ελληνική μουσική
    755 online   ·  210.832 μέλη

    Πολυ αρχαρια στην κιθαρα!

    maroysaki
    20.05.2012, 16:19

    γεια σας,

    ειμαι καινουργια στο φορουμ. Προσφατα αρχισα κιθαρα ( πεζω λιγοτερο απο μισο χρονο ) ομως την σταματησα, αλλα θα την ξανα αρχισω. Ο λογος που σταματησα ηταν γιατι στα μισα εμαθα πως κανω κλασικη ενω εγω θελω ακουστικη. Αυτο που θελω ειναι αν ξερετε καπιο σιτε με παρτιτουρες ομως οχι με συνχορδιες δηλαδη να μην βαζω στα ταστα ολα τα δαχτυλα γιατι δν μπορω ακομα..Η δασκαλα που μου εκανε μου εφερνε παρτιτουρες η οπιες γραφανε νοτες και ταστα οποτε διαβαζα και επεζα κιολας(κατι τετιο θελω).

    Ακομα θα ηθελα να μου εξηγησετε τι σημενουν οι συνχορδιες Am, G και κατι τετια που βλεπω σε τραγουδια! ή να μου πειτε καπιο σιτε που ειναι μαζεμενες για να τις μαθω 

    ελπιζω να μην σας κουρασα και περιμενω συντομα απαντηση 

    καλο μεσημερι


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 31-05-2012 15:51 ]


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    20.05.2012, 21:59

    Kαλησπέρα Μαρουσώ. Μια γνώμη θα σου πω και αν θέλεις τη σκέφετσαι και αποφασίζεις. Ξεκίνησε να πηγαίνεις σε ένα ωδείο της επιλογής σου και συζήτησε με τον υπεύθυνο τι ακριβώς θέλεις να μάθεις. Νομίζω ότι σε ένα ωδείο γίνεται οργανωμένη δουλειά. Με εκτίμηση, Ε.Σ.


    maroysaki
    21.05.2012, 13:45
    το καλοκαιρι μαλλον θα ξανα ξεκινισω σε ωδειο..απλα δεν ειμουν σιγουρη εαν ειναι καλο στο ωδειο αλλα αφου μου το προτεινεις. σε ευχαριστω πολυ
    JimmysCY
    27.05.2012, 19:27

    Καλησπέρα:)

    Η γνώμη μου είναι αν θες να μάθεις κιθάρα να ξεκινήσεις σε ωδείο, τουλάχιστον για να πάρεις τις σωστές βάσεις. 

    Για τις συγχωρδίες υπάρχει η πιο κάτω ιστοσελίδα:

    http://www.all-guitar-chords.com/


    inkve
    27.05.2012, 20:53

    ΝΑΙ ΝΑΙ,,,,ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΕ ΩΔΕΙΟ...ΟΠΩΣ Η ΔΑΣΚΑΛΑ ΣΟΥ ΠΟΥ 6 ΜΗΝΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΕΙΧΕ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΣΥΓΧΟΡΔΙΑ..!!!!{#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.ban}{#emotions_dlg.happycrazy}

    ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΕ ΩΔΕΙΟ ΟΠΩΣ Η ΔΑΣΚΑΛΑ ΣΟΥ ΠΟΥ 6 ΜΗΝΕΣ ΣΤΑ ΕΠΑΙΡΝΕ ΚΑΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΣΕ ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΖΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΙΟΤΙ ΟΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΗΔΗ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΑΛΛΟ ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ,....ΑΛΛΟ ΚΛΑΣΣΙΚΗ...

    ΕΠΙΣΗΣ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΠΟΥ ΕΞΙ ΜΗΝΕΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙΣ ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ ΣΥΓΧΟΡΔΙΑ ΣΤΗΝ ΚΙΘΑΡΑ....ΒΑΣΙΚΑ Η ΔΑΣΚΑΛΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ,,,,,ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΜΑΘΑΝΕ ΝΑ ΔΙΔΑΣΚΟΥΝ...ΑΘΑΝΑΤΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΗΣΗ...ΝΑ ΣΕ ΚΡΑΤΑΝΕ ΗΜΙ-ΙΚΑΝΟ ΘΕΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΠΙΣΤΑ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ....ΜΕ ΤΟ ΑΖΗΜΕΙΩΤΟ ΦΥΣΙΚΑ....ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΕΠΟΧΕΣ ΒΛΕΠΕΙΣ....ΒΕΒΑΙΑ ΑΥΤΟΙ ΤΟΣΕΣ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ΔΥΣΚΟΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΠΕΡΝΑΝΕ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΕΚΜΑΘΗΣΗΣ,,,,ΤΕΣ ΠΑ...

    ΘΕΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ???ΒΡΕΣ ΕΝΑΝ ΚΑΛΟ ΔΑΣΚΑΛΟ ΚΑΤΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΚΙΘΑΡΙΣΤΑ ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΕΧΕΙ ΜΕΡΑΚΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ....ΔΙΟΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ 2 ΕΙΝΑΙ ΜΕΝ ΟΜΟΙΑ ΟΡΓΑΝΑ ΑΛΛΑ ΕΠΙΣΗΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ...ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΟΙΝΟ ΕΔΑΦΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ....

    ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΑΓΟΡΑΣΕ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ....ΚΑΤΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ(ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΟΥΤΕ ΚΑΝ)ΣΕ ΣΥΝΕΝΝΟΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΔΑΣΚΑΛΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΕΛΕΤΗΣΤΕ ΒΑΣΗ ΑΥΤΟΥ...ΟΛΑ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΣΥΓΧΟΡΔΙΕΣ ΚΑΙ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΕ ΑΠΛΑ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ...

    ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΣΟΥ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΠΟ ΠΑΡΤΙΤΟΥΡΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΝΑ ΕΞΑΣΚΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ,,,,ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΠΑΡΤΙΤΟΥΡΑ...

    ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΜΕΣΑ ΣΕ 6 ΜΗΝΕΣ ΤΟΤΕ 2 ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΘΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ,....

    Η ΑΠΛΩΣ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΛΕΞΕΙ ΟΡΓΑΝΟ ΠΟΥ ΔΕ ΣΟΥ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ,.,.,,

    Η ΑΠΛΑ ΕΙΣΑΙ ΛΙΓΑΚΙ ΤΕΜΠΕΛΙΤΣΑ.....ΔΙΟΤΙ ΟΠΩΣ ΠΡΟΕΙΠΕΣ Η ΙΔΙΑ ΔΕΝ ΘΕΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΣΥΓΧΟΡΔΙΕΣ ΔΙΟΤΙ ΠΟΝΑΝΕ ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ ΣΟΥ....ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΙΣ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ....ΛΙΓΑ ΠΟΝΑΚΙΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΘΑ ΤΑ ΕΧΕΙΣ....ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΤΑ ΕΙΧΑΜΕ...ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΗΔΗ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΒΑΣΙΚΕΣ ΣΥΓΧΟΡΔΙΕΣ....ΑΛΛΑ ΟΚ...ΔΕΝ ΦΤΑΙΣ ΕΣΥ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ....

    ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΟΥ....ΜΕ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΣΥΓΧΟΡΔΙΑ ΕΝΝΟΟΥΜΕ  ΟΤΑΝ ΔΥΟ Η ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΝΟΤΕΣ ΗΧΟΥΝ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ...ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΕΜΕ ΣΥΓΧΟΡΔΙΑ....Η ΑΚΚΟΡΝΤΟ...ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΩΝΥΜΑ....

    ΠΟΣΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΗΘΕΛΕ ΑΥΤΗ Η "ΔΑΣΚΑΛΑ"ΩΣΤΕ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ??

    ΕΛΕΟΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΕΙΝΟΣΑΥΡΟΥΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!


    laikos123
    31.05.2012, 14:43
    χαχαχ συμφωνό με τον inkve.Στην Ελλάδα αυτο με την θεοποίηση του δασκάλου ισχύει 1000% σε όλα τα όργανα.τα δάκτυλα δεν πονάνε ιδιέτερα.αν δεν θες να σου πονάνε μην παίζεις :P πλάκα κάνω.Όλα είναι στο μυαλό σου βρε πάνε σε ένα Ωδείο/καλό δάσκαλο και θα αναλάβει αυτός αρκεί να διαβάζεις...όχι παρα πολύ αλλα να πιάνεις κάθε μέρα το όργανο.Έτσι δεν θα σου πονάνε τα δάκτυλα :P Am= λα ελλάσονα/μινόρε G=σόλ μίζονα. Στη κιθάρα αντί για ντο ρε μι φα σολ λα σι χρησιμοποιούνε πολλές φορές(ποιο πολύ στις συνχ.) C D E F G A B
    jorge
    31.05.2012, 15:54