ελληνική μουσική
    702 online   ·  210.848 μέλη

    Μπορώ να μάθω κιθάρα μέσα σε δύο χρόνια

    kleiwpap
    25.05.2012, 23:41

    Εγω θελω να μαθω να παιζω για να παιζω με τους φιλους μου, στις εκδρομες μας και ετσι!! Για αυτο θελω να μαθω να παιζω γρηγορα!!! Εχω ορεξη να μαθω!! Παιζω απο δευτερα δημοτικου πιανο. Αυτο ισως βοηθησει καπως την κατασταση!!! Εσυ σε ωδείο εμαθες?? :)


    laikos123
    26.05.2012, 00:18
    κιθάρα έμαθα μέσο τηλεφώνου.Δηλαδή μου έδειξε τις πρώτες 2-3 συνχ. ο φίλος μου και μετά τον ρωτούσα απο το τηλέφωνο πχ. πώς πιάνεται η συνχ. σόλ μίζονα και μου έλεγε...τρίτο τάστο μπαρέ το ένα το δακτυλάκι στη 2ή ψορδή(λα) το τέταρτο δάκτυλο στη τρίτη χορδη(ρε) και το πέμπτο στη σολ... και έτσι έμαθα με τα τραγούδια σιγά σιγά.Εγώ όμως καθόμουν και έπαιζα δωδεκάωρα γιαυτό και σε μιά βδομάδα ήξερα τουλάχιστον 5 κομμάτια.Τώρα παίζω καλήτερα απο αυτόν που μου έμαθε αφού εκτώς απο πένα εγώ παίζω και με δακτυλισμό... lol :D δηλαδή ο ένας διδάσκει τον άλλο.Υπάρχουν σχετικές ιστοσελίδες που δίχνουν πως πιάνοντε οι συνχ. οπότε και με λίγο ψάξιμο μπορείς να μάθεις έστω ως το δικό μου επίπεδο :) ΥΓ. το κανόνικό μου όργανο είναι η τρομπέτα και του φίλου μου το βιολί...αυτός έμαθε απο την μητέρα του που έκανε παλιά σε Ωδείο και αυτος σε εμένα μεσο τηλεφώνου,skype,msn και κανα 2 συναντήσεων(αφού είμαστε και συμμαθητές).
    kleiwpap
    26.05.2012, 10:06

    ΕΧΩ και εγω συμμαθητες που ξερουν να παιζουν!!!Εχω ηδη ψαξει σε διαφορες ιστοσελιδες, οπως και σε αυτην και εχω βρει πληροφοριες!!! Παντως ευχαριστω ολους εδω που μου δινουν θαρρος να το δοκιμασω!!! :)))


    Atsalos0012
    24.06.2012, 08:56
    Καλημέρα σε όλους! Είναι η πρώτη μου φορά που γράφω σε Forum και μπορώ να πω ότι δεν νιώθω πολύ άνετα! Το σεπτεμβρη θα ξεκινήσω Α λυκείου και σκέφτομαι να ξεκινήσω Ηλεκτρική κιθάρα σε ωδείο (αν λέγεται έτσι) μπορώ να πω ότι είμαι εντελώς άσχετος από νότες κτλ αλλά θέλω να μάθω να παίζω, έχω πωρωθεί από ένα φιλαράκι. Τέλος όποιος μπορεί ας μου πει πόσα χρόνια πρέπει να πηγαίνω όμως μόνο για να μάθω να παίζω και όχι για πτυχία κτλ. Θα ει μουν ευγνώμων σε όποιον μου απαντούσε!
    andrdive
    25.06.2012, 15:39
    Ολα γίνονται αρκεί να υπάρχει θέληση. Μην ξεχνάτε ότι και ο Πορτοκάλογλου αυτοδίδακτος είναι.
    andrdive
    26.06.2012, 15:21

    Βιογραφία

    Ο Νίκος Πορτοκάλογλου γεννήθηκε στο Βόλο στις 30 Δεκεμβρίου του 1957. Έζησε και μεγάλωσε στην Αθήνα, όπου εγκαταστάθηκε η οικογένειά του όταν ήταν σε ηλικία 4 ετών. Η αγάπη του για την κιθάρα εκδηλώθηκε πολύ νωρίς, στα πρώτα εφηβικά του χρόνια. Τότε απόκτησε την πρώτη του κιθάρα και άρχισε να μελετά μόνος επί ώρες. Στα πρώτα χρόνια του λυκείου συμμετείχε στο συγκρότημα, που δημιούργησε μαζί με συμμαθητές του, και το οποίο έπαιζε κυρίως τα νεανικά τραγούδια της εποχής. Το 1980, ίδρυσε το συγκρότημα "Φατμε" μαζί με τους φίλους του Οδυσσέα Τσάκαλο, Μιχάλη Μουστάκη και Δημήτρη Καλατζή. Ο πρώτος δίσκος του συγκροτήματος κυκλοφόρησε στις αρχές του 1982 σε συνεργασία με τη δισκογραφική εταιρεία EMI και παραγωγό τον Τάσο Φαληρέα. Το 1989, το συγκρότημα διαλύθηκε και ο Νίκος Πορτοκάλογλου ακολούθησε προσωπική πορεία.


    dimitrib4
    26.06.2012, 16:15

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : dimitrib4 στις 26-06-2012 16:15 ]


    akisimo
    29.06.2012, 11:03
    Γεια σας παιδιά.Πηγαίνω μπουζούκι 3 χρόνια είμαι μέση τάξη, και τώρα θέλω να ασχοληθώ και με ακουστική κιθάρα. Θα είναι πιο εύκολο να μάθω κιθάρα επειδή ασχολούμαι ήδη με εγχορδο όργανο και έχω μια σχετικότητα με την μουσική?
    killbill2
    29.06.2012, 19:13

    χαχα! γελάω γιατί σε άλλο post έκανα την ίδια ερώτηση με αντιστροφή όμως, δηλαδή "παίζω κιθάρα, μπορώ να μάθω εύκολα μπουζούκι?" !!!

    εμείς οι δύο πρέπει να βρεθούμε μου φαίνεται!!!


    akisimo
    29.06.2012, 22:06
    αχαχα!ναιι!!
    Xenaki100
    15.09.2012, 00:18
    Να μάθεις τα βασικά πράγματα για να κρατάς απλά τον ρυθμό και να τραγουδάς θα σου πάρει ίσως λιγότερο και από έναν χρόνο. Απλά να ξέρεις ότι μέσο ίντερνετ κάποια στιγμή και μετά θα μείνεις στάσιμη σε ένα χλιαρό επίπεδο. Αλλά είναι ωραίο να έχει κανείς θέληση άρα είμαι σίγουρη ότι θα καταφέρεις πολλά και μόνη σου.
    Yiannis-A
    15.09.2012, 10:06

    Αυτοδίδακτος κιθαριστής …? Μη Ψαρώνετε …!!!  με πατέντες και συνταγές της γιαγιάς δε παίζει να γίνεις κάτι καλό. Ο κόσμος που πας να ανακαλύψεις –sorry – έχει ανακαλυφθεί!!

    Ποιος έμαθε μόνος του Αγγλικά, Χημεία, Ποδόσφαιρο ή ότι άλλο, αλλά ΣΩΣΤΑ ? Ακόμα και αν έχεις ένα ταλέντο, θα το κάψεις σε ένα ίσως σωστό ίσως λάθος δρόμο? 

    Δίπλα σε ένα καλό δάσκαλο, θα κάνεις το μισό κόπο, για τα διπλάσια αποτελέσματα. Έχει κανείς χρόνο για χάσιμο ? Έτσι και αλλιώς ΜΟΝΟΣ σου μελετάς μουσική, απλά ένας δάσκαλος σου λέει τι και πώς να μελετήσεις και  από εκεί και πέρα είσαι ΜΟΝΟΣ σου, αλλά σε σωστό δρόμο.

    Το δάσκαλο δε τον παντρεύεσαι, τον χρησιμοποιείς σαν εργαλείο για τους στόχους σου.

    Απλό –αλάνθαστο - πείραμα : πήγαινε σε ένα φεστιβάλ με μαθητικές μπάντες και άκου. Θα καταλάβεις αμέσως ποιος ασχολείται σοβαρά και ποιος παίρνει βιντεοπαιχνίδια και αποκόμματα από εφημερίδες για να μάθει κιθάρα…      


    OFOIVOS
    20.09.2012, 14:21
    ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΘΑ ΤΟ ΒΡΕΙΣ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΕΙΔΩΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΩΣ ΝΑ ΠΑΙΞΕΤΕ ΚΙΘΑΡΑ ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΜΕΝΕΣ ΚΥΨΕΛΗ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΚΑΤΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΕΙΞΩ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ.
    DIMITRIADOUELE
    01.10.2012, 20:03

    Παράθεση:

    Το μέλος kleiwpap στις 25-04-2012 στις 15:15 έγραψε...

    Θελω να μάθω ηλεκτρακουστικη κιθάρα. Εγώ μενω σε ενα χωριο που ειναι αρκετα μακρια απο την κοντινοτερη μουσικη σχολη και χανω αρκετο χρονο στο πηγαινε-ελα. Ωστοσο εχω ελευθερο χρονο και εχω πολυ ορεξη να τον διαθέσω για να μαθω κιθαρα. Δεν θέλω να παίξω σε καποιο συγκροτημα, μονο για την παρεα. Μπορώ να μάθω μεσα σε 2 χρονια??? :/

    εγώ πιστεύω πως μπορείς.αρκεί να εξασκείσαι πολύ και να πάρεις αυτόν τον φίλο σου να σου δίξει τα βασικά 

    και μετά πολύ εξάσκηση.και αν όπως λες έχεις ασχοληθεί με την μουσική και ξέρεις να διαβάζεις νότες μια χαρά θα τα πας{#emotions_dlg.thumbup}


    johnnyguitar
    07.10.2012, 21:27
    Κοιτα...Αν εχεις θεληση και μονος σου θα μαθεις και με δασκαλο.Ενας καλος δασκαλος θα σου δειξει το σωστο χρονο να μη χαθεις σε πειραματισμους και στην υπερπληθωρα των πληροφοριων που υπαρχουν στο νετ.Αν θες να μαθεις ηλ.κιθαρα,το ωδειο δεν ειναι η λυση-εκτος ισως απο Φακανα,Νακα κλπ "μοντερνα" μερη.Ο λογος ειναι το οτι το υπ.παιδειας δεν θεωρει την ηλ.κιθαρα οργανο γιατι η υλη που εχει και δινει στα ωδεια ειναι απο τον καιρο του βασιλεια(χωρις υπερβολες).Το παν ειναι να εχεις ορεξη να παιζεις καθε μερα,αν γινεται να μαθαινεις καθε μερα κατι καινουριο και να το ενσωματωνεις στο παιξιμο σου.Να καταλαβαινεις τι γινεται.Δεν εχει νοημα να μαθεις 12.500 κομματια απ`εξω ενω θα μπορουσες να μαθεις τι σημαινει Ι-V-IV-V ας πουμε και εφαρμοζοντας το να τα βγαζεις on the fly!Βρες ενα καλο δασκαλο που σε εμπνεει και παιζε οσο πιο πολυ μπορεις.Αυτη ειναι η τελικη μου συμβουλη μετα απ`ολο αυτο το λογιδριο ;)
    johnnyguitar
    07.10.2012, 21:28
    A!Και ο Πορτοκαλογλου δεν παιζει παπαδες.O Guthrie Govan δηλαδη τι παιζει?
    Rocker95
    04.11.2012, 12:47

    και εγώ αυτοδίδακτος ξεκίνησα σε κλασσική/ηλεκτρική κιθάρα πριν 2 +κάτι χρόνια και πλέον παίζω πολύ καλά απο μπουζούκι έως και μερικές πινελιές όταν αγγίζω πιάνο ή αρμόνιο;)
    και απο δάσκαλο, δεν έχω περάσει ούτε απ έξω.

    Θέληση να υπάρχει όπως ακούστηκε και παραπάνω, στο κάτω κάτω δεν είναι και κάτι τραγικό η μουσική.. πόσο μάλλον αν είσαι τύπος της παρέας!
    Άσε που αν είσαι αυτοδίδακτος, σου είναι πιο εύκολο να βγάζεις και κομμάτια μόνο με το αυτί.

    βάλε και καμιά βοήθεια που θα βρει κανείς στο youtube απο διάφορα βιντεάκια τύπου "Lessons".. και θα σαι τζι τζι. που λεφτά για προφέσορες{#emotions_dlg.tt2}

    Προσωπικά απο τα 14 που ξεκίνησα έως σήμερα στα 18 μου, δεν μετάνιωσα ποτέ που δεν πήγα σε δάσκαλο. Μόνο σκέφτομαι για αργότερα αν βρω χρόνο να πάω να κάνω μερικά μαθήματα για το μπουζούκι μιας και δεν θα με χαλούσε να μπορούσα να βγάλω κάποιο μικρό μεροκάματο στο μέλλον με την κατάλληλη ευκαιρία! καλή τύχη απο μέναSmile


    Mar-V--guitarplayer
    20.05.2013, 11:16
    Καλησπέρα σε όλους. Να ρωτήσω βρε παιδιά εσάς που ξέρετε, γιατί κι εγώ αρχάρια - αυτοδίδακτη είμαι. Το να εξασκείται κανείς στις συγχορδίες το θεωρώ θέμα εξάσκησης για τις γρήγορες εναλλαγές. Όμως, πώς μπορείς να κρατάς τις συγχορδίες ώστε να υπάρχει ρυθμός πριν τις εναλλαγές. Ενώ, έχεις πατημένες μ το αριστερό τις συγχορδίες- με το δεξί σου χέρι πατάς εναλλάξ χορδές; (εάν κατάλαβε κανείς και θέλει να βοηθήσει, ευχαριστώ εκ των προτέρων :) )
    delta66
    20.05.2013, 12:14

    Δεν θα περιμενεις να αλλαξεις ολη τη δαχτυλοθεσια στο αριστερο χερι για να συνεχισεις να παιζεις με το αριστερο το ρυθμο ή το αρπεζ.

    Μπορεις να αλλαζεις διαδοχικα τα δαχτυλα του αριστερου χεριου στη νεα δαχτυλοθεσια,  με προταιρεοτητα το πατημα των χορδων που θα παιξεις με το αριστερο πρωτες. Η κινηση γινεται σαν τα ποδια της αραχνης.

    Επισης μπορει να ακουστουν και για λιγο κενες (open) καποιες χορδες κατα την αλλαγη στη νεα συγχορδια  (αναλογα το κομματι - πχ στο smells like teen spirit γινεται κατα κορον)

    Ελπιζω να καταλαβα την ερωτηση και εσυ να καταλαβες την απαντηση :)


    -----------------

    ....Spyros Delta....Μαθήματα Κιθάρας....

    [ τροποποιήθηκε από τον/την delta66, 20-05-2013 12:15 ]


    Mar-V--guitarplayer
    20.05.2013, 17:56
    ενώ το αριστερό σου χέρι εναλλάσει τις συγχορδίες ενός κομματιού, το δεξί χέρι μοιάζει τόσο χαμένο. υγ. εγώ εξασκούμαι σε κλασική κιθάρα και τα περισσότερα βιντεάκια στο youtube είναι με ακουστική και ακούγονται τόσο μα τόσο υπέροχα.. Πάντως, σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση