ελληνική μουσική
    777 online   ·  210.833 μέλη

    Πρώτα βήματα στην μουσική παραγωγή

    unik
    25.05.2012, 22:33

    Καλησπέρα θα ήθελα να σας θέσω κάποια ερωτήματα που με απασχολούν σαν νέος και άπειρος και αν μπορείτε να με βοηθήσετε με τις απαντήσεις σας 

    Κάποιος που γράφει μουσική σε κάποιο software ( cubase/nuedo κλπ..) χωρίς παρτιτούρες με έτοιμα Plug in.Είναι μουσικός παραγωγός ( συνθέτης) ? μπορεί αυτή η μουσική να γίνει μέρος εισοδήματος?αν ναί πώς?με την Α.Ε.Π.Ι 

    Ζούμε σε έναν οικονομικό πόλεμο και σαφώς για κάποιον γύρω στην ηλικία μου (20ετών ++) το μέλλον μοιάζει κόλαση και ακόμα περισσότερο κόλαση όταν το μόνο που ξέρει να κάνει και θέλει να επενδύσει τα όνειρα του είναι η μουσική..Ποια βήματα θα λέγατε σωστά για ξεκίνημα?Ποιές κινήσεις πρέπει να ακολουθήσει ένας νέος δημιουργός ώστε να μπορεί να ελπίζει? Και σε μουσικά ρεύματα που δεν είναι εμπορικά π.χ λαικά/χιπ χοπ.Αλλα σε μουσική για τύπου soundtrack/rok/instrumental.Έχω πάρει μέρος σε διαγωνισμούς έχω κερδίσει μερικούς αλλά δεν διαφιμίζω τον ευατό μου γιατί μισώ το facebook twitter κλπ..

    Μου έτυχε μια ευκαιρία πριν μερικές μέρες και ακόμα το σκετομαι ένα μικρό συγκροτημα που προς το παρόν είναι γνωστό μόνο στην πόλη μου με πολλές εμφανίσεις σε μαγαζιά κλπ..μου ζήτησαν 2 απο τα τραγούδια μου (τα οποία τα πιστεύω πολύ και δεν θέλω απλά να τα ξεπουλίσω όσο όσο σε ένα συγκρότημα που τραγουδάει αντύπα και στο επόμενο δευτερο τραγουδάνε Metallica όχι οτι έχω κάτι με τον Αντύπα ή τους Metallica απλώς το φέρνω σαν παραδειγμα..αλλά αυτά αρέσουν στον κόσμο θα μου πείς..Και τέλος πάντων εγώ σαν δημιουργός αν τους τα δώσω τί πρέπει να κοιτάξω?να ασφαλίσω κάπου τα κομάτια με πνευματικά δικαιώματα κλπ??λεφτά δεν περιμένω να βγάλω γιατί είναι σίγουρο πως δεν θα βγάλω θα τα πάρουν αυτοί απο τα live..πώς να πράξω?

    Άν υπάρχει ξανα τέτοιο θέμα ή το έχω βάλει σε λάθος ενότητα δώστε μου τα λίνκς να διαβάσω 

    σας ευχαριστώ