώνας το σπίτι» στο μάθημα των Νέων Ελληνικών κάπου το 1983 – 1984 [«Δέηση για την ψυχή του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη» σε ποίηση Λάμπρου Πορφύρα]. ζ) Φλυαρούν ασυστόλως για την εποχή τους [«Τα 80ς»]. Δηλαδή, τα τραγούδια που περιέχονται στο cd, καθώς και οι τραγουδιστές τους, είναι τα εξής :

     

    ΚΥΚΛΟΣ ΠΡΩΤΟΣ : ΜΕΤΑ ΤΟ HAPPY END

    1. Καλοκαιρινή νύχτα στο εξοχικό – Γιάννης Νανόπουλος

    2. Καλοκαίρι του 1968 / Χειμώνας του 2008 – Γιάννης Νανόπουλος

    3. Πέρασαν κιόλας δύο χρόνια – Κώστας Άγας

    4. Ζωγράφου / Σέφφηλντ – Γιάννης Νανόπουλος

    5. ... και στο βάθος φώτα σε μώλο αττικό – Οργανικό

     

    ΚΥΚΛΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟΣ : ΜΕ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΟΣΤΑΛΓΙΚΗ

    6. Στάση λεωφορείου – Δημήτρης Φράγκος

    7. Τίποτα δεν χάθηκε για μας – Δημήτρης Φράγκος

    8. Ανατολίτικο – Δημήτρης Φράγκος

    9. Η υπόγα – Κώστας Άγας

    10. Ο βάλτος – Δημήτρης Φράγκος / Κώστας Άγας

    11. Τα 80ς – Κώστας Άγας

    12. Δέηση για την ψυχή του Παπαδιαμάντη (ποίηση : Λάμπρος Πορφύρας) – Γιάννης Νανόπουλος

     

    ΕΠΙΛΟΓΟΣ :

    13. Μουσικό θέμα για road movie που δεν θα γυριστεί ποτέ – Οργανικό

     

    Και, φυσικά, όπως διαβάσατε παραπάνω, ένας από τους τραγουδιστές του cd είναι ένα άλλο μέλος του MusicHeaven, ο Γιάννης Νανόπουλος [μέλος Cineboy], τον οποίον τον γνωρίζουμε ως "νικητή του τελευταίου διαγωνισμού τραγουδιού του MusicHeaven" με το τραγούδι του "Πέταγμα" !!! Όταν πριν 2 χρόνια άκουσα, στο πλαίσιο του διαγωνισμού μας, τη φωνή του Γ.Ν. να τραγουδά το "Πέταγμά" του, το πρώτο που σκέφθηκα ήταν : "Αυτή η φωνή θέλω να τραγουδήσει και κάτι δικό μου" !!! Και, πράγματι, ο Γιάννης Νανόπουλος στο καινούριο μου cd μου προσέφερε 4 πολύ όμορφες ερμηνείες σε 4 τραγούδια μου, αφήνοντας κάτι από το δικό του "στίγμα", το δικό του "ύφος'" αλλά και την "ψυχούλα" του !!! Γιάννη, απλά ... χίλα ευχαριστώ για τη συμμετοχή σου !!!

    Το cd αυτό δεν θα το βρείτε στα ράφια των δισκοπωλείων [όπως, άλλωστε, και τις προηγούμενες δισκογραφικές δουλειές μου] !!! Σάς το προσφέρω εγώ, ο ίδιος ο δημιουργός του ως δώρο !!! Αν, λοιπόν, θέλετε να σάς χαρίσω όσα αντίτυπα του καινούριου cd μου «... και στο βάθος φώτα σε μώλο αττικό» επιθυμήσετε, δεν έχετε παρά να επικοινωνήσετε μαζί μου στέλνοντας μου προσωπικό μήνυμα !!! Θα αποκτήσετε το cd μου χωρίς καμία απολύτως αντικαταβολή, ακόμη και τα ταχυδρομικά θα είναι δικό μου «δώρο» !!!

    Θα είναι, πραγματικά, μεγάλη μου χαρά αν με ανακαλύψετε και μού ζητήσετε να σας χαρίσω και την καινούρια μου δισκογραφική δουλειά !!!

     Να και οι στίχοι από δύο τραγούδια της νέας μου δουλειάς :

    Ο ΒΑΛΤΟΣ [στίχοι - μουσική Κώστας Άγας, ερμηνεία : Δημήτρης Φράγκος / Κώστας Άγας] :

    Κυκλωμένος από αμπέλια κι ελαιώνες
    στα Μεσόγεια κοντά στο Κορωπί
    ένας βάλτος καλοκαίρια και χειμώνες
    με συντρόφευε σαν ήμουνα παιδί.

    Στη μικρή του επιφάνεια κολυμπούσαν
    οι γυρίνοι που μαθαίναν τη ζωή
    και το βούισμα εντόμων που πετούσαν
    ήταν χάδι στη δική μου ακοή.

    Και το παιδικό μυαλό μου φανταζόταν
    πως στου βάλτου τα νερά καλά κρυβόταν
    ένα ψάρι που 'χει χρώματα γαλάζια
    μα ποτέ δεν ανεβαίνει στον αφρό.

    Και σε κάποιας άγριας ροδιάς τ' αγκάθι
    ορκιζόμουν πως κανένας δεν θα μάθει
    όσο θα γυρνούν του χρόνου τα γρανάζια
    των νερών το μυστικό το ιερό.

    Μα κάποια μέρα που έχει στη μνήμη μου μείνει
    βρήκα τον βάλτο χωρίς μια σταγόνα νερό
    στη θέση του χώμα που έκαιγε σαν καμίνι
    σκασμένη γη και τοπίο γυμνό και ξερό.

    Κι αντίκρισα σφηνωμένους στο χώμα γυρίνους
    που 'χαν πεθάνει πριν βγουν για καλά στη ζωή
    πριν να γνωρίσουν τ' αμπέλια, τις βάτους, τους κρίνους
    πριν στη στεριά βρουν την πρώτη τους αναπνοή.

    Και απόρησα
    κλαίγοντας πικρά:
    "Πού χάθηκα του βάλτου τα νερά;
    Γιατί στη φύση φερόμαστε τόσο σκληρά;"

    Από τότε πέρασαν χρόνια τριάντα
    κι έχω πάψει προ πολλού να 'μαι παιδί
    μα ο βάλτος στην ψυχή μου μένει πάντα
    και ανθίζει η θύμησή του σαν κλαδί.

    Δεν γνωρίζω τα παιδιά μου αν θα βρούνε
    λίμνες, ρεματιές και γάργαρες πηγές
    όσο οι άνθρωποι στη φύση θα ξεσπούνε
    και στο σώμα της θ' ανοίγουνε πληγές.

    Μα τους βάλτους όλους κι αν αποστραγγίσουν
    κι απ' τα παιδικά ταα χρόνια εξαφανίσουν
    το κρυμμένο μυστικό τους δεν θα βρούνε
    που το ξέρω εγώ κι η άγρια ροδιά.

    Είναι ένα ψάρι με γαλάζιο χρώμα
    που οι χοντρόπετσοι δεν το 'χουν δει ακόμα
    που ίσως κάποτε μπορέσουνε να δούνε
    όσοι είναι κι όσοι νιώθουνε παιδιά.

    ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΝΥΧΤΑ ΣΤΟ ΕΞΟΧΙΚΟ [στίχοι - μουσική : Κώστας Άγας, ερμηνεία : Γιάννης Νανόπουλος]

    Καλοκαιρινή νύχτα στο εξοχικό
    και στο βάθος φώτα σε μώλο αττικό
    καθρεφτίζονται στης θαλάσσης τα νερά
    έλα στη βεράντα με ανοιχτά φτερά!

    Ο ώμος μου ζητάει το προσκεφάλι σου
    όπως τόσα χρόνια που ζω στο πλάι σου
    κι άμα δεις πεφτάστρι στο μαύρο ουρανό
    κάνε ευχή ο χρόνος να σταματήσει εδώ.

    Είσαι τόσα χρόνια που γέρνεις πλάι μου
    πλάκα με κονδύλι κι αλφαβητάρι μου
    κι ήσουν όταν μού τύχαινε αναποδιά
    δυο γλυκιές κουβέντες και μια ζεστή ματιά.

    Τι κι αν στην αρχή δεν σε ερωτεύτηκα
    και δεν ήσουνα ό,τι ονειρεύτηκα;
    Σμίλεψε ο χρόνος τον ακριβό δεσμό
    και σε μιας αράχνης πιαστήκαμε ιστό.

    Καλοκαιρινή νύχτα στο εξοχικό
    και στο βάθος σινεμαδάκι θερινό
    παίζει κωμωδία κι οι θεατές γελούν.
    Στη βεράντα τα χείλη σου πώς με φιλούν!

    Τι κι αν στην αρχή δεν σε ερωτεύτηκα;
    Κάτι μ' έσπρωξε και σε εμπιστεύτηκα
    και καθώς περνούσαν τα χρόνια μας απλά
    η αγάπη ωρίμασε σιγά - σιγά.

     

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 19-02-2012 10:15 ]


    AR-ON
    19.02.2012, 16:00
    Υπέροχα νέα! Καλοτάξιδη στ' αυτιά και τις καρδιές του κόσμου η νέα σου δουλειά Κώστα!
    cineboy
    20.02.2012, 21:21

    Καλησπέρα....

    Πριν πως και εγω με την σειρά μου κάποια λόγια, θα έλεγα να σας περάσω κάποιες φωτογραφίες απο το cd αυτό, οι οποίες αφορούν το εξώφυλλο, το cd και μέρος απο το υπέροχο ένθετο που περιέχεται στην πολύ προσεγμένη "συσκευασία", πράγμα που πλέον είναι δεδομένο απο όλες τις προηγούμενες μουσικές δουλειές του Κώστα...

    Πέρνοντας το cd αυτό στα χέρια μου, αμέσως είδα πόσο καλή δουλειά έχει γίνει τόσο στο "δέσιμο" του ένθετου, όσο και στην εξαιρετική ποιότητα χαρτιού και εκτύπωσης, που ντύνουν υπέροχα την όλη αυτη προαπάθεια.

    Η ιδέα δε του concept, view master, μου φάνηκε εξαιρετική σχετικά με το μουσικό υλικό που υπάρχει στο δισκάκι, και ομολογώ ότι ξαφνιάστηκα όταν την είδα, μόλις σήμερα το μεσημέρι που παρέλαβα το cd!!!

    Το εξώφυλλο του cd...

     

     

    Εξώφυλλο και οπισθόφυλλο του ένθετου...

    Τέλος ένθετου..

     

     

     

     

     


    -----------------
    Τα πάντα σε τούτη τη ζωή είναι ένας αέρας και μιά στιγμή άτυχη η τυχερή.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 27-02-2012 20:57 ]


    cineboy
    21.02.2012, 01:24

    Εχω πλέον ακούσει αρκετές φορές όλα τα τραγούδια αυτής της νέας δουλειάς του Κώστα, και μπορώ να γράψω μερικά πράγματα απο τις πρώτες εντυπώσεις μου.

    Αρχικά πρέπει να διευκρινήσω ότι δεν θα σταθώ ιδιαίτερα σε τραγούδια που εγω ερμήνευσα απο αυτη την δουλειά ,και αυτό γιά ευνόητους λόγους.

    Θα ήθελα μόνο να πω σχετικά , πως γιά εμένα ήταν μεγάλη έκπληξη,χαρά και πρόκληση η πρόσκληση και η τιμή που μου έκανε ο δημιουργός αυτων των κοματιών, να τα εμπιστευτεί στην δική μου ερμηνεία.

    Η αλήθεια είναι ότι εξ'αρχής ένοιωσα μεγάλο το φορτίο που θα σήκωνα γιά αυτά τα τραγούδια, και αυτό γιατί ήξερα και απο προηγούμενες δουλειές του Κώστα,πόσο πολύ απο την ψυχή του βγαίνουν αυτά που γράφει, και σε καμία πρίπτωση δεν ήθελα να φανώ "λίγος"μπροστά τους.

    Εκτός αυτού, βρέθηκα αντιμέτωπος με ένα είδος τραγουδιού,που μέχρι σήμερα δεν είχα υπηρετήσει όσο θα έπρεπε πριν μπω σε επαγγελματικό studio ηχογράφησης. Παρά ταύτα, ο Κώστας με έσπρωξε σε αυτό το βήμα παραπάνω, αφού η βασική προυπόθεση γιά εμένα στο να προχωρήσουμε αφήνοντας κατά μέρος τους ενδοιασμούς μου, ήταν να μου δώσει αρκετό χρόνο, πράγμα γιά εμένα απαραίτητο προκειμένου να μελετήσω και να αφομειώσω τα τραγούδια που θα ερμήνευα,ως να ήτανε δικά μου.

    Θυμάμαι σαν τώρα την ημέρα που πήρα στα χέρια μου τα τραγούδια σε μορφή demo απο τον Κώστα, και τις δυσκολίες που είχα μπροστά μου στην μελέτη τους απο εκείνη την στιγμή και μετά. Τελικά, αφού τα άκουγα καθημερινά καμιά δεκαριά φορές όπου μπορούσα,στο σπίτι, στο γραφείο, στο αυτοκίνητο,έφτασα στο σημείο να νομίζω ότι τα είχα γράψει εγω!!!

    Ετσι και έφτασε η ημέρα που μπήκαμε στο studio γιά την ηχογράφηση, και η αλήθεια είναι ότι δεν μας χρειάστηκε πολύς χρόνος, αφού πλέον τα συγκεκριμένα τραγούδια τα είχα δουλέψει πάρα πολύ. Οι δυσκολίες που έκρυβαν στην ερμηνεία τους, μπορεί με μιά πρώτη ακρόαση να μην φαίνονται, όμως πραγματικά ήταν πάρα πολλές, και ίσως δεν είναι τώρα η ώρα να εξηγήσω το πως και το γιατί. Η γραφή του Κώστα, όσο εύκολη μπορεί να θεωρηθεί απο κάποιον ,τόσο εύκολα μπορεί και απο τον ίδιο πάλι να θεωρηθεί δύσκολη την ίδια στιγμή!!!

    Είχα την τύχη να γνωρίσω απο κοντά τον Κώστα, και να μιλήσουμε λίγο γιά τις ζωές μας, πράγμα που με οφέλησε στα μέγιστα, σχετικά με την ερμηνευτική συμπεριφορά μου, απέναντι στα τραγούδια του, και τον ευχαριστώ πολύ γιά αυτό. Φίλε Κώστα, αν και μέχρι το τέλος του τελευταίου διαγωνισμού τραγουδιού που έγινε εδω, δεν ήξερα καν ποιός είσαι,θέλω να πιστεύω ότι πλέον σε έχω γνωρίσει αρκετά και γιά αυτό είμαι πολύ χαρούμενος.

    Σε ευχαριστώ απο καρδιάς γιά την εμπιστοσύνη που μου έδειξες και χαίρομαι τόσο πολύ, που ότι και όπως ερμήνευσα σου άρεσε....γιά εμένα αυτό ήταν και το μεγαλύτερο άγχος μου, αλλά και η μεγαλύτερη ανταμοιβή μου στο τέλος.

    Σχετικά τώρα με τα τραγούδια που υπάρχουν σε αυτή την δουλειά.....

    Το τεχνικό και γραφιστικό μέρος της δουλειάς στέκεται σε πολύ ψηλά επίπεδα και σε σημείο τέτοιο που δεν συναντάς σε εκδόσεις πολύ μεγαλύτερου κόστους.Γιά το μέρος αυτό εξ'αρχής ήμουν σίγουρος γιά το αποτέλεσμα κρίνοντας απο τις προηγούμενες δουλειές του Κώστα, και μάλιστα του το είχα πεί στην αρχή της γνωρημίας μας, πόσο μεγάλη και καλή εντύπωση που είχε κάνει αυτός ο τομέας.

    Αρχικά να πω, ότι αυτή η μαγεία της απλής γραφής και ενορχήστρωσης είναι μεγάλο πράγμα γιά εμένα. Η μελωδικότητα που βγάζουν τα όργανα και ο τρόπος που τα χειρίζονται ου μουσικοί, είναι διάφανη σε όλα τα τραγούδια,όπως επίσης διάφανη είναι και η διάθεση του δημιουργού σε μικρούς και εύστοχους πειραματισμούς, γιά να πάει την μουσική του, ένα σκαλί πιό πέρα απο τις προηγούμενες δουλειές του.

    Ενα μέρος αυτης της δουλειάς έτσι όπως την άκουσα ολοκληρωτικά, μου θύμισε χωρίς να μιμείται, παλιές καλές στιγμές του Γιώργου Σταυριανού, τον οποίο και θαυμάζω.

    Το οργανικό κομμάτι Νο5(Και στο βάθος φώτα σε μώλο αττικό)θα μπορούσε κάλιστα να σταθεί ως σήμα και μουσική γέφυρα βραδινής ραδιοφωνικής εκπομπής, που πολλοί θα ζήλευαν!! Οταν το άκουσα, αναπώλησα τις παλιές καλές ημέρες ραδιοφώνου που κάποτε ήμουν ενεργό μέλος τους, και που εαν υπήρχε τότε αυτό το κομμάτι, δεν θα το συζητούσα καν εαν θα το χρησιμοποιούσα στην εκπομπή μου!!

    Η φωνή και η ερμηνεία του Δημήτρη Φράγκου, όπως άλλωστε έχω ξαναπεί στον Κώστα απο παλαιότερες δουλειές του, μου αρέσει πολύ, και βρίσκω πολύ εύστοχα τα τραγούδια που του αντέθηκαν προς ερμηνεία.

    Απο τον δεύτερο κύκλο αυτού του cd ξεχώρισα το Νο7(Τίποτα δεν χάθηκε γιά εμάς)το οποίο και μου έφερε στο νού, χωρίς να υπάρχει ίχνος μίμησης υπέροχες ερμηνείες του Γεράσιμου Ανδρεάτου,καθώς επίσης και το Νο8(Ανατολίτικο), το οποίο όσο το ακούς και όσο περνάει η ώρα τόσο σε κερδίζει ,με αποτέλεσμα στο τέλος να το ξαναβάλεις απο την αρχή!!!

    Γιά τις ερμηνείες του Κώστα,δεν έχω να πω πολλά, παρά μόνο ένα και μαζί μιά ερώτηση ....

    ακούστε μιά ψυχή να τραγουδάει.....πόσο λάθος μπορεί να το κάνει;

    Σε ότι ερμήνευσα εγω, όπως είπα και στην αρχή δεν είμαι ο πιό κατάλληλος να κρίνει και δεν μπορώ να το κάνω.

    Απλά θα πώ ότι εξ'αρχής ότι είχα χαρακτηρίσει τα συγκεκριμένα τραγούδια ως εξής...

    Τα πιό αγαπημένα, χωρίς σειρά αξιολόγισης:

    No1..Καλοκαιρινή νύχτα στο εξοχικό(Λόγω μουσικότητας,ρυθμού και αστείρευτης ροής συναισθμάτων)

    Νο2..Δέηση γιά την ψυχή του Παπαδιαμάντη(Λόγω της ψυχικής έντασης που μου έβγαζε στην ερμηνεία)

    Το πιό δύσκολο και απαιτητικό σε ερμηνεία:

    Νο2...Καλοκαίρι του 1968(Λόγω της μεγάλης διάρκειας, και των πολλών στοίχων,που ήξερα πόσο σημαντικοί και συνάμα βιωματικοί είναι γιά τον δημιουργό σε αυτό το τραγούδι)

    Το πιό "διασκεδαστικό":

    Νο4....Ζωγράφου/Σέφφηλντ(Λόγω των ανάμοικτων συναισθημάτων κατά την ακρόαση και την ερμηνεία)

    Ως επίλογο θα ήθελα να παροτρίνω τον κόσμο, και αυτό όχι επειδή εγω συμμετέχω σε αυτη την δουλειά, να ακούσει τον Κώστα Αγα, ιδιαίτερα απο την στιγμή που αφιλοκερδώς σας προσφέρει τον μουσικό του μόχθο.

    Τέτοιες προσπάθειες πρέπει και αξίζουν να ανταμοίβονται με πολλές ακροασεις, και να είστε σίγουροι πως μετά το τέλος ακρόασης αυτού του cd, Θα έχετε ανακαλύψει έναν εξαιρετικό άνθρωπο και καλιτέχνη.

    Γιάννης Νανόπουλος.

    ΥΓ

    Σε ευχαριστώ πολύ Κώστα γιά την τιμή που μου έκανες.Να ξέρεις πως έκανα ότι μπορούσα και τα τραγούδια σου πλέον, τα αγαπω πολύ.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 21-02-2012 01:28 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 21-02-2012 01:32 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 21-02-2012 01:36 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 21-02-2012 01:37 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 21-02-2012 01:39 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 21-02-2012 01:43 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 21-02-2012 02:16 ]


    Thanasis-Gioglou
    21.02.2012, 08:07

    Καλή επιτυχία Κώστα...


    AlfaWolf
    22.02.2012, 01:54

    Καλοτάξιδο Κώστα !!!


    PHILIPPOSSM
    23.02.2012, 11:58

    Καλο ταξιδο Κωστα, ειμαι σιγουρος οτι ειναι μια πολυ προσεγμενη δουλεια οπως και οι αλλες.

    Υ.Γ επιτελους και κατι μουσικο σε αυτην την κοινοτητα μετα απο καιρο........


    jorge
    23.02.2012, 14:55
    Ευχαριστο νέο η συνεργασία σας Κώστα και Γιάννη. Πως προέκυψε;
    kwstasagas
    23.02.2012, 15:37

     

    Αυτό, jorge, το εξηγώ σε μια ιδιαίτερη παράγραφό μου στο πρώτο ποστ μου !!! Δηλαδή :

     

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 19-02-2012 στις 10:11 έγραψε...

    Και, φυσικά, όπως διαβάσατε παραπάνω, ένας από τους τραγουδιστές του cd είναι ένα άλλο μέλος του MusicHeaven, ο Γιάννης Νανόπουλος [μέλος Cineboy], τον οποίον τον γνωρίζουμε ως "νικητή του τελευταίου διαγωνισμού τραγουδιού του MusicHeaven" με το τραγούδι του "Πέταγμα" !!! Όταν πριν 2 χρόνια άκουσα, στο πλαίσιο του διαγωνισμού μας, τη φωνή του Γ.Ν. να τραγουδά το "Πέταγμά" του, το πρώτο που σκέφθηκα ήταν : "Αυτή η φωνή θέλω να τραγουδήσει και κάτι δικό μου" !!! Και, πράγματι, ο Γιάννης Νανόπουλος στο καινούριο μου cd μου προσέφερε 4 πολύ όμορφες ερμηνείες σε 4 τραγούδια μου, αφήνοντας κάτι από το δικό του "στίγμα", το δικό του "ύφος'" αλλά και την "ψυχούλα" του !!! Γιάννη, απλά ... χίλα ευχαριστώ για τη συμμετοχή σου !!!

    Τα πράγματα γίνανε έτσι ακριβώς όπως τα περιέγραψα : Από την πρώτη κιόλας στιγμή που άκουσα το "Πέταγμα" στο πλαίσιο του διαγωνισμού μας, η φωνή που άκουσα να τραγουδάει το εν λόγω άσμα με άγγιξε και με συγκίνησε !!! Κι αυτό επειδή τα χαρακτηριστικά αυτής της φωνής, έτσι όπως τα εισέπραξα, είχαν : πολλή ανθρωπιά, ενδοσκόπηση και ταπεινοφροσύνη !!! Κι επειδή κι εγώ όχι μόνο σε ό,τι κάνω με τη μουσική, αλλά, γενικά, σε ό,τι κάνω στη ζωή μου έχω ως "αρχές μου" τη σεμνότητα και την ταπεινοφροσύνη [κάτι που δεν είναι απαραίτητα καλό], μού πέρασε αβίαστα η εξής σκέψη απ' το μυαλό : "Πόσο θα ήθελα αυτή η φωνή να τραγουδήσει κάτι δικό μου" !!! Και πράγματι .... μετά τον διαγωνισμό, όταν και αποκαλύφθηκαν τα ονόματα των συμμετεχόντων, έστειλα στο μέλος cineboy προσωπικό μήνυμα : "Σκέφτομαι να ηχογραφήσω μια καινούρια δισκογραφική δουλειά, θα ήθελες να συμμετάσχεις ??? " ??? Και ... προς μεγάλη μου χαρά και έκπληξη, δέχθηκε !!! Έτσι, του έστειλα ταχυδρομικώς στο Άργος [όπου κατοικεί] ένα πρόχειρο demo με τα 4 τραγούδια ηχογραφημένα μόνο με το μπουζουκι μου και τη φωνή μου, λίγες εβδομάδες μετά επικοινωνήσαμε για να μου δώσει "τους τόνους στους οποίους θα ηχογραφηθούν τα τραγούδια" και τον Ιούλιο που μάς πέρασε ανέβηκε από το Άργος στην Αθήνα και σε μόλις δύο ωρίτσες τα τραγούδησε στο Studio Artracks (εκεί όπου έχω ηχογραφήσει όλα τα "πονήματά" μου από το 2000 κι εφεξής) !!! Και μάλιστα ... μού είχε κάνει εντύπωση : πάνω στα χαρτιά με τους στίχους είχε κρατήσει σημειώσεις, πάνω από διάφορες λέξεις των στίχων είχε βελάκια, σημάδια κλπ κλπ {#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.eek}.... Δηλαδή, .... τα είχε μελετήσει !!! Παρόλο που του επισήμαινα : "βρε Γιάννη, δεν χρειάζεται να σε απασχολήσουν τόσο πολύ τα τραγούδια μου, πες ότι πας να τραγουδήσεις σε κάποιο φιλικό σπίτι κι όχι στο στούντιο" κλπ κλπ ....  .... Και το αποτέλεσμα, αλλά και η γνωριμία μας εν γένει, με δικαίωσε και με ικανοποίησε πλήρως !!! Τα τραγούδια βγήκαν καλύτερα κι απ' ό,τι τα περίμενα [πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη .... ίσως άλλοι ακροατές να έχουν διαφορετική άποψη, η οποία, φυσικά, θα είναι απολύτως σεβαστή !!! ] !!!

     

    Οπότε, φίλε jorge, μπορείς να είσαι κι εσύ λιγάκι "περήφανος" {#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.thumbup}: Ο διαγωνισμός του MusicHeaven έβγαλε μια μουσική συνεργασία !!! Μέχρι τη λήξη του διαγωνισμού τον Γιάννη / cineboy ούτε τον γνώριζα, ούτε με γνώριζε !!! Άλλωστε, δεν έχω καμία απολύτως σχέση με Άργος, όπου μεγάλωσε και μένει ο Γιάννης !!! Η καταγωγή μου είναι από ένα νησάκι της αγόνου γραμμής Κυκλάδων, ενώ μεγάλωσα και ζω στη συνοικία του Ζωγράφου [αυτά ... τα έχω γράψει πολλάκις στο φόρουμ μας] !!! Να, όμως, που η καλή η τύχη "φρόντισε" να γίνει συνεργάτης μου, και πλέον φίλος μου, ένας Αργείτης !!!

    Στο διαγωνισμό του ΜΗ το τραγούδι μου αποκλείστηκε από τον .... 1ο προκριματικό γύρο !!! Όμως το ... βραβείο μου από αυτόν τον διαγωνισμό [και μάλιστα ... το καλύτερο απ' όλα] ήταν η φωνή και η "ψυχούλα" του Γιάννη, που έδωσε φωνή και "ψυχούλα" σε 4 δικά μου τραγούδια .....

     

    Τέλος, jorge και Ελένη, θα είναι χαρά μου να φτάσει στα χέρια σας το καινούριο μου cdάκι [αν δεν απατώμαι, σε κάποια χριστουγεννιάτικη συνάντηση η Ελένη είχε "κερδίσει" ένα αντίτυπο του "Κώστας Άγας IV" στο πλαίσιο της "ανταλλαγής δώρων"{#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.thumbup}] !!! Αλλά κι εσείς αγαπητοί μου συμφορουμίτες .... Θα είναι χαρά μου να μού στείλετε προσωπικό μήνυμα και να ζητήσετε το καινούριο μου cdάκι !!! Θα σάς αποσταλεί χωρίς καμία απολύτως αντικαταβολή ή επιβάρυνση [άκόμη και τα ταχυδρομικά θα είναι δικό μου "κέρασμα"] !!! Η μεγαλύτερη χαρά, αλλά και η καλύτερη πληρωμή, που "εισπράττω" από αυτή τη 'διαδικασία' δεν είναι τίποτε άλλο παρά η σκέψη ότι : "να, παρόλο που από το 1999 μέχρι σήμερα κινούμαι στο χώρο της δισκογραφίας αυτόνομα, ανεξάρτητα, εκτός επίσημης δισκογραφίας και με περισσή σεμνότητα και διακριτικότητα, εντούτοις .... κάποιοι με ανακάλυψαν" !!!!!!!    

          

     


    -----------------
    How can we Dance when our earth is turning / How do we sleep while our beds are burning ??? [Midnight Oil - Beds Are Burning]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 23-02-2012 16:18 ]


    cineboy
    23.02.2012, 16:02

    Ο Κώστας με κάλυψε πλήρως, και δεν έχω να προσθέσω πλέον τίποτε εκτός απο το να φανερώσω την συγκίνηση μου γιά τα λόγια του.

    Ετσι ακριβώς έχουν τα πράγματα, δίχως τίποτε λιγότερο η περισότερο.

    Το "κέρδος¨δεν ήταν μόνο γιά τον Κώστα, αλά και γιά εμένα,και γιά αυτό τον ευχαριστώ πάρα πολύ.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 23-02-2012 16:02 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 23-02-2012 16:06 ]


    jorge
    23.02.2012, 17:18
    Παραμένουμε ένας μουσικός οργανισμός λοιπόν, ενώ και οι 2 σας δίνετε κίνητρο να επαναλάβουμε κάτι ανάλογο. Ίσως και χωρίς τους χορηγούς - που αυτή την εποχή μάλλον δεν υπάρχουν - μια και υπάρχουν τελικά πιο πολύτιμα πράγματα, από μια συσκευή MP3 ή μια δωροεπιταγή... Μπράβο σας και πάντα τέτοια. Κώστα καλοτάξιδο :)
    despinakontogianni
    27.02.2012, 17:06
    Είμαι απλά συγκινημένη! Σας εύχομαι τα καλύτερα ολόψυχα!
    mary_omikron
    20.03.2012, 22:23

    Από την πρώτη στιγμή που διάβασα για την κυκλοφορία του νέου σου cd ήθελα να το αποκτήσω, αλλά θεώρησα πολύ δεσμευτική την προθυμία σου να το προσφέρεις δωρεάν και δεν επιχείρησα -όπως ξέρεις- να στο ζητήσω. Τις αιτιάσεις μου τις κατέρριψες όταν στην εκπομπή του Χάρη Αρώνη που παρουσίασε την δημιουργία σου συνομιλήσαμε στο chat.

    Σήμερα παρέλαβα ελεύθερα με courier όχι ένα, αλλά τρία cds και αισθάνομαι την ανάγκη να σε ευχαριστήσω και δημόσια για την ευγενική γενναιοδωρία και να προτρέψω και τα άλλα μέλη να το ζητήσουν. Είναι όμορφη δουλειά με ψυχή και μεράκι σε πολύ προσεγμένη έκδοση και αξίζει να την αποκτήσουν. Ιδιαίτερη αναφορά στα τέσσερα τραγούδια που ερμηνεύει ο Γιάννης Νανόπουλος (cineboy) 

    Φίλοι συμφορουμίτες ζητήστε άνετα με πμ το cd απ΄τον Κώστα, η προθυμία του και η αμεσότητα θα σας καταπλήξει, οι δημιουργίες είναι όμορφες και η καλή διάθεση με την οποία τις προσφέρει τις κάνουν μοναδικές!!

    Κώστα ευχαριστώ πάρα πολύ {#emotions_dlg.beer} 


    DrLove
    20.03.2012, 22:28
    Ο δρόμος στον οποίο διάλεξες να βαδίσεις, λέει πολλά για το ποιόν σου. Μπράβο Κώστα.
    kwstasagas
    24.03.2012, 18:53

    Στις 21 Φεβρουαρίου, ημέρα Τρίτη, ήμουν προσκεκλημένος στην εκπομπή του Αλέξη Βάκη "Τον πιο μικρό, τον πιο πικρό, τον πιο αγαπημένο" στον ραδιοφωνικό σταθμό του "Στο Κόκκινο 105,5", όπου έδωσα συνέντευξη και έγινε παρουσίαση των τραγουδιών τού "... και στο βάθος φώτα σε μώλο αττικό" !!! Αν επιθυμείτε να ακούσετε την εκπομπή, σάς παραπέμπω σε αυτήν με το παρακάτω link :

     

    Τον πιο μικρό, τον πιο πικρό, τον πιο αγαπημένο - 21 Φεβ 201255:07

     

    Η εκπομπή είναι "αναρτημένη" στην ιστοσελίδα του σταθμού [όπως και ένα σωρό παλαιότερες εκπομπές του σταθμού] .... Μετά τις ειδήσεις του σταθμού, αρχινάει η εκπομπή με το τραγούδι "Καλοκαιρινή νύχτα στο εξοχικό" [ερμηνεία Γιάννης Νανόπουλος] και ακολουθεί η συνεντευξούλα .....  

     

     

     

     

     


    -----------------
    How can we Dance when our earth is turning / How do we sleep while our beds are burning ??? [Midnight Oil - Beds Are Burning]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 24-03-2012 18:54 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 24-03-2012 18:56 ]


    sympetheros
    27.03.2012, 07:07

    Ενα πολύ μεγάλο ευχαριστώ και από μένα στον Κώστα για το δώρο του που έφτασε στα χέρια μου χθες!

    Οτι καλύτερο μπορεί να εισπράξει κανείς από ένα διαδυκτιακό τόπο μουσικής η γνωριμία με τραγούδια και μουσικούς

    που δεν προβάλλονται δε διαφημίζονται δεν αποτελούν μέρος του star system και δεν θα βγούν στα περίπτερα  με τις εφημερίδες.

    Το ένθετο είναι αξιοπρόσεκτο και νοσταλγικό (η φωτογραφία του Σεραφίνο πάνω στο δισκάκι ζωγράφισε ένα χαμόγελο στο πρόσωπό μου που ..κρατάει ακόμα!

    Τα τραγούδια και η δημιουργία είναι η καλύτερη απάντηση στη μιζέρια της εποχής !

    Τα 2 επιπλέον cd που βρήκα στο φάκελο...θα πιάσουν τόπο .

    Με τέτοιες μουσικές προτάσεις τη χρονιά που διανύουμε μπορώ να πώ δανειζόμενος τον τίτλο ενός απ τα τραγούδια του δίσκου πώς...

    ''Τίποτα δεν χάθηκε για μας''.


    panosbousalis
    01.04.2012, 16:29
    Καλοτάξιδο Κώστα!!
    Thanasis-Gioglou
    24.05.2012, 10:56

    Παρουσίαση του δίσκου στο "Όγδοο"

    Κώστας Άγας - «… και στο βάθος φώτα σε μώλο αττικό»

    Υπογράφει: Θανάσης Γιώγλου 24/05/2012

    http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=2734&Itemid=39


    kwstasagas
    27.05.2012, 22:26

    Πολύ ωραία η παρουσίαση που κάνεις στη δουλειά μου φίλε Θανάση !!! Σε ευχαριστώ {#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.thumbup}.... Έχω, μάλιστα, την εντύπωση ότι "αποδίδεις" στο "...και στο βάθος φώτα σε μώλο αττικό" ό,τι ακριβώς του αξίζει, χωρίς κολακείες !!!

    Επίσης, πολύ μου αρέσει η δουλειά που γίνεται στο διαδικτυακό μουσικό περιοδικό "Όγδοο", ό,τι έχει υποπέσει στην αντίληψή μου [δισκοκριτική, συνεντεύξεις καλλιτεχνών κλπ] είναι πολύ προσεγμένο !!! {#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.rockon}


    Thanasis-Gioglou
    28.05.2012, 08:12

    Γεια σου Κώστα, να είσαι καλά, σε ευχαριστώ πολύ....{#emotions_dlg.beer}