ελληνική μουσική
    495 online   ·  210.833 μέλη

    Φθηνο pc για cubase

    armonistakorg
    25.03.2012, 17:39

    Καλησπερα σας..Εχω παθει το εξης ο η/υ μου εκαψε μητρικη κ τροφοδοτικο..ειναι παλιος (6-7 χρονια πριν) και η αποκατασταση της  βλαβης θα κοστισει απο 150 κ πανω..το ζητημα ειναι να τον φτιαξω κ να εχω ενα παλιο η/υ παλι?Να μαζεψω λιγα λεφτα κ να παρω κατι πιο καινουργιο?Ο υπολογιστης θα μου χρειαστει γτ θελω να αρχισω να δουλευω το cubase για ιντερνετ δε πιστευω να μπει διοτι εχω λαπτοπ..επειδη ειμαι ψιλοασχετος θα ηθελα μια βοηθεια-συμβουλη για ενα καλουτσικο υπολογιστη(οθονη πληκτρολογιο ποντικι εχω απο το παλιο)Α!Εχω κ εξωτερικη καρτα ηχου Audigy4...Απλα οσο πιο οικονομικο γινεται..Σας ευχαριστω..περιμενω τα φωτα σας!


    dimitrib4
    25.03.2012, 20:55

    Καλησπέρα. Η αποκατάσταση του συστήματος δεν αξίζει. Πάρε ένα καινούργιο. Ο i3 και τα παρελκόμενα που συνεπάγονται, στοιχίζει σε μεγάλα μαγαζιά γύρω στα 450 €. Στη χρυσή ευκαιρία είδα και με 250 €.


    armonistakorg
    26.03.2012, 01:52
    Και εγω αυτο πιστευω οτι δεν αξιζει.Αν βρω μ αυτα τα λεφτα εναν i3 θα ειμαι υπερευχαριστημενος θα περιμενω ομως κ αλλες προτασεις απο αλλους φιλους..ισως και link,να σαι καλα κ σε ευχαριστω για την απαντηση
    armonistakorg
    27.03.2012, 02:51
    Ρε παιδια καμια βοη8εια ακομα αν μπορειτε???Ειδα 2 μεχρι στιγμης σας παραθετω λινκ να μου πειτε γνωμες http://www.xe.gr/computers/desktop,asus%7Cad-8730276.html και http://www.xe.gr/computers/desktop,asus%7Cad-11129643.html καντε τον κοπο κ πειτε μου ποιος απο τους 2 αξιζει πιο πολυ και αν θα ειμαι καλυμενος για τη δουλεια που το θελω ευχαριστω!!!
    dimitrib4
    27.03.2012, 03:39

    πολύ καλές ευκαιρίες και οι δύο είναι. Για 50€ , η γνώμη μου είναι ότι καλύτερα να πας στον i3. Απ' οτι καταλαβαίνω από τις αγγελίες, προφανώς, ο dual core θ' αποδίδει καλύτερα στα games, και αυτό εξαιτίας της κάρτας γραφικών. Στον i3 δεν λέει τι κάρτα έχει (προφανώς επειδή χρησιμοποιεί την ενσωματωμένη τού επεξεργαστή), πάντως για cubase δεν θα χεις κανένα πρόβλημα. Γενικώς ο i3 δεν προορίζεται για games, θα πας στον i5 ή στον i7, ή αγοράζεις μία. Θα τον κρατήσεις πιο πολλά χρόνια πάντως εξαιτίας του chipset της motherboard, που είναι πιο καινούργιας τεχνολογίας. Καλό θα ήταν όταν πας για την αγορά να πάρεις κι ένα γνωστό σου τεχνικό να κάνει check. Επίσης να φροντίσεις να πάρεις και τα cd των λειτουργικών για να μπορείς να κάνεις format.


    armonistakorg
    27.03.2012, 03:56
    Σ ευχαριστω πολυ ρε φιλε για τα posts σου..δηλαδη μου λες οτι ο ι3 ειναι καλη ευκαιρια ετσι?αν ειναι ετσι κ αξιζει οντως θα παω να τον δω απο κοντα κ το τσιμπαω :) να σαι καλα παντως!