ελληνική μουσική
    528 online   ·  210.826 μέλη

    Αδιέξοδο. Πως θα ακούω τη νότα;

    KITSchOSjohnson
    20.03.2012, 00:29

    Δεν θελω να σας κουράσω ρε μάγκες και μάγκισες....αλλα ώς κιθαρίστας είμαι σε ένα ΕΠΊΠΕΔΟ που μπορώ τεχνικά ν απαίξω το οτιδήποτε...σχεδόν.....απο σάς θα θελα άν γίνεται να με διαφωτίσεται για το πώς να συνεχίσω να γυμνάζω το μουσικό μου αυτάκι....θελω να αρχίσω να ακούω τη  νότα.....επιτέλους!!!.....ζητάω πολλα?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 22-03-2012 09:00 ]


    delta66
    22.03.2012, 08:29

    Εννοεις οτι αν ακουσσεις μια νοτα δεν μπορεις να την βρεις στην κιθαρα?


    DimitrisBk
    24.03.2012, 23:38
    Δεν ειμαι επαγγελματιας μουσικος, καθαρα ερασιτεχνης και υπο το πρισμα αυτο θα καταθεσω την αποψη μου, καποιος πιο εμπειρος ας με διορθωσει εκει που θα με βρει λαθος... αυτο που λεμε "μουσικο αυτι" ειναι κατι που αποκτιεται με το καιρο οσο ασχολειται καποιος με ενα οργανο, οταν συνηθιζει το αυτι ακουστικα τη καθε νοτα η ακκορντο, πιανει και το τονικο υψος ας το πουμε, και με βαση αυτο οταν ακουμε το παιξιμο καποιου αλλου ειναι το σημειο που πρεπει να πιασουμε το τονικο υψος δηλαδη και σκαλιζοντας... ενα τονο πριν η μετα σιγουρα θα πεσουμε. Απο κει και μετα ειναι θεμα το να αναγνωρισουμε, μηπως αυτο που ακουσαμε ηταν με καποια ιδιαιτερη τεχνικη??? βιμπρατο η μπεντινγκ ημιτονιου μεχρι και τρι-ημιτονιου... ειναι πιστευω θεμα πειρας που αποκτιεται με το χρονο και για να φτασει καποιος σε αυτο το επιπεδο ο γνωμονας ειναι κυριως το ΚΑΘΑΡΑ να ακουγεται αυτο που παιζει και επειτα το οτιδηποτε αλλο. Χρησιμο βεβαια το να παιρνουμε καποιες βασεις η παραδειγματα απο το παιξιμο καποιου αλλου ,αρκει να μη ξεναμε ενα πραγμα... ο καθε ενας μεταφερει και κατι δικο του, εντελως προσωπικο που δε μπορει να συγκριθει.
    KITSchOSjohnson
    02.04.2012, 00:21

    Παράθεση:

    Το μέλος DimitrisBk στις 24-03-2012 στις 23:38 έγραψε...

    Δεν ειμαι επαγγελματιας μουσικος, καθαρα ερασιτεχνης και υπο το πρισμα αυτο θα καταθεσω την αποψη μου, καποιος πιο εμπειρος ας με διορθωσει εκει που θα με βρει λαθος... αυτο που λεμε "μουσικο αυτι" ειναι κατι που αποκτιεται με το καιρο οσο ασχολειται καποιος με ενα οργανο, οταν συνηθιζει το αυτι ακουστικα τη καθε νοτα η ακκορντο, πιανει και το τονικο υψος ας το πουμε, και με βαση αυτο οταν ακουμε το παιξιμο καποιου αλλου ειναι το σημειο που πρεπει να πιασουμε το τονικο υψος δηλαδη και σκαλιζοντας... ενα τονο πριν η μετα σιγουρα θα πεσουμε. Απο κει και μετα ειναι θεμα το να αναγνωρισουμε, μηπως αυτο που ακουσαμε ηταν με καποια ιδιαιτερη τεχνικη??? βιμπρατο η μπεντινγκ ημιτονιου μεχρι και τρι-ημιτονιου... ειναι πιστευω θεμα πειρας που αποκτιεται με το χρονο και για να φτασει καποιος σε αυτο το επιπεδο ο γνωμονας ειναι κυριως το ΚΑΘΑΡΑ να ακουγεται αυτο που παιζει και επειτα το οτιδηποτε αλλο. Χρησιμο βεβαια το να παιρνουμε καποιες βασεις η παραδειγματα απο το παιξιμο καποιου αλλου ,αρκει να μη ξεναμε ενα πραγμα... ο καθε ενας μεταφερει και κατι δικο του, εντελως προσωπικο που δε μπορει να συγκριθει.

    οπότε....μην περιμένεις γιούτσο μου το αυτι απο τη μια μερα στην αλλη ......κάποτε θα ρθει.....αμήν....


    KITSchOSjohnson
    02.04.2012, 00:29

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 22-03-2012 στις 08:29 έγραψε...

    Εννοεις οτι αν ακουσσεις μια νοτα δεν μπορεις να την βρεις στην κιθαρα?



    αγαπητέ...ΣΠΥΡΟ, φυσικα και θα τη βρώ....το θέμα είναι η ταχύτητα πάυλα χρόνος που θα τη βρώ....όπως με περισσια καλοσυνη με (προ)ειδοποιησε ο κυρ Δημήτρης απο πάνω(τον οποίον ευχαριστώ θερμά γιαυτο)....(μάλλον) η υπομονη και το πεισμα που θα υποδειξω ίσως και να με ελαφρύνουν απο την αγνοια....αμα ''δε το χεις''.....αυτά παθαίνεις!...