ελληνική μουσική
    762 online   ·  210.848 μέλη
    alexiamitropoulou
    14.04.2012, 13:47

    Καλησπέρα σε όλους και καλή ανάσταση!Είμαι 29 χρονών και μετα απο πολλα χρόνια θέλησης τωρα κατάφερα να ξεκινήσω πιανο. Σε αυτο που θα ήθελα εγω να με βοηθήσετε είναι αν υπαρχει κάποιος τρόπος να διαβάζω και τα δύο κλειδιά του πενταγράμου..Δηλαδη το Σολ και το Φα..μου ειναι αρκετά δύσκολο.. Η' το Σολ θα κοιτάω ή το Φα... ο δασκαλός μου λεει πως ειναι ευκολο  αλλα εγω δε μπορω να τα δω και τα δυο πενταγραμμα μαζι..υπαρχει καποιο κολπό καποιος τροπος..


    music4u
    16.04.2012, 15:21

    Αυτό που θα χρειαστεί είναι πρώτα υπομονή και επιμονή και κατά δεύτερο να ξεκινήσεις σταδιακά.Δηλαδή πρώτα μαθαίνει κάποιος το κλειδί του σολ, παίζει σε αυτό δεξί και αριστερό με τα κατάλληλα βιβλία και στη συνέχεια δειλά-δειλά μπαίνει και το κλειδί φα σταδιακά. ΠΟΤΕ δεν ξεκινάει κάποιος αρχάριος ταυτόχρονα 2 κλειδιά. Εξαίρεση αποτελούν κάποια βιβλία παιδικά που παίζουν μια μελωδία και στα 2 κλειδιά αλλά και πάλι δεν τα έχω σε εκτίμηση αφού τα παιδιά παίζουν "μηχανικά" τα 2 κλειδιά χωρίς να ξέρουν τις νότες συνήθως με αυτή τη μέθοδο. Το τελευταίο σχόλιο μην το πάρεις σαν αξίωμα μια προσωπική άποψη είναι!


    musicloverpiano123
    20.04.2012, 02:14
    εγω πιστευω θα σε βοηθησει παρα πολυ αν κανεις σολφεζ ετσι ωστε να αναγνωριζεις της νοτες γρηγοροτερα μετα απο εξασκηση
    Matzas39
    29.04.2012, 21:24

    www.tompazis.gr και μετά πατάς μουσικά παιχνίδια, κλειδομαχίες και παίζεις ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!!!!!!{#emotions_dlg.biggrin}


    apitharxos
    21.07.2012, 21:54

    Καλό θα ήταν να ξεκινήσεις και θεωρία μουσικής....Θα σε βοηθήσει στο να αντιλαμβάνεσαι πιο εύκολα τις νότες πάνω στο πεντάγραμο!


    STEFANOS604
    23.07.2012, 12:15

    Ρίξε και μια ματιά στα προγράμματα εκμάθησης με computer, ειδικά αυτά που είναι για πιάνο: Όπου πχ Βλέπεις τα πατήματα ακόρντων πιάνου για οποιοδήποτε κλίμακα ματζόρε , μινόρε, πεντατονική και δεκάδων άλλων κλιμάκων.

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=3330


    menelaosp
    26.08.2012, 17:02

    Αν ξερεις καλα τις νοτες και στα δυο κλειδια δοκιμασε να παιξεις χωριστα το δεξι και το αριστερο χερι. Κι εγω στην αρχη δεν μπορουσα να παιξω καθολου ταυτοχρονα και τωρα παιζω κατευθειαν, χωρις καθολου προβα.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την menelaosp, 25-05-2013 14:59 ]


    Kristalo
    27.08.2012, 01:16
    Ολα έχουν σχεση με την εξοικίωση. Αυτο απαιτει καιρό βέβαια. Συνεχισε να ακους τις συμβουλές του δασκάλου σου! Υπομονή!