ελληνική μουσική
    578 online   ·  210.848 μέλη

    «Επεισοδιακες» οι συναυλίες του Γιώργου Νταλάρα σε Νίκαια και Ίλιον

    optiras
    13.03.2012, 16:55

    '' Η μαγκιά του Νταλάρα και ο φασισμός της μάζας''  του Άγγελου Μόσχοβα από την iefimerida

    '' χαμός στο διαδίκτυο για το γιαούρτωμα στον νταλάρα''

    Για χαλάρωμα σχολιάζω κάποιες από τις δηλώσεις του Νταλάρα που αφήνουν άναυδους από την προαναφερόμενη συνέντευξη στον love radio

    «Δεν με εκπροσωπεί κανένα κόμμα αυτή τη στιγμή. Είμαι μόνος μου. Δεν ταυτίζομαι με το ΠΑΣΟΚ, έχω άλλες απόψεις»

    Μόνο με το μπατσόκ...

    ''Δεν ψήφισα τη γυναίκα μου''

    Δεν μας κατουράς ρε Πάριε

    ''Η μουσική είναι μόνο στην ψυχή μου''

    Και στην τσέπη ...Γιατί να το κρύβομεν άλλωστε...

    ''Δε θα μπορούσα να μπω στην πολιτική''

    Πάντως τα προσόντα τα έχεις...Κρίμα να πάνε χαμένα..Τώρα βέβαια είναι η γυναίκα σου...Ίσως άλλη φορά...

    ''Είμαι αψής''

    Στα βίντεο που βλέπω είσαι πάντως ψυχραιμότατος...

    ''Δεν είμαι αυτό που βλέπετε''

    Αργήσαμε λίγο αλλά το καταλάβαμε...

    ''Ποτέ δεν απολογούμαι''

    Το έχουμε διαπιστώσει...


    ''Πρέπει να επαναφέρουμε την απλή αναλογική. Η Αριστερά δεν ενώνεται με τίποτα πια''

    Νταλάρας for president...

    ''Χρόνια περιμένουμε το 40%''

    Του πασόκ;Ξέχαστα γιώργο...Πάνε οι παλιές καλές μέρες...Για εσάς...

    ''Δεν αρέσουν αυτά που λέω''

    Ναι,προτιμούμε αυτά που τραγουδάς...

    ''Ο κόσμος έχει δίκιο''

    Άργά το κατάλαβες.....

    ''Θα ήθελα να μη με τοποθετεί ο κόσμος σε πράγματα που δεν έχω τη δυνατότητα να εκφραστώ σωστά. Ίσως να φταίω κι εγώ''

    Θαύμα!Πως έγινε αυτό;Και εσύ τέκνον βρούτε κάνεις αυτοκριτική(σόφτ ...);
    ''δεν είχα φανταστεί ποτέ ότι θα συνέβαινε αυτό''

    Καμιά επαφή με την πραγμματικότητα...Ας ελπίσουμε να αποκαταστήσει ο νταλάρας την επαφή με την πραγματικότητα...Γιατί μέχρι στιγμής μάλλον για σύνδεση με Κάιρο τον κόβω....

    http://www.tragiko.com/2012/03/blog-post_7014.html

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : optiras στις 13-03-2012 17:01 ]


    optiras
    13.03.2012, 17:05

     

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 13-03-2012 στις 02:02 έγραψε...

    Optira τι νόημα έχει να σχολιάσουμε μια ανακοίνωση βαρβάρων;

    Δεν το βλέπω έτσι...

    Νομίζω ότι σαν κοινωνία δείξαμε τρομερή αδιαφορία,ανεκτικότητα,ωχαδερφισμό σε πάρα πολλά φαινόμενα...Και αν συνεχίσουμε με αυτή την νοοτροπία δεν βλέπω όχι μόνο να βγαίνουμε από την κρίση αλλά να προχωράμε όλο και σε χιερότερες καταστάσεις...

    Στο κείμενο μου κάνει εντύπωση το ότι μιλάν σαν να εκπροσωπούν όλους...

    Το κείμενο αυτό ψηφίστηκε σε δημοψήφισμα;Ρωτήθηκαν όλοι;Ελέχθηκε αν όσοι συμμετείχαν-σε τέτοιες διαδικασίες,αν υποθέσουμε ότι ποτέ έλαβαν χώρα- ήταν της περιοχής ή άσχετοι;

    Η δική μου εμπειρία -από ανάλογες φάσεις με ανοικτές συνελεύσεις στην Θεσσαλονίκη -μου λέει ότι οι συμμετέχοντες είναι λίγοι και ότι δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που βλέπουμε κόσμο τον οποίο δεν έχουμε ξαναδεί ποτε στην γειτονιά...Ακόμα δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που ακούγονται ακρότητες....

    Αν λοιπόν δεν έχουν ακολουθηθεί τέτοιες διαδικασίες,με ποιες διαδικασίες αποφασίστηκε το κείμενο και ποιοι το απαοφάσισαν αυτό;Αποφασίζομεν και διατάσσομεν;Και ποιοι είναι υπεύθυνοι;

    Και ποιος θα την εφαρμόσει αυτή την απόφαση;Οι χούλιγκανς;Οι κακοποιοι;Θα πάρουμε οι πολίτες τον νόμο στα χέρια;

    Και αν θρηνήσουμε θύματα ποιος από αυτούς θα απολογηθεί;Ή θα πρέπει άλλοι πολίτες να τους αποδώσουν δικαιοσύνη;Και σε τέτοια-ελπίζω να μην συμβεί ποτέ-περίπτωση τι ανακοίνωση θα ακολουθήσει;''Λυπάμαι,δεν ήξερα,δεν το σκέφθηκα;'

    Μου θύμησε το κίνημα not in my garden....

    Ακόμα η επιτροπή θα προβεί σε ανάρτηση πινακίδων τύπου ''απονταλαροποιημένη περιοχή'' στο στυλ των γελοίων πινακίδων που έβαζαν οι δήμοι -στα πλαίσια του άκρατου λαϊκισμου και ανορθολογισμού και συνθηματολογίας-στα μέσα της δεκαετίας του 80 ''αποπυρηνικοποιημένη περιοχή/δήμος/κοινότητα'' ώστε οι επίδοξοι νταλάρες να το γνωρίζουν;Μάλιστα θα επισημανθούν τα όρια της περιοχής ώστε να μην έχουμε παραβιάσεις καταλάθος; 

    Και μετά,αν άλλη επιτροπή,εμπνεόμενη από το στυλ αυτής της επιτροπής βγάλει ανακοίνωση του στυλ ''δεν θέλουμε τους γύφτους/ξένους/εβραίους στην περιοχή μας'' τι γίνεται;

    Αυτά τα λέω για να αποδείξω το παράλογο της ανακοίνωσης ...Την κριτική στο νταλάρα-που πάντα τέτοιος ήταν-την συμμερίζομαι,την έχω κάνει εδώ και πολύ καιρό στο ίντερνετ...Όταν τέτοιες επιτροπές καν δεν υπήρχαν-δεν ξέρω όταν κάποιοι ξέσκιζαν  την χώρα μας, ''συμμετείχανν στη λεηλασία της ζωής μας'' με τι ασχολούνταν αυτές οι επιτροπές,και ούτε καίγομαι να μάθω...Αυτό μάλλον αφορά την συνείδηση αυτών που συμμετέχουν σε αυτές...Θα τους ρωτήσω μόνο,όταν τρεις κι ο κούκος κάναμε κριτική στους νταλάρες-και μας την έπεφταν οι οπαδοί του νταλάρα που ήταν όλοι αυτοί;Ή δεν είχαν πάρει χαμπάρι τι παιζόταν;

    Ένα άλλο μέρος της ανακοίνωσης που είναι εξωπραγματικό είναι αυτό,στο κλασσικό νεοελληνικό στυλ,φταίνε όλοι οι άλλοι αλλά όχι εμείς:

    Παράθεση:

    η φτώχεια και η εξαθλίωση που βιώνουμε όλο και περισσότερο εμείς, οι οικογένειές μας και οι γείτονές μας δεν είνα φυσική καταστροφή προκληθείσα από τα στοιχεία της φύσης.Αλλά αποτέλεσμα συνειδητών επιλογών των αφεντικών σε Ελλάδα και Ευρώπη, που ψηφίζουν οι εγχώριοι βουλευτές (όπως η Άννα Νταλάρα, που ήταν υφυπουργός Εργασίας στο διάστημα Σεπ10 έως Ιουν11 και παραμένει ένθερμη οπαδός των μέτρων του μνημονίου)

    ....

     Δεν θα αφήσουμε έξω από την κριτική μας τις δημοτικές αρχές, που αποτελούν τον τοπικό βραχίονα του κράτους και των πολιτικών του στις γειτονιές μας

    Αυτούς ποιοι τους ψήφιζαν;Ποιοι τους ανεχόντουσαν;Ποιοι συμμετείχαν στους κομματικούς διορισμούς,στην διανομή κονδυλίων που δεν τα δικαιούνταν;Ποιοι ήρταν αυτοί που δεν πήγαιναν στην δουλειά τους,που δεν κατήγγελαν κλοπές/μίζες/ατασθαλίες κατά του κράτους;Ποιοι ήταν αυτοί που ήταν μέλη στα κόμματα;Ποιοι χειροκροτούσαν κάτω από τα μπαλκόνια ακόμα και στις δημοτικές εκλογές που έγιναν πρόσφατα;Ποιοι ήταν αυτοί που πήγαιναν στους βουλευτές και ζητούσαν διορισμό;Ποιοι ήταν οι διαπλεκόμενοι με το κράτος;ποιοι έχτιζαν παράνομα παραθεριστικές κατοικίες,έκαναν φοροδιαφυγή;Ποιοι έκαιγαν τα δάση;Ποιοι έπαιρναν αναπηρικές συντάξεις;Ποιοι έδιναν φακελάκια;Ποιοι βγήκαν να διαδηλώσουν κατά της διαφθοράς,κατά της κατασπατάλησης δημόσιου χρήματος,κατά της μη απονομής διικαιοσύνης;Ποιοι ζήτησαν εξηγήσεις για ολυμπιακούς,πολιτιστικές πρωτεύουσες;Ποιοι φούσκωναν τους λογαριασμούς στις επιδοτήσεις;Ποιος βγήκε σε διαδήλωση υπέρ των ανέργων,των μπλοκάκηδων;Και πότε;Ποιος διαδήλωσε κατά της χρηματο΄δότησης των κομμάτων,της απόσπασης δημοσίων υπαλλήλων σε γραφεία βουλευτών,κατά των χρημάτων που παίρνουν για κινητά και έξοδα οι βουλευτές μας;

    Σαν πολλά αφεντικά δεν υπάρχουν στην ελλάδα;Η πολλοί ασυνείδητοι και μη συνειδητοποιημένοι/ανεύθυνοι πολίτες;(Δεν αναφέρομαι στα μέλη της επιτροπής γιατί δεν τους ξέρω...Τους κάνω κριτική για την επιπόλαιη ανακοίνωση που εξέδωσαν χωρίς να σκεφτούν τις συνέπειες των πράξεών τους...Και χωρίς να αναλάβουν τις ευθύνες τους...)

    Μου θύμισε κάποιες ανακοινώσεις που βγάζουν σύνδεσμοι χουλιγκάνων για να δικαιολογήσουν τις επιδρομές που κάνουν σε συνδέσμους φιλάθλών άλλων ομάδων...

    Νομίζω ότι βρισκόμαστε ανάμεσα σε δυο παραυτάξςις που μουλάρωσαν:

    -ο μεν νταλάρας και οι δήμαρχοι με το να συνεχίζουν τις ανεκδηίγητες συναυλίες

    -οι δε υπόλοιποι με το να συνεχίζουν τα έκτροπα που δεν τους τιμούν

    Και οι δυο μεριές δείχνουν ότι η οικονομική χρεοκοπία ήρθε σαν επιστέγασμα της πολιτικής,κοινωνικής,πολιτιστικής,ηθικής χρεοκοπίας που προηγήθηκαν...Και αυτές, όλοι μας τις κρύβαμε κάτω από το χαλάκι,όλοι μας κάναμε πως δεν τις βλέπαμε,όλοι μας δεν κάναμε τίποτα για να τις αποφύγουμε ή όταν έγιναν για να αλλάξουμε κατεύθυνση..

    Ευτυχώς ,σε αντίθεση με αυτούς που κάνουν/έκαναν έκτροπα,βλέπω αρκετούς πολίτες ώριμους,που κατάλαβαν τι παίχθηκε σε αυτόν τον τόπο...

    Και μάλλον θα πρέπει να ενεργοποιηθούμε περισσότερο σαν πολίτες για να αποτρέψουμε τα χειρότερα...Αυτά που συνεπάγονται οι επιλογές των ανεύθυνων πολιτικών μας και πολλών ανεύθυνων πολιτών μας αν συνεχίσουν να συμπεριφέρονται έτσι...

    Τέλος αν συνεχιστούν τα έκτροπα και δεν σταματήσουν οι συναυλίες μήπως η λύση θα ήταν καμιά διαδήλωση;Μήπως να δείξουμε ότι το μεγάλο μέρος των πολιτών δεν είναι ούτε με τον νταλάρα ούτε με τους ''άλλους'';

    Πιστεύω πως πιο ηχηρή σφαλιάρα για το κάθε καλλιτέχνη θα ήταν τα άδεια καθίσματα και νομίζω πως μετά από τέτοια εμπειρία θα το ξανασκεφθόταν να την ξανακάνει...

    Είμαι της άποψης πως και οι δυο μεριές κάνουν απλώς τους στυγνούς υπολογισμούς τους...Και πως δεν θα υπαναχωρήσει κανείς...

    Πόσο καιρό είχαμε να ασχοληθούμε τόσο με τον νταλάρα;

    Ποιος θα ασχολούνταν με αυτές τις επιτροπές τόσο εκτενώς;Πότε ασχολήθηκαν τα μμε μαζί τους;

    Αυτά δείχνουν ότι όλοι αυτοί οι άνθρωποι δεν ενδιαφέρονται για καμία δημοκρατία,για κανένα κράτος παρά για την πάρτη τους...Ακριβώς σαν αυτούς δηλαδή που μας έφεραν εδώ και δεν λένε να αφήσουν καρέκλες,εξουσίες,νοοτροπίες...


    ilio
    14.03.2012, 16:59

    Υπάρχουν πολλοί λόγοι που μπορεί κάποιος να μην σχολιάσει κάτι.

    Στη περίπτωση μου θα πω ότι είναι ζήτημα χρόνου.Για να διαβάσεις

    κάτι ή να συμμετάσχεις σε μία συζήτηση θα πρέπει να μην έχεις κάτι

    άλλο να κάνεις ή να αφήσεις κάτι άλλο, έτσι;Smile

    Θα συμφωνήσω με τα περισσότερα που είπες Optiras και οι προεκτάσεις

    που έδωσες ξεπέρασαν το εν λόγω θέμα που συζητάμε σε αυτό το νημάτιο.

    Καλώς για εμένα.

    Θα παραθέσω μία πηγή φωτός,τουλάχιστον έτσι αποδείχτηκε για μένα,μέσα σε αυτήν

    την μαυρίλα της κρίσης,ο λόγος του φιλόσοφου Στέλιου Ράμφου.

     

    «Ασ’ τους άλλους. Εσύ ο ίδιος πού ευθύνεσαι; Τι προσάπτεις στον εαυτό σου;

    Από εκεί θα βρεθούν τα υπόλοιπα. Όσο αυτό δε γίνεται, η κρίση θα παρατείνεται,

    το σάπισμα θα βαθαίνει και τα φαινόμενα της ανομίας θα γίνονται πιο άγρια.»

    (Στέλιος Ράμφος - Η λογική της παράνοιας ).


    gikostas
    14.03.2012, 19:06
    Διάβασα ότι ο Νταλάρας τελικά θα σταματήσει τις συναυλίες.Δεν γνωρίζω αν είναι αλήθεια αλλά έχω πάθει σοκ.Πως θα πορευτούμε απο'δω και πέρα;Δισοίωνο το μέλλον μας Έλληνες.
    jorge
    15.03.2012, 01:22
    Οι συναυλίες αναβάλλονται για μετά τις εκλογές.
    pastella
    15.03.2012, 23:31

    Δέσποινα Ολυμπίου: «Βρέθηκα εκτεθειμένη μπροστά σε ορισμένους που επιδείκνυαν τα γεννητικά τους όργανα»

    Το περασμένο Σάββατο η Δέσποινα Ολυμπίου εμφανίστηκε στο κλειστό γήπεδο Δάφνης στο πλευρό του Γιώργου Νταλάρα. Η ίδια μιλά σε πρόσφατη συνέντευξη της για το πώς αντιμετώπισε τα έντονα γιουχαΐσματα και τις αποδοκιμασίες.

    «Είμαι άνθρωπος ευαισθητοποιημένος και με καλές προθέσεις. Δεν περίμενα ότι θα γινόμουν στόχος για να ξεσπάσουν κάποιοι την οργή τους», εξομολογείται η Δέσποινα Ολυμπίου στο περιοδικό Εγώ και συνεχίζει: «Δυστυχώς βρέθηκα εκτεθειμένη σε μια βροχή μπουκαλιών, νεραντζιών, αυγών, να τραγουδάω και να βρίζουν αισχρά, με αναίσχυντες χειρονομίες, και μάλιστα ορισμένοι γελούσαν κι επιδείκνυαν τα γεννητικά τους όργανα, ενώ συγχρόνως έγραφαν στις κάμερες, για να το έχουν ως αναμνηστικό. Ήταν θλιβερό. Εξελίχθηκε ένας μικρός εμφύλιος μπροστά στα μάτια μου», αποκαλύπτει. Όσο για το αν αντέδρασε; «Δεν είμαι καμιά προνομιούχα, ούτε χλευάζω τον αγώνα των συνανθρώπων μου.

    Είμαι μια τραγουδίστρια που θέλησε να επικοινωνήσει μέσω της μουσικής με ανθρώπους για τους οποίους σήμερα ένα εισιτήριο μπορεί αν είναι πολυτέλεια. Είναι ένας δικός μου τρόπος να αντιμετωπίζω την κρίση», δηλώνει και συμπληρώνει: «Όπως σέβομαι τον κόσμο, απαιτώ το ίδιο και από τον κόσμο και για αυτόν τον λόγο δεν θα συνεχίσω να βάζω την ασφάλεια μου και την ασφάλεια των ανθρώπων που έρχονται να με ακούσουν σε κίνδυνο». Η τραγουδίστρια μεταξύ άλλων αναφέρθηκε και στις προκλητικές δηλώσεις συναδέλφων λέγοντας χαρακτηριστικά: «Όλοι έχουμε τις απόψεις μας και καλό θα ήταν αυτή τη τόσο φορτισμένη εποχή να προσέχω της δηλώσεις μου».

    Πηγή: gossip-tv.gr


    mpjxprt
    16.03.2012, 17:11

    ... μάλιστα ξανά ... {#emotions_dlg.huh}

    Ακυρώνει τις συναυλίες αλληλεγγύης ο Γιώργος Νταλάρας :

    http://www.iefimerida.gr/news/41563/%CE%B1%CE%BA%CF%85%CF%81%CF%8E%CE%BD%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B1%CF%85%CE%BB%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CF%8D%CE%B7%CF%82-%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CF%8E%CF%81%CE%B3%CE%BF%CF%82-%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%AC%CF%81%CE%B1%CF%82

     

    Να υποθέσω οτι στο εξής θα αφήνουμε να τραγουδάει μόνο όποιος γουστάρουμε, και τους υπόλοιπους θα τους γιαουρτώνουμε, θα βρίζουμε την οικογένειά τους, και στην τελική αν μπορούσαμε να τους "εξαφανίσουμε" κιόλας, μάλλον καλό θα κάναμε ? Έτσι επειδή είμαστε "αγανακτισμένοι" , γούστο μας και καουμποιλίκι μας ?

    Να υποθέσω οτι πρόκειται για άλλη μία μικρή νίκη των Ιδεολογικών Φασιστών της γειτονιάς μας ?

    Επίσης, ευχαριστώ πολύ, ΔΕ ΘΑ ΠΑΡΩ ΣΙΓΟΥΡΑ ...{#emotions_dlg.mad}

    /Πέτροc Cool


    Hastaroth
    16.03.2012, 19:06

    Είναι πράγματι λυπηρά όλα αυτά που έγιναν στίς συναυλίες τού κ.Νταλάρα.¨Ομως εγώ θα σταθώ στο εξής κομμάτι τής ανακοίνωσης:

    Παράθεση:
    Επειδή η χρονική συγκυρία, ενόψει των επερχόμενων εκλογών απαιτεί νηφαλιότητα

    γιά να επισημάνω ότι άν ο κ.Νταλάρας είχε ξεκινήσει τίς συναυλίες αυτές π.χ. από τον Πειραιά και όχι από την Β'Αθηνών,περιοχή γιά την οποία εκλέγεται ή θέτει υποψηφιότητα η σύζυγός του στίς εκλογές,με δεδομένο ότι γνώριζε την "χρονική συγκυρία" τών επερχομένων εκλογών,ΙΣΩΣ να μήν είχαν γίνει τα έκτροπα αυτά.Υποψιάζομαι ότι αυτή η επιλογή του ήταν που άναψε τον "σπινθήρα" τών επεισοδίων και αποδοκιμασιών και όχι το γεγονός ότι ο κ.Νταλάρας έκανε αυτές τίς συναυλίες-τίς οποίες,φυσικά,όποιος δέν ήθελε να παρακολουθήση,δέν θα τίς παρακολουθούσε.Ομως ο κόσμος είδε την συγκεκριμένη ενέργεια ώς ένα είδος "προεκλογικής εκστρατείας" τού κ.Νταλάρα υπέρ τής συζύγου του,η οποία ώς βουλευτής και υπουργός ψήφισε τα "μνημόνια" αλλά και έκανε απαράδεκτες δηλώσεις (π.χ."δέν υπάρχουν λαθραίοι άνθρωποι,αλλά μόνο λαθραία τσιγάρα",κλπ).Σέ συνδυασμό δέ με τίς γνωστές προκλητικές δηλώσεις τού ίδιου τού κ.Νταλάρα,ήταν επόμενο να οξυνθούν τα πνεύματα,ακόμη και σέ ανθρώπους που ώς καλλιτέχνη τον σέβονται και τον αποδέχονται και εξακολουθούν να ακούν και να ψυχαγωγούνται με τα τραγούδια που ερμηνεύει.

     

     


    jorge
    16.03.2012, 19:09
    Αυτό που είπε η Νταλάρα για τους μετανάστες γιατί είναι απαράδεκτο;
    mpjxprt
    16.03.2012, 19:29

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 16-03-2012 στις 19:06 έγραψε...
    Είναι πράγματι λυπηρά όλα αυτά που έγιναν στίς συναυλίες τού κ.Νταλάρα.¨Ομως εγώ θα σταθώ στο εξής κομμάτι τής ανακοίνωσης: ...

    γιά να επισημάνω ότι άν ο κ.Νταλάρας είχε ξεκινήσει τίς συναυλίες αυτές π.χ. από τον Πειραιά και όχι από την Β'Αθηνών,περιοχή γιά την οποία εκλέγεται ή θέτει υποψηφιότητα η σύζυγός του στίς εκλογές,με δεδομένο ότι γνώριζε την "χρονική συγκυρία" τών επερχομένων εκλογών,ΙΣΩΣ να μήν είχαν γίνει τα έκτροπα αυτά.Υποψιάζομαι ότι αυτή η επιλογή του ήταν που άναψε τον "σπινθήρα" τών επεισοδίων και αποδοκιμασιών και όχι το γεγονός ότι ο κ.Νταλάρας έκανε αυτές τίς συναυλίες-τίς οποίες,φυσικά,όποιος δέν ήθελε να παρακολουθήση,δέν θα τίς παρακολουθούσε.Ομως ο κόσμος είδε την συγκεκριμένη ενέργεια ώς ένα είδος "προεκλογικής εκστρατείας" τού κ.Νταλάρα υπέρ τής συζύγου του,η οποία ώς βουλευτής και υπουργός ψήφισε τα "μνημόνια" αλλά και έκανε απαράδεκτες δηλώσεις (π.χ."δέν υπάρχουν λαθραίοι άνθρωποι,αλλά μόνο λαθραία τσιγάρα",κλπ).Σέ συνδυασμό δέ με τίς γνωστές προκλητικές δηλώσεις τού ίδιου τού κ.Νταλάρα,ήταν επόμενο να οξυνθούν τα πνεύματα,ακόμη και σέ ανθρώπους που ώς καλλιτέχνη τον σέβονται και τον αποδέχονται και εξακολουθούν να ακούν και να ψυχαγωγούνται με τα τραγούδια που ερμηνεύει. 

    Καλά μιλάμε σοβαρά ? ... Πάμε να δικαιολογήσουμε Φασιστικές πράξεις τώρα ? μήπως να τους επικροτούσαμε κιόλας ?

    Ο Φασίστας πάντα θα βρίσκει προφάσεις για τις πράξεις του ... και εξαρτάται από' μας αν τις χάφτουμε ή όχι ...

    Η βία είναι ΠΑΝΤΑ ανεπίτρεπτη ... ειδικά στην Τέχνη.

    /Πέτροc Cool


    Hastaroth
    16.03.2012, 19:45

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 16-03-2012 στις 19:09 έγραψε...
    Αυτό που είπε η Νταλάρα για τους μετανάστες γιατί είναι απαράδεκτο;

    Γιατί έδειξε ότι δέν αντιλαμβάνεται πως υπάρχει ΠΡΑΓΜΑΤΙ πρόβλημα με τους λαθρομετανάστες-δηλαδή με τους μετανάστες εκείνους που δέν έρχονται στην Ελλάδα με τίς νόμιμες διαδικασίες,αλλά με λαθραίο,δηλαδή παράνομο,τρόπο.

    Παράθεση:

    Το μέλος mpjxprt στις 16-03-2012 στις 19:29 έγραψε...
    Καλά μιλάμε σοβαρά ? ... Πάμε να δικαιολογήσουμε Φασιστικές πράξεις τώρα ? μήπως να τους επικροτούσαμε κιόλας ?

    Ο Φασίστας πάντα θα βρίσκει προφάσεις για τις πράξεις του ... και εξαρτάται από' μας αν τις χάφτουμε ή όχι ...

    Η βία είναι ΠΑΝΤΑ ανεπίτρεπτη ... ειδικά στην Τέχνη.

    Πού είδες να "δικαιολογώ φασιστικές πράξεις";

    Μία λογική εξήγηση προσπάθησα να δώσω.Δέν σημαίνει αυτό ότι δικαιολογώ κιόλας αυτούς που έκαναν τα έκτροπα.

    Αλλωστε,άν είχες διαβάσει όλα τα σχόλιά μου στο συγκεκριμένο θέμα,θα έβλεπες ποιά είναι η δική μου θέση.