ελληνική μουσική
    797 online   ·  210.833 μέλη

    Γνώμες για ακκορντεόν!

    vasiakarp
    25.05.2012, 15:57

    Αλλάζω το ακκορντεόν μου για ένα μεγαλύτερο και μου πρότειναν τα ακκορντεον delicia...Τι λέτε?


    axilleas23
    28.05.2012, 06:32

    μμμ! 


    hrysi
    06.06.2012, 09:51

    μάλλον θέλεις και κάτι οικονομικό για να λές delicia. εγώ αγαπώ τον ήχο του. μου αρέσει πολύ αυτό το ακορντεόν. όμως το μόνο θετικό είναι ο ήχος του. είναι βαρύ ακορντεόν, έχει σκληρά πλήκτρα και είναι γενικά μεγάλο. τα παλιά delicia είναι σούπερ δηλ κασκευής πριν 20 χρόνια.  όμως τα καινούρια delicia τώρα πια κατασκευαστικά δεν είναι αξιόπιστα. θα σου δημιουργήσουν σύντομα προβλήματα και αν το πας σε κάποιον μάστορα με δυσκολία θα αναλάβει να στο φτιάξει.  σε γενικές γραμμές όμως ότι ακορντεόν και να διαλέξεις αν το προσέχεις θα σε ''προσέξει'' και αυτό. τέλος μην διαλέξεις ένα ακορντεόν αν δεν το ακούσεις ή αν δεν το φορέσεις πάνω σου. αυτά τα δύο θα σε κερδίσουν. καλή επιτυχία!


    vasiakarp
    06.06.2012, 18:21

    δεν είχα προσωπική γνώμη για delicia  απλά ρωτησα για να ξέρω εμένα μου αρέσουν τα crucianelli  και τα guerini...αλλα είναι πολύ ακριβά....


    julianbachiller
    11.06.2012, 14:20

    Παράθεση:

    Το μέλος vasiakarp στις 25-05-2012 στις 15:57 έγραψε...

    Αλλάζω το ακκορντεόν μου για ένα μεγαλύτερο και μου πρότειναν τα ακκορντεον delicia...Τι λέτε?



    Ego exo enan delicia que den einai poli kalσ. Einai kalitera ta honner o ta italicα pigini o ballone burini.

    Ego eimai ispanσs que edσ(stin ispania) den brisko ellinikes partitures, epidi agapσ toso poli tin ellada que tin musiki tis, za izela partitoures gia akkornteσn. Mporeis ba me boizisis: Efjaristσ

    julian.bachi@gmail.com


    axilleas23
    11.06.2012, 14:22

    Καλύτερα να μην πάρω εγώ θέση να πω γνώμη για αρκοντεόν.

    Σίγουρα θα υπάρχει εδώ άτομα που δουλεύουν και μαθαίνουν αρκοντεόν και αυτοί θα γνωρίζουν περισσότερα!!!!!


    drkrassas
    18.06.2012, 23:14

    Καλησπέρα σε όλους τους φίλους που ασχολούνται ή τους αρέσει το ακκορντεόν.Παρότι είμαι 45 ετών ασχολούμε τα τελευταία 2 χρόνια με καλά για τα δεδομένα μου αποτελέσματα.Είμαι και συλλέκτης αφού έχω στην συλλογή μου γύρω στα 15 κομμάτια!,έχω και ένα delicia choral 120 μπάσων.

    Στο θέμα μας τώρα.Τα delicia είναι τσέχικα όργανα με πολύ καλή τιμή σχετικά με την απόδοση τους.Τα προτείνω ανεπιφύλακτα.Κάποιος φίλος μίλησε προηγούμενα για Hohner.Έχω ένα Hohner Bravo και μου έχει βγάλει σοβαρά προβλήματα που ευτυχώς μου τα διόρθωσε ο μεγάλος μάστορας του ακκορντεόν,ο Άλμπερτ.

    Τα made in Italy ακκορντεόν είναι πολύ ακριβά,ειδικά όταν μιλάμε για 120 μπάσων.


    Mitsaras-keyboards
    29.06.2012, 10:47
    Καλημέρα και από εμένα.Παίζω ακορντεόν 3 χρόνια ενώ έκανα και πιο μπροστά 2 χρόνια αρμόνιο και 2 πιάνο,όμως τελικά κατέληξα ότι αυτό που μου ταιριάζει είναι το ακορντεόν και παίζω και αρμόνιο στο σπίτι εφόσον είναι συγχορδίες και μελωδία στο δεξί χέρι(σαν το ακορντεόν δηλαδή).Το πιάνο το έχω πουλήσει διότι το συχάθηκα ήταν πολύ δύσκολο και μάθαινα στην αρχή μόνο κλασσικά κομμάτια.Συνεχίζω κανονικά ακορντεόν και από Σεπτέμβριο θα πάω πλέον στον 4 χρόνο.Τελείωσα φέτος το βιβλίο '1η Μέθοδος του Ακορντεόν' του Νίμπεργκ ενώ κάνω και παράλληλα Czerny και βιβλία με παραδοσιακά-λαικά και ρεμπέτικα τραγούδια.Είμαι 16 χρονών και θα πάω δευτέρα Λυκείου και το πρόβλημά μου είναι οικονομικό και για αυτό δεν ξέρω αν μπορέσω να πάω από Σεπτέμβριο για ακορντεόν αφού θέλω να κάνω και φροντιστήριο ΈΚΘΕΣΗ για να προετοιμαστώ για τις πανελλήνιες.Για αυτό ήθελα να ρωτήσω-Μήπως μπορώ από εδώ και πέρα να συνεχίσω τα μαθήματα ακορντεόν μόνος μου στο σπίτι εφόσον είμαι σε κάποιο επίπεδο γνώσεων και μπορώ να βγάλω πλέον κομμάτια και να κάνω ασκήσεις από τα βιβλία με τα κλασσικά (Bach,Czerny κτλ....)???? Και κάτι ακόμη-Μήπως έχετε να μου προτείνετε καμία λύση στα μπάσσα διότι με πεδεύει πάρα πολύ το 5 δάχτυλακι και με δυσκολία μπορώ να το πατήσω πάνω στο μπάσσο και μου έχει βγάλει 100 φορές κάλλο???? Σας παρακαλώ απαντήστε στο post μου ή στείλτε μου ένα μήνυμα στο jimakosmusician@gmail.com
    reteos
    12.07.2012, 09:38

    Παράθεση:

    Το μέλος Natalia-Nefeli στις 12-07-2012 στις 00:29 έγραψε...

    Από την άλλη σε λίγο κλείνω ραντεβού για να δω ένα westmeister consonna μεταχειρισμένο και δεν ξέρω τι ακριβώς να προσέξω βλέποντας το. Έχω ψιλοπελαγώσει. Τι έχετε να μου προτείνετε;



    Nαταλία το westmeister consonna    δεν το ξέρω .Εγώ έχω ένα   WELTMEISTER (80/άρι) .Δεν ξέρω αν μιλάμε για το ίδιο καθότι υπάρχει μια διαφορά «s” se “L” we(s)tmeister  - we(L)tmeister  . Aν όμως μιλάμε για το ίδιο μπορώ να πώ ότι είμαι ικανοποιημένος από αυτό.  Αυτό που πρέπει να προσέξεις  ,σε ένα μεταχειρισμένο ακορντεόν  είναι :

     1)Η φυσούνα σε τι κατάσταση είναι . (Μήπως είναι  «σάπια»)  

    2) Αν «δουλεύουν»  όλα τα πλήκτρα (τόσο στα πρίμα όσο και στα μπάσσα). Τόσο στο «πάτημα» όσο και στην επαναφορά τους.

    3) Να μην  χάνει αέρα πιεζοντάς το ,ενώ δεν  να πατάς κανένα πλήκτρο; Αν χάνει αέρα σημαίνει πώς ή η φυσούνα είναι κάπου τρύπια ή τα πλήκτρα έχουν φθορά και δεν κλείνουν καλά τις οπές .

    4) Ο ήχος του πώς είναι ,αν σ΄αρέσει .( Καλό είναι βέβαια να έχεις και κάποιον έμπειρο μαζί σου όταν πάς να το δείς).

    5) Η τιμή του σε συνδυασμό με το μοντέλο και την παλαιότητά του ( σύγκριση δηλ με τιμή καινούργιου) .

    Αυτά έχω να προτείνω εγώ ίσως κάποιος  ειδικός  προτείνει περισσότερα . 

     Καλορύζικο και πάντα για χαρές


    drkrassas
    12.07.2012, 23:39

    Τα Brandelli ακκορντεόν είναι φθηνά κινέζικα ακκορντεόν με νονό τον Νάκα.Καλό είναι να αποφεύγονται.Τα Hohner βγαίνουν σε διάφορες σειρές,γερμανικές και κινέζικες,η πιο φθηνή σειρά είναι η Bravo,έχω το 120άρι,υπάρχουν κάποια προβλήματα αλλά βγάζει καλό ήχο και κυρίως είναι ελαφρύ.Βέβαια έχει μόνο 3 φωνές στα treble.Καλά σχετικά ακκορντεόν είναι και το walther commodore από το Θωμά τον Γερμανό και το 120 gedo superior με cagnoni reeds,ίσως το καλύτερο κινέζικο αλλά με γνήσιες ιταλικές φωνές.


    costaspanag
    13.07.2012, 00:44
    Με πρόλαβες. Ήθελα και εγώ να σημειώσω, εκτός από αυτά τα πολύ σωστά που είπες για Brandelli και ..."νονούς" (!) ότι και τα σημερινά Hohner δεν είναι ό,τι ήταν τα παλιά. Υπάρχει εργοστάσιο Ηohner στην Κίνα. Γενικά τα φτηνά ακορντεόν καλό είναι να αποφεύγονται, εκτός αν είναι πραγματική ευκαιρία από ιδιώτη. Ό,τι πληρώσεις παίρνεις και το ακορντεόν δεν είναι κάτι που μπορείς να το παίρνεις κάθε μέρα. Το παίρνεις για μια ζωή.
    costaspanag
    13.07.2012, 10:42
    Δηλαδή μια μάρκα (brand) βαφτίζεται Ιταλική προσθέτοντας την κατάληξη -elli; Τόσο απλό!
    tsolakidisapostolos
    04.06.2018, 15:26

    ναταλια τα welltmeister ειναι πολυ αξιοπιστα αρκει να ειναι σε καλη κατασταση σαν μεταχειρισμενο....να το δειξεις σε καποιον που ξερει πριν το αγορασεις........η τιμη του consona[μεταχειρισμενο] κυμαινεται 550-850 αναλογα με την κατασταση που ειναι το οργανο..........να παιρνεις παντα μια ιδεα για τις τιμες απ το e bay


    tsolakidisapostolos
    06.02.2020, 07:36

    Παράθεση:

    Το μέλος vasiakarp στις 25.05.2012, 15:57 έγραψε...

    Αλλάζω το ακκορντεόν μου για ένα μεγαλύτερο και μου πρότειναν τα ακκορντεον delicia...Τι λέτε?



    φτηνα αλλα οχι καλα


    tsolakidisapostolos
    07.12.2022, 16:28

    πες μου τι οργανο εχεις και τι μπατζετ εχεις?