ελληνική μουσική
    732 online   ·  210.848 μέλη

    Dm (ΡΕ μινόρε) κλίμακα χωρίς υφέσεις/διέσεις??

    STEFANOS604
    06.04.2012, 19:13

    θυμήθηκα τη D Δωρική όταν ξεκίνησα να εξασκούμαι στις κλίμακες και δρόμους για τη χρωματική μου φυσαρμόνικα .

    Η κλίμακα αυτή είναι ένας από τους Δυτικούς δρόμους της C ματζόρε – ο D Δωρικός- D Dorian.

    Όπως φαίνεται στο πεντάγραμμο της φωτογραφίας είναι D μινόρε (είναι μινόρε αφού έχει 3ημικρή) με όλες τις νότες φυσικές.

    http://www.box.com/s/tpzkrllkcn8p2ke1fgy3

    Υπάρχει κάποιο ελληνικό τραγούδι σ' αυτή την κλίμακα??

     

    Στέφανος


    trelakias
    06.04.2012, 20:06

    Δεν ξέρω αν υπάρχει αλλά από τον D-dorian δρόμο έχουμε τις παρακάτω συγχορδίες:

    Dm7 - Em7 - Fmaj7 - G7 - Am7 - Bm7b5 - Cmaj7

    οπότε αν υπάρχει κομμάτι με ανάλογα περάσματα ίσως να είναι σε D-dorian (δεν είναι και σίγουρο όμως γιατί ίδιες συγχορδίες βρίσκονται και σε άλλες κλίμακες).  Επίσης παίζει ένα κομμάτι να είναι σε δωρικό αλλά με άλλη τονικότητα οπότε απλά το φέρνεις σε D και παίζεις την κλίμακα σε D αν θες να μην έχει αλλοιώσεις.

    Διορθώστε με αν κάνω λάθος πουθενά στα παραπάνω...

    Όσο για κομμάτι Στέφανε εγώ γενικά δεν θυμάμαι απ' έξω ούτε τα πιο απλά κομμάτια αν δεν τα ακούσω ή τα δω οπότε δεν έχω κάτι στο μυαλό μου τώρα να σου απαντήσω.  Ελπίζω οι συγχορδίες να σου θυμίσουν εσένα κάποιο κομμάτι και να βγάλεις άκρη.


    STEFANOS604
    06.04.2012, 22:42

    trelakias

    κι εγώ δεν θυμάμαι απ' έξω έτσι έχω πάντα μαζί μου ένα μπλοκάκι με τα αγαπημένα μου τραγούδια ταξινομημένα ανάλογα.

    Δες εδώ:

    Θεωρία για Χιτζάζ & Ουσάκ και ρεπερτόριο περίπου 70 πολύ γνωστών τραγουδιών σ’ αυτούς τους δρόμους. Εδώ:

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=3246

    Επίσης ξεκίνησα μερικά threads για ρεπερτόριο: Καμιά 15αριά Τραγούδια για ΜΑΜΒΟ εδώ:

    http://www.midipart.gr/main/index.php?page=forum&op=viewThread&id=78399&title

    Για φυσικό Μινόρε και Μελωδικό Μινόρε Εδώ:

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=26846

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : STEFANOS604 στις 06-04-2012 22:49 ]


    ARISTEIDHSKARADOYKAS
    06.04.2012, 23:25
    φιλε τρελακια τι εννοεις?? οτι στην συκλεκριμενη κλιμακα δρομο ολες οι συνχορδιες ειναι 7ης?
    STEFANOS604
    06.04.2012, 23:40

    Έχει δίκιο ο Αριστείδης. Πολλές 7ες τείνουν να δώσουν ένα ήχο ''άδειο''.

    Εννοώ ότι περιμένεις λύση που όμως δεν έρχεται ποτέ.


    ARISTEIDHSKARADOYKAS
    07.04.2012, 00:29
    καταλαβα φιλε τι λεει ο τρελακιας και εγω ετσι πιστευω οτι ειναι οι συνχορδιες στο συγκεκριμενο δρομο απλα ρωτησα επειδη σε ολες εβαλε το 7? οσο για αυτο που λες για την Jazz δεν το ηξερα..απλα πιστευα οτι ειναι ποιο πλουσιος απο θεμα πολυπλοκων συνχορδιων. οσο ζεις μαθαινεις!!
    delta66
    07.04.2012, 01:00

    Ευτυχείς Λυπημένοι και Πότες ειναι βασικα απο Β aeolian (D major οπλισμο).
    Σε ενα σημειο μονο στη μουσικη γεφυρα μετα το ρεφρεν γυριζει dorian πανω απο το Μι ματζορε.


    -----------------
    ....click for Spyros Delta....click for Μαθήματα Κιθάρας....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 07-04-2012 01:10 ]


    ARISTEIDHSKARADOYKAS
    07.04.2012, 02:36
    αα σορρυ!! για το φιλε! ουσιαστικα δεν εχει αλλα πρακτικα εχει..γιατι και καποιος αν δει σκορπιες τις νοτες και συνχορδιες της μι ουσακ μπορει να νομιζει οτι ειναι οι ντο ματζορε..
    ARISTEIDHSKARADOYKAS
    07.04.2012, 02:47
    αα σορρυ!! για το φιλε! ουσιαστικα δεν εχει αλλα πρακτικα εχει..γιατι και καποιος αν δει σκορπιες τις νοτες και συνχορδιες της μι ουσακ μπορει να νομιζει οτι ειναι οι ντο ματζορε..
    delta66
    07.04.2012, 03:06

    Παράθεση:

    Το μέλος aardvark στις 07-04-2012 στις 00:38 έγραψε...

    Φίλη :Ρ Και πρόσεξε οτι ουσιαστικά δεν έχει καμία διαφορά από την Μείζονα κλίμακα ο δόριος τρόπος.

    ????

    Καμια σχεση.

    Ο Dorian εχει b3 και b7 σε σχεση με τη μειζονα.

    Μηπως τον μπερδεψες με τον Ionian ειναι ιδιος με τη μειζονα?


    STEFANOS604
    07.04.2012, 09:35

    ardvark κάνεις λάθος.

    Η κλίμακες ματζόρε έχουν 3η μεγάλη ενώ οι κλίμακες μινόρε 3η μικρή.

    Σε D Δωρικό 2 γνωστά ξένα κομμάτια:

    1. "Scarborough Fair" –παραδοσιακή Εγγλέζικη μπαλάντα

    >

    2. Black Magic Woman

    >
    STEFANOS604
    07.04.2012, 13:09

    aadvark

    Έτσι που το ερμηνεύεις τώρα έχεις δίκιο ,

    ενώ η φράση σου ''...Και πρόσεξε οτι ουσιαστικά δεν έχει καμία διαφορά από την Μείζονα κλίμακα ο δόριος τρόπος.'' προσκρούει στη θεμελειώδη αρχή:

    ''Οι κλίμακες ματζόρε έχουν 3η μεγάλη ενώ οι κλίμακες μινόρε 3η μικρή.''



    delta66
    07.04.2012, 14:09

    Παράθεση:

    Το μέλος aardvark στις 07-04-2012 στις 11:02 έγραψε...

    Delta εννοώ ότι είναι τρόπος της ματζόρε και βγάζουν ίδιες συγχορδίες. Απλά αρχίζεις από αλλή νότα. Στην Jazz αρμονία αντιμετωπίζεται ως ίδια κλίμακα πάνω κάτω.

    ΟΚ. Οπως το εγραψες ομως πριν, εμενε αλλη εντυπωση στον αναγνωστη.

    Η dorian, εχει root το 2ο step της μειζονος, και αν τη δει κανεις σαν νεα κλιμακα με root την ιδια νοτα και τις συγκρινει, δεν ειναι "ιδιες".

    Γι'αυτο και η ερωτηση μου για διευκρινηση.

    Με αυτο που εκανα bold διευκρινιζεται και γινεται κατανοητο σε ολους πιστευω.

    Και εγω ετσι τους "δουλευω" τους τροπους οπως λες.

    ------------------------------------------------

    Μερικα παραδειγματα για τον αναγνωστη:

    Μειζον (ionian) : κατασκευη T T H T T T H : βαθμιδες 1 2 3 4 5 6 7 

    Dorian ...........: κατασκευη T H T T T H T : βαθμιδες 1 2 b3 4 5 6 b7

    ---------------------------------------------------------

    C major (ionian) : C D E F G A B C ...:  CM7 - Dm7 - Em7  - FM7 - G7 - Am7 - Bm7(b5) - CM7

    C dorian .......... : C D bE F G A bB C :  Cm7 - Dm7  - EM7 - F7 - Gm7 - Am7(b5) - BM7 - Cm7

    ---------------------------------------------------------

    C major (ionian) : C D E F G A B C : CM7 - Dm7 - Em7  - FM7 - G7 - Am7 - Bm7(b5) - CM7

    D dorian ...........: D E F G A B C D: Dm7 - Em7  - FM7 - G7 - Am7 - Bm7(b5) - CM7 - Dm7


    -----------------
    ....click for Spyros Delta....click for Μαθήματα Κιθάρας....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 07-04-2012 14:26 ]


    STEFANOS604
    07.04.2012, 14:09

    Aardvark

    Τίποτε δεν είναι προφανές ,εφ’ όσον οι επισκέπτες είναι από αρχάριοι μέχρι επαγγελματίες.

    Σε κάποιο άλλο site σε κάποιο μου thread είχα πολύ αρνητικά σχόλια από επαγγελματίες μουσικούς για παραπληροφόρηση επειδή ανέφερα ότι το Χιτζάζ (που είναι δρόμος ματζόρε) και το Ουσάκ (που είναι δρόμος μινόρε) είναι Φρύγιοι δρόμοι αν και διευκρίνιζα ότι το Ουσάκ λέγεται Phrygian και το Χιτζάζ Phrygian Dominant.

    Δείτε ότι στο παρακάτω άρθρο μου προσπάθησα όσο μπορούσα να διαλευκάνω τι εννοώ: http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=3246

    [addsig]
    STEFANOS604
    08.04.2012, 17:28

    Από το εκπαιδευτικό για κιθάρα site

    http://guitarsecrets.com/dorian_mode.htm

    μεταφράζω ένα απόσπασμα για εκμάθηση της D Dorian mode :

    Τα ακόρντα για D Dorian mode μπορεί να είναι τα: Dm Em F G Am Bdim C ( όπως αυτά που υπέδειξε ο trelakias αλλά όχι εβδόμης).

    Παίξτε σε D Dorian με τα ακόρντα Dm , Am και F ξεχωριστά

    1. εννοεί να παίξετε το Dm συγκεντρώνοντας την προσοχή στις νότες D F A

    2. Μετά να παίξετε το Αm συγκεντρώνοντας την προσοχή στις νότες A C E ή να πηδήξετε στο 5ο τάστο παίζοντας Am πεντατονική

    3. Μετά να παίξετε το F ματζόρε συγκεντρώνοντας την προσοχή στις νότες F A C.


    inkve
    08.04.2012, 17:50

    η βασικη συγχορδια της dorian ανεξαρτητου τονικοτητας ειναι 7ης μινορε,,..

    μπορεις να την παιξεις και σε απλο μινορε φυσικα ομως προτιματε ο aeolian τροπος..

    απο εκει και στο εξης απο την στιγμη που ολοσωστα ο delta66 αναφερε οτι η dorian ειναι η δευτερη βαθμιδα μιας ionian(μειζονας)κλιμακας τοτε εξαρταται απο τον παικτη τι ακουσμα θελει να δωσει....

    μπορει ενα τραγουδι να ειναι γραμμενο σε C μειζονα,,,,αυτο δεν εμποδιζει σε τιποτα τον οργανοπαικτη να αυτοσχεδιασει πανω στους υπολοιπους τροπους της C μειζονα που επισης δεν εχουν καμια αλλοιωση στις νοτες που τις σχηματιζουν,,,,απλως οι νοτες στις οποιες θα λυνει τις φρασεις του θα διαφερουν καθε φορα στο μουσικο αποτελεσμα καθως θα ανταποκρινονται σε διαφορετικο διαστημα απο την τονικοτητα,,,,

    αν ας πουμε ειναι σε C μειζονα και σολαρει πανω σε D dorian τοτε λογικο ειναι να τονιστει περισσοτερο η 9η...αν αυτοσχεδιασει πανω σε G mixolydian θα τονιζεται περισσοτερο η 5η βαθμιδα....αυτα τα δυο παραδειγματα παντα σε σχεση οτι βρισκομαστε σε C μειζονα...


    -----------------
    Οταν η δυναμη της αγαπης υπερνικησει την αγαπη για δυναμη,ο κοσμος θα γνωρισει την ειρηνη. -Jimi Hendrix-

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : inkve στις 08-04-2012 17:51 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : inkve στις 08-04-2012 17:51 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : inkve στις 08-04-2012 17:52 ]


    trelakias
    09.04.2012, 14:04
    >

    (κάτι συμβαίνει και τα video δεν εμφανίζονται με το insert embedded media)


    delta66
    09.04.2012, 14:55

    Παράθεση:

    Το μέλος STEFANOS604 στις 08-04-2012 στις 17:28 έγραψε...

    Τα ακόρντα για D Dorian mode μπορεί να είναι τα: Dm Em F G Am Bdim C ( όπως αυτά που υπέδειξε ο trelakias αλλά όχι εβδόμης).


    Γιατι οχι, και 7ης?

    Μονο τριφωνα επιτρεπονται στη dorian?


    -----------------
    ....click for Spyros Delta....click for Μαθήματα Κιθάρας....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 09-04-2012 15:00 ]


    STEFANOS604
    09.04.2012, 15:19
    1. Φυσικά και 7ης αλλά όπως είπα στην προηγούμενη απάντηση μου αν ΟΛΑ είναι 7ης τότε τείνουν να δώσουν ένα ήχο ''άδειο''. Εννοώ ότι περιμένεις λύση που όμως δεν έρχεται ποτέ.
    2. Απλώς μετέφρασα απόσπασμα από το εκπαιδευτικό site κιθάρας που τα δίνει τρίφωνα

    http://guitarsecrets.com/dorian_mode.htm


    trelakias
    09.04.2012, 15:36

    Υποκειμενικό είναι νομίζω αυτό περί γεμάτου και άδειου ήχου...  Ένα Blues με εβδόμης συγχορδίες δεν το βρίσκω καθόλου άδειο

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : trelakias στις 09-04-2012 15:37 ]