ελληνική μουσική
    716 online   ·  210.847 μέλη

    Θέλω πολύ να μάθω πιάνο αλλά δεν ξέρω αν μπορώ

    grigoriskal
    12.03.2012, 18:51

    Γεια σας. Είμαι 16 ετών και πάω Α' Λυκείου. Από παλιά ήθελα πολύ να μάθω πιάνο αλλά τα οικονομικά και γενικά προβλήματα δεν με άφησαν. Ένα παιδί που μιλάμε πολύ καιρό μέσω ίντερνετ μου έχει πει οτι μαθαίνει πιάνο εδώ και 8 χρόνια και θέλει να γίνει πιανίστας. Επίσης η κουμπάρα της θείας μου παρόλο την ηλικία της ξεκίνησε να μαθαίνει πιάνο πριν απο 2 χρόνια και τα πάει περίφημα. Με αυτά τα παραδείγματα θέλω να πω πως ζηλεύω λιγάκι αυτούς που μαθαίνουν πιάνο.
    Μικρός θυμάμαι οτι έλεγα στον πατέρα μου να μάθω πιάνο και αυτός με παρέπεμπε στο να μάθω αρμόνιο. Το ξέρω ότι είμαι σε αρκετά μεγαλή ηλικία για να ξεκινήσω να μαθαίνω αλλα το θέλω. Απλά δεν γνωρίζω τίποτα και έχω στεναχωρηθεί και αγχωθεί αρκετά για αυτό το θέμα.
    Η κουμπάρα της θείας μου παρόλο που έχει περισσότερα οικονομικά προβλήματα από εμάς συνεχίζει να κάνει μαθήματα πιάνου στο Δημοτικό Ωδείο της πόλης μου και μάλιστα πέρυσι αγόρασε και έχει πιάνο στο σπίτι της. Σε όποιον από την οικογένεια πω ότι θέλω να μάθω πιάνο θα με θεωρήσει τρελό που με τόσα οικονομικά προβλήματα εγώ θέλω να κάνω το καπρίτσιο μου (που δεν είναι καπρίτσιο για εμένα) και μάλιστα μπορεί να με πουν και κακομαθημένο.
    Η κουμπάρα της θείας μου θύμαμαι οτι μου είχε πει να ξεκινήσω να μαθαίνω γιατί ειναι πολυ ωραίο και θα περάσει ο καιρός και θα το μετανιώσω που δεν ξεκίνησα. Η φίλη μου μου είπε οτι πάει πιάνο 7 χρόνια και επίσης μου είπε οτι δεν χρειάζεται υποχρεωτικά να αγοράσεις πιάνο. Και αυτή μετά απο 5 χρόνια το αγόρασε. Α επίσης είπε ότι πληρώνει γύρω στα 50 ευρώ στο Δημοτικό Ωδειο και οτι εγώ που είμαι Αρχάριος μάλλον θα πληρώνω περισσότερα. Το παιδι που μιλάμε στο ίντερνετ μου είπε ότι για να μπω στο Ωδείο πρέπει να περιμένω τις εισαγωγικές εξετάσεις και ότι είναι σαν σχολή και ότι χρείαζεται πολύ διάβασμα ειδικά στα θεωρητικά. Γενικά όπως καταλάβατε έχω ακούσει πολλά από παντού και έχω μπερδευτεί. Θέλω να μου μιλήσετε και εσείς σχετικά με αυτό το θέμα γιατί έχω μπερδευτεί αρκετά. 
    (Επίσης άλλη μία ερώτηση: Τι είναι καλύτερο και πιο οικονομικό; Μαθήματα στο Ωδείο ή με δάσκαλο;)

    Θέλω πολύ να πάω και δεν θέλω άλλο ένα όνειρο μου να τιναχτεί στον αέρα. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και συγνώμη αν σας κούρασα με τις λεπτομέρειες. Ελπίζω να με βοηθήσετε... :)

     


    reteos
    12.03.2012, 19:12

    Γρηγόρη  Καλησπέρα. Κάνεις πολύ καλά που αναφέρεις το θέμα σου στο Φόρουμ .

    Πιστεύω πως θα πάρεις υπεύθυνες απαντήσεις . ΄Οσο για τη δική μου άποψη είναι να ξεκινήσεις . Η ηλικία σου δεν είναι καθόλου μα καθόλου αποθαρυντική. Κακομαθημένος δεν είναι κάποιος που θέλει να ασχοληθεί με τη μουσική . Απεναντίας .

    Οσο για τον αν θα ακολουθήσεις μαθήματα σε ωδείο ή σε δάσκαλο κάνε μια σχετική έρευνα και αποφάσισε.


    nikoskalp
    13.03.2012, 00:05
    Αν θες πάντως για να μην αγοράσεις πιάνο, μπορείς να κατεβάσεις το Electronic Piano (κάπου στο ίντερνετ το βρήκα και το κατέβασα)... σου ανοίγει περιβάλλον με πλήκτρα όπου παίζεις με το πληκτρολόγιο... επίσης μπορείς να διαλέξεις ν' ακούγεται ο ήχος από ότι όργανο θες... κιθάρα, μαντολίνο, γκάιντα.... ακόμα έχει και μια επιλογή που όταν την πατήσεις σου βγάζει κουμπιά με ήχους από ντραμς και μπορείς κανονικά με το πληκτρολόγιο να παίξεις ντραμς... Προσωπικά δεν ξέρω μουσικά όργανα... αλλά επειδή κι εγώ πάσχω από τα οικονομικά τουλάχιστον ως προς το όργανο βρήκα τη λύση κατεβάζοντας προσομοιωτή στο laptop... - Δεν έχει πολλές απαιτήσεις (μνήμης, χώρου κλπ) μια κι ο laptop μου θεωρείται αντίκα πλέον... απ' όλες τις αποψεις... και κυρίως μνήμης και χώρου...
    ORFEASMIRSINIS
    13.03.2012, 00:40

     Αγαπητέ Γρηγόρη,  σε 10 χρόνια ...   θα είσαι  ... 26 ...  είτε μάθεις πιάνο είτε όχι  ... και  ...  θα έχεις ξοδέψει  μια μικρή περιουσία ... είτε ... ασχοληθείς με την μουσική είτε όχι.


    trelakias
    13.03.2012, 02:17

    Λίγο φιλοσοφικό αυτο που θα πω αλλά η ζωή είναι ένα κυνήγι ονείρων.  Και τώρα μπορείς να ξεκινήσεις να μαθαίνεις αλλά και αργότερα αν τα οικονομικά της οικογένειάς σου δεν το επιτρέπουν... Μην αγχώνεσαι...  Αν μπορείς όμως να το κάνεις εγώ θα συμφωνήσω με την άποψη του να ξεκινήσεις τώρα με αυτό ακριβώς που σου αρέσει/φαντάζεσαι/ονειρεύεσαι γιατί αλλιώς θα σου μείνει απωθημένο.

    Στην αρχή μπορείς να διαθέσεις λίγα, να δεις αν θα σε κερδίσει η μουσική και στη συνέχεια αναλόγως προχωράς στο να πάρεις το δικό σου όργανο κλπ.  Η μουσική πολύ δύσκολα σου δίνει λεφτά (γι αυτό μην ποντάρεις σε αυτό) και δεν είναι κάτι που γεμίζει το βιογραφικό σου αλλά σίγουρα είναι κάτι που γεμίζει όμορφα τη ζωή σου και αυτό έμμεσα επηρρέαζει όλα τα άλλα.  Εγώ έτσι το βλέπω.

    Η σύγκριση ωδείου-ιδιαίτερων έχει συζητηθεί πολύ και τελικά έχει να κάνει με τα γούστα, τους στόχους κλπ.  Εσύ θα αποφασίσεις και φυσικά κανείς δεν θα σε εμποδίσει να παρατήσεις το ένα ή το άλλο αν αλλάξεις γνώμη στην πορεία.  Σημαντικό είναι να μην απογοητευτείς για κάτι που σου αρέσει.  Στη μουσική ευτυχώς υπάρχουν πολλοί δρόμοι που μπορείς να ακολουθήσεις.  Αν αποφασίσεις ότι θες να ξεκινήσεις γράψε για το τί θες ακριβώς να κάνεις στη μουσική και θα πάρεις πιο συγκεκριμένες απαντήσεις.


    grigoriskal
    18.03.2012, 20:00

    Γεια σας. Τελικα συμφωνησαν οι γονεις μου και θα ξεκινησω μαθηματα πιανου στο Ωδειο απο τον Απριλιο.  Σας ευχαριστω ολους που προσφερθηκατε να με βοηθησετε. εγω δεν θελω να ξεκινησω θεωρια. Μονο πρακτικη θα κανω μια φορα την εβδομαδα. Εξαλλου η θεωρια θελει και πολυ περισσοτερα χρηματα. Εμενα μου αρεσει το συγκεκριμενο οργανο και θελω να το μαθω. Επισης εψαξα στο παταρι του σπιτιου μου και ειδα οτι εχω μεσα ενα αρμονιο. Το ειχα χρησιμοποιησει πριν χρονια αλλα νομιζα οτι δεν το ειχα πλεον. Κανω εξασκηση σε διαφορες μελωδιες αυτες τις μερες. Γινεται αφου ξεκινησω μαθηματα πιανου τον αλλο μηνα να κανω εξασκηση πανω στο αρμονιο και να μην πηγαινω στο Ωδειο για να διαβαζω εκει;


    reteos
    18.03.2012, 21:28

    Γρηγόρη κάνεις πολύ καλά που ξεκινάς μουσική  και είναι ευτυχές για σένα που συμφωνούν και οι γονείς σου .Ως πρός το θέμα σου καλό είναι να σου απαντήσει κάποιος που ξέρει από πιάνο . Ωστόσο ας μου επιτραπεί να εκφέρω την γνώμη μου και ας με διορθώσει ο ειδικός αν κάνω λάθος  . Το αρμόνιο (προφανώς και το δικό σου ) έχει ήχους πιάνο . Οχι φυσικούς βέβαια. Το πρόβλημα είναι πως τα πλήκτρα  στο πιάνο είναι πιο «βαριά» από αυτά του αρμονίου . ΄Ισως η εξάσκηση στο φυσικό πιάνο  να σε βοηθήσει  στο δυνάμωμα των δακτύλων . Παρόλα αυτά από το «καθόλου» ( καθόσον είναι δύσκολοι οικονομικά οι καιροί για τη αγορά ενός πιάνου) , καλή -κατά τη γνώμη μου- είναι και η εξάσκηση στο αρμόνιο.


    ymc
    02.08.2012, 12:21
    ΓΡΗΦΟΡΗ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΟΝΟΜΑΖΟΜΑΙ ΜΑΡΙΑ ΜΙΧΑΛΟΠΟΥΛΟΥ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ ΠΙΑΝΟΥ ΑΝ ΘΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΠΙΑΝΟ ΜΕ ΤΟΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΤΕΡΟ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΕ ΠΟΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ!!!!ΤΗΛ.210-4002586 Η WWW.LYRATOUORFEA@YAHOO.GR ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΝ ΘΕΣ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΑ ΣΟΥ
    NikosVy
    02.08.2012, 20:19
    Που να το έβλεπε ο φίλος inkve!