ελληνική μουσική
    625 online   ·  210.844 μέλη

    Ableton live 8 και AmpliTube 3

    AlfredNewman
    22.05.2012, 17:02

    Καλησπερες στο forum

    Θέλω να χρησιμοποιήσω το ΑmpliTube 3 ή το Guitar Rig 5 σαν plug-in στο Ableton live 8.

    Γνωρίζει κανείς την διαδικασία? Περιμένω απαντήσεις


    noizreduction
    22.05.2012, 21:33

    Το πρωτο βημα ειναι η αγορα του αυθεντικου προγραμματος απο την αντιστοιχη σελιδα της εταιριας ( ή απο οποιοδηποτε καταστημα ). Το δευτερο ειναι το install του ως VST ( το ableton διαβαζει VSTi's και VSTs Effects ) και μετα στο menu του Ableton που ειναι τα plug ins, θα πρεπει πλεον να εμφανιστει!


    AlfredNewman
    23.05.2012, 17:10

    Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου και το έμμεσο σχόλιο σου περί αγοράς γνήσιων προϊόντων λογισμικού, και ας μην έχουμε τις ίδιες απόψεις πάνω στο ζήτημα  : )

    Με λίγο ακόμα ψάξιμο και ακόμα λιγότερο σπάσιμο νεύρων ευτυχώς, με αυτό που μου έγραψες έκανα την δουλειά μου. Thanks noizreduction!


    noizreduction
    23.05.2012, 21:36

    Εαν δεν προκειται να αγορασεις το προγραμμα, μπορεις να δοκιμασεις κι αντιστοιχα freeware προγραμματα εξομοιωσης καμπινων, ενισχυτων και πεταλιων! Εαν θες να το δοκιμασεις, μπορεις να κατεβασεις τις demo εκδοσεις τους, να τις συγκρινεις και να καταληξεις σε ενα απο τα 2...


    ..εξαλλου ειναι πλεονασμος 2 προγραμματα ιδιου βεληνεκους, που κανουν το ιδιο πραγμα ακριβως, μονο και μονο επειδη εχεις την επιλογη να τα εχεις παρανομα!

    Καποιοι δουλεψαν γι' αυτα, οσο κι αν φαινεται παραξενο....


    AlfredNewman
    23.05.2012, 23:27

    Απ’ ότι φαίνεται έριξα λάδι στην φωτιά με το σχόλιο μου, ωστόσο δεν ξέρω από πού προκύπτει η έμμεση βεβαιότητα σου ότι κατέχω τα εν λόγω προγράμματα παράνομα. Φαντάζομαι ότι δεν απευθύνεσαι αποκλειστικά σε εμένα, αλλά μιλάς γενικότερα.

    Παρόλα αυτά νομίζω ότι μπορώ να καταλάβω την σχέση που έχεις με την μουσική τεχνολογία και δικαιολογημένα τάσσεσαι υπέρ της αγοράς γνήσιων προϊόντων και νιώθεις ότι πρέπει να υπερασπιστείς όσους δούλεψαν για να δημιουργήσουν αυτά, και παρόμοια προγράμματα.

    Χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης και πάντα φιλικά.


    noizreduction
    23.05.2012, 23:32

    Επειδη ανεφερες πως εχεις διαφορετικη αποψη για το θεμα των γνησιων προϊοντων κι επειδη στοχευεις σε 2 προϊοντα αρκετα ακριβα, υποθετω πως σιγουρα δεν τα εχεις αγορασει. Οχι τουλαχιστον το ενα απο τα 2. {#emotions_dlg.biggrin}

    Απο εκει και περα, επαναλαμβανω πως στο διαδικτυο μπορεις να βρεις πολλα αντιστοιχα free-ware plug ins, τα οποια δεν εχουν να ζηλεψουν τιποτα απο τα κανονικα ( πολλες φορες τα ξεπερνανε ). Μαλιστα πολλοι αυτονομοι creators δουλευαν ή δουλευουν σε μεγαλες εταιριες παραγωγης plug ins κι απλως δινουν δωρεαν τα plugins που δεν ενεκρινε η εταιρια.


    Τελος, δεν ειναι μονο η ενασχοληση μου με το χωρο αυτο, αλλα ο σεβασμος στη δουλεια του αλλου και στον κοπο που εκαναν 3-4 διαφορετικοι κλαδοι της τεχνολογιας για να παρεις εσυ ενα προϊον που να δουλευει, να περιεχει πολλα πραγματα και βεβαια...να σε απαλλασει απο την αγορα του hardware υλικου.



    Εξαλλου το να εχεις 2 προγραμματα που κανουν ακριβως το ιδιο πραμα, ειναι πλεονασμος...Και ο πλεονασμος απεχει αρκετα απο τους ανθρωπους που αγοραζουν αυθεντικα τα προγραμματα ( λογω budget, λογω ψαξιματος πριν τα αγορασουν και βεβαια λογω αναγκης να διατηρησουν "καθαρο" το DAW τους απο plug ins που δε θα χρησιμοποιησουν ποτε ).